تکمیلی؛

توضیحات فیاض زاهد پیرامون پست اینستاگرامی درباره انتقاد زیباکلام از نوبخت

گیل نگاه: واکنش‌ها به اظهارنظر صادق زیباکلام درباره محمدباقر نوبخت،اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان گیلان (اینجا بخوانید) همچنان ادامه دارد.

ساعتی پس از انتشار مطلبی از فیاض زاهد در اینستاگرام شخصی او در ارتباط با اظهار نظر صادق زیباکلام درباره محمدباقر نوبخت، این استاد دانشگاه و روزنامه نگار گیلانی پس از حذف مطلب مذکور در اینستاگرام با ارسالی متنی ، نسبت به برخی واکنش ها به مطلب امروز خود توضیحاتی را ارائه کرد که در ادامه می خوانید:

به نام خدا
دوستان گرانقدرم سلام

در تمام این روزهایی كه دوست دانشمندم جناب دكتر صادق زیباكلام انتقاداتی را متوجه جناب آقای دكتر نوبخت نمودند، قصدم سكوت بود. ولی به اصرار بسیاری از شهروندان گیلانی و هموطنانم در سراسر كشور كه به جریان اصلاحات و دولت تدبیر و امید علاقه مندند، پستی در اینستاگرام گذاشتم كه به حد كفایت دیده شد و تنها برای پرهیز از حاشیه های بیشتر آن را حذف نمودم. توجه شما را به یكی دو نكته جلب می كنم.

١- دكتر زیباكلام به عنوان یك منتقد و روشنفكر مستقل حق انتقاد و داوری در باره همه شخصیت ها را دارد. دكتر نوبخت هم از این قاعده مستثنی نیستند.

٢- همه علاقه مندان به دكتر نوبخت حق دفاع و توضیح نحوه عملكرد و اقداماتشان در استان گیلان را دارند. این حمایت ها ستودنی و نشانی از قدرشناسی است.

٣- هیچ كس نباید به خود اجازه توهین به دکار زیباكلام كه از مفاخر سیاسی كشور هستند را بدهد. نقد را با نقد باید پاسخ گفت، نه با پرده دری و دایه مهربانتر از مادر شدن.

٤- دكتر زیباكلام اسمی هم از بنده برده اند. من در اینستا تلاش كردم با شوخی و مطایبه توضیح دهم كه در باره دكتر نوبخت سخنی میان ما ردوبدل نشده است. چه بسا دكتر زیباكلام به جهت حسن ظنی كه به بنده دارد نام مرا هم بعنوان دوستان خود در گیلان برده باشد كه این خود بس افتخار بزرگی است.

٥- من به رسانه ها دسترسی دارم. اگر گلایه و انتقادی داشته باشم بیان خواهم كرد. نیازی به واسطه ندارم. بیش از سی سال رفاقت و آشنایی با دكتر نوبخت هر واسطه ای را غیرضرور می سازد.

٦- صادق زیباكلام و محمدباقر نوبخت هر دو از سرمایه های معنوی ما هستند. نباید با تداوم این مجادلات كلامی به آنها آسیب بزنیم. ضمن آنكه وقتی بر مسند می نشینیم، نقد و داوری هم شكل می گیرد، باید خویشتندار بود.

٧- تداوم این لفاظی ها به جبهه علاقه مندان اصلاحات و اعتدال لطمه می زند و مورد خواست دلواپسان و اقتدارگرایان است.

 

