مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خبر داد:

چهار میلیون و ۴۰۰ هزار دلار سهم صادرات صنایع دستی گیلان در دولت یازدهم

گیل نگاه: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد: میزان صادرات هنرهای سنتی و صنایع دستی استان در دولت یازدهم، چهار میلیون و ۴۰۰ هزار دلار بوده است.

رضا علیزاده روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: صادرات صنایع دستی گیلان در سال ۹۲، ۷۰۰هزار دلار بود که این رقم در سال ۹۵ به یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رسید.
وی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به بحث صنایع دستی و خوداتکایی با تکیه بر عنصر هنر داشته که این مهم توانمندسازی تمامی اقشار جامعه به ویژه زنان را در پی داشته بطوریکه ۱۴ هزار و ۷۹۸ نفر از فعالان حوزه صنایع دستی گیلان را بانوان تشکیل می دهند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد : همچنین پروانه تولید انفرادی از ۱۲هزار و ۵۰۵ نفر در سال ۹۲ ، به ۲۰ هزار و ۹۲۹نفر در سال ۹۵ رسید و تعداد کارگاه ها نیز طی مدت یاد شده، از ۴۶ باب به ۹۰ باب ارتقاء یافت.
علیزاده در ارتباط با تعداد فروشگاه ها، ایستگاه ها و غرفه های صنایع دستی گفت: تعداد غرفه های صنایع دستی و هنرهای سنتی از ۳۰۵ غرفه در سال ۹۲ ، به ۹۱۰ غرفه در سال ۹۵ افزایش یافته است.
وی ادامه داد: همچنین تعداد بازارچه های این حوزه طی مدت یاد شده از ۶۵ بازارچه، به ۱۳۲ بازارچه و از ۲۶۰فروشگاه به ۳۴۴ فروشگاه ارتقاء یافته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان یادآور شد: برپایی نمایشگاه های صنایع دستی و هنرهای سنتی از ۵۰ نمایشگاه در سال ۹۲ ، به ۷۷ نمایشگاه در سال ۹۵ افزایش یافت.
به گفته علیزاده، مطالعات و اقدامات بسیاری در گسترده شدن شبکه تولید صنایع دستی استان مانند بازاریابی اصولی، فعال سازی مراکز عرضه و فروش، ایجاد فروشگاه های مجازی، توسعه تجارت الکترونیک و نیز برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی بعنوان حلقه های دیگر در مسیر تولید انبوه صنایع دستی انجام شده است.
رشتی دوزی ، لباس محلی ، چادرشب بافی ، خراطی ، چوب تراشی ، گره چینی ، نازک کاری ، منبت و معرق چوب ، حصیربافی ، بامبوبافی ، مرواربافی ، سفالگری ، کاشی معرق ، مینای خانه بندی ، چلنگری ، قلمزنی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، شال بافی ، نمد مالی ، جوراب بافی ، عروسک بافی ، قلاب بافی و …برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.
بالغ بر ۲۱ هزار هنرمند صنایع دستی استان در بیش از ۸۰ رشته فعالیت می‌کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در بخش دیگری از گفت وگو با ایرنا، رویکردهای دولت یازدهم را زمینه ساز حضور گردشگران خارجی در استان دانست و بیان کرد: تردد اتباع خارجی در سال ۹۲ ، ۳۲۶ هزار و ۷۸۴نفر بود که این رقم در سال ۹۵ به یک میلیون و ۲۹۱ هزار و ۵۷۷ نفر افزایش یافت.
علیزاده افزود: طی مدت یادشده، بر شمار واحدهای اقامتی استان نیز افزوده شد و این رقم از یک هزار و ۱۴۵واحد به یک هزار و ۷۴۸واحد ارتقاء یافت.
وی ادامه داد: در زمان حاضر ۱۱۴ پروژه سرمایه گذاری در حال اجراست و تسهیلات اعطایی بخش گردشگری در مدت زمان ذکر شده ۴۰۷میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده است.
وی میزان یارانه پرداختی به طرح های گردشگری بهره مند از تسهیلات بانکی را ۳۹ میلیارد و ۱۶۷میلیون ریال عنوان کرد.
