به بهانه ماجرای «آتنا اصلانی» و «مریم میرزاخانی»؛

نگاه سنتی به دستِ دوم بودن زن

محمدعلی ثابت قدم

اگر هر اختلاف نظر سیاسی در هر زمینه ای داشته باشیم می دانیم که امنیت ملی و حفظ تمامیت ارضی ایران عزيزمان یک اصل غیر قابل کتمان است.

از طرفی اگر ریشه های تفکرات داعش گونه را در جهان و حتی در کشورهای همسایه و موضوعات داخلی پیش آمده اخیر را با هم ببینیم،ملاحظه می کنیم که مدافعان حریم زندگی ما چگونه از فرزندانمان کیلومترها دور از میهن دفاع می کنند و پهلوانانه و خودجوش و با اخلاص در عمل از جانشان ایثار می کنند.

کوچکترین کاری که می توانستیم به عنوان یادآوری به این موضوعات اشاره نماییم، حمایت مادی و معنوی از اولین فیلم در حال ساخت در کشور با این مضمون در شهر رشت بوده است.

علاوه بر شناساندن هویت کالبدی شهرمان به یک درام عاشقانه در زندگی شخصی یک رزمنده اشاره دارد، موضوعی که بیانگر یک امر طبیعی در زندگی ماست، اینکه « یک مدافع حرم هم عاشق است، اما از جانش می گذرد و …» مفهوم این جملات یعنی آنها هم زن، دختر و پسر دارند اما به خاطر ما از آنها می گذرند، حال ما در قبال خانواده هایمان حسب علم و توان و تجربه مان در داخل کشور چقدر امنیت را فارغ از وظایف نهادهای حاکمیتی كه به خوبی صورت گرفته است ایجاد کرده ایم؟ این را به واسطه قتل آتنای عزیز عرض می کنم.

تعرض و تجاوز به یک دختر ۷ ساله که قرار است مادر جامعه ی آینده ما باشد نیاز به بازبینی جدی در نگاه سنتی به دست دوم بودن زنان دارد. که اگر به لحاظ جامعه شناختی و فقر در معیشت و خروج نخبگان از کشور را به آن اضافه کنیم مشاهده می کنیم که اعمالی چنین دهشتناک موقعی کاهش خواهد یافت که مریم میرزاخانی ها به واسطه عدم بهره وری لازم از توان شان در داخل، در آن سوی مرزها به عنوان یک زن برتر جهانی امروزه با آخرین لحظات عمرشان در خارج از کشور زندگی نمایند.

بدانیم امنیت آرامش می آورد و پیروزی آتی ما در کار « فرهنگی و تمیز» و البته با صبر و عقلانیت که قطعا وجود نگاه متظاهر و سطحی به عفاف زنانه مطرود خواهد بود.

آری آرامش ما مرد خطر می طلبد / صبح پیروزی ما خون جگر می طلبد

 

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 126626
تاریخ: ۲۴ تیر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
علی

سلام
آقای ثابت قدم ادبیات خاصی دارد .در این نوشته از امنیت ملی، داعش، مدافعان حرم، ساخت فیلم ، تعرض به آتنه ، عدم بهره برداری از توان خانم میرزاخانی ،دست دوم بودن زنان ، امنیت و آرامش گفت در حالی که تمام متن ایشان بیشتر از ۲۲ خط هم نشد.
آخر هم معلوم نیست که چه می خواهد بگوید.البته این از هوش سرشار شهردار سابق است که در تمامی خطابه های خود این چنین کنگ و پر ابهام می گوید. لطفا به دستور ایشان در خصوص بررسی وقایع رشت توجه کنید.که چقدر دستور شفافی دادند!!!!
http://gilkhabar.ir/143747/%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A8/
ایکاش بجای مقاله نویسی به منتقدان خود پاسخ میدادند.بعنوان نمونه منتقدان هزینه پیاده راه را ۲۶ میلیارد تومان و ایشان ۱۶ میلیارد تومان اعلام کردند (یعنی متر ی۹۰۰هزار تومان ) ای کاش در یک خط دلیل هزینه بالای پیاده راه را می گفتند.

(۲)(۰)

پاسخ

فرامرز

ایکاش هزینۀ پیاده راه مرکزی رشت برابر با کل بودجۀ مملکت می بود ولی واقعا همانگونه می شد که مشابۀ آن در همۀ شهرهای متمدن و مدرن دنیا می باشد!! اما متاسفانه این پیاده راه مرکزی تبدیل شده (شاید) به بزرگترین میدان تیر آهن شهر در خاورمیانه !!!

آخه لامصب اگر رهبر دستور اقتصاد مقاومتی ر نمی دادند چه اسرافی در مصرف آهن نمی شد؟! در هیچ شهری در دنیای متمدن و مدرن ، در چنین میادینی به این شکل تیر چراغ برق نمی گذارند آنهم با چنان نور کم سو و ضعیف!!! حتی اجازه نمی دهند که درختی باشد تا جلوی ، ولو بسیار ناچیز ، ساختمانهای تاریخی و فرهنگی بگیرد!!!

مردم از دنیا بی خبر شهر هم که از فرط گرفتاری اصلا یک تیر چراغ برق را نمی بینند!!! هیچکسی هم حتی یک مقاله نمی نویسد که بگوید این طرح بجا اما اشکالات جدی و اساسی دارد!!!

