مدیرکل بهزیستی گیلان عنوان کرد:

مداخله اورژانس اجتماعی در ۴۰۶ مورد همسرآزاری و ۵۹۴ کودآزاری/ارائه خدمات مشاوره برای ۳۶ هزار گیلانی

گیل نگاه/ مریم صابری:هم‌زمان با هفته بهزیستی نشست محمدرضا پارسی مدیرکل بهزیستی با خبرنگاران برگزار شد. او و معاونانش  با ارائه گزارش یک‌ساله سازمان بهزیستی در بخش‌های مختلف پاسخگوی سؤالات خبرنگاران نیز بودند.

پارسی در ابتدای نشست گفت: یکی از سازمان‌های بعد از وقوع انقلاب توان‌بخشی معلولین و خدمات‌رسانی به آسیب‌های اجتماعی شروع به کارکرد  اما هنوز دولت نتوانسته آسیب‌های اجتماعی را کنترل کند و بنابراین  در حال حاضر تمرکز ما به بخش اورژانس اجتماعی است که با تلفن ۱۲۳ شناخته می‌شود.

فعالیت ۹ اورژانس اجتماعی در گیلان

پارسی با اشاره به پایه‌گذاری اورژانس در سال ۸۷ گفت: در آن سال ۵ مرکز دایر شد و اکنون قانون ما را مکلف کرده است در قانون ششم در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر اورژانس اجتماعی راه‌اندازی کنیم.

او  بابیان اینکه باید در ۱۴ شهرستان بالای ۵۰ هزارنفری استان گیلان اورژانس اجتماعی راه‌اندازی کنیم گفت: اکنون اورژانس اجتماعی در ۹ شهرستان فعال است و در ۵ شهرستان آستانه‌اشرفیه٬ صومعه‌سرا٬ ماسال٬ شفت و رضوانشهر اقدامات اولیه انجام‌شده است و منتظر هستیم تا از طریق ویدیو اجلاس، توسط رئیس‌جمهوری افتتاح شود.‌

پارسی در مورد شرح وظایف اورژانس اجتماعی گفت: در مواردی که اقدام به خو‌دکشی٬ کودک‌آزاری٬ همسر آزاری و خشونت خانوادگی گزارش شود با هماهنگی مرجع قضایی و نیروی انتظامی وارد عمل می‌شوند.

او ادامه داد: این اورژانس در سال گذشته ۱۳ هزار و ۸۰۰ مورد مداخله داشته است.

پارسی در ادامه جزییات بیشتری از این آمار ارائه داد و گفت: در این مداخلات شاهد ۵۹۴ مورد کودک‌آزاری، ۴۰۶ همسر آزاری و ۲۳۱ مورد اقدام به خودکشی و ۱۱۸ مورد سالمند آزاری بودیم. او افزود: در سه‌ماهه اول نیز تاکنون بیش از ۴ هزار مورد مداخله داشتیم.

مشاوره برای ۳۶ هزار نفر

مدیرکل سازمان بهزیستی استان گیلان در ادامه وارد موضوع مشاوره شد. او بابیان اینکه ۳۶ هزار نفر در ۶۶ مرکز مشاوره  خدمات مشاوره‌ای ارائه کردند یکی از موارد دریافت مشاوره را موضوع طلاق عنوان کرد.

پارسی با اشاره به اهمیت بحث آموزش‌های پیشگیری گفت:  در سال گذشته ۳۱ هزار نفر از دانش آموزان مقطع متوسطه را تحت آموزش قراردادیم.

او ادامه داد: همچنین در سال گذشته ۸هزار و ۹۰۰ زوج از دادگستری ارجاع داده شد که ۱۲ درصد به سازش منجر شده است.

پارسی البته توضیح داد که هدف اصلی سازش است اما تنها هدف مشاوره بهزیستی این نیست. اگر تشخیص داده شود طلاق راه‌حل بهتری است کودک و مادر تحت حمایت قرار می‌گیرند.

فعالیت ۷ مرکز مشاوره ژنتیک در استان

مدیرکل بهزیستی با اشاره به معلولیت‌های ذهنی ریشه آن را در ژنتیک عنوان کرد و گفت با توجه به قابل پیشگیر بودن آن ۷ مرکز مشاوره ژنتیک سازمان بهزیستی در استان گیلان فعال هستند.

