بر اساس تحقیق گروهی از پژوهشگران حوزه شهری؛

پنج گزینه امتیازآور بر اساس شاخصهای کمی مرتبط با انتخاب شهردار رشت کدامند؟

گیل نگاه/گروه اجتماعی: تیر ماه ۱۳۸۸ و بعد از سفر استانی رییس دولت وقت، محمود احمدی‌نژاد به گیلان بود که رشت به عنوان نهمین کلان‌شهر ایران معرفی شد. از آن روز به بعد چیزهای زیادی در رشت تغییر کرد، از سربرگ‌های شهرداری، بنرهای اطلاع‌رسانی‌، نشانه شهرداری، عوارض‌ ساختمانی، مالیات‌ها، تعداد اعضای شورای شهر و… اما آن‌چه تغییر نکرد، رفتار بازیگران این عرصه بود. شورای چهارم ضمن این‌که زیر سایه سنگین شورای سوم و در فضای تردید و بی‌اعتمادی کار خود را آغاز کرده بود اما درگیری غیرعادی و و تنش‌های بیش از اندازه ۱۵ عضو آن در طول چهارسال با انتخاب ۳سرپرست و ۲ شهردار و جلسات مکرر پرسش و استیضاح، تحولاتی کم‌نظیر میان شورا و شهردار را در سطح کشور رقم زد. شهر باران حالا در رسانه‌های کشوری به عنوان کلان‌شهری با شهرداران فصلی شناخته می شود.

شورای پنجم شهر رشت با کاهش اعضا به ۱۱ تن و به دنبال انتخاباتی با مناسبات متفاوت و کم‌سابقه روی کار آمد، با ترکیبی از چهره‌های ذی‌نفوذ اجتماعی و نفراتی با سوابق قابل توجه سیاسی و اقتصادی و البته ترکیبی بدون سهم از نمایندگان گروه‌های قومیتی مهاجر به رشت.

این پیش‌زمینه در کنار حساسیت‌های عمومی مردم رشت و مسوولان دولتی و گروه‌های ذی‌نفوذ جامعه و رسانه‌ها و البته معطوف شدن توجه کشوری به مساله شهردار رشت، کار را برای شورای پنجم سخت و معادلات را برای تحلیل‌گران پیچیده کرده است. آن هم پس از فضایی که شهر و شهرداری بعد از چندین سال تحولاتی را در حوزه عمرانی و فرهنگی-فارغ از نقدهای وارده- تجربه کرده است.

حالا شورای پنجم در آزمون سختی قرار گرفته و هر اقدامش که با مذاق عده‌ای خوش نیاید با نهیب و نقد روبه‌رو می‌شود.  گویی ساکنان امروز خانه حاج‌میرزا خلیل‌آقا رفیع مامور سخت‌ترین انتخاب شهردار تاریخ رشت هستند. ماموریتی که البته ناممکن نیست.

گروهی از پژوهشگران حوزه شهری با تدوین شاخص‌های اعلامی جهت تصدی شهرداری رشت و انطباق آن با سوابق و کارنامه اعلام شده از نامزدهای مطرح از سوی شورای شهر که بر اساس آخرین شنیده ها و اظهارات اعضای شورا بیشترین شانس را برای قرارگرفتن به عنوان گزینه نهایی انتخاب شهردار رشت دارند، اقدام به تهیه جدولی از شاخص‌های کمی مرتبط با انتخاب شهردار رشت کرده اند که این جدول در اختیار «گیل نگاه» جهت انتشار قرار گرفته است.

جدول ارایه شده را نمی‌توان کاملا قطعی و غیرقابل خدشه دانست،در عین حال الزاما بیانگر دیدگاه «گیل نگاه» نیست اما به نظر می‌رسد انجام چنین تحقیقاتی می‌تواند فارغ از فضای جانبدارانه و ناشی از ملاحظات خاص فردی و گروهی و در فرآیندی متفاوت از نظرسازی‌های برخی رسانه‌های مجازی، به ارتفای فرهنگ و گفتمان انتخاب مدیران شهری کمکی  و نیز منتخبان مردم در شورای شهر جهت اتخاذ بهترین تصمیم برای توسعه رشت کمکی هرچند کوچک نماید.

در مقابل امید است شورانشینان نیز با لحاظ نگاه عمومی مردم رشت و با توجه به شفافیتی که از مکررا بر آن تاکید دارند،  معیارها و گزینه های مربوطه را در تصمیمات خود مدنظر قرار دهند.

بر اساس این جدول و از مجموعه نتایج کمی و مستند گزینه های مطرح جهت تصدی شهرداری رشت مشخص می گردد پنج گزینه امتیازآور به ترتیب سیدمحمدعلی ثابت قدم، مسعود نصرتی، جمشید رسایی، محمد زالفی و جواد تن زاده هستند.

برای مشاهده جدول در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

(۰)(۰)


کد مطلب: 137530
تاریخ: ۷ شهریور ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
معین مرادی

آقایان حجت جذب و علوی دو فردی هستند که با شهردار شدن دکتر صابت قدم مخالفند. این دو نفر باید پاسخ مردم رو بدهند. این دو به شدت ضد توسعه هستند و با لابی تونستن رای بیارن.

(۳)(۱)

پاسخ

بابک

اطمینان دارم عاقل منش و علیپور و عبدللهی و.... هم مخالف ثابت قدم هستند. عدم حضور ثابت قدم را قطعی بدانید.

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…