گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب در بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)

گیل نگاه: رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر یکشنبه در آئین بزرگداشت بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام امام خمینی(ره) که در حرم مطهر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد؛ با مردم سخن گفتند که گزیده آن در زیر می آید.

**سلام و درود الهی بر فرزند شایسته نبی اکرم و احیاگر دین نبوی، امام بزرگوار ما؛
** امروز سالگرد رحلت دردناک آن بزرگوار را بزرگ می داریم و در این روز به یاد آن بزرگوار این جمع علاقمند و عاشق گرد آمده اند، مطالبی را در این زمینه و در مسایل لازم عرض می کنیم.
**امام و انقلاب به هم گره خورده اند؛ یاد امام و نام امام از نام انقلاب جدا نیست.
**آنچه در این باب گفته شده است همه مسایل مربوط به امام وانقلاب نیست؛ ناگفته هایی وجود دارد که باید به مرور در ذهنیت جامعه قرار گیرد.
**آنچه هم در باب انقلاب و امام گفته اند و گفته ایم و تکرار کرده ایم، باید مرور بشود. باید مجددا تکرار شود چون اگر یک حقیقتی بارها تکرار نشود و با جزئیات و خصوصیات ذکر نشود، گمان تحریف این حقیقت به مرور وجود دارد.
**انگیزه هایی برای تحریف شخصیت امام و انقلاب که بزرگترین هنر امام بزرگوار بود، وجود دارد.
**می دانید که انگیزه هایی برای تحریف انقلاب هست و باید حقایق را که در باب انقلاب و امام گفتیم، تکرار کنیم؛ بازهم بگوئیم و تکرار کنیم و مجال تحریف را از تحریف کنندگان بگیریم.
** عمده خطابم در صحبت امروز به شما جوانهای عزیز است. علت این است که جوانها دوران حماسه های بزرگ را مشاهده نکرده اند و ندیده اند؛ دوران پیروزی انقلاب، دفاع مقدس، دوران حرکات عظیم ومجاهدت های بزرگ در مقابل تجزیه طلبان را اینها را جوانان شنیده اند ولازم است برای آنها بیشتر توضیح داده شود.
** ذهن جوانها آماج تحریف تحریف کنندگان است، می خواهند نگذارند نسل جوان گسترده این کشور با بسیاری از حقایق آشنا شود.
**جوانهای عزیز! انقلاب اسلامی که بوسیله امام بزرگوار تحقق پیدا کرد و با دست تدبیر او، اراده الهی محقق شد، صرفا یک جابجایی سیاسی نبود، بلکه انقلاب، تحول عمیق بود. هم تحولی در عرصه سیاست وهم تحولی در متن جامعه ایرانی بود.
** این تحول در عرصه سیاست به این معنا بود که یک دیکتاتوری بسته ارثی وابسته به دشمنان را که در کشور حاکم بود، یک دنباله روی بیگانگان را به یک حکومت مردم پایه که متکی به مردم و مستقل، سربلند و دارای هویت تبدیل کرد.
**در عرصه متن جامعه هم، جامعه ما یک جامعه بی هویت شده بود و ایران با این سابقه فرهنگی وعظمت، با این همه دانشمند و فلسفه ومعارف عظیم بشری، به جامعه دنباله رو غرب و بدون هویت تبدیل شده بود.
**هدف انقلاب، تغییر این وضعیت بود که جامعه را به جامعه با هویت دارای استقلال، اصالت، خلاقیت وحرف نو تبدیل کند. انقلاب اسلامی که امام بزرگوار به کمک مردم به پیروزی رساند، یک چنین تحولی بود.
