سخنی با منتخبان شورای پنجم رشت؛

شهردار جدید؛ فرصتی تاریخی برای رشت(۲)

گیل نگاه/مومن صالحی 

 پژوهشگر اجتماعی

در باب الگوی توسعه کرمان که همواره دغدغه فکری ام بوده بسیار گفته ام و دقیقا مطلع نیستم آیا در این عرصه بوده اند کسانی  که پیش تر تئوری پردازی کرده باشند …و یا شاید این ثمره درخشان و ماحصل خلق و خوی مردمان کویری ایران زمین باشد .

درست اوایل انقلاب از دورانی که حسین مرعشی در ۲۵ سالگی ، استاندار کرمان بوده و بواسطه همجواری با مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از یک جانب  و هوش ، ذکاوت و بلند پروازی شخصی اش  از جانب دیگر گام های بلند توسعه را در آن استان خشک و کویری برداشته تا هم اکنون که کرمان خود رو ، بانک ایران زمین ، موسسه مولی الموحدین ، هواپیمایی ماهان ، مدیران خودرو و شرکت های کلان تولید ، فرآوری و صادرات پسته توانسته در خلق رفاه اقتصادی برای کرمان سرنوشت تازه یی رقم بزند خیلی نمی گذرد .

آنچه در پیشرفت و عمران استان کرمان سر آمد و متمایزخودنمایی می کند ، تقدم منافع استانی در آن سامان نسبت به مسائل سیاسی جاری در کشور است ، حسین مرعشی اصلاح طلب با سردار قاسم سلیمانی اصول گرا در زمینه حفظ منافع استانی متحد و کنار یکدیگر و با هم عمل میکنند .

حال و اکنون اگر بخواهیم این رویکرد را در شهر باران تحلیل کنیم میرسیم به  ایجاد جبهه واحد منافع شهر رشت و استان گیلان و حضور در صحنه رقابت مثبت اقتصادی با دیگر استان های کشور ، که ضرورتی ست تام و تمام ، اما در ورطه ی عمل ، دست کم تا اینجای کار ،دست خالی مانده ایم و پر مدعا.

اصلاح طلبی و اصول گرایی ، بدور از تفاوت های ماهوی خود ،  تنها بهانه های نوظهوری را برای قرار گرفتن گیلانیان رو در روی هم فراهم نموده وگرنه مفاهیم شرق گیلانی ، غرب گیلانی ، رودباری ها ، تالشی ها ، آذری زبان ها و …. از سالیان دور تا به امروز ، به قدر مکفی مردمان این دیار سر سبز را از هم گسسته و سطحی نگران و توطئه اندیشان دیرین نیز، بیشمار بر شعله ور نمودن آتش خانمان براندازاختلافات بی اعتباردمیده و بردامنه ی «جنگ های حیدری نعمتی» بیش ازپیش افزوده اند.

الایحال با کامیابی و توفیق عقلانیت و اعتدال در کشور، در خلال انتخاباتی با شکوه و غرور انگیز ، که نوید بخش روزهای خوب اقتصادی پیش رو میباشد، بیش از هر زمان دیگری بار مسئولیت برپایی اتحاد و همدلی در میان مردم گیلان ، برای داشتن نصیب بیشتری از منافع ملی برای مردمان سختکوش و مهربان این خطه مبتنی بر شایستگی های علمی و تجربی آنان می بایست مورد بازبینی و دقت دوباره قرار بگیرد . در عین حال به خاطر بسپاریم در همین فضای سیاسی کشور طی سالیان گذشته در زمانیکه که استان های بی آب و علف کشور تمکن و سرمایه و ثروت قابل توجهی تولید نموده و گوی سبقت را از هم می ربایند،  استان گیلان با این همه نعمات و دارایی های  خدادادی  در صف ضعیف ترین اقتصاد ها  در قیاس با باقی استان های کشور قرار گرفته است . به سادگی باورنمی کنم که کوتاهی دولت یا مسئولان ، نقش آنچنان اثرگذاری  درپیدایش چنین روزگاری داشته باشد ، بالعکس هر عیب که هست در مسلمانی ماست  و مسئولیت وضعیت عقب افتادگی گیلان ،به عهده ی تک تک گیلانیانی ست که هریک به سهم خود ولی به میزان متفاوت در ایجاد چنین وضعیتی با دامن زدن به اختلافات و تخریب یکدیگر دست اندر کار بوده اند .

