کمبود آب را جدی بدانیم حتی در رشتِ پرباران؛واقعیت تلخ کم‌آبی در دلِ چشمه‌ی «شیرین» رشت می‌جوشد

گیل نگاه/مهیار صیاد

ایران به علت قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه‌خشک، از نظر منابع آب، وضعیت نامطلوب‌تری نسبت به متوسط دنیا دارد. خشک‌سالی‌های متعـدد و طولانی و نوسانات زیاد آب‌وهوایی، کمبود آب، به‌ویژه منابع آب سطحی را تشدید می‌کند.

بااین‌حال استان گیلان به سبب داشتن شرایط آب‌وهوای معتدل شمالى و باران‌های طولانى از نظر منابع آبى نسبت به سایر استان‌ها در شرایط خوبی قرار دارد اما باید بدانیم که کاهش سطح آب و خطر قریب‌الوقوع کم‌آبی حتی در این منطقه هم جدی است.

زنگ خطر دراین‌ارتباط را می‌توان در نقاط مختلف گیلان مشاهده کرد.

این روزها خبرهای مختلفی از کم‌آبی در مناطق روستایی و حتی کوهستانی گیلان به گوش می‌رسد و آب بعضی مناطق در گیلان پرباران و مرطوب هم جیره‌بندی شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

شاید در گذشته باور این موضوع که گیلان هم در زمره استان‌هایی قرار می‌گیرد که تنش کم‌آبی در آن وجود داشته باشد سخت بود اما اکنون مشاهده می‌کنیم که بی‌توجهی به حفظ و استفاده صحیح از منابع آبی خطر کم‌آبی را جدی‌تر از قبل قابل‌لمس کرده است. به‌طور مثال طی هفته‌های گذشته شهروندانی که برای استفاده از آب چشمه‌ی «شیرین» که در خیابان عاطفى رشت حوالی زرجوب قرار دارد در این مکان حضور پیداکرده‌اند، با یک پرده نوشته مواجه شده‌اند که خطاب به شهروندان نوشته: به دلیل گرمای بیش‌ازحد سطح آب چشمه شیرین پایین رفته و امکان بهره‌برداری از آب این چشمه وجود ندارد.

چشمه‌ی آب شیرین باوجوداینکه در جوار رودخانه زرجوب واقع است به دلیل مبرا بودن از هرگونه آلودگى، منبعى مهم براى تامین آب شرب مردم شهر به شمار می‌رود. اما در روزهاى اخیر شاهد پایین آمدن سطح آب این چشمه و به دنبال آن عدم توانایی پمپ دو پمپاژ آب هستیم.

باوجود تعادل بین میزان ورودى آب به چشمه و میزان خروجى و برداشت آب از چشمه با مشکل مواجه شده است که می‌توان آن را ناشى از تبخیر سطحی آب دو فصل تابستان و همچنین نفوذ آب در آبخوان‌ها دانست. نفوذ آب در آبخوان‌ها ناشی از پایین آمدن سطح آب زیرزمینی است. به دلیل استفاده‌ی زیاد کشاورزان از منابع آب زیر زیرزمینى در این فصل، سطح آب‌های زیرزمینی به‌شدت اُفت کرده، و آبخوان‌ها مقدار کمبود آب خود را با مکش آب‌های سطحى جبران می‌کنند.

این امیدواری وجود دارد که با معتدل شدن  هوا و مدیریت در بهره‌برداری، رنگ و سوی سابق به چشمه  برگردد تا هرگز چشمه‌ی «شیرین» شهرمان را خلوت نبینیم.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 132302
تاریخ: ۱۷ مرداد ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
امکیرعلیپور

با درود خدمت جناب صیاد.کاش تصاویر بی آبی های سیستان مظلوم را بر در و دیوار شهر بزنند تا همگان بدانند،کمبود آب جدی است

(۱)(۰)

پاسخ

امیرعلیپور

با درود خدمت جناب صیاد.کاش تصاویر بی آبی های سیستان مظلوم را بر در و دیوار شهر بزنند تا همگان بدانند،کمبود آب جدی است

(۵)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «مکانیک» در مجتمع خاتم‌الانبیا رشت

گیل نگاه/شیرین کریمی: نمایش «مکانیک» اجرای ویژه خبرنگاران وعکاسان عصر امروز شنبه 29 مهرماه در سالن خاتم رشت به روی صحنه رفت . نمایش «مکانیک» از ۳۰ مهر هر شب ساعت ۱۹ (به استثنای پنجشنبه چهار آبان، ساعت…

گزارش تصویری توقف داماش گیلان مقابل قشقایی شیراز

گیل نگاه/مانی پوراحمد:درحالی‌که تماشاگران داماش منتظر برد این تیم با پیروزی مقابل قشقایی شیراز و پرواز به صدر جدول بودند این تیم برای اولین بار در فصل جاری در خانه موفق به برد نشد. تا به‌طور مشترک با…

در هفته دوم لیگ برتر فوتسال بانوان؛

شکست تیم فوتسال شهرداری رشت در خانه

گیل نگاه/ مهدیه عطایی: در دومین هفته از مسابقات لیگ برتر فوتسال بانوان، تیم شهرداری رشت به مصاف سیاه جامگان مشهد رفت. این بازی که در سالن آتش نشانی میدان انتظام شهر رشت برگزار شد با نتیجه 4…