گفت‌وگوی گیل نگاه با مریم دهچی بانوی راننده اتوبوس؛

زنان گیلان فقط تفنگ به دست نمی‌جنگند/ راننده خوب یا بد بودن ارتباطی به جنسیت ندارد

گیل نگاه/گروه اجتماعی:مریم دهچی یکی از چند بانوی راننده ماشین سنگین در گیلان است. خودش می‌گوید کلاً چهار زن در این زمینه در استان فعال هستند. او در گفت‌وگو با گیل نگاه می‌گوید که زندگی سخت ولی زیبا است و همین نگاه به او کمک می‌کند تا در کنار همسرش در مسیر انزلی به تهران شانه‌به‌شانه کار کند.(روایت تصویری گیل نگاه از یک روز زندگی مریم دهچی را اینجا مشاهده کنید)

وقتی رانندگی شغل خانوادگی می‌شود
متولد رشت و ساکن خمام است و پدرش نیز از سال ۱۳۷۰ راننده مینی‌بوس بوده. گویا رانندگی در خون خانواده دهچی است چون می‌گوید: پدر، برادر و تعداد دیگری از اقوام ما مینی‌بوس‌ران بودند.

همسرش  مجید محمودی نیز راننده است. محمودی از سال ۱۳۷۰ برای پدر مهمان‌داری کرده و از سال ۱۳۷۹ هم شروع به رانندگی اتوبوس کردند تا این‌که سال ۱۳۸۶ اقدام به خرید یک دستگاه بنز رویال سفر کردند.

حالا هم هر دو در کنار هم رانندگی می‌کنند. خانم دهچی به گیل نگاه توضیح می‌دهد در طول سال فقط دو روز رانندگی را تعطیل می‌کنند؛ روز عاشورا و دیگری روز سیزدهم فروردین.

هرچند اوایل زندگی توافق بر این شد برای اینکه همیشه در کنار هم باشند آقای محمودی سرویس اتوبوس کار نکند اما بعد از مدتی نظرشان عوض شد و حالا هر دو در کنار هم به رانندگی می‌پردازند.

خانم دهچی در ابتدا با مخالفت‌های زیادی روبرو شده چون این صنف کاملاً مردانه شناخته می‌شد. او می‌گوید: رانندگی را از پدرم یاد گرفتم و وقتی ازدواج کردم با تشویق‌های همسرم به‌طور حرفه‌ای رانندگی کردم و گواهینامه پایه‌یک را هم دوم مهر ۹۳ گرفتم.

وضعیت اقتصادی  این خانواده نیز روبه بهبود رفته است. دهچی می‌گوید: در اوایل زندگی که فقط  آقای محمودی به‌عنوان راننده کار می‌کرد مستأجر بودیم. اما بعد از چند سال موفق شدیم در سال ۱۳۸۶ اتوبوس و سال ۱۳۸۹ خانه خریداری کنیم.

سه حالت کلی زندگی آقای محمودی

محمودی هم در ادامه گفت‌وگو با گیل نگاه می‌گوید اگر درست‌کار کنیم در این صنف همیشه روبه‌پیشرفت هستیم.

زندگی آقای محمودی سه حالت بیشتر ندارد، با خانواده، رانندگی اتوبوس و حضور در باشگاه. تأکید می‌کند که اهل رفیق‌بازی نیستم و این باعث می‌شود در زندگی پیشرفت کنم.

خانم دهچی  هم می‌گوید: قبل از ازدواج و بعد از اخذ مدرک دیپلم توانستم دیپلم مدیریت و مدرک تزریقات هم بگیرم.  او ادامه می‌دهد:دوره‌های مهارتی هلال‌احمر، آرایشگری و خیاطی را هم گذرانده‌ام.

زندگی چهار نفره خانم دهچی و آقای محمودی به همراه علی ۱۵ ساله و محمد  ۵ ساله هم خواه‌ناخواه تحت تأثیر این شغل است.

بزرگ‌مردان کوچک

آن‌ها در مورد فرزندان خود نگرانی خاصی ندارند. دهچی می‌گوید: خدا را شکر از بدو تولد فرزندانم آن‌ها را جوری تربیت‌کرده‌ام که نسبت به مشکلات زندگی و نوع فعالیت کاری ما منعطف باشند و ما را  درک کنند و به آن‌ها یاد دادیم که روی پاهای خودشان بایستند.