هنگامیکه  منافع گروهی ، حزبی ،جناحی ، جغرافیایی ، نژادی و یا حتی علایق ورزشی یا زیست محیطی و حتی مشارکت مردم در انتخابات  و رای به افراد خاصی را بجای عامل توسعه بعنوان عامل رقابت منفی وتعصب و اختلافاتی جدید در شهر و روستاها در نظر میگیریم وبدترین سوءاستفاده ها را با حذف مخالفین ویا ایجاد منازعاتی بی حاصل از آنها می کنیم ، چه انتظاری در مورد عقب ماندگی شهر و استان خود باید داشته باشیم .

فرصت تاریخی رشت

هنوز مجالی هست … مهلتی چند هفته ای تا موعد ۱۴ مرداد و تشکیل و تکوین نخستین جلسه شورای شهر پنجم رشت و انتخاب شهرداری مقتدر و متنفذ باقی نمانده ، در عین حال اخبار و اطلاعات گویای تشکیل فضای گفتگو ، این بار ، نه از جانب مدعیان همیشگیِ گفتمان اصلاح طلبی، بلکه از سمت اصولگرایان شهر باران در حال برپایی ست . در این زمینه رزمندگان قدیمی و فرماندهان دوران دفاع مقدس در شهر رشت ، پیشقدم  همنوایی و همدلی در شورای شهر شده و تاکنون حداقل هفت نفر از یازده نفر نمایندگان شورای پنجم را دور یک میز گرد آورده و به گفتگویی و نگاهی مشترک رسانیده اند،و در این میان  ناخوشایند اینکه ، احدی از نمایندگان اصلاح طلب شورای شهر رشت  علیرغم خواست مکرر نیروهای بدنه اصلاحات  شهر ، حاضر به ایجاد فضای گفت و شنود باهم و دیگران نشده و اشتیاقی به پرداخت هیچگونه هزینه ای از اعتبار و شخصیت فردی یا گروهی خود را نشان ندادند ،یا شاید هم واقع بینانه ، آگاهند که چنین استطاعت و اقتداری در شورای پنجم  شهر رشت را ندارند .

حالیه ، گام نخستِ  این همدلی را می بایست مبارک و فرخنده دانست ودر گام آتی از انتخاب شهرداری جوان و با انگیزه که نشان شده و آماده میشود تا مدیریت شهری بزرگ را در دست بگیرد، پشتیبانی  و هواداری شود که قطعا امکانی ست  تاریخی برای به دور افکندن منافع حزبی و گروهی پیش آمده ،که خردمندانه باید نهایت بهره جویی از این فرصت برای استمرار عمران و آبادانی شهر با شتابی بیش از گذشته را بنماییم .

در صورتیکه اخبار و اطلاعات واصله از رایزنی های در حال انجام برای انتخاب شهردار کلانشهر رشت در شورای پنجم صحیح باشد، که شواهد زیادی بر صحت و اعتبار آن وجود دارد  ،  خواهیم توانست بر قاعده  الگوی کرمان، همه اصلاح طلبان ، اصول گرایان، اعتدال گرایان ، مدیران فنی شهرداری ، نمایندگان مجلس و دولتمردان گیلانی در پیوندی منطقی برای منافع شهروندان رشتی حرف و حدیث های گوشه کنار را موقتا و حداقل در این یک مورد کنار گذاشته و با خویشتنداری از ترور شخصیتِ سرمایه های اجتماعی این شهر با  بازدارندگی  از بدگویی ها وکوچک شمردن همیشگی که از خلقیات منفی و مرسوم در خود زنی بعضی از  همشهریان ما شده ، از شخص منتخب حمایت نمایند.

