در ستایش «آکاپلای گیلان»؛

اجرایی شجاعانه با طعنه به سولیست های بزرگ جهان

ناصر وحدتی

پژوهشگر و خواننده موسیقی فولکلور گیلان

موسيقی پاپ و كرال همچنين كلاسيك از ابتدای حضورشان در ايران گرفتار ذائقه‌های كم فهم راديكال ومستهجن پسند پوپوليسم شدند تا الآن اما جوانان روشنفكر هر دوران با روی آوری به اين نوع موسيقی باعث تداوم حضور اين نوع موسيقی در ايران شدند.
احمد عاشور پور، مهر پويا، ويگن سرشار قره‌باغی، فريدون فروغی، فرهاد، داريوش و… سردمداران ترقی اين نوع موسيقی در ايران بودند.
كاوه حق‌دوست در ناباوريی و بی‌اعتنا به پاپ‌های رايج عاشور پور در گيلان و چند مورد رايج ديگر شجاعانه بانی گروه «آكاپلای موسيقی گيلان» شدند كه بخشی از كار ارزشمندش در مجموعه خاتم رشت برای مخاطبان جوان و روشنفكر اجرا شد. سولیست‌های جوان و نوجوان همراه نوازندگی چيره دستانه‌ی پيانو آن‌چنان هوشمندانه و اعتمادبه‌نفس تمام‌عیار آواز خواندند كه شنونده را متحير می‌کردند و آدم حيرت می‌کرد كه اين صداهای ناب كجای خانه‌های گيلان ما قائم بود تا كاوه به دادشان برسد.
اينكه نوشتم شجاعانه يعنی کم‌توجهی به درآمد ناشی از اجرای كنسرت است و فقط يك عشق به اين نوع موسيقی و جلب نظر قشر روشنفكر برای كاوه و تيم همراه او مطرح است و بس. سولیست‌های گروه آن‌چنان شجاع روی سن درخشيدند كه طعنه به سولیست‌های بزرگ جهان می‌زدند؛ به دو منيگو پاواروتی و …. بعد از اكران اثر جاودانه‌ی رابرت وايز داستان وست سايد در سال ١٩٦٢ او در سال ١٩٦٧يكی ديگر از جاودانه‌های موزيكالش، «اشک‌ها و لبخندها» را ساخت. اين فيلم در سال ١٣٤٧ آن‌قدر در ايران موردتوجه مردم واقع شد كه آهنگ كرال ابتدای فيلم را به فارسی ترجمه كردند و به تصاوير ميكس كردند.
در كار نمايش موسيقی كاوه حق‌دوست و در ناباوری هفت كودك بسيار هنرمند اين آهنگ را كه جولی اندروز در فضای باز با بچه‌ها اجرا كرده بود درصحنه‌ی كوچك روی سن به نمايش درآورد كه حیرت‌آور بود.

من عاشق اين گروه شدم و برای حضور و ادامه‌ی نقش مؤثرش در موسيقی گيلان ما از هيچ كوششی دريغ نخواهیم كرد.

شهريور ١٣٩٦
ناصر وحدتی

(۰)(۰)کد مطلب: 140386
تاریخ: ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت شهید بابک نوری در مسجد باب الحوائج رشت

گیل نگاه/امیرصالح غنجی:عصر امروز پنج شنبه دوم آذرماه مراسم بزرگداشت بابک نوری هریس شهید مدافع حرم در مسجد باب الحوائج رشت برگزار شد. در این مراسم علاوه بر خانواده این شهید جوان، شماری از مردم و مدیران و…

گزارش تصویری مراسم تجلیل از کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی در گیلان

گیل نگاه/امیرصالح غنجی: مراسم تجلیل از کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی در گیلان با حضور جمعی از نویسندگان، مفاخر، هنرمندان، پژوهشگران و مدیران استان از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان برگزار شد.(مشروح گزارش را اینجا بخوانید)

گزارش تصویری مراسم تشییع پیکر دو شهید مدافع حرم در رشت

گیل نگاه/اشکان شعبانی: صبح امروز چهارشنبه اول آذرماه مراسم تشییع دو شهید مدافع حرم علیرضا نظری و بابک نوری با حضور جمع زیاد از مردم و مدیران از جمله مصطفی سالاری استاندار گیلان در رشت برگزار شد. این…