به بهانه‌ی فهرست‌های مختلف انتخاباتی شورای شهر رشت:

ائتلاف گروه‌های رشتی گیلگ زبان؛ قوم گرایی افراطی یا مشارکت در ساختن سرنوشت شهر ؟

گیل نگاه/ فرشته صدیق

معمار و فعال مدنی

استان گیلان از دیرباز به مهمان‌نوازی و پذیرایی با آغوش باز و روی خندان معروف است. چه در جنگ جهانی دوم که خود در قحطی و کم محصولی بوده و چه هم‌اکنون که پربرکت است و مهربان. در طول همه‌ی سال‌هایی که بر  ما گذشت افکار بلند گیلانیان چنان ورای مرزها می‌اندیشید که از هر قوم مهمان، بسیاری ماندند و به‌مرور در جامعه‌ی میزبان حل‌شده و خود از میزبانان شدند.

بدین‌صورت که وصلت‌ها صورت دادند و یا از خویشانشان نیز دعوت به عمل‌آورده؛ از خود تکثیر کردند. همه‌ی این‌ها با مدیریت  و با درایت گیلانیان و بخصوص رشتی‌ها به‌عنوان مرکز صورت گرفت. تا جایی که چنان آسودگی‌ای حاصل شد که بمانند و خود را از ما ببینند و ما نیز خوشحالیم که چنین است.

به‌مرور بخصوص در دهه‌های اخیر ماجرایی دیگر اتفاق افتاده و آن این است که بر اساس این پذیرش، مهمان‌نوازی، خوش‌رویی( که همه خوب است) و متأسفانه انفعال از سویی؛ و نیز فعالیت افراد غیربومی از سویی دیگر؛ موجب اضمحلال و فروپاشیدگی جمعیت بومی شده است.  چنان‌که خطر کم‌رنگ شدن و حتی از بین رفتن فرهنگ غنی گیلکی کاملاً محسوس می‌نماید.

نه حل شدن گروه مهاجر در فضای میزبان به‌خودی‌خود بد است و نه پذیرش آن‌ها از سوی میزبانان. موضوع بر سر چگونگی این حل‌شدگی و مدیریت نالایق و نیز برنامه‌های عمدی ست که بومیان را به انزوا بکشاند. و اگر این نیست؛ تاکنون چنین به نظر آمده.

در رابطه با مدیریت شورایی باید گفت که صدالبته اصل بر سوابق و توان مدیریتی و شایسته‌سالاری است. و ظاهراً در مسیر توسعه، بومی و غیربومی نباید مطرح باشد. اما در این چند دهه و نیز از زمان ایجاد شورا تاکنون به‌طور ملموس دیده‌شده که قومیت‌گرایی‌ها و یا نگرش‌های سیاسی ویژه از احزاب و نیز جانب‌داری از فرد یا گروه خاص و یا علیه فرد یا گروه خاص بر مصالح امور شهری چنان سایه افکنده که صلاح عمومی شهروندان و حقوق شهروندی را خدشه‌دار کرده است.

از مدیریت غیر سیستمی، فرد محور و بشدت متزلزل مدیران شهرداری گرفته تا شورای معلوم‌الحالی که جمع‌آوری شد؛ و از شهردار اصفهانی در این اقلیم تا سرپرستان متعدد و رنگ‌به‌رنگ و تا شوراهایی که ظاهراً نهادهایی اجتماعی هستند اما به میدان جنگ احزاب و یا باندهای اقتصادی تبدیل شد ؛ نتیجه‌ی چنین جریاناتی به اینجا رسید که رشت را به شهری آشفته ازاین‌دست که هست تبدیل کرد.

متأسفانه با این رویکردها نه‌تنها امور توسعه‌ی شهری به زیر سؤال می‌رود بلکه تنها متضرران ماجرا شهروندان رشت خواهند شد. تأکید می‌کنم: کلیه شهروندان رشت -از هر قومیتی-. زیرا هر یک از موارد یادشده مدیریت را به ورطه‌ی قوم‌گرایی، سیاسی‌کاری و باندبازی و یا اقداماتی هیجانی، بی‌مطالعه، صرفاً تبلیغاتی و پوپولیستی می‌کشاند که نتیجه‌ای جز سقوط و عقب‌ماندگی نداشته و ندارد چنان‌که می‌بینیم.

این روزها با توجه به داغ بودن تنور انتخابات؛ خبر از جمع‌های مختلفی از رشتی‌ها می‌آید که داعیه‌ی تعیین فهرست‌هایی از افراد اصلح داوطلب شورای  شهر را با ملاک‌های مختلف دارند. برخی از ایشان پیرو و دوستدار فرد یا گروه خاصی هستند و به نظر صلاحیت‌ها بر این ملاک بناشده است. برخی دیگر دشمن فرد یا گروه خاصی‌اند و صلاح‌دید ایشان بر این اصل بناشده است.