در آخر نمایندگان شورای پنجم شهر رشت نباید از نقش تاریخی خود برای جلوگیری از ستیزه جویی های گذشته در شورای چهارم نسبت به هم و شهردار رشت ، که وقت و انرژی زیادی را اتلاف نموده و موجبات فراری دادن سرمایه گذاران بزرگی از شهر را فراهم کردند، غافل شوند و آرا و اعتماد مردمی که بدقت تمام ، مواضع ، گفتار و کردارشان را زیر نظردارند ، دست کم بگیرند ، شهر زیبای رشت نیازمند آرامش و انتخاب مدیری شجاع ، کاردان و مشورت پذیر برای ادامه روند توسعه خود میباشد ، از آن دریغ نکنیم.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 120993
تاریخ: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
مونس

شهردار آینده (و نه جدید!) رشت یا آقای ثابت قدم خواهد بود و یا آقای کرباسچی . کسی دیگر اساسا قابل تصور نیست!

(۳)(۲)

پاسخ

حامد

رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس مایه‌ی افتخار و احترام گیلانیان هستند اما تجربه‌ی دید نظامی در حل مسائل اجتماعی و سیاسی، همواره تجربه‌ای غیرقابل دفاع بوده. همچنان که شنیده‌ایم که بزرگان کشور نظامیان عزیز را از افتادن به ورطه‌ی سیاست برحذر داشتند.
افزایش نظامند مشارکت مردم و نه محول کردن کار به آنها، داشتن برنامه‌ای حساب‌شده برای پیشرفت رشت، خارج کردن رشت از باندبازی‌های خودخواهانه، در نظرگرفتن برنامه‌های فرهنگی برای یادآوری اشتراک‌های فراوان مردم گیلان، راه‌هایی برای حرکت رو به جلوی رشت هست.
هرچند توان نیروهای نظامی دلسوز برای گردآوردن اندیشه‌های مختلف برروی یک میز، بسیار ارزشمند است اما تجربه‌ی موفق اداره‌ی رشت توسط یک چهره‌ی علمی، ارزشی، با هوش سیاسی بالا، وفادار به ارزش‌های بومی و توسعه‌طلب بسیاری از شهروندان رشت و نه کارکنان شهرداری را امیدوار به تجربه‌ی دوباره‌ی چنین مدیریتی کرده است.

(۴)(۰)

پاسخ

بهروز

بنا بر برخی خبرها ثابت قدم خودش می خواسته بخاطر نامناسب شدن فضای کار توسط شورا استعفا دهد . از اینرو اصلا استیضاح و عزل برایش اهمیتی نداشته است . بد شانسی ثابت قدم این بود که دیر شهردار شد . او می بایست قبل پدیدۀ شورا شهردار می شد . زیرا با چنین پدیدۀ شومی هیچ شهرداری نمی تواند درست و حسابی کار کند . با اینحال از اینکه او توانست ۲۶ ماه دوام بیآورد ، نوعی خوش شانسی اش بوده!

(۴)(۱)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری برنامه پاکسازی مشارکتی ساحل سحرخیزمحله لاهیجان

گیل نگاه/ سائده محمدی: صبح امروز و همزمان با ششمین سالگرد آغاز فعالیت انجمن رفتگران طبیعت، برنامه مشارکتی پاکسازی ساحل دریا در روستای سحرخیزمحله بخش رودبنه شهرستان لاهیجان انجام شد. منا ابروفراخ سرپرست اداره کل اجتماعی استانداری، محمد…

گزارش تصویری نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک در انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجتمع کاسپین منطقه آزاد انزلی آغاز به کارکرد. این نمایشگاه تا 2 تیرماه ساعت 17 الی 21 در تالار فرهنگی مجتمع کاسپین دایر است.     …

گزارش تصویری اختتامیه مسابقات فوتوالی جام رمضان در منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: اختتامیه مسابقات «فوتوالی» جام رمضان عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجموعه ورزش‌های ساحلی زنده‌یاد قایقران (منطقه آزاد انزلی) برگزار شد. شاهرخ شهنازی دبیر کمیته ملی المپیک، رضا مسرورمدیرعامل منطقه آزاد انزلی، علیرضا صادقی معاون اداره…