اشتباه نکنید . من از طرفداران جدی آقای ثابت قدم هستم و بشدت تصمیم شورای بی لیاقت را محکوم می کنم . ولی این طراحی مسخره پیاده راه مرکزی (یا بزرگترین میدان تیر آهن خاورمیانه!) را خیانت می دانم.

(۳)(۰)

پاسخ

فرهنگ

پیاده راه فرهنگی منطقه شهرداری تبدیل شده به یکی از قطب های ارزشمند گردشگری در گیلان ، بسیار پر تردد و پر بازدید ، بسیاری از مردم هنوز نمی دونن که میادین تاریخی مانند این در تمام دنیا با همین مشخصات و استاندارد اجرا میشه ، کمتر از درخت و پوشش های بلند گیاهی استفاده میشه تا امارتها و بنا های تاریخی حاشیه میدان و پیداه راه توسط بازدیدکنندگان بیشتر به چشم بیاد ،کاشت درخت در رشت بسیار سادت و منتقل کردنش اما استاندارد گردشگری و معماری مناطق تحت احیا این رو نمی طلبه . به همین دلیل هست که در اجرا پیاده راه بزرگ شهر رشت مورد تقدیر جامعه مهندسین ایران قرار گرفت و با هزینه بسیار کم بستری بسیار پر ارزش نهادینه شد . به هر حال کشوری در حال توسعه هستیم و به لحاظ تفکر مردمان جامعه مون خیلی کار ها دارین و خیلی راه ها داریم تا رسیدن به نرم درست و حسابی ، ایراد های سلیقه ای و بدون مطالعه چیزی هست که بیشتر از مردم انتظار میره ولی نباید از مسئولین و بخصوص شورای شهر رشت این جریان جلب توجه کنه . شهر تبریز از کلانشهری گذشته تبدیل به جهانشهر شد و شهری جهانیه اما رشت با این همه پتانسیل هنوز مردمش نمیدونن پیاده راه یعنی چی !

(۲)(۴)

پاسخ

فرامرز:

معلوم است شما دنیا را حتی در عکسها هم ندیده اید!! در هیچ جای دنیا در چنین میادینی درخت و جنگلی زشت از تیر آهن وجود ندارد!! طراح پیاده را فرهنگی رشت یا خیلی بیسواد بوده و یا عمدا خواسته افتضاحی را برای شهر رشت بوجود آورد . متاسفانه شهرداران و شورا نشینان هم کور تشریف دارند و هم بیسواد .

(۳)(۰)

پاسخ

جواد

قابل توجه روشنفکران؛
امروز آتنای ۷ساله دراردبیل
دیروز ستایش ۵ساله درورامین
پریروز پروانه ۱۰ساله درشیراز
هفته قبل تجاوز دومردبه زن تهرانی که ازتجاوزدیگری به آنهاپناه برده بود
امروز برای تان این خبرها شوک است
امادرانگلستان دیگرشوک نیست،عادی ست،هر۲۰ دقیقه به یک کودک درانگلستان تجاوزمی شود.
امریکا-سوئد-انگلستان-آلمان-فرانسه-کانادا-جزء۱۰کشورنخست جهان درتجاوز به عنف هستند.
اما..هم وطن روشنفکر؛که سبک زندگی خبیثه لیبرالی،حاصل ازتوحش اروپا،ازقرون ۱۱ تا ۱۷میلادی بعداز بیزاری مردم اروپا از دین ،رابرگزیده ودنبال می کنی وچادر وحیای ،خانم هاودختران راتحقیر می کنی!!!،
بدان اگرسازکارهای لیبرالی در(فرهنگ-سیاست-اقتصاد وغبره)همینگونه ادامه پیداکند،
فردا دیگرهیچ اتفاق شنیع وخبیثی درتمام عرصه ها،شوک نخواهدآورد،
اپیدمی خواهدشد،وعادی،همانگونه که درحال حاضربرای بعضی عادی ست!!!،
باد،بکاری طوفان درو خواهی کرد.
بدان تو هم درواقیعت های خبیثانه خسران زا،شریک خواهی بود.

(۰)(۳)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری برنامه پاکسازی مشارکتی ساحل سحرخیزمحله لاهیجان

گیل نگاه/ سائده محمدی: صبح امروز و همزمان با ششمین سالگرد آغاز فعالیت انجمن رفتگران طبیعت، برنامه مشارکتی پاکسازی ساحل دریا در روستای سحرخیزمحله بخش رودبنه شهرستان لاهیجان انجام شد. منا ابروفراخ سرپرست اداره کل اجتماعی استانداری، محمد…

گزارش تصویری نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک در انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجتمع کاسپین منطقه آزاد انزلی آغاز به کارکرد. این نمایشگاه تا 2 تیرماه ساعت 17 الی 21 در تالار فرهنگی مجتمع کاسپین دایر است.     …

گزارش تصویری اختتامیه مسابقات فوتوالی جام رمضان در منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: اختتامیه مسابقات «فوتوالی» جام رمضان عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجموعه ورزش‌های ساحلی زنده‌یاد قایقران (منطقه آزاد انزلی) برگزار شد. شاهرخ شهنازی دبیر کمیته ملی المپیک، رضا مسرورمدیرعامل منطقه آزاد انزلی، علیرضا صادقی معاون اداره…