لولیتا و آتناهای امروز

ایمان رنجکش

دوشنبه گذشته بود که انتشار خبری، جامعه ایرانی را در بهت عمیقی فرو برد. “آتنا اصلانی” دخترک ۷ساله ای که سه هفته قبل خانه را برای دیدار با پدر خود ترک کرده بود، دیگر با مانتوی مدرسه و کوله پشتی بر دوشش در محله دیده نشد. همه جای شهر صحبت از آتنا بود و جستجوهای پلیس روز به روز با ابعاد وسیع تری ادامه داشت. آری پای سواستفاده در میان بود و سرانجام آن اتفاقی که همه از آن می ترسیدند به وقوع پیوست و پیکر بی جان دخترک دوست داشتنی شهر که در مدت نزدیک به بیست روز در راس دلمشغولی مردم قرار داشت، در گوشه ای آرام و تاریک از انبار یک مغازه به خواب ابدی فرو رفته بود.
قاتل پارس آباد پس از انکارهای پشت انکار، سرانجام به اصل واقعه اعتراف کرد. اسماعیل ۴۲ساله جنایت خود را اینگونه شرح داد: «چند روزی بود كه با ديدن آتنا وسوسه شده بودم. او برای آب خوردن و دستشویی به مغازه می‌آمد. روز حادثه به مغازه‌ام آمد كه آب بخورد و چون كسي آن‌جا نبود، به طرفش رفتم. خواستم نقشه‌ام را اجرا كنم اما او شروع كرد به فریاد زدن. براي همين دستم را روي دهانش گذاشتم و وقتي به‌خودم آمدم كه ديگر نفس نمي‌كشيد. ترسيده بودم و جسدش را داخل ساكي گذاشتم و آن را به پاركينگ بردم و در بشكه پلاستيكي مخفي كردم تا سر فرصت در محلي خلوت رها كنم اما چند روز بعد به‌عنوان مظنون دستگير شدم و…»
بیش از ۶۰سال از انتشار کتاب “لولیتا” اثر “ولادیمیر ناباکوف” می گذرد. داستان منقلب کننده ای که نویسنده روس آن را به زبان انگلیسی در پاریس نگاشت و به یکی از شاهکارهای ادبیات داستانی قرن بیستم بدل گشت. داستانی که عشق بیمارگونه یک معلم ادبیات میان سال روان پریش را به یک دختر ۱۲ساله روایت می کند و بدلیل داشتن مضمومی فوق العاده بحث برانگیز، تا مدت ها فکر مخاطب را درگیر خود می کند.
فرای از اصطلاحات گوناگونی که این روزها درباره لولیتا بکار می برند، به طور کلی می توان لولیتا را نماد سو استفاده جنسی از کودکان و کودک آزاری یا مورد تهدید قرار دادن سلامت جسم و روح کودک و نوجوان نام برد.
اما در ایران این موضوع خیلی دیر آن هم در سال ۹۲ با فیلم سینمایی “هیس دخترها فریاد نمی زنند” به کارگردانی “پوران درخشنده” خبر ساز شد و اعضای جامعه را به تفکر واداشت که چنین مسائلی حتی در حوالی هر خانواده می تواند به وقوع بپیوندد.
برای جلوگیری از سو استفاده از کودکان، راه حل پیش رو، کنترل اجتماعی است؛ همان راهی که جهان سال ها قبل برای مهار این نوع معضل ها برنامه ریزی کرد و با فراگیر کردن آموزش در نزد کودکان برای کنترل این دست تجاوزها و سواستفاده ها گام برداشت.
و اما در جامعه ما که هنوز هم صحبت کردن درباره مسائل جنسی در مدارس و حتی برخی خانواده ها تابو محسوب می شود و کودک سردرگم نمی داند در برابر تهدیدی که می تواند هر زمان از سوی هر انسان بیماری بروز کند، باید چه برخوردی نشان دهد. همانطور که قاتل آتنا در اعترافات خود اشاره کرد چندین بار برای حالت شهوانی و غیرانسانی خود اقدام کرده بود و اگر آتنای معصوم میدانست و آموزش دیده بود که چه برخوردی با او می شود، دیگر پای در آن رنگرزی نمی گذاشت. این ها حقیقت تلخی است که نمی توان انکار کرد و با اعدام شب و روز متهمان باز هم ریشه کن نخواهد شد. این ها مسائل دارای اولویت اجتماعی است که باز هم باید سر افسوس فرود بیاوریم که بدلیل سردگمی در چگونگی برخورد با این مسائل، ناهنجاری های بیشتری تولید می شود و حقیقتی است که همچون تفی خون آلود به صورت آدمی پرتاب می شود.
حال بگویید فرزندانمان بر اساس کدام برنامه تدوین شده آموزش میبینند؟ برنامه هایی با مضموم آموزش حریم خصوصی که در آن به روشنگری برای جلوگیری از سواستفاده از کودکان از سوی بیماران جنسی در جامعه بپردازد؟ از پاسخ می مانید چرا که ستایش ها و آتناها بدنبال همین نبود آموزش ها، در دنیای کودکی از زندگی پرواز می کنند و چه بسیارند آتناهایی که با توجه به جو عمومی جامعه و هراس از آبرو و حیثیت، انگشت هیس بر مقابل دهان خود می بینند که آری در اینجا نباید فریاد زد!

