با راه اندازی «رفراندوم مجازی» در تلگرام؛

تکرار سریال خیال های باطلِ الحاق آستارا به اردبیل

گیل نگاه/گروه اجتماعی: موضوع الحاق بندر مرزی آستارا به استان اردبیل بحث تازه ای نیست، بویژه در طول دهه هشتاد و با توجه به تصمیمات ناگهانی دولت محمود احمدی نژاد در حوزه تقسیمات کشوری این موضوع دوباره بر سر زبان ها جاری شد. این بار صرفا به برخی محافل قومی و گروه های سیاسی محدود نشد و این سخن از زبان نمایندگان مجلس و حتی برنامه های رسمی صداوسیمای اردبیل نیز مطرح شد.

ماجرایی که هر بار مطرح می شود با مخالفت شدید مردم و مسوولین گیلان و بویژه شهروندان آستارا مواجه شده است.

اما به تازگی عده ای در شبکه های اجتماعی موضوع الحاق آستارا به استان اردبیل را مطرح کردند و این بار حتی دست به برگزاری «رفراندومی مجازی» در یک کانال تلگرامی زده اند تا با این حرکت مردم آستارا را موافق با این طرح نشان دهند و از این طریق به زعم خودشان فشار افکار عمومی را برای این موضوع همراه کنند.

اما بهتر است برگزار کنندگان این «رفراندوم های مجازی» قبل از هر صدور حکمی، به سوالهای بسیاری که در این زمینه مطرح شده و بی جواب مانده است پاسخ دهند. فقط یکی از این سوالات این است که چرا این گروه به جای رشد استان خود می خواهند دایه مهربان تر از مادر برای آستارا باشند و به دنبال رشد و توسعه آستارایی هستند که از دیرباز جزئی از خاک گیلان بوده و با ریشه های عمیق و مستحکم در فرهنگ گیلانی تنیده است!؟

آیا پشت پرده این فضاسازی ها، غیر از این است که با الحاق آستارا به اردبیل، این شهر به تنها بندر استانهای آذری زبان و محلی برای رونق اقتصادی و کسب درآمدهای استان اردبیل تبدیل می شود؟

در مقابل این انتظار هم از مسوولین عالی رتبه استانی، همه نمایندگان استان در مجلس، چهره های گیلانی در سطوح مدیریتی ملی، فعالین سیاسی،اجتماعی و فرهنگی، رسانه ها بویژه صداوسیمای مرکز گیلان وجود دارد که با جدیت و قاطعیت بیش از پیش نسبت به این موضع گیری ها بویژه از تریبون های رسمی استان همسایه پاسخ دهند. صداوسیمای گیلان باید کم کاری و کوتاهی صورت گرفته را آن هم در شرایطی که شبکه استانی اردبیل صراحتا در برنامه های تلویزیونی خود منطقه حیران را مربوط به استان اردبیل می نامد، با برنامه های متعدد و متوالی نسبت به معرفی ظرفیت های شهرستان آستارا به عنوان بخش جدایی ناپذیر و دیرینه استان گیلان بپردازد تا راه هرگونه ادعا بسته و خیال جدایی این بخش از استان از ذهن بدخواهان دور شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 142090
تاریخ: ۲۶ شهریور ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
استارایی

به عنوان یک استارایی به خاطر اختلاف فرهنگی قومیتی جغرافیایی و موارد بسیار دیگر مخالف الحاق و این بحث ها هستم اما مسئولان مرکز استان چه حمایتی از این بندر مرزی توریستی و نزدیک ترین مرز زمینی به مرکز کشور انجام دادن زمانی که بازو های موج شکن اسکله تاریخی استارا کوتاه میشد کجا بودن .
بخاطر بی توجهی مسئولان به استاراست که اردبیلی ها به خودشون اجازه میدن رو استارا مانور بدن.
زمانی قشونی از اردبیلی ها به سمت مدرسه تاریخی حکیم نظامی که دختران هم در اون هم تراز پسران تحصیل میکردن به استارا هجوم اوردن تا به قول خودشون این بی ابرویی و ننگ رو از بین ببرند که در گردنه حیران با مقاومت عده ای رو به رو شدند.

(۱۹)(۲۱)

پاسخ

تورک

استاراهم نزدیک اردبیله هم همزبان اردبیل.حیران دست گیلان باشه ویرانترازهمیشه میشه.

