فریادی که شنیده نشد؛

خطر رانش زمین زندگی ساکنان نارنج پره‌ی صومعه سرا را همچنان تهدید می‌کند

گیل نگاه:از سال ۹۱ مردم روستای نارنج پره منطقه تنیان شهرستان صومعه سرا و برخی از روستاهای اطراف شاهد رانش زمین ها در روستای خود بودند ولی این رانش ها از اسفندماه سال گذشته براثر بارش شدید باران و سستی خاک منطقه تشدید شده و موجبات نگرانی ساکنان منطقه را فراهم کرده است.

طی بازدیدها و جلساتی که مسئولان شهرستان صومعه سرا از منطقه مورد رانش داشتند تصمیم گرفته شد که اقدامات اولیه برای حل موقتی مشکل ساکنان انجام و تصمیمات و اقدامات نهایی در جلسه ای که با حضور معاون عمرانی استاندار و مدیران کل برخی دستگاه های گیلان برگزار شده اتخاذ شود.

متاسفانه تاکنون جلسه مورد نظر با توجه به حساسیت موضوع به دلایل مختلف کنسل و برگزار نشده است. برهمین اساس برای بررسی نهایی وضعیت منطقه، فرماندار صومعه سرا پیش ازظهر پنج شنبه با حضور برخی مسئولان محلی و شهرستان جلسه ای را برگزار کرد.

نبود پایداری در منطقه سبب بی نتیجه ماندن اقدامات گذشته

در این جلسه علی فتح اللهی اظهار کرد: جلسه استانی بررسی این موضوع براساس رایزنی های انجام شده طی روزهای آتی در مرکز استان برگزار می شود.

وی با بیان اینکه برای اتخاذ بهترین راهکار و تصمیم درباره موضوع رانش زمین در نارنج پره منطقه تنیان باید تمامی جوانب و مشکلات بررسی، کارشناسی و شناسایی شود، افزود: تمام تلاش ما ارائه بهترین راهکار برای حل این موضوع و رفع نگرانی های ساکنان منطقه است.

فرماندار صومعه سرا پایدار نبودن منطقه را دلیل اصلی بی نتیجه ماندن اقدامات انجام شده در طی سال های گذشته عنوان و خاطرنشان کرد: به رغم تمام تلاش ها مشکل همچنان باقی است.

وی با تأکید برضرورت تعیین تکلیف وضعیت خانوارهای در معرض خطر رانش، افزود: براساس بررسی های انجام شده ۵۶ خانوار این منطقه در معرض خطر رانش قرار دارند که باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شوند.

فتح اللهی با اشاره به اینکه بسیاری از خانه‌ها تخریب و غیرایمن شده است، گفت:‌ کاهش فشار جانبی جاده در معرض رانش یکی از راهکارهای فنی و اجرایی پیشنهادی است.

ضرورت کاهش فشارهای جانبی بر جاده روستای نارنج پره

وی خروج خانوارها و تخلیه خانه‌ها رابه عنوان یک راهکار پیشنهادی در راستای کاهش فشار وارده بر جاده دانست و تصریح کرد: یکی از اقدامات اساسی باید کاهش همین فشارهای جانبی باشد.

فرماندار صومعه سرا در ادامه با بیان اینکه باید براساس اولویت خانوارهای مذکور را به نقاط امن و پایین دست منتقل شوند، یادآورشد: خانوارهایی که در اراضی پایین دست دارای زمین های زراعی بوده شناسایی و اقدامات و خدمات زیربنایی برای انتقال به آنها اعطاء شود.

به گفته این مسئول خانوارهایی که تمایل انتقال به زمین های درنظر گرفته شده در پایین دست منطقه ندارند خود باید پاسخگوی هرگونه حوادثی احتمالی در آتی باشند.

حل مشکل رانش زمین نارنج پره نیازمند مصالح تخصصی است

رئیس اداره بنیاد مسکن صومعه‌سرا نیز در ادامه این جلسه از شناسایی ۲۱ خانوار آسیب دیده طی سال های گذشته در منطقه نارنج پره خبر داد و اظهار کرد: طی سال های گذشته برای ساماندهی این خانوارها وام بلاعوض پرداخت شده است.

محمد امین‌پور با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر کل این منطقه دچار رانش زمین شده است، افزود: با توجه به تغییر کردن گستره رانش زمین، خانوارهای بیشتری در معرض خطر قرار دارند.

وی برکسب آمارهای دقیق درباره تعداد خانوارهای در معرض خطر تأکید کرد و افزود: تا زمانی که این تغییر وجود دارد مشکل حل نشده و واحدهای مسکونی آسیب‌دیده و محدوده خطر می‌تواند افزایش یابد.

رئیس اداره بنیاد مسکن انقلاب اسلامی صومعه سرا انجام هرگونه اقداماتی در منطقه را با توجه به شرایط آن موقتی برشمرد و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ظرفیت باروری خاک این منطقه بسیار پایین است برای تثبیت وضعیت منطقه و انجام کار اساسی باید تمام ساختمان‌های بالادست تخریب و همزمان با آن، شمع‌گذاری در بالادست جاده برای استحکام انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه بستر راه باید به طور کامل برداشته شود، ‌گفت: بستر راه قبلا به عنوان زهکش عمل کرده اما با دستکاری‌های صورت گرفته در بالادست از بین رفته است.

به گفته این مسئول انجام اقدامات اساسی و گابیون‌بندی وسایر اقدامات با مصالح معمولی امکان‌پذیر نیست و نیازمند مصالح تخصصی است.

(۰)(۰)

نویسنده: مریم اصغری
منبع: مهر
کد مطلب: 105915
تاریخ: ۲۴ فروردین ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…