علیزاده اقدامات توسعه ای با محوریت گردشگری در روستاهای استان با مشارکت صندوق کارآفرینی امید را ۱۰۳ طرح با اشتغال ۲۷۴ نفر و تسهیلات ۴۲میلیارد و ۳۰۶میلیون ریال ذکر کرد.
وی خاطرنشان کرد: ۸۵میلیارد ریال منابع تسهیلاتی برای ۶۶۰ طرح در طول چهار سال دولت یازدهم هزینه شده و در زمان حاضر شش هزار و ۳۸۱نفر در تاسیسات گردشگری استان مشغول فعالیت هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در زمینه میراث فرهنگی استان نیز گفت: یک هزار و ۶۰ اثر ثبتی شامل ۹۷۹ ثبت شده فرهنگی تاریخی، سه اثر ثبت شده طبیعی، ۵۳ اثر ناملموس، ۱۷ اثر منقول و هشت رخداد تاریخی به ثبت ملی رسیده است.
به گفته علیزاده، همچنین ۱۹ موزه شامل پنج موزه تحت پوشش اداره کل، ۹موزه مشارکتی و پنج موزه مجموعه داران بخش خصوصی در گیلان فعال است.
وی با اشاره به ظرفیت های گیلان در حوزه های مختلف، بر لزوم بهره گیری از توان و پتانسیل های موجود در بخش تولید و اشتغال بعنوان شعار سال ۹۶ تاکید کرد.
وی با بیان اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در گرو تدوین برنامه های جامع و نگاهی کارشناسانه است، اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال در حوزه های مختلف اعم از فرهنگی، اجتماعی، گردشگری، مذهبی و … در سراسر استان را گامی مهم در تحقق منویات مقام معظم رهبری و توسعه افزایی کشور دانست.
علیزاده انتخاب روستاهای داماش و قلعه رودخان بعنوان مناطق پایلوت گیلان در اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال در ۷۳ روستای منتخب کشور را یک رویداد مثبت برای استان معرفی کرد.
وی بیان کرد: در زمان حاضر ۲۰ هتل و مجتمع اقامتی پذیرایی در گیلان با استفاده از تسهیلات مصوب سفر رئیس جمهوری به به گیلان و سرمایه گذاری بخش خصوصی، در حال ساخت و اجرا ست.
وی ادامه داد: این طرح ها ۶۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت کار دارد و برای اجرای آنها پرداخت ۶۰۰ میلیارد ریال از تسهیلات سفر کاروان تدبیر و امید مصوب شده است.
۸۷ هتل، ۲۳ هتل آپارتمان، ۷۵ مجتمع گردشگری، ۴۷ مهمانپذیر، یک هزار و ۴۳ خانه مسافر، ۲۳۳ واحد پذیرایی بین راهی و سفره خانه سنتی و ۵۳ دفتر خدمات مسافرتی در گیلان فعال هستند.
در حال حاضر در تاسیسات گردشگری استان شش هزار و ۳۲ نفر شاغل هستند که از این تعداد چهار هزار و ۹۲۶ نفر مرد و یک هزار و ۱۰۶نفر را بانوان تشکیل می دهند.

(۰)(۰)کد مطلب: 121214
تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری
گزارش تصویری؛

«یک روز با قهرمان»، معارفه رییس جدید هیات اسکواش لاهیجان و تجلیل از قهرمانان ملی

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: صبح امروز، پنجشنبه 30 فروردین مراسم «یک روز با قهرمانان» در ورزشگاه یادگار امام رشت برگزار شد. این برنامه جهت معارفه علی جعفری به عنوان رییس جدید هیات اسکواش شهرستان لاهیجان، تجلیل از قهرمانان ملی تیم…

گزارش تصویری؛

تداوم پیروزی های بی تاثیر ملوان اینبار برابر راه آهن قعر جدولی

گیل نگاه/ رضا احمدپور : ملوان که در فاصله دو هفته مانده به پایان فصل شانسی برای صعود به لیگ برتر ندارد، پیروزی های مداومی را جشن میگیرد. ملوانان با پیروزی سخت برابر راه آهن قعر جدولی با…

گزارش تصویری مراسم رونمایی از ۲۱ عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال ۹۶

گیل نگاه/ مائده سیدی: مراسم رونمایی از 21 عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال 96 عصر امروز (دوشنبه 27فروردین) در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برگزار شد.