شهردار رشت؛ مهندس یا سیاستمدار(۱)

گیل نگاه/مومن صالحی 

 پژوهشگر اجتماعی

۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۶آغاز دوره جدید شورای شهر پنجم رشت خواهد بود با بیم ها و امیدهای فراوان ، غیر طبیعی نیست که از روز بعد تایید انتخابات شورای شهر رشت ، رایزنی در باب ترکیب و تلفیق  فراکسیون ها و چگونگی ائتلاف های ممکن نمایندگان پنجمین شورا،  در نهان و آشکار مورد بحث و بررسی فعالان اجتماعی و سیاسی قرارگیرد.  شهردار رشت بطور قانونی با شروع به کار شورای پنجم  منعزل میشود و شورای پنجم ضرورتا نسبت به انتخاب شهردار جدید یا انتخاب مجدد شهردار قبلی  تصمیم گیری خواهد نمود.

اگرچه به زعم تعدادی از نمایندگان شورا ، وقت مباحثه و مذاکره انتخاب شهردار زود هنگام میباشد ، ولیک بنظر میرسد با لابی ها و گفت وشنودهایی که در حال اجراست، چه بخواهیم و چه نخواهیم قطار مذاکرات،ایستگاه خود را ترک کرده و سرعت آن، هر لحظه برای رسیدن به مقصد فزونی می یابد.

سوا از اینکه چه کسی شهردار رشت باشد ،چند مسئله و مطلب باید در دایره نگرش مردم و نمایندگان شورا مورد بازبینی و ارزشیابی قرار بگیرد :

اول انکه: تازگی دارد ، که شهرداری و انتخاب شهردار در شهر باران ، تا این اندازه برجسته جلوه داده شده  و میشود ، تا دو سال پیش کمتر کسی شهردار رشت را می شناخت یا در مورد آن حساسیتی بروز میداد و این محتملا به دلایل جسارت ها و قدرت فراوان اجرایی و برنامه ریزی آخرین شهرداررشت  می باشد، که دست کم از نظر برنامه ای و  بودجه ای جدا از مقدار تحقق آن ،  گامی بسیار بلند و پیوسته برداشته ، در حالی که ایشان بیش از همه ،ادامه مدیریت فعلی را اگرچه ممکن ،اما بسیار پر چالش و پر هزینه نموده است .

دوم آنکه : تزاید کیفیت نمایندگان شورای پنجم از لحاظ ارزش سیاسی و خبرگی در مدیریت ، انتظارات شهروندان را افزون می کند ،در عین حال نگرانی از عدم ایجاد اجماعی بین حداقل شش نفر از اعضای شورا برای هر گونه تغییر و تحولی را نباید اندک انگاشت و دست کم گرفت. در این زمینه وقت آن رسیده تا احدی از بزرگان شورای پنجم عزم ، اراده و همتی نماید و برای خلق این اجماع حیاتی،با از خود گذشتگی و فداکاری آستین بالا بزند و آن را محقق نماید.

سوم آنکه : با مشارکت حداکثری مردم در انتخابات گذشته و بهبود روند کلی سیاست های مدارا با جهان و بهتر شدن اوضاع درآمدی و رونق اقتصادی پیش رو در کشور ، چشمداشت خدمات شایسته تری را از سوی شهرداری می توانیم داشته باشیم که پاسخگویی به این خواسته ها ، کار شورا و شهرداری را  پیچیده تر از همیشه خواهد نمود .

چهارم آنکه : شهرداری رشت برای بار نخست پس از تهران با صرف هزینه مطالعاتی سنگین به واسطه یکی از معتبرترین دانشگاه های کشور ، نسبت به تهیه برنامه توسعه پنج ساله آینده شهر اقدام نموده و بخش هایی از این برنامه اجرا شده و ادامه ی آن خود دغدغه ای است که در صورت عدم تداوم برنامه های توسعه ای و زیرساختی ،شهر رشت، مجددا گریبانگیر بی برنامگی خواهد شد و رسالت شهرداری در حد خدمات عمومی معمول نزول پیدا خواهد کرد .

