نوروزبَل، بایدها و امکان ها

گیل نگاه/ فرهام زاهد

منتخب شورای پنجم شهر رشت

سال ها پیش احمد کسروی و بسیاری از همفکرانش به اهمیت یکپارچگی ایران به حق دامن زدند و نگرانی خود از به خطر افتادن وحدت کشور را به هر طریق ابراز نموده و برایش مبارزه کردند. شاید هنگامی که چشم از جهان فرو می بستند چندان به تحقق آرزوهایشان امیدوار نبودند. اما اکنون ایران با رهنمود بسیاری از آنان و رشادت علماهای مذهبی همچون آیت الله طالقانی و امام خمینی (ره) به جایگاهی رسیده که همه ی شهروندان آن نسبت به یکپارچگی ایران عزیز احساس مسئولیت کرده و بارها این حس را در پیچ های مهم تاریخی از جمله جنگ تحمیلی به نمایش گذاشته و مصالح ملی را برای خود در اولویت قرار داده اند. ایران امروز بسیار از ایران دوران کسروی متفاوت است ،آدمهایش بسیار با آدمهای آن دوران فرق دارند و مناسبات جهانی و منطقه ای نیز بسیار دگرگون شده است.

اقوام در ایران صاحب برخی از آیین های قدیمی هستند که هرکدام از اینها بخشی از هویت ایرانیشان است. این آیین ها می تواند فراز مهمی برای برقراری ارتباط اقوام با یکدیگر باشند. سال های گذشته و روزگاری که بر نسل ما رفت این اجازه را به بسیاری از ما نداد که بتوانیم از آیین هایی که ریشه در منطقه ی جغرافیایی محل تولدمان در ایران عزیز دارد، آگاه شویم و یا در صورت آگاهی بتوانیم مشارکتی در راستای زنده نگه داشتن و نشان دادن آن به دیگر هموطنانمان داشنه باشیم.اکنون آرامش و امنیت ایران این فرصت را به اقوام می دهد تا با برقراری دیالوگی یکپارچه، هموطنان و فرزندان خود را از هویت خود که بخشی از تاریخ ایران است آگاه سازند.

ما در سرزمین گیل و دیلم ، سرشار از فرزندان پاک ایران، رخداد فرخنده ای را به تازگی جشن گرفتیم که ریشه در کهن ترین آیین های این سرزمین دارد و آن آغاز سال ۱۵۹۱ گیلکی است که آن را “نوروز بل” می نامیم. در گیلان بسیاری دیگر از مراسمات نظیر “تیرماه۱۳ ” نیز وجود دارد که تاکنون تلاشی برای بازبرگزاری جدی آن صورت نگرفته است.

مشارکت جمعی، شادی و آگاهی

بسیاری از فعالان فرهنگی در استان هستند که سال های سال تلاش کردند تا این آیین را در حد امکان خود به ذهن بسیاری از شهروندان گیلک زبان در ایران یادآوری کنند و یا به مانند سال های اخیر با بازبرگزاری این آیین ها بتوانند کمکی به زنده نگه داشتن آن نزد کسانی که هویت گیلکی را همچون سایه در کنار خود می بینند، کنند.

امسال نیز با توجه به ظرفیت هایی که دولت تدبیر و امید در حوزه میراث فرهنگی ایجاد کرد، نوروزبل با تلاش مسئولین گردشگری گیلان ثبت ملی شد و برای اولین بار به صورت رسمی مراسمی برای آن برگزار شد.

اما چقدر خوب بود که در این جشن از بسیاری از فعالان فرهنگی گیلان که سال های دشواری را برای زنده نگه داشتن و بازبرگزاری نوروزبل تلاش کردند ،دعوت به عمل می آمد تا کمی از خستگی سالهای فعالیتشان کم شود و این شادی یکپارچه گیلان را فرا بگیرد. به رسمیت شناختن جشن های باستانی از سوی دولت ها می تواند به نشاط روانی حوزه عمومی و تقویت مشارکت شهروندان در حوزه های مختلف به زندگی روزمره شان کمک کند.

بدون تردید، نوروزبل بخشی از شناسنامه ما گیلانیان است و کنار عید نوروز برایمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به راحتی نمی توان از کنارش گذشت یا آن را مخفی کرد و سخنی از آن به میان نیاورد بلکه باید به افتخار از آن یاد کرد، در موردش تحقیق کرد و دانست ،دانسته را به دیگران و فرزندانمان انتقال داد. تا آگهی سمی باشد برای آفتی که ریشه ما را هدف گرفته است.

به نوبه ی خود “نوروزبل” را به همه ی گیلک زبانان و به خصوص رشتی های عزیز تبریک عرض می کنم و آرزو می کنم ایران با تمام اقوام و اتفاقات قشنگ متعلق به آنان همواره پایدار در جهان بدرخشد.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 133079
تاریخ: ۲۰ مرداد ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری نمایش «وصله بر سوسوی فانوس نیاویخته بر این درخت زیتون» در رشت

گیل نگاه/شیرین کریمی: نمایش «وصله بر سوسوی فانوس نیاویخته بر این درخت زیتون» اجرای ویژه خبرنگاران و عکاسان امروز (سه شنبه 26 تیرماه) در تماشاخانه اکبر رادی در رشت به روی صحنه رفت. این نمایش از 26 تا…

گزارش تصویری از همایش زن مسلمان در رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: همایش زن مسلمان در بیمارستان الزهرا با حضور نماینده ولایت فقیه و جمعی از مسئولین برگزار شد.

اختتامیه نخستین جشنواره بازی های زیست محیطی در پارک محتشم رشت

گیل نگاه/شیرین کریمی: امروز بیست و سوم تیرماه نخستین اختتامیه جشنواره بازی های زیست محیطی از سوی سازمان سرزمین ایده ال ما در پارک محتشم رشت با حضور مردم و جمعی از مسئولین شهر رشت برگزار شد.