بنا برآمار شهرداری 7 هزار خانه نسقی در رشت وجود دارد؛

خانه‌های نسقی؛ سربار رشت

گیل نگاه:حاشیه‌نشینی و وجود خانه‌های بدون سند و پروانه ساخت از معضلات شهرهای بزرگ است. این وضعیت در مراکز استان‌ها و کلانشهرها بیشتر دیده می‌شود. مهاجرت روستانشینان به شهرهای بزرگ‌تر و خرید زمین‌های ارزان‌قیمت زراعی بدون سند رسمی و بدون تغییر کاربری مسکونی، یکی از معضلات شهرداری‌ها در صدور پروانه ساختمانی و ارائه خدمات آب و برق و… به آنهاست.

شهر رشت نیز مانند بسیاری از مر‌کز استان‌های دیگر از این مشکل رنج می‌برد. در سطح وسیعی از حاشیه شهر بسیاری از شهروندان بدون اینکه پروانه ساختمانی گرفته باشند اقدام به ساخت مسکن غیررسمی کرده‌اند. این خانه‌ها که از آنها به‌عنوان خانه‌های نسقی نیز نام برده می‌شود به‌طور معمول از دریافت خدمات آب و برق محروم هستند، اما همچنان‌که بنای آنها از بدو اجرا تا پایان به‌صورت تخلف ساختمانی پیشرفته است، دریافت این خدمات نیز به‌صورت غیر‌قانونی و از طریق مجاری غیر‌قانونی دیگر برای آنها امکان‌پذیر می‌شود.

بنا بر آمارهای شهرداری رشت حدود ۷ هزار خانه نسقی با عنوان سکونتگاه‌های غیر‌رسمی در حاشیه شهر وجود دارد و ارائه ندادن خدمات رفاهی شهری به این خانه‌ها و محلات شکل‌گرفته، موجب بروز آسیب‌های اجتماعی زیادی در آنها شده است. شهروندان خانه‌های نسقی عمدتاً از قشر کم‌درآمد و ضعیف جامعه هستند و قادر به پرداخت عوارض خلاف ساختمانی و دریافت پروانه ساخت از شهرداری نیستند.

طبق قانون وضع شده در سال ۱۳۸۵ شهرداری‌ها می‌توانند از هرگونه ساخت‌وساز غیر‌قانونی در املاک و زمین‌های نسقی جلوگیری کنند اما مشکلات و ناهماهنگی بین دستگاه‌های مختلف شهری موجب شده تاکنون این قانون به‌خوبی در رشت اجرایی نشود. در سال‌های اخیر ‌ساخت‌وساز بر خلاف اصول شهرسازی در زمین‌های نسقی یکی از دغدغه‌های جدی شورای شهر و شهرداری رشت است و تلاش‌های زیادی برای رفع این مشکل انجام شده است.

صدور پروانه املاک نسقی

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر رشت به همشهری می‌گوید: در شورای چهارم در مقطع زمانی بین سال‌های ۹۲ تا ۹۳ به تعدادی از این خانه‌ها و املاک پروانه ساختمانی داده شد. اما بنا به دلایلی که مد نظر برخی از نهادهای قضایی بود این کار خلاف قانون تشخیص داده شد و این رویه متوقف شد. به همین دلیل مقرر شد این کار بر اساس شیوه‌نامه‌ای که ‌‌سال گذشته در شورای شهر مصوب کردیم، انجام شود.

«امیرحسین علوی» در ادامه می‌افزاید: مقوله صدور پروانه برای املاک نسقی در رشت نیازمند همکاری فرا دستگاهی است زیرا مالکیت بسیاری از این املاک و خانه‌ها مشخص نیست و شهرداری برای صدور پروانه برای آنها منع قانونی دارد. با توجه به مشکلات موجود در این املاک‌ قرار شد بر اساس شیوه‌نامه تسهیلاتی برای آنها در نظر گرفته شود؛ به این معنی که مالکان آنها بتوانند با پرداخت حداقلی به شهرداری، امتیاز آب و برق را دریافت کنند. این کار نیازمند طی کردن فرایند قانونی است. متأسفانه بخش زیادی از شهر رشت درگیر این معضل است و باید این خانه‌ها از سوی اداره ثبت اسناد و املاک هرچه زودتر مشخص و تعیین تکلیف شوند.

علوی با تأکید بر اینکه متولی تعیین تکلیف مالکیت خانه‌های نسقی شهرداری نیست، بیان می‌کند: شهرداری و شورای شهر فقط می‌توانند در بخش نظارت و صدور پروانه ساختمانی در این قضیه دخالت کنند. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر رشت ادامه داد: ما جلسات زیادی با حوزه دادگستری و اداره ثبت اسناد و املاک برگزار کردیم تا شرایط مناسبی برای این خانه‌ها فراهم شود. امیدوارم بتوانیم شرایط مناسبی برای آنها ایجاد کنیم تا شهروندان این مناطق بتوانند راحت‌تر خانه‌سازی کنند اما شهرداری نیز نیازمند دریافت هزینه‌ها و کسب درآمد است که بخشی از‌ این درآمدها از محل صدور پروانه ساختمانی کسب می‌شود.  وی می‌افزاید: معضل مسکن‌های غیر‌رسمی و خانه‌های نسقی در کل رشت و در همه مناطق پنجگانه وجود دارد و موجب شده در بسیاری از نقاط شهر رشت حاشیه‌نشینی داشته باشیم.