پنجم آنکه : بودجه سالانه نزدیک به ۱۰۰۰ میلیارد تومانی شهرداری ،حجم وسیعی از عملیات عمرانی و اجرایی را در پی داشته ، که هر گونه بی مبالاتی و اغتشاش مالی  منجر به سوء استفاده و زد و بندهای بیشماری خواهد شد، در عین حال بلند نظری و جسارت آمیخته با پاکدستی و حسن شهرت شهردار آینده از خصوصیاتی ست که به هیچ عنوان نباید از نظرها دور بماند .

از همه ی این چشم انداز ها،گزینش شهردار برترنیازمند دقت زیادی است که حساسیت ویژه برای رسیدن به شخص شایسته و موافق نظر همگان ، خود سرآغاز عمران و بهبود کیفیت زندگی در شهر رشت میباشد.

مهندس یا سیاستمدار

شهردار رشت را ازمیان مهندسین عمران و شهرسازی باید تعیین نمود یا از بین مدیران و سیاستمداران ؟ پاسخ به این سئوال با نظر به سبک و سیاق وظایفی که شهردار رشت  باید انها را به انجام رساند واز جهت دیگر ، مراجعه به متون دانش مدیریت ،دست یافتنی تر میشود .

در منظر نقش و رسالت، حرفه و  وظیفه ی  شهردار از دیدگاه درون سازمانی ، چگونگی برنامه ریزی های در دست انجام  و گزینش آن  برای ارائه به شورا ، اخذ مصوبات اجرایی  و انجام تعاملات مثبت  و بدون بده بستان های ناروا با ۱۱ نفر از نمایندگان شورا ، تدارک و برنامه ریزی برای تامین درآمدهای پایدار ، ایجاد همنوایی بین مدیران  ۱۳ سازمان بزرگ شهرداری رشت  ، شهرداران ۵ منطقه ، ۶ معاونت مهم و ۸ مدیریت ستادی دیگر و هدایت حدود ۳۵۰۰ نفر پرسنل و دهها شرکت پیمانکاری کوچک و بزرگ  بومی و غیر بومی را باید در نظر بگیریم  .

و از لحاظ برون سازمانی تعاملات مثبت با شهروندان ، دستگاه های قضایی و امنیتی و انتظامی ، اصناف ، هنرمندان ، امور ورزشی ، سرمایه گذاران داخلی و خارجی ، تعامل با دولتمردان استانی و کشوری ، ارتباط دائمی با نمایندگان مجلس برای ایجاد همدلی و حضور در مجامع بین المللی و دهها مسئولیت خرد و کلان  دیگر  به مجموع وظایف شهردار افزوده میشود .

انجام و رسیدگی به همه امور متنوع و گاهی حتی غیر مرتبط  با شهرداری ، جز با تفویض اختیار به متخصصین و استفاده از نظر مشاوران آگاه و با تجربه در کار گروه های تخصصی ، امکانپذیر نیست   و نخواهد بود ، این مهم  با انتخاب شهرداری اهل مدارا و گفتگو و مشورت پذیرو متفکرتحقق خواهد یافت.

شهردار ملزم  به صرف ساعات بسیار طولانی از بامدادان تا نیمه شب بطور مستقیم در کار جلسات پی درپی و بازدیدها و مباحث مطول نیست، بلکه میتواند با ایجاد فضای مشارکت و واگذاری اختیار به معاونت ها و مدیریت های متخصص ، مجال مکفی برای تفکر ، مباحث اساسی و استراتژیک سازمان عریض و طویل شهرداری را داشته باشد .

از دیدگاه دانش مدیریت و امور اداری ، شهرداران شهرهای بزرگی چون رشت با بیش از یک میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر جمعیت ساکن و در حال تردد را در رده مدیران بالای سازمانی طبقه بندی نموده و مهارت های اداراکی و استراتژیک آنان می بایست بیش ازدیگر توانایی های آنان  از جمله مهارتهای فنی و تکنیکال مرتبط با امور عمرانی باشد .