برخی نیز وابسته به جریانات حزبی معلوم هستند. برخی نیز مستقل از همه‌ی این‌ها؛ داعیه‌ی تعادل و بی‌طرفی دارند و اصل را بر مدیریت کارآمد شهری گذاشته، حقوق شهروندان و توسعه‌ی شهری را در اولویت قرار داده‌اند. دراین میان به گوش می‌رسد که «از لیست نامزدهای منتخب آن‌قدر زیاد می‌کنیم تا لیست اصلح گم شود»! اما به نظر وجه مشترکی بین همه‌ی این‌ها وجود دارد: خروج از انفعال و مشارکت شهروندان.

متأسفانه در مدیریت یادشده‌ی گذشته شهروندان به‌نوعی ناامیدی از پرسشگری، مطالبه گری و مشارکت رسیدند که گویا سرنوشت شهر برایشان چندان اهمیت ندارد. تا جایی که شاهد آسیب‌های جدی به زبان و فرهنگ گیلکی و حتی معیشت شهروندان و نیز گسترش آسیب‌های جدی اجتماعی هستیم. به‌طوری‌که می‌توان گفت امروز رشت شهری شده غیر رشت. حال‌آنکه در طول تاریخ، همواره شهر پیشتاز درحرکت‌های مدنی بوده؛ پس امروز چه بر ما گذشته که چنین به محاق رفته‌ایم؟

این ائتلاف‌ها از گروه‌های مردمی رشتی و گیلک زبان، که لیستی از کاندیداهای مطلوب خود نیز ارائه می‌دهند؛در نگاه اول تداعی‌کننده قوم‌گرایی‌های افراطی است. اما در بستر تاریخی و منفعل یادشده این حرکت‌ها اگرچه ممکن است به خطا نیز برود، اما شروع خوبی است برای مشارکت‌های مردمی در ساختن سرنوشت خود و شهرشان؛ که «به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل..» و امیدواریم تداوم این حرکت جمعی را در نظارت، پرسشگری و مطالبه گری از اعضای شورای آینده، پس از مستقر شدن ببینیم. البته از برخی از این گروه‌ها نیز بوهای خطرناک سیاسی‌کاری و باندبازی می‌آید که مصداق بارز «آبَ طول کودَ تا ماهی بگیر» را دارند اما بازهم از آن نگاه تاریخی، ظهور چنین پدیده‌هایی دور از ذهن نبوده و معمول می‌نماید. پس امید داریم که در سایه‌ی آن مشارکت جمعی که اساساً آگاهی را در خود پرورش می‌دهد؛ با منطق‌گرایی، تعادل و شفافیت از این خطرها گذر کنیم. چنان‌که گویند «آب واسط طول به، تا صافِ به»

به امید روزی که چنان انسانیت در ما رشد نموده باشد که دیگر نگران به کجا رفتن شورا و مدیرانمان نباشیم و آن شود که اصلح است و باید؛ به‌دوراز هر قومیت‌گرایی، سیاسی‌کاری، باندبازی و مرزی. به امید ساختن فردای بهتر برای کودکانمان.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 114094
تاریخ: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
فرهاد

درود
کار این افراد بجایی رسیده که در سخنرانی های خود از صدا و سیما می خواهند در تلویزیون برنامه های آذری پخش کنند و حتی با وقاحت تمام مدعی شدند آذری زبانها در اکثریت هستند. بنا براین رشتی ها چاره ای جز این ندیدند که به فکر هویت و قومیت خود باشند. بنظر من هم کار درستی است. اینجا شورای شهر رشت است نه شورای شهر ...........
از رشتی های عزیز می خواهم چشم خود را باز کنند و خوب دقت کنند و با اطلاعات کافی در مورد کاندیداها، آرای خود را به صندوق ها بریزند

(۵)(۱)

پاسخ

حمید

باتمام احترامی که به همه هموطنان ازهرنژادو...هستند دیگه شورای شهر مال مردم همان شهر است که نسبت به شهر خود عرق دارند یادبرف پارسال می افتم که همه مسئولان بعدبرف به ولایت خودشون رفتن وخدمت رسانی مختل شده بود

(۴)(۱)

پاسخ

گزارش تصویری
گزارش تصویری؛

«یک روز با قهرمان»، معارفه رییس جدید هیات اسکواش لاهیجان و تجلیل از قهرمانان ملی

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: صبح امروز، پنجشنبه 30 فروردین مراسم «یک روز با قهرمانان» در ورزشگاه یادگار امام رشت برگزار شد. این برنامه جهت معارفه علی جعفری به عنوان رییس جدید هیات اسکواش شهرستان لاهیجان، تجلیل از قهرمانان ملی تیم…

گزارش تصویری؛

تداوم پیروزی های بی تاثیر ملوان اینبار برابر راه آهن قعر جدولی

گیل نگاه/ رضا احمدپور : ملوان که در فاصله دو هفته مانده به پایان فصل شانسی برای صعود به لیگ برتر ندارد، پیروزی های مداومی را جشن میگیرد. ملوانان با پیروزی سخت برابر راه آهن قعر جدولی با…

گزارش تصویری مراسم رونمایی از ۲۱ عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال ۹۶

گیل نگاه/ مائده سیدی: مراسم رونمایی از 21 عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال 96 عصر امروز (دوشنبه 27فروردین) در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برگزار شد.