گزارشی از وضعیت سیل زدگان لنگرودی دو روز بعد از حادثه:

به ما آب و نان برسانید/تجهیزات ارسالی مناسب وضعیت روستا نیست

گیل نگاه/مریم صابری: بارش باران تابستانی در اولین ساعات بامداد روز جمعه ۱۷ شهریورماه باعث جاری شدن سیلی ویرانگر در بعضی از مناطق شرق گیلان و به‌ویژه مناطقی از لاهیجان و لنگرود شد.

در این سیل دو روستای «دیوشل» و  »تالش محله» لنگرود با بیشترین آسیب روبرو شدند.  اگر به ده‌ها عکس منتشرشده (اینجا مشاهده کنید) نگاهی انداخته شود  عمق تخریب‌ها مشخص می‌شود. خانه‌هایی که اکنون به‌جای فرش، لجن و گلی به ارتفاع ۲۰ سانتیمتر را در خانه‌های خودشان می‌بینند.

گفته می‌شود بیش از ۸۰ خانوار این روستا در این سیل با تخریب از ۲۰  تا ۱۰۰ درصد روبرو شده‌اند. اما داستان آنجایی دردناک‌تر است که هنوز ابتدایی‌ترین امکانات بعد از بحران مانند آب سالم و نان به اهالی روستای تالش محله لنگرود به دستشان نرسیده است.

تعدادی از اهالی تالش محله لنگرود در گفتگو با  گیل نگاه از نگرانی‌های خودشان بعد از سیل و تخریب‌ها می گویند.

آنها با انتقاد از حضور بی نتیجه مدیرانی که ساعاتی بعد از وقوع سیل با پوشیدن چکمه از منطقه بازدید کردند گفتند هنوز خبری از امدادرسانی برای بازگشایی معابر و ، توزیع آذوقه لازم نیست.

حسین کوه مسکن یکی از اهالی این روستا به گیل نگاه می‌گوید: شغل بسیاری از اهالی این روستا پختن نان سنتی «تمیجان» است اما بسیاری از این اهالی به‌زودی نمی‌توانند در تنورهای خانگی شان نانی بپزند. او ادامه می‌دهد: انبار برنج و نانواخانه اهالی روستا در سیل با آسیب جدی روبرو شده است.

او به خانواده‌ای اشاره می‌کند که انبار نیم دانه خود باارزش حداقل ۹ میلیون تومان را ازدست‌داده است.

اما انبار برنج و نانواخانه فقط یک بخش داستان است. این روزها فصل برداشت گردو نیز است. بسیاری از خانواده‌های دیوشلی بعد از سیل انبار گردو خودشان را نیز ازدست‌رفته دیدند.

اهالی این روستا می‌گویند که خانواده های ساکن در این منطقه با آسیب ۱۵ تا ۳۰ میلیون تومانی روبرو شده اند و این جدا از آسیب به زیرساخت‌هایی مانند جاده روستایی، پل و آب آشامیدنی است.

یکی از سیل زدگان این منطقه بابیان اینکه زیرساخت‌های آب شرب تخریب‌شده است از مسئولین و مردم درخواست کرد که نان‌وآب آشامیدنی سالم به اهالی روستا برسانند.

یکی دیگر از اهالی هم به نبود آب سالم اشاره می‌کند. او می‌گوید ترس آن داریم که اهالی به بیماری‌هایی مانند وبا و یا اسهال خونی مبتلا شوند. او می‌گوید: اهالی آب شرب خودشان را از آب چاه تأمین می‌کردند اما با آلودگی آب بعد از سیل نگران شیوع بیماری‌های عفونی هستیم.

اهالی این روستا از  کمک‌های غذایی ارسال‌شده هلال‌احمر نیز گله‌ دارند و می‌گویند برخی از این بسته‌ها اصلا قابل استفاده نیست.

حادثه دیده دیگری در این روستا به تجهیزات ارسالی از فرمانداری اشاره می‌کند و می‌گوید: این تجهیزات مناسب بافت روستایی نیست به‌عنوان‌مثال به‌جای “داف” ما به “خاور” نیازمندیم. او از مسئولین می‌خواهد قبل از آنکه گل‌ولای و خشک شوند کار جمع‌آوری  را انجام دهند تا کار زودتر به نتیجه برسد.

(۰)(۰)کد مطلب: 140519
تاریخ: ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
نیما

فقد عکس چکمه أمرأ لازيم بۊ کي بيگيفتد، دئه أسأ مسئولانأ کک نگزه
مردۊمˇ خانه گيلˇ دۊرۊن دبه، أشانˇ هۊ نيصفه نيمه اقتصاد گيلˇ جير بشه، خۊدشان ني أگه مي زوان لال بشد گيلˇ جير، مۊهيم نييه
فقد مۊهيم اۊ عکس چکمه أمرأيه
ببه کي فردأ، ايمرۊ جا بئتر ببه.

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گذری به گلزار شهدای رشت در لحظه تحویل سال

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ لحظه تحویل سال که از راه میرسد، خانواده ها به هر طریق ممکن گردهم جمع میشوند تا عبور از زمستان و پای گذاشتن در بهار را با عزیزان خود جشن بگیرند. در این میان…

در حوالی نوروز با بازار شب عید انزلی

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ اسفندماه هرچه بیشتر به پایان خود نزدیک می شود، تکاپوی خاص و زیباتری در بازار و خیابان ها  به راه می افتد. اینبار تصمیم داریم آخرین فرصت باقی مانده تا بهار 97 را با…

حال و هوای بازار عید رشت از نگاه دوربین گیل نگاه

گیل نگاه:  مائده سیدی / آرام آرام سالی جدید از راه میرسد و زمستان 96 از شهر رخت برمیبندد و جای خود را به بهار 97 می دهد. شهر رشت هم این ایام حال و هوای خاصی دارد…