به بهانه‌ی تماشای تئاتر «محاله که فکر کنید این‌طوری هم ممکنه بشه»؛

خلق صحنه‌های افتخارآمیز از سوی طایفه‌ی محال‌ها

گیل نگاه/عمید پورغفار مغفرتی

همواره نقدی عامیانه نسبت به محافل فرهنگی و ادبی استان گیلان به‌ویژه شهرستان رشت وجود داشته که بزرگ‌ترین دلیل آن بر محدود بودن حضور نفراتی تکراری و بسته نگه‌داشتن فضاها در قالب‌های انحصاری است، شاید این عزم ناخواسته از حضور افراد جدید در میان گود ممانعت به عمل‌آورده و از بروز استعدادهای بالقوه پرهیز نموده است.

در محافل فرهنگی عده‌ای خود را چنان بالادست قلمداد نموده که گویی سایرین هیچ را می‌پیمایند و ایشان طبقات سپهر فرهنگ را طی طریق می‌کنند، به‌طوری‌که نوعاً دیوار حائلی میان خود و سایر افراد علاقه‌مند و صاحب استعداد می‌کشند که با فرض وجود تجربه و پیشه‌ی قوی‌تری با اصل و ذات هنر در عناد است، ذاتی که همواره با خود فروتنی مضاعف و گشاده دلی را یدک می‌کشد.

سالیان زیادی ست که نگاه‌های از بالا به پایین چوب لای چرخ فرهنگ این دیار گذاشته و عموماً افراد به‌جای اشاعه‌ی هر چه بیشتر فرهنگِ غنی گیلانیان، در هر رسته‌ای، بر تفکر مسموم خود دامن می‌زنند.مخاطبین به‌خوبی تفاوت بارز بین ساکنین به‌حق سرای ادب را با مستاجرین ناصوابش می‌شناسند و اگر هیچ‌گاه لب به سخن نمی‌گشایند به دلیل همان ذات مقدس هنر است که برای همه‌جایی گشوده و معتقد است که  هیچ‌کس نمی‌تواند بر رسالت دیگری مستولی گردد و خود را بر جای آن بنشاند.

این سطور از ارج‌وقرب بزرگان سرزمین گیل، که نه در حرف بلکه در عمل و کردار و منش والایند را، هرگز نکاسته، بلکه شاکر حضور و وجودشان بر پهنای تاریخ این سرزمین است.

شاید این چند خط مقدمه‌ای بی‌ربط با تماشای تئاتری خلق‌شده توسط گروهی از جوانان گیلانی آن‌هم در گرم‌ترین روزهای سال نباشد. از این حیث که وقتی به پلاتوی سازمان فرهنگی رشت یا همان خانه‌ی کوچک نمایش وارد شدیم، با دیدن پیشکسوتان تئاتر دیگر چشم‌ها بر نقایص آن مکان بسته شد و بر جای خودنشستیم. به گمانم تئاتر جنونی ویژه‌ای می‌طلبد، جنونی نه از باب دیوانگی بلکه نورسته از عشقی بلا تعریف است. همان عشقی که میر معنوی‌ها را به آن سالن کوچک با گرمای زیاد کشانده است.

عنوانش «محاله که فکر کنید این‌طوری هم ممکنه بشه» بود و چه اسم همگونی با وضعیت کنونی خودش داشت.

حدود یک ساعت به طول انجامید و در تمام این مدت از تماشای اقدام جوانان با جسارت آن مجموعه مسرور بودم، شعفی ویژه از عواملی تماماً جوان و عاشق!

وقتی به پایان رسید بیش‌ازپیش بر حضورم خشنود شدم.

شما طایفه‌ی محال‌ها، صحنه‌هایی برای من خلق کردید که به بودنم در این زمین مفتخر شوم.

من در هیچ کجای ستون این عمارت جایی ندارم، ولیکن به جسارت و استعداد شما تعظیم می‌کنم، عالی‌تر از جان و صفا بودید، به خودم می‌بالم که سعادت این را داشتم که در کنار سرود زیبایتان باشم.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 133198
تاریخ: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
پارسا

کاش میر معنوی ها از چندین سال پیش فقط به نظاره مینشستن
اگه برخی بازیگرهای قدرتمند در تئاتر آخرشون یعنی آنتیگونه حضور نداشتند یک نابودی کامل براشون به حساب میومد
دکور و طراحی لباسی که بیشتر مناسب تئاترهای کودک هست
دم جوان های شهر گرم که به تئاتر گیلان فخر و شرف دادن

(۱)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری نشست هم‌اندیشی استاندار گیلان با بخشداران، شهرداران، دهیاران و شوراهای سیاهکل

گیل نگاه/احسان حسن‌پور:مصطفی سالاری استاندار گیلان صبح روز یکشنبه در دومین روز از سفر به شهرستان سیاهکل در نشست هم‌اندیشی با بخشداران، شهرداران، دهیاران و شوراهای اسلامی این شهرستان حضور پیدا کرد(مشروح گزارش را اینجا بخوانید) بعدازاین نشست،…

گزارش تصویری نمایش «مثبت من» در رشت

گیل نگاه/مائده سیدی:اجرای ویژه عکاسان و خبرنگاران نمایش « مثبت من» به نویسندگی و کارگردانی عبدالله بهادری عصر امروز شنبه 18آذر در مجتنع خاتم رشت برگزاز شد. نمایش « مثبت من» به نویسندگی و کارگردانی عبدالله بهادری با…

گزارش تصویری «ماجرای مترانپاژ» به کارگردانی محمدحسن معجونی در تماشاخانه‌ هامون رشت

گیل نگاه/شیرین کریمی: ظهر امروز تئاتر «ماجرای مترانپاژ» به کارگردانی محمدحسن معجونی در تماشاخانه‌ هامون به روی صحنه رفت. اجرای امروز این نمایش ویژه عکاسان و خبرنگاران گیلانی بود.علاقه مندان  از ۱۷ آذر، ساعت ۱۸:۳۰ می توانند «ماجرای مترانپاژ»…