به گزارش گیل نگاه، روز گذشته در ادامه اظهار نظرات صورت گرفته بار دیگر زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت‌وگویی با اشاره به واکنش‌های صورت گرفته در گیلان اظهار داشت : نمی‌خواهم وارد منازعات سیاسی درون استان بین اصلاح‌طلبان و اعتدالیون شوم ولی آنچه در گیلان به وجود آمده و مسلم است آن است که جمع قابل‌توجهی از اعتدالیون از آقای دکتر نوبخت حمایت می‌کنند و در مقابل اصلاح‌طلبان بخصوص اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار گلایه‌های جدی از آقای نوبخت دارند و بنا به علاقه شخصی خود به رشت و سفرهای متعدد به استان گیلان با برخی از چهره‌های فعال همچون آقایان سروش اکبر زاده ، دکتر حمید امیدی ، دکتر احمد رمضانپور، دکتر محسن باقری، مهندس عبدالغفار شجاع و مهندس غلامحسین بخشی و دکتر فیاض زاهد و برخی دوستان دیگر برخورد و گفتگو داشته و  با توجه به شناخت چندین ساله‌ام ،این افراد را فردی درست و وجیه المله و پاک‌سرشت و راست‌گو می‌دانم و فقط صادق زیباکلام این افراد را با چنین ویژگی‌هایی نمی‌شناسد بلکه مردمان سراسر استان به‌خوبی این شخصیت‌ها را می‌شناسند.(مشروح اظهاراتش را اینجا بخوانید) ذکر اسم فیاض زاهد به‌عنوان یکی از اصلاح‌طلبان گیلان به‌عنوان شاهد مثال از سوی صادق زیباکلام امروز واکنش زاهد را به دنبال داشت.

فیاض زاهد در پست اینستاگرام خود با اشاره به این موضوع نوشت: این صادق زیباکلام آدم جالبیه سه سال پیش که کتاب «دولت و انقلاب» من منتشر شد، به همت خانم دکتر ندا مرادی، جلسه نقد کتابی با حضور ایشان و دکتر جواد حق‌شناس و نویسنده کتاب که من باشم در دانشگاه ادبیات دانشگاه تهران مرکزی برگزار شد .

حضرات اساتید، از جمله رفیق شفیقم زیباکلام دو ساعت بر کتاب و نویسنده تاختند . اینکه نویسنده حرف جدیدی نزده و تکرار حرف‌های بریتون و مور و تدا اسکاچ پول و … این حرفها .

آخر جلسه مجری برنامه که مهری به من داشت ، بارها از من خواست پاسخ بدهم . من رو کردم به صادق خان و پرسیدم : یه سوال من باصداقت که شایسته نام شماست پاسخ می‌دهی ؟ گفت :آری.

پرسیدم کتاب مرا خوانده‌ای ؟ با لختی تامل پاسخ داد: نه!

همه سالن زدند زیر خنده .

با همه این‌ها استادی دوست‌داشتنی است

راستی:من! فیاض زاهد فرزند حجت! بخواهم از کسی گلایه کنم، واسطه نمی‌گیرم .

من به این ضرب‌المثل اجنبی‌ها باور دارم .

صداقت بهترین سیاست است .

 

 

 

 

 

(۰)(۰)کد مطلب: 119142
تاریخ: ۲۰ خرداد ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
پدرام

آنچنان بر صادق زیباکلام جبهه گرفته اند و او را می کوبند تو گویی غیر حق گفته است و ما گیلانی ها چیزی از کرامات دولتمرد همشهری خویش دیده ایم که چونان بر سر و جان میکوبیم و چون کیهانیست ها و فارسیست ها زیباکلام را میکوبیمش.
به خوب و بدش و گذشته و آینده اش کاری ندارم لیک آنچه گفت حقیقتی بود که همه مان میدانیم و ایشان در این انتخابات نیز آنگونه که زیباکلام گفت آن وسط ها خوابیده بود که لحاف کرایه ندهد

(۴)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت شهید بابک نوری در مسجد باب الحوائج رشت

گیل نگاه/امیرصالح غنجی:عصر امروز پنج شنبه دوم آذرماه مراسم بزرگداشت بابک نوری هریس شهید مدافع حرم در مسجد باب الحوائج رشت برگزار شد. در این مراسم علاوه بر خانواده این شهید جوان، شماری از مردم و مدیران و…

گزارش تصویری مراسم تجلیل از کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی در گیلان

گیل نگاه/امیرصالح غنجی: مراسم تجلیل از کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی در گیلان با حضور جمعی از نویسندگان، مفاخر، هنرمندان، پژوهشگران و مدیران استان از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان برگزار شد.(مشروح گزارش را اینجا بخوانید)

گزارش تصویری مراسم تشییع پیکر دو شهید مدافع حرم در رشت

گیل نگاه/اشکان شعبانی: صبح امروز چهارشنبه اول آذرماه مراسم تشییع دو شهید مدافع حرم علیرضا نظری و بابک نوری با حضور جمع زیاد از مردم و مدیران از جمله مصطفی سالاری استاندار گیلان در رشت برگزار شد. این…