**وقتی امام بزرگوار ما این هدفها را در خلال سخنرانی ها و بیانات خود بیان می کرد، در واقع هدفهای حداکثری را مطرح می کرد. به نظر افراد بدبین و وسوسه گر، خیلی بعید می آمد امام یک چنین هدفهایی را محقق کند.
**یکی از سیاسیون معروف معتبر مورد احترام ما به خود من می گفت آن روزی که امام مساله از بین رفتن سلطنت در کشور را مطرح کرد، گفتیم چرا این حرف را می زند؛ این که شدنی نیست. یعنی حتی سیاستمداران مبارز و پخته هم اینطور فکر می کردند.
**امام یک هدف حداکثری را مطرح کرد و شما با هدف نهضت مشروطیت مقایسه کنید. هدف نهضت مشروطیت این بود که از اختیارات شاه به وسیله مجلس کاسته شود؛ یا با هدف نهضت ملی شدن صنعت نفت مقایسه کنید.
**هدف نهضت ملی عبارت بود از اینکه نفت را که در اختیار انگلیس بود، در اختیار دولت خود قرار دهیم. بین این هدفهای حداقلی با هدف های امام مقایسه کنید.
**این نهضت هایی که هدفهای حداقلی داشتند، موفق نشدند و امام با آن هدف حداکثری، با عظمت موفق شد. اینها در اول کار پیروزهای مختصر هم بدست آوردند ولی در ادامه شکست خوردند؛ ولی امام توانست پیروزی کامل به دست آورد و آن را حفظ و ماندگار کند.
**این سئوال است که امام چطور توانست این پیروزی را حفظ کند؟ سرّش برحسب ظاهری البته اراده خداوند بود ولی امام توانست جامعه، کشور و همه آحاد مردم بخصوص جوانها را وارد صحنه کند.
**در هر حرکت و کشوری که آحاد مردم وارد میدان شوند و در میدان بایستند و مقاومت کنند هدف آنها محقق خواهد شد. خلاف این هم در هیچ برهه ای از تاریخ اثبات نشده است. امام توانست این کار عظیم و هنر بزرگ را انجام دهد.
** یک جذابیت های شخصی و یک جذابیت هایی در شعارهای امام وجود داشت. این جذابیت ها آنقدر قوی بود که توانست قشرهای مختلف مردم و جوانها را وارد میدان کند. با این که هم در دوران مبارزات و هم در دهه اول پیروزی انقلاب، جوان با حرفها و فکرهای مختلفی مواجه بود، افکار چپ و وابسته به اردوگاه استعماری بود.
** علاوه بر این جذابیت، زندگی معمولی هم وجود داشت و جوان می توانست آن را انتخاب کند، نهضت، مبارزه وانقلاب را انتخاب کرد. برخی از این جذابیت ها مربوط به شخص امام بود.
** امام دارای شخصیت قوی، مستحکم و دارای قدرت ایستادگی در برابر سختی ها بود. امام دارای صراحت در بیان و صداقت بود. با صداقت حرف می زد و همه مخاطبان امام، صداقت را در گفته او احساس می کردند؛ اینها جذابیت شخصی امام بود.
**ایمان و توکل امام به خدای متعال در رفتار وگفتار بطور مساوی نمایان بود. از جمله چیزهایی که امام به مردم ارائه می کرد، اسلام ناب محمدی بود.
**اسلام ناب یعنی اسلامی که نه اسیر و پایبند تحجر است نه اسیر التقاط.
**از جمله مبانی اعلامی امام، انقلاب، آزادی، عدالت اجتماعی و اقتصادی و بیرون آمدن از چنبره سلطه آمریکا بود.
**امروز بیرون آمدن از چنبره سلطه آمریکا برای جوان ها در کشورهایی که با آمریکا پیمان های طولانی وابستگی دارند، جذاب است.