تضاد در قانون

دیگر عضو شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه در موضوع املاک نسقی دارای تضاد در قوانین ثبت اسناد و شهرداری‌ها هستیم، می‌گوید: شورای چهارم رشت در این بخش وارد شده ‌‌و آیین‌نامه‌ای را در کمیسیون توسعه و عمران تدوین کرده تا بتوانیم برای این خانه‌ها مجوز صادر کنیم تا بتوانند سند مالکیت بگیرند.

«اسماعیل حاجی‌پو» رئیس شورای اسلامی شهرستان رشت ادامه می‌دهد: همچنین طرحی ارائه شد تا مالکان بتوانند پروانه ساختمانی از شهرداری دریافت کنند اما به لحاظ اینکه به این طرح از سوی دیوان عدالت اداری ایراد گرفته شد در فرمانداری مورد قبول قرار نگرفت و رد شد. دیوان عدالت اداری در رد این طرح، ایرادی گرفت مبنی بر اینکه شهرداری‌ها نمی‌توانند برای اسناد عادی پروانه صادر کنند و صدور پروانه ساختمانی دال بر اثبات مالکیت اشخاص نیست.

ملک اعیان ندارد

او اضافه کرد: از یک سو مالکان املاک و خانه‌های نسقی به اداره ثبت اسناد مراجعه می‌کنند و به آنها گفته می‌شود ملک اعیان (بنا) ندارد و از سوی دیگر شهروند برای دریافت پروانه ساختمانی مراجعه می‌کند و شهرداری می‌گوید ملک سند ندارد. این مسأله برای مردم این مناطق دردسر‌ساز شده و مشکل ایجاد کرده است.

حاجی‌پور می‌افزاید: ماده ۱۱۰ قانون شهرداری‌ها صراحت دارد که شهرداری به زمین‌ها و املاکی که در مجاورت خانه‌ها و اعیانات مردم است و بدون دیوار‌کشی است اجازه بدهد برای جلوگیری از حضور حیوانات موذی و سوء استفاده‌های نادرست دیوار‌کشی کنند و مسلماً مالکانی که در چارچوب این طرح قرار بگیرند بعد از دیوار‌کشی زمین خود از شهرداری تقاضای سند و در نهایت صدور پروانه می‌کنند. وی در ادامه می‌گوید: با اجرای این ‌قانون مردم دیگر به دنبال خلاف ساختمانی نمی‌روند. همچنین ساختمان‌های محکم و مستحکم‌تری بر طبق ماده ۲۷ قانون در این املاک ساخته می‌شود و جلوی ساخت‌وساز‌های غیر‌قانونی گرفته می‌شود. شهرداری نیز از محل صدور پروانه عوارض خود را دریافت می‌کند.

(۰)(۰)

نویسنده: وحیده اسماعیلی

کد مطلب: 130481
تاریخ: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
فرهاد

درود بر شما
خانه های نسقی که اکثرا" توسط مهاجرین ساخته می شود نوعی ایجاد بی نظمی و هرج و مرج در معماری شهری است. این نوع عملکرد خاص افرادی است که از نقاط دوردست به رشت مهاجرت می کنند و ضمن برهم زدن نظم اجتماعی و معضلات فرهنگی، محیط زیست را نیز تخریب می نمایند
خواهش من از شهرداری این است نگذارند این نوع بناها ساخته شوند و بناهایی را که قاچاقی ساخته اند را نیز هیچ نوع مجوزی صادر نشود. تا درس عبرتی باشد برای کسانی که قصد دارند بناهای غیرقانونی بسازند
چرا تعدادی غریبه از شهرها و روستاهای دوردست به رشت مهاجرت کنند و هر عمل غیرقانونی را که به ضرر آینده شهر ما هست را آزادانه انجام دهند بعضی مسئولین فریبکار نیز بنام مستضعف و رسیدگی به آدمهای ضعیف کارهای اینان را نادیده بگیرند و حتی حمایت هم بکنند.
از رشتوندان می خواهم در این راه جدی باشند و از مسئولین بخواهند جلوی این افراد را بگیرند

(۵)(۱۷)

پاسخ

Omid:

یه جوری میگی خونه های نسقی باعث ایجاد بی نظمی و هرج و مرج در معماری شهری شده انگار خونه های سنددار از نظم و اصول معماری تبعیت میکنه.کل اصول شهرسازی در استان گیلان زیر سواله...

(۱۷)(۰)

پاسخ

سپیده:

خونه ی نسقی وسط مرکز رشت رو باید باهاش چیکار کرد؟آتیش زد؟

(۵)(۰)

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…