در ستایش «آکاپلای گیلان»؛

اجرایی شجاعانه با طعنه به سولیست های بزرگ جهان

ناصر وحدتی

پژوهشگر و خواننده موسیقی فولکلور گیلان

موسيقی پاپ و كرال همچنين كلاسيك از ابتدای حضورشان در ايران گرفتار ذائقه‌های كم فهم راديكال ومستهجن پسند پوپوليسم شدند تا الآن اما جوانان روشنفكر هر دوران با روی آوری به اين نوع موسيقی باعث تداوم حضور اين نوع موسيقی در ايران شدند.
احمد عاشور پور، مهر پويا، ويگن سرشار قره‌باغی، فريدون فروغی، فرهاد، داريوش و… سردمداران ترقی اين نوع موسيقی در ايران بودند.
كاوه حق‌دوست در ناباوريی و بی‌اعتنا به پاپ‌های رايج عاشور پور در گيلان و چند مورد رايج ديگر شجاعانه بانی گروه «آكاپلای موسيقی گيلان» شدند كه بخشی از كار ارزشمندش در مجموعه خاتم رشت برای مخاطبان جوان و روشنفكر اجرا شد. سولیست‌های جوان و نوجوان همراه نوازندگی چيره دستانه‌ی پيانو آن‌چنان هوشمندانه و اعتمادبه‌نفس تمام‌عیار آواز خواندند كه شنونده را متحير می‌کردند و آدم حيرت می‌کرد كه اين صداهای ناب كجای خانه‌های گيلان ما قائم بود تا كاوه به دادشان برسد.
اينكه نوشتم شجاعانه يعنی کم‌توجهی به درآمد ناشی از اجرای كنسرت است و فقط يك عشق به اين نوع موسيقی و جلب نظر قشر روشنفكر برای كاوه و تيم همراه او مطرح است و بس. سولیست‌های گروه آن‌چنان شجاع روی سن درخشيدند كه طعنه به سولیست‌های بزرگ جهان می‌زدند؛ به دو منيگو پاواروتی و …. بعد از اكران اثر جاودانه‌ی رابرت وايز داستان وست سايد در سال ١٩٦٢ او در سال ١٩٦٧يكی ديگر از جاودانه‌های موزيكالش، «اشک‌ها و لبخندها» را ساخت. اين فيلم در سال ١٣٤٧ آن‌قدر در ايران موردتوجه مردم واقع شد كه آهنگ كرال ابتدای فيلم را به فارسی ترجمه كردند و به تصاوير ميكس كردند.
در كار نمايش موسيقی كاوه حق‌دوست و در ناباوری هفت كودك بسيار هنرمند اين آهنگ را كه جولی اندروز در فضای باز با بچه‌ها اجرا كرده بود درصحنه‌ی كوچك روی سن به نمايش درآورد كه حیرت‌آور بود.

من عاشق اين گروه شدم و برای حضور و ادامه‌ی نقش مؤثرش در موسيقی گيلان ما از هيچ كوششی دريغ نخواهیم كرد.

شهريور ١٣٩٦
ناصر وحدتی

(۰)(۰)کد مطلب: 140386
تاریخ: ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

مراسم تشییع پیکرعلیرضا آفرین ۲۹ سال بعد از شهادت در رشت

گیل نگاه/آیسان حقیقت:مراسم تشییع پیکرعلیرضا آفرین جوبنه 29 سال بعد از شهادتش صبح امروز  در رشت برگزار شد. پیکر شهید علیرضا آفرین جوبنه، سرباز ژاندارمری که سال 67 در منطقه زبیدات به شهادت رسیده بود بتازگی تفحص و…

گزارش تصویری اولین نمایشگاه عکس گروه «زی»؛روایت اول، حیرانی در رشت

گیل نگاه/گروه فرهنگی:اولین نمایشگاه عکس گروه «زی» با عنوان «روایت اول، حیرانی» عصر امروز ۲۶ بهمن ماه با حضور جمعی از علاقمندان هنر عکاسی، عکاسان، فعالان رسانه‌ای و هنرمندان سایر رشته‌های هنری در نگارخانه الهی رشت شروع به…

گزارش تصویری جلسه شورای اداری و مراسم تودیع و معارفه معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان

گیل نگاه/اشکان شعبانی: صبح امروز( چهارشنبه 25 بهمن) جلسه شورای اداری استان و مراسم تودیع و معارفه معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان در سالن الغدیر استانداری برگزار شد. در این جلسه حکم انتصاب علی اصغر جمشیدنژاد به عنوان…