او ادامه می‌دهد: فرزندانم بیشتر اوقات در حل مشکلات کمک می‌کنند نه اینکه به سختی‌ها اضافه کنند.  در حال حاضر هم هیچ نگرانی از اینکه در خانه تنها هستند نداریم چون ما آن‌ها را بزرگ‌مردانی می‌بینیم که از پس‌کارها برمی‌آیند.

زنی بیگانه با استراحت‌های معمول

البته سختی‌هایی نیز وجود دارد و آن کنار آمدن با خستگی رانندگی، زمان استراحت و رسیدگی به فرزندان است.  دهچی می‌گوید: این کار برای من خیلی دشوار است چون همیشه ساعت پنج صبح به منزل می‌رسم و باید ساعت شش صبح هم بچه‌هایم را برای رفتن به مدرسه و مهدکودک آماده کنم . به این موارد به گفته‌ی او کارهای روزانه به‌قدری زیاد است که او امکان استراحت‌های معمول بسیاری از افراد را ندارد.

ماجرای شهروندانی که سوار اتوبوسی با راننده زن نمی‌شدند

دهچی از تغییر نگاه مردم از آغاز کار خود تا زمان حاضر هم‌صحبت می‌کند و به گیل نگاه می‌گوید: در اوایل کار بسیاری از مسافرانی که مشاهده می‌کردند راننده اتوبوس یک زن است حاضر نمی‌شدند سوار اتوبوس شوند اما باگذشت زمان که نگاه کلی جامعه به توانایی‌های زنان تغییر کرد در این بخش هم وقتی تعدادی از مسافران دائمی مسیر مشاهده کردند که راننده خوب یا بد بودن ارتباطی به جنسیت ندارد با خیال آسوده سوار اتوبوس ما می‌شدند.

این زن راننده اتوبوس ادامه می‌دهد: حتی تعدادی از مسافرانی که در طول ماه چند بار به تهران رفت‌وآمد می‌کنند ترجیح می‌دهند با اتوبوس ما رفت‌وآمد کنند.

دهچی همچنین از خانم‌هایی می‌گوید که به‌صورت گروهی به نقاط مختلف کشور سفر می‌کنند و همیشه از او درخواست دارند که رانندگی سرویس آن‌ها را بر عهده داشته باشد . او توضیح می‌دهد یعنی حتی اگر در زمان استراحت باشم هم آن‌ها اصرار دارند که راننده اتوبوس سفرشان بر عهده من باشد.

می‌توان عادت کرد حتی به خوابیدن در اتاقک استراحت اتوبوس

مکان استراحت دهچی هم فرقی با محل استراحت رانندگان مرد ندارد. می‌گوید:عملاً ما هیچ استراحتی در هیچ مکانی نداریم، و به‌طور نوبتی کار می‌کنیم و درزمانی که باید استراحت کنیم به مکانی که در زیر اتوبوس تعبیه‌شده برای خواب می‌رویم و استراحت می‌کنیم.

در مورد سختی خوابیدن در آن مکان می‌گوید: اوایل خیلی سخت بود چه ازلحاظ صدا و چه ازلحاظ راحتی اما کم‌کم عادت کردم.

مشکلات اساسی جاده رشت-  قزوین و اخذ عوارض بالا

جاده‌های غیراستاندارد هم یکی دیگر از مشکلاتی است که هرروز باید آن را تحمل کنند.  دهچی  آزادراه رشت-  قزوین را مثال می‌زند و می‌گوید: این جاده آزادراه نیست درواقع یک بزرگ‌راه است.

او ادامه می‌دهد: ولی عوارضی که می‌گیرند بیشتر از حد آن بزرگراه است چون این جاده  نه لاین اضطراری دارد و نه آسفالت درست و کلاً امنیت خوبی ندارد.

تلاش‌های زنان گیلان برای استقلال مالی

دهچی که به‌عنوان یک زن در شغلی که در عرف، مردانه  شناخته می‌شود در حال فعالیت است در پایان این گفت‌وگو به گیل نگاه می‌گوید:در حال حاضر وضعیت حضور زنان گیلان در مشاغل  مختلف بهبود پیداکرده است یعنی زنان گیلانی برای استقلال مالی خود و کمک به اقتصاد خانواده‌هایشان در بخش‌های مختلف مشغول فعالیت هستند و فقط تفنگ به دست نمی‌جنگند.

(۰)(۰)

تنظیم کننده: مریم صابری

کد مطلب: 105710
تاریخ: ۲۷ فروردین ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…