با راه اندازی «رفراندوم مجازی» در تلگرام؛

تکرار سریال خیال های باطلِ الحاق آستارا به اردبیل

گیل نگاه/گروه اجتماعی: موضوع الحاق بندر مرزی آستارا به استان اردبیل بحث تازه ای نیست، بویژه در طول دهه هشتاد و با توجه به تصمیمات ناگهانی دولت محمود احمدی نژاد در حوزه تقسیمات کشوری این موضوع دوباره بر سر زبان ها جاری شد. این بار صرفا به برخی محافل قومی و گروه های سیاسی محدود نشد و این سخن از زبان نمایندگان مجلس و حتی برنامه های رسمی صداوسیمای اردبیل نیز مطرح شد.

ماجرایی که هر بار مطرح می شود با مخالفت شدید مردم و مسوولین گیلان و بویژه شهروندان آستارا مواجه شده است.

اما به تازگی عده ای در شبکه های اجتماعی موضوع الحاق آستارا به استان اردبیل را مطرح کردند و این بار حتی دست به برگزاری «رفراندومی مجازی» در یک کانال تلگرامی زده اند تا با این حرکت مردم آستارا را موافق با این طرح نشان دهند و از این طریق به زعم خودشان فشار افکار عمومی را برای این موضوع همراه کنند.

اما بهتر است برگزار کنندگان این «رفراندوم های مجازی» قبل از هر صدور حکمی، به سوالهای بسیاری که در این زمینه مطرح شده و بی جواب مانده است پاسخ دهند. فقط یکی از این سوالات این است که چرا این گروه به جای رشد استان خود می خواهند دایه مهربان تر از مادر برای آستارا باشند و به دنبال رشد و توسعه آستارایی هستند که از دیرباز جزئی از خاک گیلان بوده و با ریشه های عمیق و مستحکم در فرهنگ گیلانی تنیده است!؟

آیا پشت پرده این فضاسازی ها، غیر از این است که با الحاق آستارا به اردبیل، این شهر به تنها بندر استانهای آذری زبان و محلی برای رونق اقتصادی و کسب درآمدهای استان اردبیل تبدیل می شود؟

در مقابل این انتظار هم از مسوولین عالی رتبه استانی، همه نمایندگان استان در مجلس، چهره های گیلانی در سطوح مدیریتی ملی، فعالین سیاسی،اجتماعی و فرهنگی، رسانه ها بویژه صداوسیمای مرکز گیلان وجود دارد که با جدیت و قاطعیت بیش از پیش نسبت به این موضع گیری ها بویژه از تریبون های رسمی استان همسایه پاسخ دهند. صداوسیمای گیلان باید کم کاری و کوتاهی صورت گرفته را آن هم در شرایطی که شبکه استانی اردبیل صراحتا در برنامه های تلویزیونی خود منطقه حیران را مربوط به استان اردبیل می نامد، با برنامه های متعدد و متوالی نسبت به معرفی ظرفیت های شهرستان آستارا به عنوان بخش جدایی ناپذیر و دیرینه استان گیلان بپردازد تا راه هرگونه ادعا بسته و خیال جدایی این بخش از استان از ذهن بدخواهان دور شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 142090
تاریخ: ۲۶ شهریور ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
استارایی

به عنوان یک استارایی به خاطر اختلاف فرهنگی قومیتی جغرافیایی و موارد بسیار دیگر مخالف الحاق و این بحث ها هستم اما مسئولان مرکز استان چه حمایتی از این بندر مرزی توریستی و نزدیک ترین مرز زمینی به مرکز کشور انجام دادن زمانی که بازو های موج شکن اسکله تاریخی استارا کوتاه میشد کجا بودن .
بخاطر بی توجهی مسئولان به استاراست که اردبیلی ها به خودشون اجازه میدن رو استارا مانور بدن.
زمانی قشونی از اردبیلی ها به سمت مدرسه تاریخی حکیم نظامی که دختران هم در اون هم تراز پسران تحصیل میکردن به استارا هجوم اوردن تا به قول خودشون این بی ابرویی و ننگ رو از بین ببرند که در گردنه حیران با مقاومت عده ای رو به رو شدند.

(۷)(۳)

پاسخ

تورک

استاراهم نزدیک اردبیله هم همزبان اردبیل.حیران دست گیلان باشه ویرانترازهمیشه میشه.

(۱۰)(۷)

پاسخ

محمدرضا

خونم

(۰)(۰)

پاسخ

امین

سلام. خب باید دید جزو کدوم استان باشه بیشتر بهش رسیدگی میشه مشخصه جزو اردبیل باشه چون میشه منبع درآمد اردبیل تمرکزشو میذاره روش

(۷)(۴)

پاسخ

حمید

این همه پرسی های مدل کردی - صهیونیستی شیطنت هایی هستند تا بتدریج همه پرسی به آستارا و حتی دیگر نقاط گیلان هم سرایت کند . آنها به آستارا قانع نخواهند و قطعا چشم طمع به کل منطقه طالش دارند .

(۱)(۱)

پاسخ

حمید

اتفاقا مسئولین گیلان هیچ عکس العملی را نباید نشان دهند! چون طمع کاران از خداشونه که سر و صداها بلند بشه . اتفاقا باید کاری کرد که اصلا صدایی شنیده نشه ولی در عین حال بسیار با هوش بود و با توسعه منطقه آستارا محکم کاری کرد .

(۰)(۱)

پاسخ

علی

بصورت تاریخی استارا جز اردبیل بود ودرزمان حکومت منحوس پهلوی ازاردبیل جداشد و این حق اردبیل است که درنظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اردبیل به حق دیرینه خودش باتوجه به نقشی که درطول تاریخ و ایجاد وگسترش مکتب تشیع داشته برسد ومسولین نباید خاطر مردم اردبیل و برنجانند.

(۰)(۱)

پاسخ

گزارش تصویری

به روایت تصویر؛شکست ملوان بعد از ۶۱۵ روز در خانه مقابل مس رفسنجان

گیل نگاه/رضا احمدپور: تیم فوتبال ملوان بندر انزلی عصر امروز پنج شنبه در دیدار معوقه هفته هفتم لیگ دسته اول فوتبال کشور، جام آزادگان در ورزشگاه تختی این شهر ۲ بریک مغلوب مس رفسنجان شد تا رکورد 615…

گزارش تصویری بازدید وزیر جهاد کشاورزی از پروژه‌های شاخص بخش کشاورزی لنگرود

گیل نگاه/احسان حسن‌پور: محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در جریان سفری دو روزه به گیلان از چند پروژه‌ی شاخص بخش کشاورزی شهرهای شرق گیلان بازدید کرد. تصاویری که در ادامه مشاهده می‌کنید مربوط به بازدید وزیر جهاد کشاورزی…

گزارش تصویری نمایش «امپرسیون جیغ‌بنفش» در رشت

گیل نگاه/شیرین کریمی: نمایش «امپرسیون جیغ‌بنفش» که از ۱۸ آذر در رشت به روی صحنه رفته تا 30 آذر برای علاقه مندان اجرا می شود. «امپرسیون جیغ بنفش» نوشته‌ی پیام لاریان به کارگردانی افشین سپاسگزار از ۱۸ آذر،…