**عربستان سعودی در خدمت هدف های آمریکا است؛ اگر سراغ جوانان ها بروید، خواهید دید همه جوان ها از وابستگی به آمریکا متنفرند و علاقمند به جدایی از این سلطه ظالمانه اند.
**از جمله مبانی مطرح شده به وسیله امام و شعارها، مساله مردم سالاری بود. یعنی اختیار حاکمیت کشور در دست مردم باشد، مردم انتخاب کنند.
**یکی از شعارهای امام، مساله خودباوری ملت بود؛ یعنی این که به مردم می گفت و تکرار می کرد که شما می توانید، قادرید در علم، صنعت، کارهای اساسی، در اداره کشور، در مدیریت بخش های مهم کشور خودتان روی پای خودتان بایستید.
**پیروزی انقلاب یک زلزله عظیمی در دنیا بوجود آورد. در واقع در یک بخش عظیمی از دنیا یک تقسیمی به وجود آمد؛ طرفداران انقلاب و دشمنان انقلاب.
**دشمنان انقلاب عبارت بودند از قدرت های بزرگ آن روز؛ شوروی و آمریکای آن روز و جریان های قدرت همچون صهیونیست ها.
**در مقابل؛ بسیاری از ملت های مسلمان، حتی برخی ملت های غیرمسلمان که از قضایای انقلاب مطلع شدند، طرفدار انقلاب شدند.
**دشمنی ها از روز اول علیه انقلاب شروع شد و همچنان در طول این ۳۸ سال طراحی شد. در این دشمنی ها، شکست خوردند و ملت ایران بر همه دشمنی ها پیروز شد و بعد از این هم، این چنین خواهد بود.**نکته ای مربوط به دهه ۶۰؛ دهه اول پیروزی انقلاب و دهه زندگی امام؛ یک دهه مظلوم است. دهه تعیین کننده در سرنوشت ایران و ایرانی. دهه فوق العاده مهم و حساس و در عین حال ناشناخته و اخیرا به وسیله برخی بلندگوها مورد تهاجم قرار گرفت.
**دهه ۶۰؛ دهه آزمون های بزرگ و پیروزی های بزرگ است. دهه خشن ترین تروریسم در کشور است. در طول چند سال، هزاران نفر از آحاد مردم، مسئولین و قشرهای مختلف به وسیله تروریست ها به شهادت رسیدند.
**در این تروریسم، من عدد نمی گویم اما گفته شده تا ۱۷ هزار انسان با شرف و ارزشمند فدا شدند که در میان آنها شخصیت هایی همچون شهید مطهری و بهشتی وجود دارند.
**دهه ۶۰ دهه جنگ تحمیلی است؛ یعنی انقلاب و عمر امام صرف جنگ تحمیلی علیه ایران شد. دهه ۶۰ دهه سخت ترین تحریم ها است؛ همه چیز را تحریم کردند.
**دهه۶۰ دهه افتخارات بزرگ است، دهه مبارزه با تجزیه طلبی است. گروه هایی را تحریک کردند و پول دادند که به جان نظام جمهوری اسلامی بیندازند و تجزیه طلبی کنند. ملت ایران و جوانان ما آنچنان محکم ایستادند که بر همه اینها پیروز شدند که مساله مهمی است.
** به کسانی که اهل فکر هستند و راجع به دهه ۶۰ قضاوت می کنند، توصیه می کنم جای شهید و جلاد عوض نشود.
** در دهه ۶۰، ملت ایران مظلوم واقع شد و تروریست ها و منافقین و پشتیبان های آنها و قدرتهایی که آنها را به وجود آوردند به ملت ایران جفا کردند. ملت ایران دفاع کرد و پیروز شد و توطئه ها را خنثی کرد.
**امام رحلت کردند؛ بعد از رحلت امام عده ای امیدوار شدند که شاید بتوانند راه امام را برگرداند که نتوانستند.