بی هیچ تردید چنین شایستگی هایی راحت و سهل الوصول در هر فردی قابل وصول نیست ، و واضح است شخصی بیش از آنکه مهندس عمران یا شهر ساز باشد،  که اگر باشد هم منافاتی با کار او ندارد ، می بایست یک سیاستمدار متفکر و اهل بینش و مطالعه باشد ، کرباسچی و قالیباف بعنوان نمادی از شهرداران تحول گرا در تهران بزرگ هردو از مدیران سیاسی کشور بوده اند، صادق امان خان شهردار لندن تحصیل کرده حقوق ، ژاک شیراک شهردار سابق پاریس که بعدها رئیس جمهور هم شد تحصیل کرده مدیریت ،ده بلزیوشهردار نیویورک تحصیل کرده حقوق ، خانم یوریکو کویکه شهردار توکیو شهری با ۱۳ میلیون نفر جمعیت ، وزیر دفاع قبلی ژاپن و وکیل است .

بنا بر تجربیات ملی و جهانی ، شهردار بایستی سیاستمداری با تجربه ،کم سخن و با مهارت شنیدن بالایی باشد ، هدایت نیروی انسانی و چگونگی مدیریت و رهبری همزمان بر آنان را بشناسد، شیوه تعامل با عوامل درون سازمانی و برون سازمانی را برای برنامه ریزی های توسعه شهر بخوبی بداند. با تئوری ها و مبانی توسعه شهرها آشنایی داشته باشد ، شهرداری رشت را از نزدیک بشناسد و درک صحیح از آن داشته باشد ،شهردار رشت بهتر است بومی باشد و پیش از قبول سمت شهرداری ، در این شهر زندگی کرده و پس از آن نیز در همین شهر زندگی کند و خود شخصا عوارض تصمیمات خود را از نزدیک بر زندگی خود و خانواده خود لمس و درک نماید ، بی شک همه این قابلیتها نسبی ست و بیگمان در سرمایه های انسانی شهر موجود است و نباید به نیروهای غیر بومی که شناختی از آنان نداریم چشم بدوزیم. چشمانی باز و بدوراز تنگ نظری های معمول و مرسوم برای یافتن شهردار آینده شهر رشت  نیاز است که امیدواریم شورای پنجم شهر رشت ، قابلیت این کار بزرگ را به عنوان اولین گام معرفی خود بدرستی نشان دهد.

 

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 118719
تاریخ: ۱۸ خرداد ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
مانی

البته درسته که رسانه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان تمایل دارن که برای تغییر شهردار به گزینه سیاسی اصلاح‌طلب تلاش می‌کنن، ولی بهتره در این تلاشتون حداقل اطلاعات درست منتقل کنن. در بسیاری از کشورها اختیارات شهردار صرفا محدود به خدمات شهری مشابه ایران نیست. مثلا در آمریکا پلیس هم زیر نظر شهردار کار می‌کنه. شهرداران پاریس و لندن و ... اختیارات سیاسی بسیار بیشتری نسبت به شهرداران ایرانی دارن که حتی اختیار تمام خدمات شهری (آب و برق و فاضلاب و...) رو هم ندارن.
بهتره آدرس غلط ندید. ظاهرا به عملکرد شهردار نقد اصولی ندارید، و صرفا چون ایشون‌و نزدیک به جناح اصلاح‌طلب احساس نمی‌کنید، متوسل شدید به حربه لزوم سیاستمدار بودن شهردار!

(۵)(۱)

پاسخ

آرش منصف

اينكه ٦ مثال زده بشه از شهرداران شهرهايي كه سياستمدار بوده اند بعد استنتاج بشه كه پس شهردار بايد سياستمدار باشه!!! يكم منطقي تر بحث هاي تخصصي بشه...

