یادداشت پسا ثابت قدمی برای شهری که دوستش دارم؛

نگاهی غیر فنی به عملکرد شهردار سابق رشت

وحید احمدی آرا

قطعا او تنها شهردار تاریخ رشت است که عده ای پس از استیضاح او کل می کشند و شادی کنان با سوت و کف و هو او را با بدرقه ی تلخی همراهی می کنند و عده ای نیز پلاکارد حمایت و دوستی با تغییرات به دست می گیرند و به خیابان می آیند تا بر ماندن او تاکید کنند .
او قطعا تنها شهردار تاریخ در ایران زمین است که در روزهای اوج کاری ، میز مدیریتی اش را رها می کند و با خانواده اش در ردیف نخست کنسرت همایون شجریان می نشیند و به اصرار از او و گروه هنرمندانش در ضیافت شامی پذیرایی می کند و برگه ی رای ریاست جمهوریش رییسی است !
او قطعا تنها مدیر ایرانی است که در جلسه داخلی اش ساعتها با مدیران میانی اش برای بهبود وضعیت اقتصادی کارمندان و کارگران طبقه متوسط به پایین اش بحث می کند و دقایقی بعد از جلسه در راهروهای همان تشکیلات حتی جواب سلام همان کارگران را نمیدهد!
این تناقضات رفتاری قطعا ریشه در اختلالات شخصیتی ندارد چرا که محمد علی ثابت قدمی که من می شناسم در رفتار و اخلاق ثابت قدم تر از تصمیمات مدیریتی اش بود و قطعا این رفتار ناشی از شکل گیری نوعی تفکر و تکامل خاص در اندیشه و آرای وی بود که اینگونه در جریانهای انسانی و اجتماعی مبهم و متناقض رخ می نمود .
برای منی که در مبارزات استیضاحی قبلی او دوشادوش سربازان و سردارانش در فضای واقعی و مجازی جنگیده بودم سخت بود ، اما این بار در این استیضاح سکوت کامل اختیار کردم .برای منی که هربار او را میدیدم منتظر بودم از رویای دیگری که برای رشت در سر دارد پرده بردارد و با حرارت و اشتیاق از جزییات آن سخن براند سخت بود به نظاره بنشینم و رفتنش را تماشا کنم.
برای منی که بارها از او خواستم سرمایه عظیم اجتماعی و انسانی که در فضای مجازی پشت او انچنان بسیج شده بود که مجاز را به واقعیت تبدیل کرد و جرات استیضاح را در دل سوال کنندگان به هراس بدل کرده بود ، را جدی بگیرد ، ساماندهی کند و به عنوان یک پایگاه همیشگی حفظ و صف آرایی کند ، سخت بود سکوت و سکون و بی تفاوتی این سرمایه ی عظیم را تماشا کنم و خود نیز همچنان ساکن و ساکت باشم .
همچنان که سخت بود ثابت قدم برود و چیزی برای رفتنش ننویسم.
ثابت قدم از معدود نخبگان این سرزمین بود که در کشور ماند تا اندکی از درصد عجیب امار فرار مغزها از کشور بکاهد ، بی انصافی است اگر اقرار نکنیم که می توانست برود اما نرفت .
ثابت قدم از معدود جوانان شایسته این سرزمین است که توانست در عرصه های مدیریتی رشد کند و به جایگاه و پایگاهی برسد و بی انصافی است که اقرار نکنیم که هیچگاه در این مسیر از روشهای غیر اخلاقی و غیرانسانی بهره نجست.او تظاهر نکرد ، دروغ نگفت و واقعی انگونه که میزیست ، زیست .
شاید ان روزهای دور که ما در روزنامه تیتر می زدیم: شهردار رشت ، متخصص باشد و رشتی ، هیچ گاه به فکرمان هم نمی رسید مردی کوتاه قد با لباسی شیک و صورتی تراشیده ، با عالی ترین مدارج علمی ، با اندیشه ای بلند و انگونه که همواره تکرار کرده ام با نقشه راهی که برای ثانیه ثانیه ی دوران مدیریتش در شهرداری ، برای وجب به وجب رشت برنامه داشته باشد راهی کرسی شهرداری شود.