او ادامه داد: سه مرکز در رشت و چهار مرکز دیگر در لاهیجان، تالش، صومعه‌سرا و انزلی  قرار دارند که در سال گذشته ۱۷۳۶ نفر از مشاوره این مراکز استفاده کردند.

او در مورد سؤالی در مورد بیماران خاص توضیح داد: سرپرست خانواده اگر دچار سرطان پیشرفت و پیوند کلیه باشد تحت پوشش هستند اما بیماران ام‌اس و هموفیلی چون به معلولیت منجر می‌شود خودشان تحت پوشش قرار می‌گیرند.‌

پارسی همچنین در مورد بیماری ایدز نیز گفت: صد نفر از بیماران درگیر HIV تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند و بخشی نیز  مستمری‌بگیر هستند. او افزود: با توجه به انزوای این بیماران از اجتماع در ماه رمضان میزبان آن‌ها در بهزیستی بودیم.

۱۰۰ هزار مددجو تحت پوشش بهزیستی

او همچنین هزینه نگهداری معلولین در مراکز شبانه‌روزی را ماهیانه ۹۳۰ هزار تومان دانست که ۵۶۰  هزار تومان  این مبلغ سهم بهزیستی است.

پارسی با تائید مشکلات مالی خانواده‌های معلولین گفت: متأسفانه برخی از خانواده‌ها خودشان تحت پوششش بهزیستی و کمیته امداد هستند و از عهده پرداخت سهم کاهش‌یافته نیز برنمی‌آیند. منابعی برای این خانواده‌ها تعریف‌نشده است. اما سازمان بهزیستی سهم خانواده‌های از این دست  را به یک‌دوم کاهش داده است. اما بسیار خوب است که کمیته امداد به کمک بیاید موضوعی که کماکان خبری از آن نیست.

پارسی صد هزار مددجو را تحت پوشش سازمان بهزیستی گیلان عنوان کرد و گفت: بالغ‌بر ۲۰ هزار نفر مستمری دریافت می‌کنند.

او ادامه داد: درمجموع یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان یارانه برای ۳۶ مرکز شبانه‌روزی، ۳۱ مرکز روزانه، ۴ گروه مراقبین و  ۱۸ طرح ویزیت در منزل پرداخت می‌شود.

لغو اعتبار یک موسسه و تعطیلی ۴ کمپ

پارسی همچنین در مورد نظارت بر مؤسسات خیریه نیز گفت: گروه ماده ۲۶ برای نظارت فعال  است البته ادعا نداریم که نظارت ما کامل است. او افزود: در سال گذشته یک موسسه را به دلیل تخلفات لغو اعتبار و ۴ کمپ را تعطیل کردیم.

او با بیان این که مباحث مربوط به متادون مراکز ترک اعتیاد به بهزیستی مربوط نمی‌شود گفت: تمرکز بر مراکز سرپایی را کاهش دادیم چون علوم پزشکی بر اساس پروتکل خودش بحث نظارت را انجام می‌دهد.

(۰)(۰)کد مطلب: 127201
تاریخ: ۲۶ تیر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری
گزارش تصویری؛

«یک روز با قهرمان»، معارفه رییس جدید هیات اسکواش لاهیجان و تجلیل از قهرمانان ملی

گیل نگاه/ آیسان حقیقت: صبح امروز، پنجشنبه 30 فروردین مراسم «یک روز با قهرمانان» در ورزشگاه یادگار امام رشت برگزار شد. این برنامه جهت معارفه علی جعفری به عنوان رییس جدید هیات اسکواش شهرستان لاهیجان، تجلیل از قهرمانان ملی تیم…

گزارش تصویری؛

تداوم پیروزی های بی تاثیر ملوان اینبار برابر راه آهن قعر جدولی

گیل نگاه/ رضا احمدپور : ملوان که در فاصله دو هفته مانده به پایان فصل شانسی برای صعود به لیگ برتر ندارد، پیروزی های مداومی را جشن میگیرد. ملوانان با پیروزی سخت برابر راه آهن قعر جدولی با…

گزارش تصویری مراسم رونمایی از ۲۱ عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال ۹۶

گیل نگاه/ مائده سیدی: مراسم رونمایی از 21 عنوان کتاب حوزه هنری گیلان در سال 96 عصر امروز (دوشنبه 27فروردین) در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برگزار شد.