درباره ویدئوی پربازدید این روزهای شبکه‌های اجتماعی؛

«آرزو» واژه‌ای غریب برای کودکان کار

گیل نگاه/پدرام حسنی

«گزارشگر:بزرگ شدی می خوای چیکاره بشی؟

کودک کار:می خوام آشغالا رو جمع کنم

گزارشگر:یه آرزوی بزرگ کن

کودک کار:آرزو؟آرزو چی هست؟»

این مصاحبه‌ی کوتاه یک گزارشکر با یک کودک کار است؛چند بار دیدمش و هر بار بیشتر خشمگین و غمگین شدم و با خود گفتم لااقل سکوت نکن… ویدئو را در لینک پایین مشاهده کنید

واژه؛ گاهی بعضی واژه‌ها برای بعضی‌ها ناشناخته‌اند. گویی تابه‌حال آن‌ را نشنیده‌اند و معنی‌اش را نیز نمی‌دانند. این حکایت اما برای کودکان کار سرزمین من با واژه‌ی آرزو صدق می‌کند. کودکانی که میان نظم ماشین‌وار جامعه و بینابین چرخ‌دنده‌های یک سیستم له می‌شوند و آرزوهای نداشته‌شان را به فراموشی می‌سپارند. کودکی که سقف شغل آینده‌اش در رؤیایش تصور  جمع‌آوری زباله است. با خنده می‌گوید:«بزرگ شدم می خوام آشغال‌جمع‌کنم.» دردناک است و خطرناک.

با دیدن این فیلم یاد یک خاطره نیز افتادم؛ نزدیک نوروز بود سر چهارراه بودم و منتظر تاکسی، دیدم چندنفری‌شان چیزی دست گرفته‌اند و می‌فروشند. دقت که کردم فهمیدم بالن آرزوهاست. به خاطر نزدیک بودن به چهارشنبه‌سوری می‌فروختند. در دل گفتم کودکان سرزمین من را بنگر که آرزوهایشان را می‌فروشند. بنگر که چگونه با دیدن یک ماشین گران‌قیمت همگی به سمت آن هجوم می‌برند تا آرزوهای خودشان را به صاحب ماشین بفروشند تا به فرزندش بدهد. آرزوی فردایشان را می‌فروشند تا مخارج امروزشان را بدهند. حال که فکر می‌کنم درمی‌یابم این قصه‌ی تلخ جامعه‌ی ماست. جامعه‌ای که یک عده آرزو را یا به کلی نمی‌دانند چیست یا آن را سر چهارراه‌های بدبختی‌شان به آینده‌ی کودکانی که فرصت ساختن آینده‌شان را دارند می‌فروشند. کودکانی که بعضی‌شان دچار ضعف جسمی‌اند و باید تحت درمان قرار گیرند اما هرکدامشان ازبهر مشکلی درگیر جبر روزگار شده و تن به کار کردن در این سن داده‌اند. کودکانی که با گرمای اگزوز ماشین‌ها پاهایشان را گرم نگه می‌دارند.

به نظر می‌رسد این مشکل هرروز بزرگ‌تر خواهد شد و هرچه فاصله‌ی طبقاتی جامعه بیشتر شود بر تعداد کودکان کار افزوده خواهد شد اما شاید بتوان با مدیریت٬ توجه سازمان‌های مربوطه و کارگروه‌هایی برای بهبود این مشکل راهی را گشود تا این کودکان نیز به آرزوهایشان فکر کنند و لااقل اگر واقعیت شیرینی پیش رویشان نمی‌بینند رویای شیرینی را ترسیم کنند و از حداقل‌های زندگی بهره‌مند شوند.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 125473
تاریخ: ۱۹ تیر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری
گزارش تصویری؛

«یک روز با قهرمان»، معارفه رییس جدید هیات اسکواش لاهیجان و تجلیل از قهرمانان ملی

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: صبح امروز، پنجشنبه 30 فروردین مراسم «یک روز با قهرمانان» در ورزشگاه یادگار امام رشت برگزار شد. این برنامه جهت معارفه علی جعفری به عنوان رییس جدید هیات اسکواش شهرستان لاهیجان، تجلیل از قهرمانان ملی تیم…

گزارش تصویری؛

تداوم پیروزی های بی تاثیر ملوان اینبار برابر راه آهن قعر جدولی

گیل نگاه/ رضا احمدپور : ملوان که در فاصله دو هفته مانده به پایان فصل شانسی برای صعود به لیگ برتر ندارد، پیروزی های مداومی را جشن میگیرد. ملوانان با پیروزی سخت برابر راه آهن قعر جدولی با…

گزارش تصویری مراسم رونمایی از ۲۱ عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال ۹۶

گیل نگاه/ مائده سیدی: مراسم رونمایی از 21 عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال 96 عصر امروز (دوشنبه 27فروردین) در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برگزار شد.