ثابت قدم رویای مدیریت نخبگان متخصص غیرسیاسی را در رشت محقق کرد و نشان داد گاهی ، هر از گاهی شایسته سالاری بر فامیل سالاری پیروز می شود و تعهد غیر واقعی به تخصص واقعی می بازد.
افسوس فاصله میان جوانگرایی با استفاده صددرصدی از نیروها و مدیران بی تجربه، میان مبارزه با فساد نهادینه شده در شهرداری با حذف و تحقیر همه ی کارکشتگان و با تجربه های شهرداری در ذهن ثابت قدم بسیار کم و کوچک بود و او گاهی با حذف این فاصله ی اندک ، بیراهه رفت.
افسوس تاکید بر ماندن بر کرسی شهرداری به هرقیمتی او را به ورطه ی باجدهی و حمایت از برخی از اعضای شورایی کشاند که شبیه او نبودند، در هیچ چیز شبیه او نبودند ، در اندیشه، در ایمان ، در باورهای اجتماعی ، نه تنها شبیه او نبودند بلکه فرسنگها با معیارها و استانداردهای او فاصله داشتند.
افسوس ، حذف مشاوران و یاوران حقیقی و واقعی او، چه به دلیل روحیه ی مغرور و کم سپاس ثابت قدم و چه به واسطه ی خستگی و کم اوردن این مشاوران از یکدندگیها ، لجاجتها و حرف گوش نکردنهای او ، مجال را برای آنانی فراهم ساخت که نه تنها او را بیشتر به بیراه سوق دادند بلکه حتی در آستانه ی آتش گرفتن هیزم استیضاح به جای آب ، بنزین بر این هیزم ریختند و خاکستر نتیجه این آتش بازی بچگانه شد.
همیشه اطراف ما پر بود از پدرانی که اهل ریسک نبودند، اینکه وام نمی گرفتند تا فرزندشان کسب و کاری به راه بیندازند، اینکه شهرداری رشت اکنون بدهکاری سنگینی در حساب کتاب خود دارد ، اینکه میراث ثابت قدم بدهی چند میلیاردی شهرداری است به نظر من از جنس وامها و بدهیها و ریسکهای پدرانه برای کسب و کار فرزندان خود است و در این حوزه روش او را تحسین می کنم.
اینکه رشت یاد گرفت از آرزوهای بزرگ نهراسد ، اینکه وقتی عنوان بزرگترین پیاده راه جهان را در رشت بشنویم و لبخند تمسخر نزنیم ، اینکه ارقام میلیارد تومانی سرمایه گذاری برای رشت از رویا حداقل به گمانه زنی بدل شود ، اینکه این همه پارک افتتاح شود ، ولو با بدهکاری ، ولو برای سوتبلیغات کاندیداهای حامی شهردار در انتخابات شورا ، ولو با کفپوشهای مساله برانگیز، اینکه رشت عنوان شهر شبهای روشن بگیرد، شهر جشنواره ها نام بگیرد ، شهر خلاق خوراک شود ، اینکه یاد بگیریم برای رشت آرزوهای فرامحلی داشته باشیم ، اینکه به پلی عظیم مانند پل طبیعت حتی بیندیشیم ، از دستاوردهای جوانی است با قلبی بزرگ ، رویاهایی بزرگ و اشتباهاتی بزرگتر به نام محمد علی ثابت قدم.
رشت ، در مسیر غیر قابل برگشت توسعه قرار گرفته و کاش میراث داران ثابت قدم همچون او رویاهایی بزرگ برای رشت داشته باشند با دقت و حساسیت بیشتر ، بی اعتنا به کوته نظرانی که وسعت دیدشان از شمال تا خمام و از جنوب تا امامزاده هاشم بیشتر نیست !
شاید این شهر بار یک متخصص نخبه را ببیند که با احترام به شعار نیاوردن خودروی تک سرنشین با یک کتاب در درست در خیابانهای پرترافیک آن پیاده قدم میزند و برای فردای آن رویا میسازد …شاید هم…
برای ثابت قدم روزهای پررویا تر، برای رشت فردایی بهتر و برای مدیران اینده این شهر اندیشه ای وسیع و بلند آرزو می کنم.