**بعد از رحلت امام، سالهایی گذشت. عده ای در خارج کشور و عوامل آنها در داخل کشور منتظر نشستند که شاید انقلاب غفلت کند و پیر شود تا بتوانند حمله کنند و همان بساط قبل انقلاب را بر سر کار بیاورند که نتوانستند.
**علت این نتوانستن ها چیست؟ همان جاذبه های امام است که در کشور وجود دارد . جسم امام از میان ما رفته است اما روح و راه امام زنده است. نفس امام در جامعه ما زنده است .
**نام امام گره گشا است. بنابراین امروز، هم شعار عدالت اجتماعی و اقتصادی، استقلال، آزادی ، مردمسالاری، جداشدن از چنبره و جاذبه قدرت آمریکا و جهانی برای مردم و جوانان ما جذاب است.
** در تحقق برخی این شعارها، عدالت اجتماعی و برخی مبانی اسلامی عقب ماندگی داریم اما هدف و آرمان ما این است که امام معین کرد؛ ما دنبال آن حرکت می کنیم. این برای نسل جوان ما جذاب است و نه فقط برای ما بلکه برای کشورهای اسلامی جذاب است.
** این قدرت بسیج کنندگی انقلاب است. مسئولان و فعالان سیاسی کشور از این قدرت بسیج کنندگی انقلاب غفلت نکنند. این نعمت بسیار بزرگی است. این نعمتی است که در اختیار کشور و اختیار ملت ما قرار دارد.
** انقلاب قدرت بسیج دارد. می تواند جوانان ها و انسان های با عزم، اراده و سالم را به سوی اهداف والا و بلند هدایت کند و حرکت دهد و پیش ببرد. هیچ پیشرانی به عظمت و قدرت انقلاب و شعارهای انقلاب وجود ندارد.
**ما به این شعارها تا سال های متمادی نیاز داریم، دشمنان ما بیکار نیستند. بله تا امروز دشمن ها نتوانستند لطمه اساسی بزنند؛ ما جلو رفتیم و پیشرفت کردیم و به کوری چشم دشمن کارهای بزرگ انجام دادیم.
** دشمن در کمین است. وقاحت دشمن تا کجا است که رئیس جمهور آمریکا در یک نظام قبیله ای عقب مانده منحط محض می ایستد و در کنار رئیس قبیله، رقص شمشیر می کند؛ آن وقت به ۴۰ میلیون رای ملت ایران در انتخابات آزاد ایراد می گیرد.
** در کنار قاتل روز و شب مردم یمن می ایستند و اسم از حقوق بشر می آورند؛ ۲ سال و نیم یمن را بمباران را می کنند، خانه و بازار را بمباران می کند، بیگناهان را می کشند و زن و بچه را به قتل می رسانند.
** در مقابل یک چنین دشمنی، به قدرت بسیج کنندگی انقلاب احتیاج داریم. انقلاب را بزرگ و گرامی بدارید .
** شما که دلسوز ملت و کشور هستید، ارزش های انقلاب را به معنای واقعی کلمه زنده و احیا کنید؛ کشور به این احتیاج دارد. **اینطور نباشد که به خاطر اهداف کوتاه مدت و تحولات گوناگون عرصه های سیاست های روزمره، آن ارزش های والا و انقلاب را فراموش کنیم.
**اگر می خواهیم در میدان علم و سیاست پیش برویم و اقتصاد و کارهای بزرگ انجام دهیم، به آن جرات و اعتماد به نفسی که انقلاب به یک ملت می دهد که به ما داد، احتیاج داریم. آن را از بین نبرید و تضعیف نکنید.
** ما در داخل کشور میلیون ها جوانی داریم که اگر تجربه ای مثل تجربه سالهای ۶۰ برای کشور پیش بیاید آنها با کمال قدرت، عزت نفس، دلاوری و عزم وارد میدان می شوند و کشور را حفظ می کنند.