(۰)(۰)کد مطلب: 126181
تاریخ: ۲۲ تیر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
علي

متاسفانه بي اخلاقي در جامعه اسلامي رسم شده وبه عنوان يك ارزش بهش نگاه ميكنن وتاز ماني كه اول از همه مسئولين درست نشن هيچي درست نميشه

(۵)(۰)

پاسخ

جواد:

این بی اخلاقی درجامعه اسلامی حاصل سازکارهای لیبرالی ست،
درفرهنگ به یک نحوه ،دراقتصادبه یک نحو،درسیاست به یک محو،درکلیه زیرمجموعه های نظام هرکدام بنحوی سوءاثرگذاشته است.
لیبرالیسم مولود توحش انسان اروپایی ست،
اروپا از سده یازدهم تا هفدهم میلادی در فواصل مختلف درگیر جنگ‌های صلیبی و سپس جنگ‌های مذهبی کلیسا بوده است. انسان اروپایی قرن‌های متمادی سرگرم کشتار و غارت مذاهب و کشورهای مختلف بوده است که پادشاهان و کلیسای مسیحی آن‌ جنگ‌ها را ترتیب داده بودند. جنگ‌های مذهبى در اروپا و کشتار میلیون‌ها انسان، احترام مذهب را از میان برد و موجب شد تا انسان اروپایی دست به اصلاحات دینی و سپس کنار گذاشتن کامل دین بزند.
شدت تأثیر درگیری‌ها میان مذاهب مسیحیت چنان زیاد بود که سبب به وجود آمدن تفکرات لیبرالی مانند تساهل تسامح، کثرت‌گرایی دینی، حق آزادی انسانی و فردی و عدم دخالت دین و دولت در زندگی فردی و اجتماعی شده است.
«فلسفه لیبرال در واکنش به جنگ‌هاى مذهبی مطرح شده است. دین تهدیدى براى ثبات سیاسى است و تنها راه جلوگیرى از تهدیدات دینى که مانع ثبات ‏می‌باشد، محدود کردن دین به قلمروى شخصى و خصوصى در دو حوزه تفکر و عمل است و در حقیقت فلاسفه لیبرال جدید معتقدند که دین تهدیدى براى دموکراسى لیبرال است. به همین جهت، متفکرین جدید لیبرال نیز مبانى لیبرالیسم را نتیجه جنگ‌هاى مذهبی میدانند؛ به عنوان مثال «جان راولز» صریحاً بنیان و ریشه‌‏هاى لیبرالیسم را در نتیجه جنگ‌هاى مذهبی کلیسا مى‏داند و تسامح دینى را به عنوان یکى از دستاوردهاى مشخص آن مى‏نامد و استدلال مى‏کند که تسامح باید به خود فلسفه نیز گسترش پیدا کند.»
جنگ‌هاى مذهبی در اروپا که موجب شکل‌گیری اعتقاد به پلورالیزم دینى و تسامح و تساهل گردید، باعث شد که بعدها این دو تفکر جزء ارزش‌هاى لیبرالیسم قرار گیرند. این دو ارزش و نیز دیگر ارزش‌هاى لیبرالیسم به تدریج در مبانى فلسفى و سیاسی و اقتصادی انسان اروپایی راه پیدا کرد.
لیبرالیسم زندگی ما را آلوده کرده است. لیبرالیسم به گونه ای در تار و پود معرفت‌ها و علم‌ها پیچیده است که قوه فرقان را حتی از مؤمنین گرفته و بسیاری را می بینیم که چطور ساده اندیشانه در چاه ویل لیبرالیسم افتاده‌اند و دست و پا می زنند. لیبرالیسم بافت و نسوج ساختار حکومت‌ها را شکل داده، و هر حکومتی درصدی از آلودگی به این ویروس را دارد.
ما جوانان مؤمن انقلابی، معتقدیم مهمترین دشمن امروز انقلاب اسلامی، لیبرالیسم و لیبرال‌ها هستند. معتقدیم جریان لیبرالیسم به شکل ساخت یافته و انضمامی در عمده ساحت های مختلف جامعه نهادینه شده و بستر انواع فسادها و انحراف‌ها است. ما ایمان داریم تا وقتی از بلای خانمان سوز لیبرالیسم نجات پیدا نکنیم، انقلاب اسلامی به ثمر نخواهد نشست.
تامسئولین از سازکارهای لیبرالی برائت نجویند،وبه اسلام پناه نبرند،تاقوام به قسط قرآنی نشوند،
همانگونه که شما فرموده اید؛هيچي درست نميشه

(۰)(۰)

پاسخ

محمد

رییسی بره راجع به ۲۰۳۰بگه

(۳)(۰)

پاسخ

هههههه

بريد برا مردم كار درست كنيد فشار ها رو كم كنيد به جاي حرف مفت سند٢٠٣٠براي دفاع از روحاني مينويسيد مرفهان بي درد

(۰)(۲)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری برنامه پاکسازی مشارکتی ساحل سحرخیزمحله لاهیجان

گیل نگاه/ سائده محمدی: صبح امروز و همزمان با ششمین سالگرد آغاز فعالیت انجمن رفتگران طبیعت، برنامه مشارکتی پاکسازی ساحل دریا در روستای سحرخیزمحله بخش رودبنه شهرستان لاهیجان انجام شد. منا ابروفراخ سرپرست اداره کل اجتماعی استانداری، محمد…

گزارش تصویری نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک در انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجتمع کاسپین منطقه آزاد انزلی آغاز به کارکرد. این نمایشگاه تا 2 تیرماه ساعت 17 الی 21 در تالار فرهنگی مجتمع کاسپین دایر است.     …

گزارش تصویری اختتامیه مسابقات فوتوالی جام رمضان در منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: اختتامیه مسابقات «فوتوالی» جام رمضان عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجموعه ورزش‌های ساحلی زنده‌یاد قایقران (منطقه آزاد انزلی) برگزار شد. شاهرخ شهنازی دبیر کمیته ملی المپیک، رضا مسرورمدیرعامل منطقه آزاد انزلی، علیرضا صادقی معاون اداره…