 

گیل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دریافتی به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 120704
تاریخ: ۲۶ خرداد ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
مصطفی

کاش میراث داران ثابت قدم همچون او رویاهایی بزرگ برای رشت داشته باشند با دقت و حساسیت بیشتر ، بی اعتنا به کوته نظرانی که وسعت دیدشان از شمال تا خمام و از جنوب تا امامزاده هاشم بیشتر نیست !???

(۱۲)(۶)

پاسخ

صالحی

تحت تاثیر این نوشته قرار گرفتم و هر چه فکر کردم چه میشود در مورد ان گفت ،دیدم فقط یک کلمه ، قشنگ نوشته شده است .اینگونه متون برای روزهایی دور اینده کارکرد بسیاری برای درک بهتر و واقع بینانه تری از این روزها را خواهد داشت .کسان دیگری نیز باید بنویسند و ناگفته هایی را بگویند که همگان از ان بیخبرند .

(۵)(۵)

پاسخ

حمیدرضا

اینقدر عملکرد ثابتقدم خوب بوده که دشمنان و مخالفان یا بعضا کسانی که دستشون رانت قطع شده برای کوبیدن ایشون مجبور به اعتراف به خدمات بی سابقه ثابت قدم به رشت هست هر مدیر یا سیاست مداری یا اصلا هر شخص بزرگی قطعا اشتباه و کاستی داره ولی سوال بزرگ اینجاست آیا با سبک و سنگین کردن نقاط مثبت و منفی ایشون ثابت قدم مستحق ادامه کار بود یا برکناری و کدام به نفع رشت بود به نظر من بهتر هست برکناری شهردار توسط شورا نقد بشه تا اینجورنقدهای غیر فنی!

(۸)(۴)

پاسخ

محسن

یکی از بزرگترین دلایا عقب افتادگی ایران و گیلان این است که فکر می کنیم امثال نخبگانی مانند ثابت قدم زیاد هستند و نه تنها قدر و منزلت آنها را نمی دانیم بلکه عده ای بی شخصیت مفت خور برای رفتنش هو می کشند در حالیکه چنبن نخبگانی کم شمارند و از آن نادرتر نخبگانی هستند که در ایران ماندگار می شوند اما متاسفانه این نخبگان می روند و این هو کشان مفتخور ماندگادند

(۵)(۳)

پاسخ

مونس

آقای ثابت قدم ، قلم من نمی تواند بنویسد شهردار " سابق " ! پس اجازه دهید خطاب به شما بنویسم :

جناب شهردار محترم رشت ! به فکر دلهای مردم شهر خودتان باشید که برای شهر شما و شخص شما می تپد . شما را در این ایام مولا به جدتان مولا علی (ع) قسم می دهم که از رای شورای "روستایی" خائن کلانشهر رشت دلسرد نشوید و با عزمی راسخ و قدمی ثابت بخاطر دلهای تپیدۀ مردم شهر خودتان ، باری دیگر کاندید کرسی شهرداری شوید و شهر ما که تازه از خواب گران بیدار شده و به حرکت در آمده بود را ، به حال خودش رها نفرمایید. فقط به فکر دلهای تپیدۀ همشهریان خودتان باشید که با جان و روحشان امید به ناجی شهرشان بسته بودند .

شهردار محبوب ما !
با توسعه شهر و با ایجاد انواع جاذبه های توریستی ، هزاران جوان امید زندگی با نشاط و کار در شهر زیبای خودشان دارند . همشهریانتان را نا امید نکنید!

سپاسگزارم

(۶)(۴)

پاسخ

فرهنگ

بابت مسجد تاریخی حاج سمیع خیلی ازش ممنونم ، باورم نمیشد یه شهردار تو مملکتی که نباید چراغ مسجدی توش خاموش باشه میاد و فرا تر از توانش مسجد رو احیا میکنه ! با اینکه کلی نهاد و سازمان مدعی در این خصوص با اعتبارات بسیار عالی در کشور وجود دارند ! ، مسجدی که که اعتبار و هویت شهر رشت هست . دم دکتر همه جوره گرم ...
در باره تیم سپیدرود هم بگم که نظر من اینه سپیدرود در نبود ثابت قدم اون هم در لیگ برتر لطمه میبینه ...
در کل تمامی عملکردهاش باب میل من رشتی بود ، یه دلخوشی داشتیم دراین وضعیت بیکاری و هزار مشکل دیگه اونم حضور یه فرد عملگرا و جسور مث ثابت قدم در رشت بود . واقعا با این وضعیت من به شخصه نا امید شدم

(۸)(۳)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «گفتگوی فراریان» در رشت

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: نمایش «گفتگوی فراریان» به نویسندگی محمد زارع و به کارگردانی میلاد شجره از 2 الی 9 خرداد در تماشاخانه هامون رشت به روی صحنه می رود.  

از دریچه دوربین «گیل نگاه»؛

مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب اردیبهشت‌ماه ۹۷

گیل نگاه/گروه عکس: این گزارش شامل مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب رویدادهای خبری ماه گذشته (اول تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۹۷) از دریچه دوربین عکاسان گیل نگاه است. در ادامه عکس‌هایی از پویا بازارگرد، رضا احمدپور، بابک جدی، آیسان حقیقت، آدینه صالح نژاد، احسان حسن‌پور، مائده سیدی، سائده محمدی، مطهر منفرد و امیرصالحغنجی را مشاهده می‌کنید.      …

به روایت تصویر؛

گذری به دوشنبه بازار شفت

گیل نگاه/ اشکان شعبانی: بازارهای هفتگی با افزایش راهها و گسترش شبکه های ارتباطی هنوز درعرصه اقتصادی و اجتماعی جاذبه های سنتی خود را حفظ کرده اند به طوری که می توان آنها را از جمله جاذبه های توریستی…