**بعضی در مقابل شعارهای انقلاب، عنوان ومفهوم عقلانیت را مطرح می کنند که عقلانیت نقطه مقابل انقلابی گری است؛ این خطا است. عقلانیت واقعی در انقلابی گری است.
**نگاه انقلابی است که می تواند حقایق را به ما نشان دهد، ببینید چه زمانی امام، آمریکا را به عنوان شیطان بزرگ و یک دولت غیر قابل اعتماد معرفی کرد. این را سالها پیش امام به ما یاد داد و امروز بعد از گذشت سالها، روسای کشورهای اروپایی می گویند آمریکا غیر قابل اعتماد است.
**عقلانیت این است که مطلبی را که امروز روسای کشورهای اروپایی می گویند، این حرف را امام ۳۰ و چند سال پیش گفت و ما تجربه کردیم حقیقتا آمریکایی ها در همه موضوعات غیر قابل اعتماد هستند.
**معنای عقلانیت این است که انسان اصالت ها را بشناسد؛ تکیه به مردم و نیروی داخلی است؛ عقلانیت توکل به خدای بزرگ است. عقلانیت در این نیست که انسان خود را بعد از رهاشدن از چمبره قدرت آمریکا و استکبار نزدیک به آن کند.
**عقلانیت را امام داشت. بزرگترین درسی که امام به ما داد درس روحیه، ذهن و عمل انقلابی است. این را باید فراموش نکنیم. **امام میراث فرهنگی نیست؛ بعضی به امام به این چشم نگاه می کنند؛ امام، امام و پیشوای ماست. بله جسم امام نیست ولی سخن، فکر و روح امام زنده است و با این چشم به امام نگاه کنید و از او بیاموزید.
**برخی عقلانیت را در این می دانند و اشتباه می کنند؛ بله چالش با قدرتها هزینه دارد ولی سازش هم هزینه دارد. شما ملاحظه کنید دولت سعودی برای اینکه با رئیس جمهوری جدید آمریکا سازش کند، مجبور می شود بیش از نیمی از ذخائر مالی خود را در خدمت هدفها و طبق میل آمریکا هزینه کند، اینها هزینه نیست؟
**سازش هم هزینه دارد. اگر چالش، عقلایی و منطبق بر منطق و با اعتماد به نفس باشد، هزینه اش به مراتب کمتر از هزینه سازش است.
**اینطور نیست که قدرتهای توطئه گر وقدرتهای متجاوز به یک حدی قانع باشند. د تعاملات چند سال اخیر مشاهده کردیم وقتی در آن حد عقب نشینی کردید، مطالبه جدید مطرح می کند و با همان فشارها مجبور می کنند، مطالبات را بدهید و این متوقف نخواهد شد.
**انقلابی گری یعنی مسئولین کشور، هدفشان را راضی کردن قدرتهای مستکبر قرار ندهند. هدفشان را راضی کردن مردم، به کار گرفتن نیروهای داخلی و تقویت عناصر فعال داخل کشور قرار دهند. این انقلابی گری است.
**معنای انقلابی گری این است که کشور ومسئولان، تسلیم هیچ زورگویی نشوند .دچار ضعف نفس و انفعال نشوند، نه زورگویی را قبول کنند و نه فریب او را بخورند. قدرتها با وجود قلدری وزورگویی از فریب هم دریغ نمی کنند؛ آنجایی که ممکن باشد اهل خدعه و فریب هستند.
**برادران، خواهران و جوانها در سراسر کشور ومسئولین! همه بدانید امروز به گویه و شعار انقلابی، به اصول و مبانی انقلاب امام نیازمندیم. کشور احتیاج دارد.
**انقلابی گری را به عنوان افراطی گری و زیاده گری نشر نکنیم. انقلابی گری نیاز امروز کشور و درسی است که امام به ما داد و باید از آن استفاده کنیم.

