در ستایش «آکاپلای گیلان»؛

اجرایی شجاعانه با طعنه به سولیست های بزرگ جهان

ناصر وحدتی

پژوهشگر و خواننده موسیقی فولکلور گیلان

موسيقی پاپ و كرال همچنين كلاسيك از ابتدای حضورشان در ايران گرفتار ذائقه‌های كم فهم راديكال ومستهجن پسند پوپوليسم شدند تا الآن اما جوانان روشنفكر هر دوران با روی آوری به اين نوع موسيقی باعث تداوم حضور اين نوع موسيقی در ايران شدند.
احمد عاشور پور، مهر پويا، ويگن سرشار قره‌باغی، فريدون فروغی، فرهاد، داريوش و… سردمداران ترقی اين نوع موسيقی در ايران بودند.
كاوه حق‌دوست در ناباوريی و بی‌اعتنا به پاپ‌های رايج عاشور پور در گيلان و چند مورد رايج ديگر شجاعانه بانی گروه «آكاپلای موسيقی گيلان» شدند كه بخشی از كار ارزشمندش در مجموعه خاتم رشت برای مخاطبان جوان و روشنفكر اجرا شد. سولیست‌های جوان و نوجوان همراه نوازندگی چيره دستانه‌ی پيانو آن‌چنان هوشمندانه و اعتمادبه‌نفس تمام‌عیار آواز خواندند كه شنونده را متحير می‌کردند و آدم حيرت می‌کرد كه اين صداهای ناب كجای خانه‌های گيلان ما قائم بود تا كاوه به دادشان برسد.
اينكه نوشتم شجاعانه يعنی کم‌توجهی به درآمد ناشی از اجرای كنسرت است و فقط يك عشق به اين نوع موسيقی و جلب نظر قشر روشنفكر برای كاوه و تيم همراه او مطرح است و بس. سولیست‌های گروه آن‌چنان شجاع روی سن درخشيدند كه طعنه به سولیست‌های بزرگ جهان می‌زدند؛ به دو منيگو پاواروتی و …. بعد از اكران اثر جاودانه‌ی رابرت وايز داستان وست سايد در سال ١٩٦٢ او در سال ١٩٦٧يكی ديگر از جاودانه‌های موزيكالش، «اشک‌ها و لبخندها» را ساخت. اين فيلم در سال ١٣٤٧ آن‌قدر در ايران موردتوجه مردم واقع شد كه آهنگ كرال ابتدای فيلم را به فارسی ترجمه كردند و به تصاوير ميكس كردند.
در كار نمايش موسيقی كاوه حق‌دوست و در ناباوری هفت كودك بسيار هنرمند اين آهنگ را كه جولی اندروز در فضای باز با بچه‌ها اجرا كرده بود درصحنه‌ی كوچك روی سن به نمايش درآورد كه حیرت‌آور بود.

من عاشق اين گروه شدم و برای حضور و ادامه‌ی نقش مؤثرش در موسيقی گيلان ما از هيچ كوششی دريغ نخواهیم كرد.

شهريور ١٣٩٦
ناصر وحدتی

(۰)(۰)کد مطلب: 140386
تاریخ: ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری افتتاح همزمان چند پروژه شهرداری منطقه چهار رشت

گیل نگاه/امیرصالح غنجی:  پارک دانشجوی رشت عصر امروز چهارشنبه29 شهریورماه میزبان‌ افتتاح چند پروژه بود.‌ فاز دوم پارک دانشجو٬ اختتامیه میز خدمت سازمان‌های مردم‌نهاد٬ پل مکانیزه عابر پیاده و رفوژ زیرگذر شهدای گمنام برنامه‌هایی بود که امروز با…

گزارش تصویری افتتاح اولین «خانه مهربانی» استان در رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: عصر امروز چهارشنبه 29 شهریورماه اولین «خانه مهربانی» استان در رشت افتتاح شد. مراسم افتتاح این خانه مهربانی که با همکاری شهرداری منطقه یک رشت و موسسه خیریه ایزددوستان شمال ایجاد شده در محله شهید…

گزارش تصویری آئین تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان

گیل نگاه/مانی پوراحمد: عصر امروز چهارشنبه بیست و نهم شهریور در مراسمی با حضور سعید مومنی مدیر گازرسانی و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، محمدصادق حسنی نماینده مردم رشت در خانه ملت، احمد رمضانپور نماینده مردم رشت در…