اولین آزمون جدی شورای پنجم در تصمیم گیری بر اساس قانون؛

اما و اگرهای انتصاب «مجتبی ماه پسند» به عنوان مدیر مالی شهرداری رشت

گیل نگاه/ گروه اجتماعی: در  هشتمین جلسه شورای شهر پنجم در ۲۰ شهریور نامه رسیده از شهرداری با موضوع انتخاب مجتبی ماه پسند بر اساس ماده ۷۹ قانون شهرداری به‌عنوان مدیر مالی یا ذی‌حساب شهرداری رشت با حکم فرامرز جمشیدپور، توسط امیرحسین علوی رئیس شورای شهر مطرح شد.

البته مجتبی ماه پسند در تاریخ ۱۱ شهریور با حکم فرامرز جمشیدپور سرپرست شهرداری رشت به سرپرستی مدیریت امور مالی شهرداری رشت منصوب شد.  ماه پسند از مهر  تا دی ماه ۹۵ نیز در سمت معاون مالی و اقتصادی شهردار رشت حضور داشت.

اما در  آخرین جلسه شورای شهر بعد  از مطرح شدن نامه انتصاب مجتبی ماه پسند رضا رسولی و حاجی پور به موضوع  استخدام او اشاره کردند. آن‌ها بابیان اینکه ماه پسند به دلیل آنکه استخدام شهرداری نیست و کارمند رسمی این مجموعه محسوب نمی‌شود امکان واگذاری این مسئولیت به او را غیر قانونی دانستند.

برای تصمیم‌گیری بر اساس قانون و برای اینکه سازمان شهرداری‌ها با این تغییر مدیریتی مخالفت نکنند و برای  بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شد. در ماده ۷۹ قانون شهرداری آمده است.  کلیه پرداخت‌های شهرداری در حدود بودجه مصوب باید به امضای مدیرمالی و شهردار که ذی‌حساب خواهند بود یا قائم‌مقام آنان که موردقبول شورا است برسد .

در تبصره ۴ ماده ۳۴ آیین‌نامه استخدامی کارکنان شهرداری‌های کشور نیز به این موضوع تأکید شده که در اجرای مفاد ماده ۷۹ قانون شهرداری‌ها ، ذی‌حساب دوم شهرداری یا قائم‌مقام او از بین مستخدمان ثابت و رسمی واجد شرایط شهرداری انتخاب و بنا به پیشنهاد شهردار و تائید شورا منصوب می‌شود .

این هم به جهت استقلال ذی‌حسابان و نقشی است که قانون برایشان قائل می‌شود. درواقع همان‌گونه که در دستگاه‌های دولتی ذی‌حسابان کارمند دارایی هستند ، قانون‌گذار در مجموعه شهرداری نیز تأکید دارد که ذی‌حساب کارمند رسمی شهرداری باشد. همچنین به دلیل نقش تأییدی و نظارتی شوراها نیز تائید شورای شهر بعد از معرفی از سوی شهردار را لازم دانسته است.

حال باید دید اعضای شورای پنجم رشت در برابر این تصمیم سرپرست شهرداری که طی روزهای آینده و با صدور حکم مسعود نصرتی از وزارت کشور، از این سمت کنار خواهد رفت چه تصمیمی اتخاد می کنند؟

شورانشینان که همگی بر لزوم قانونگرایی و حاکمیت ضوابط در شهرداری به جای روابط تاکید داشته اند؛ در برابر این انتصاب که بر اساس مستندات فوق غیرقانونی به نظر می رسد چه واکنشی نشان خواهند داد؟

(۰)(۰)کد مطلب: 141125
تاریخ: ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری افتتاح همزمان چند پروژه شهرداری منطقه چهار رشت

گیل نگاه/امیرصالح غنجی:  پارک دانشجوی رشت عصر امروز چهارشنبه29 شهریورماه میزبان‌ افتتاح چند پروژه بود.‌ فاز دوم پارک دانشجو٬ اختتامیه میز خدمت سازمان‌های مردم‌نهاد٬ پل مکانیزه عابر پیاده و رفوژ زیرگذر شهدای گمنام برنامه‌هایی بود که امروز با…

گزارش تصویری افتتاح اولین «خانه مهربانی» استان در رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: عصر امروز چهارشنبه 29 شهریورماه اولین «خانه مهربانی» استان در رشت افتتاح شد. مراسم افتتاح این خانه مهربانی که با همکاری شهرداری منطقه یک رشت و موسسه خیریه ایزددوستان شمال ایجاد شده در محله شهید…

گزارش تصویری آئین تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان

گیل نگاه/مانی پوراحمد: عصر امروز چهارشنبه بیست و نهم شهریور در مراسمی با حضور سعید مومنی مدیر گازرسانی و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، محمدصادق حسنی نماینده مردم رشت در خانه ملت، احمد رمضانپور نماینده مردم رشت در…