مسئله مهم انتخابات ریاست جمهوری بود که باید از یکایک کسانی که آمدند و بیش از ۴۱ میلیون رای را در صندوق ها ریختند از صمیم قلب تشکر کنم. رای مردم نشانه اعتماد به جمهوری اسلامی شد.

البته برخی از روی کج فهمی انکار میکنند و میگویند رای مردم ربطی به تایید نظام اسلامی ندارد ! چرا؟ وقتی در چهارچوب نظام رای میدهد یعنی این چارچوب را قبول میکند و اعتماد میکند و آن را کارآمد میداند. این رای اعتماد به نظام اسلامی بود.

خوشبختانه شورای نگهبان صحت انتخابات را تایید کرد، البته گفتند تخلفاتی انجام شده است و باید دنبال کنند هر چند درنتیجه تاثیری نداشت، ولی تخلفات به طور جدی پیگیری شود تا در انتخابات دیگر تخلف اتفاق نیفتد. باید از تخلف جلوگیری شود و چشم ها را نسبت چون اگر جلوی تخلف را نگیریم تکرار می شود.

در تبلیغات و مناظرات بداخلاقیهای هایی شد و برخی دستگاههای کشور مورد اتهام واقع شدند. گذشته ها گذشته است و نباید ادامه یابد.

ملت چه گروهی که نامزد آنها رای آورده چه رای نیاورده است از خود بی جنبگی نشان ندهند، برخی اگر برنده هم شوند اگر بازنده هم شود بی ظرفیتی نشان می دهند.

خوشبختانه در این انتخابات بر خلاف سال ۸۸ از خود ظرفیت نشان دادند، دیدیم که سال ۸۸ چه مشکلاتی را برای کشور پدید آوردند.

در مسایل داخلی دولت محترم به تولید و اشتغال اهمیت ویژه دهد.
طبق قانون اساسی رئیس جمهور از امکانات گسترده ای که در اختیار دارد، ظرفیت‌های داخلی را بالفعل کند و هیچ درنگی در عمل به وعده ها صورت نگیرد.
در مقابل تحریمهای آمریکا کشور را مقاوم‌سازی کنند.
همه در مسایل مهم بین المللی هم صدای واحد داشته باشند و صدای واحد شنیده شود.

در ماه مبارک رمضان برادران ما در یمن و لیبی و سوریه برادران ما دچار مشکلات عظیم هستند.

دولت سعودی مردم یمن را شب و روز تحت فشار قرار میدهند.

اگر ۲۰ سال دیگر هم این روش را دولت سعودی پیش بگیرد بر مردم یمن پیروز نخواهد شد.

این جنایتی است که در حق مردم بی پناه و بی‌گناه کشوری انجام می‌شود و وزر و وبال خود را پیش خدا سنگین می کنند و انتقام الهی را سخت تر میکنند.

مسایل بحرین هم مربوط به مردم بحرین است چرا باید دولت بیگانه نیروی نظامی وارد کند و سیاست گذاری کند؟!

اینکه بخواهند اراده خود را بر ملتی تحمیل کنند ناکارآمدی است و نتیجتاً موجب رو سیاهی است.

اینکه بخواهند با رشوه چند صد میلیاردی آمریکا را هم وارد کنند به نتیجه نمیرسد.

مسایل سوریه هم باید با گفتگو حل شود در همه جای دشمنان دستای دشمن جنگهای نیابتی راه می اندازند راه حل این است که گفتگو کنند و دیگران دخالت نکنند و سلاح از بیرون تزریق نکنند.

داعش از زادگاه خود بیرون رانده می شود و به این آتشی است که به دست خود افروخته اند و دامن خود آن کشورها را گرفته است.

به توفیق پروردگار و تجربه ۳۸ سال گذشته فردای این ملت از امروز ملت به مراتب بهتر خواهد بود.

(۰)(۰)کد مطلب: 118104
تاریخ: ۱۴ خرداد ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «گفتگوی فراریان» در رشت

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: نمایش «گفتگوی فراریان» به نویسندگی محمد زارع و به کارگردانی میلاد شجره از 2 الی 9 خرداد در تماشاخانه هامون رشت به روی صحنه می رود.  

از دریچه دوربین «گیل نگاه»؛

مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب اردیبهشت‌ماه ۹۷

گیل نگاه/گروه عکس: این گزارش شامل مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب رویدادهای خبری ماه گذشته (اول تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۹۷) از دریچه دوربین عکاسان گیل نگاه است. در ادامه عکس‌هایی از پویا بازارگرد، رضا احمدپور، بابک جدی، آیسان حقیقت، آدینه صالح نژاد، احسان حسن‌پور، مائده سیدی، سائده محمدی، مطهر منفرد و امیرصالحغنجی را مشاهده می‌کنید.      …

به روایت تصویر؛

گذری به دوشنبه بازار شفت

گیل نگاه/ اشکان شعبانی: بازارهای هفتگی با افزایش راهها و گسترش شبکه های ارتباطی هنوز درعرصه اقتصادی و اجتماعی جاذبه های سنتی خود را حفظ کرده اند به طوری که می توان آنها را از جمله جاذبه های توریستی…