مرتضی عاطفی عنوان کرد:

در اصالت خانه پدری ابتهاج شکی وجود ندارد/هیچ کس نمی‌پرسد اداره کل ارشاد و میراث فرهنگی چه نقشی دارند

گیل نگاه/ مریم صابری: هرچند نشانی از «سایه» گیلانیان در خود گیلان نیست اما این روزها نام هوشنگ ابتهاج در رسانه‌های استانی و کشوری زیاد تکرار می‌شود.

خبر تخریب ملک پدری شاعر سرشناس رشتی، ناراحتی‌های زیادی در بین شهروندان ایجاد کرده است. خبری که تکذیب شد اما هنوز سرنوشت این ساختمان مبهم و نامطمئن دیده می‌شود. شهروندان امیدوارند حداقل بخشی از نگرانی‌های موجود به متولیان بخش فرهنگی منتقل‌شده باشد. (گزارش مشروح گیل نگاه در این ارتباط را از اینجا بخوانید) 

مرتضی عاطفی مدیر فعلی منطقه دو رشت، مدیرعامل اسبق سازمان فرهنگی شهرداری و از فعالان فرهنگی شهر رشت یکی از مدیران شهرداری است که در کنار وظایف سازمانی خود، همواره پیگیر ثبت این خانه بوده است که ماجرای چگونگی مطرح‌شدن موضوع ثبت این خانه را در گفت و گو با گیل نگاه تشریح کرد.

او با یادآوری زمستان ۹۳ می‌گوید: به پیشنهاد دکتر باقری دوست مشترک ما و استاد ابتهاج به همراه آقای رضا رسولی عضو شورای شهر و علیرضا محمدی از خانه مورد نظر بازدید کردیم که در آن زمان کاربری مهدکودک داشت.

عاطفی ادامه می‌دهد: در همان‌جا تماسی توسط باقری با ابتهاج برقرار شد که در آن زمان در کُلن آلمان بود. خانه با نشانی‌هایی که سایه می‌داد مطابقت می‌کرد.
عاطفی سپس داستان دیگری را روایت می‌کند که سبب شد شکی هم اگر وجود داشت به‌یقین تبدیل شود.

او ادامه می‌دهد: در تابستان ۹۴ از نزدیک با خود ایشان دیداری داشتم و با نشان دادن عکس‌های جدید و مقایسه با عکسی که از او در کتاب پیر پرنیان در مقابل همین خانه گرفته‌شده است، از صحبت خانه مطمئن شدیم.

عاطفی همچنین به مطرح‌شدن مکرر  این بحث در حضور مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از جمله جلسه ای در تاریخ ۳۱ شهریور ۹۵ اشاره می‌کند و می‌گوید: از طرف مدیران این سازمان بر پیگیری این بحت تاکید شد اما عملا اتفاقی رخ نداد.

او ادامه می دهد: اگر مشکل تائید خانه از طرف خود ابتهاج است درصورتی‌که اراده‌ای برای این کار وجود داشته باشد در شرایط فعلی باوجود شبکه‌های ارتباطی موجود به‌هیچ‌عنوان کار غیرممکنی نیست.

مدیر شهرداری منطقه دو رشا البته در میان حق مالک را یادآور می‌شود که اگر اقدامی صورت نگیرد مالک نیز می‌تواند از حق مالکیت خود استفاده کند و بنابراین باید این موضوع هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.

عاطفی بابیان اینکه ابتهاج در تاریخ شعر ایران تکرارناپذیر است او را افتخاری برای گیلان عنوان می‌کند و می‌گوید: اکنون می‌توانیم این خواسته عمومی را به نتیجه برسانیم.

او البته گله‌ای نیز از دیگر مدیران بخش فرهنگی دارد. عاطفی با اشاره تصمیم برگزاری کنگره غزل سایه می‌گوید:  متأسفانه هیچگونه همکاری از سوی نهادهای متولی نظیر اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان صورت نگرفت و این تصمیم عملی نشد.

او ادامه می‌دهد: گویا جای متولیان فرهنگ عوض‌شده است و نوک پیکان همه به سمت شهرداری و شورای شهر است اما  کسی نمی‌پرسد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان اصلی‌ترین متولی فرهنگ و همچنین سازمان میراث فرهنگی که باید حافظ میراث فرهنگی و تاریخی و معنوی شهر باشد چه مسئولیتی دراین‌بین دارند.

گفتنی است امروز یلدا ابتهاج دختر هوشنگ ابتهاج نیز با انتشار شعری در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نسبت به اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی گیلان مبنی بر عدم احراز اصالت خانه پدری ابتهاج واکنش نشان داد. (اینجا بخوانید)

(۰)(۰)کد مطلب: 121084
تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «گفتگوی فراریان» در رشت

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: نمایش «گفتگوی فراریان» به نویسندگی محمد زارع و به کارگردانی میلاد شجره از 2 الی 9 خرداد در تماشاخانه هامون رشت به روی صحنه می رود.  

از دریچه دوربین «گیل نگاه»؛

مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب اردیبهشت‌ماه ۹۷

گیل نگاه/گروه عکس: این گزارش شامل مجموعه‌ای از عکس‌های منتخب رویدادهای خبری ماه گذشته (اول تا ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۹۷) از دریچه دوربین عکاسان گیل نگاه است. در ادامه عکس‌هایی از پویا بازارگرد، رضا احمدپور، بابک جدی، آیسان حقیقت، آدینه صالح نژاد، احسان حسن‌پور، مائده سیدی، سائده محمدی، مطهر منفرد و امیرصالحغنجی را مشاهده می‌کنید.      …

به روایت تصویر؛

گذری به دوشنبه بازار شفت

گیل نگاه/ اشکان شعبانی: بازارهای هفتگی با افزایش راهها و گسترش شبکه های ارتباطی هنوز درعرصه اقتصادی و اجتماعی جاذبه های سنتی خود را حفظ کرده اند به طوری که می توان آنها را از جمله جاذبه های توریستی…