(۳)(۰)

پاسخ

شس

اصولگرایی یک اسم است اقدامات شهردار مانند اینکه بعد از ۵۰ سال برای اولین بار صورتهای مالی شهردار رشت را انتشار داد در حالیکه در شهرداری تهران هنوز مشخص نیست که چقدر بدهی دارد شبیه کدام اقدام اصولگرایان است یا کدام اصولگرایی برای مردم پارک می سازد و دنبال ایجاد زیرساختهای گردشگری است ایجاد خانه محلات را کدام اصولگرا انجام می دهد به نظر من اصلاح طلبان باید در کلاس درس ثابت قدم حاضر شوند و چیز بدی هم نیست و در تمام دنیا نخبگان مردم عادی را آموزش می دهند دست از غرور برداریم

(۱)(۰)

پاسخ

مونس

بومی بودن ضرورتی ندارد . اگر یک شهرداری را از اروپا قرض هم بگیریم ، بلد است که چطور رشت را بسازد ولی یک بومی هر چند متخصص ، شاید نداند شهر ساختن یعنی چه!

در مورد مهندس بودن و مثالهایی که در مقاله آمده ، آن مثالها به درد رشت نمی خورد . رشت چه ر بطی به نیویورک و توکیو داره؟!!!

با اینحال شهردار اگر چه لزومی ندارد که مهندس باشد . اما باید با همکاری مهندسان این شهر را بسازد . ولی بعنوان کسی که سالیان سال در اروپا زندگی می کند ، معتقدم که شهردار اولا باید عقل داشته باشد و این چیز کمی نیست!! دوما حتما سالها در اروپا زندگی کرده باشد و یا حداقل با سفرهای مطالعاتی به اروپا عملا شناخت خوبی از معماری شهرسازی اینجا داشته باشد .

می ترسم دستانی با عوامفریبی انقلاب و اسلام و امام ، پاکبانی را از روستا بیآورند و شهردار کنند!!

(۱)(۱)

پاسخ

mohamad

بحث عمله.. ما سال ها با ساده ترین مساله شهری اسفالت داریم دست پنجه نرم میکنیم اسفالت میکنن فردا سوراخه از نو. کسی که از بس این کار ساده نمیتونه بر بیاد چی میخواد بکنه؟ الان اب نما شد کار درست؟ رشت جزو داغون ترین شهرهاست مشهد اصفهان شیراز و........چه شباهتی با رشت دارند؟ فقط میگیم اب هوا داریم

(۱)(۱)

پاسخ

مانی:

دلایل عق‌ب موندن رشت نسبت به خیلی دیگر از شهرهای بزرگ ایران زیادن. اما یکی از این دلایل اتفاقا این‌ه که شهرداران قبلی رشت صرفا به کار آسفالت و جمع کردن آشغال می‌پرداختن، و خدمات شهری چیزی غیر از این‌ها نبود. جلوتر بودن اصفهان و تبریز و مشهد از رشت به دلیل بهتر بودن آسفالتشون نیست.

(۱)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «گفتگوی فراریان» در رشت

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: نمایش «گفتگوی فراریان» به نویسندگی محمد زارع و به کارگردانی میلاد شجره از 2 الی 9 خرداد در تماشاخانه هامون رشت به روی صحنه می رود.  

از دریچه دوربین «گیل نگاه»؛

مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب اردیبهشت‌ماه ۹۷

گیل نگاه/گروه عکس: این گزارش شامل مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب رویدادهای خبری ماه گذشته (اول تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۹۷) از دریچه دوربین عکاسان گیل نگاه است. در ادامه عکس‌هایی از پویا بازارگرد، رضا احمدپور، بابک جدی، آیسان حقیقت، آدینه صالح نژاد، احسان حسن‌پور، مائده سیدی، سائده محمدی، مطهر منفرد و امیرصالحغنجی را مشاهده می‌کنید.      …

به روایت تصویر؛

گذری به دوشنبه بازار شفت

گیل نگاه/ اشکان شعبانی: بازارهای هفتگی با افزایش راهها و گسترش شبکه های ارتباطی هنوز درعرصه اقتصادی و اجتماعی جاذبه های سنتی خود را حفظ کرده اند به طوری که می توان آنها را از جمله جاذبه های توریستی…