(۳۶)(۱۸)

پاسخ

احسان:

آقای آستارایی بنده هم به عنوان یک اردبیلی عرض می کنم که بنده هم مخالف الحاق آستارا به اردبیل هستم دلیل اش هم این است که :
مسئولان و نمایندگان استان های اردبیل و گیلان دنبال منافع استان و مراکز خودشان هستند تا منافع و اولویت شهر ی کوچکی مثل آستارا !! گیلانیها و رشتیها دنبال الحاق راه آهن به آذربایجان و بهره برداری رشت از آن هستند و اردبیلیها هم دنبال کسب امتیاز برای ایجاد منطقه آزاد در استان اردبیل هستند.
الحاق آستارا به اردبیل یا الحاق خلخال به گیلان یک دستاویزو یک مستمسک سیاسی است تا خواسته واقعی !!
نکته مهم دیگر اینه که با الحاق آستارا به اردبیل ما اردبیلیها چه نفعی از الحاق شما آستاراییها به استان خودمان خواهیم برد ؟ مگر گیلان کشور بیگانه است ؟ استان گیلان و اردبیل پاسپورت جدا عبور و مرور دارد ؟ ایا یک رشتی نمیتونه در اردبیل تملک زمین بکنه ؟ یا یک اردبیلی در رشت زمین بخرد ؟
اگر قصد استفاده بردن سیاحتی از شمال و از آستارا و سواحل اون است که الان این شهر با تمام امکانات اش در دست ما اردبیلیها است و چه لزومی دارد که بخشی از هزینه استان خودمان را در آستارا خر ج کنیم ؟ آیا بنفع ما نیست که گیلان ور شتی ها در این شهر هزینه کند و ما بهره برداری کنیم ؟ این منطقی تر است و من الحاق آستارا به اردبیل را به هیچوجه به صلاح استان اردبیل نمی دانم تمام ماجرا یک بازی سیاسی نمایندگان برای جمع آوری رای است .

(۰)(۰)

پاسخ

محمدرضا

خونم

(۳)(۳)

پاسخ

امین

سلام. خب باید دید جزو کدوم استان باشه بیشتر بهش رسیدگی میشه مشخصه جزو اردبیل باشه چون میشه منبع درآمد اردبیل تمرکزشو میذاره روش

(۳۳)(۸)

پاسخ

حمید

این همه پرسی های مدل کردی - صهیونیستی شیطنت هایی هستند تا بتدریج همه پرسی به آستارا و حتی دیگر نقاط گیلان هم سرایت کند . آنها به آستارا قانع نخواهند و قطعا چشم طمع به کل منطقه طالش دارند .

(۸)(۲۵)

پاسخ

حمید

اتفاقا مسئولین گیلان هیچ عکس العملی را نباید نشان دهند! چون طمع کاران از خداشونه که سر و صداها بلند بشه . اتفاقا باید کاری کرد که اصلا صدایی شنیده نشه ولی در عین حال بسیار با هوش بود و با توسعه منطقه آستارا محکم کاری کرد .

(۴)(۱۸)

پاسخ

علی

بصورت تاریخی استارا جز اردبیل بود ودرزمان حکومت منحوس پهلوی ازاردبیل جداشد و این حق اردبیل است که درنظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اردبیل به حق دیرینه خودش باتوجه به نقشی که درطول تاریخ و ایجاد وگسترش مکتب تشیع داشته برسد ومسولین نباید خاطر مردم اردبیل و برنجانند.

(۲۳)(۸)

پاسخ

ساسان:

باید دید که اگر اردبیلی ها دنبال آبادانی !!!!!!!!!!! و کمک به آستارا و پیشرفت !!!! این شهر هستند چرا مردم پارس آباد و بیله سوار و خلخال به دنبال جدایی از این استان هستند ؟؟؟!!!!!!!!!!!!!

چرا نمایندگان خلخال و پارس آباد و بیله سوار در مجلس به شدت دنبال جدایی این شهرها از اردبیل بودند ؟؟!!! چرا مردم پارس آباد با وجود مسافت بیشتر تا تبریز ، دوباره تقاضای بازگشت به آذربایجان شرقی را داشتند ؟؟!!!!

آیا مسئولین اردبیل اجازه رفراندوم و همه پرسی را به مردم پارس آباد و بیله سوار و خلخال هم می دهند ؟؟!!

جالبه در سه سال گذشته که بحث جدایی این سه شهر از اردبیل مطرح شد ، نمایندگان و استاندار اردبیل این شهرها و مردمانش را تجزیه طلب !!!! و ناآگاه قلمداد کردند !!!!!!!!!!!!

لذا مسئولین اردبیلی عزیز
از این خوابهایی که شما می بینید تعبیر خوبی بیرون نخواهد اومد

اگر خیلی اهل کار و عمل هستید به صدها هزار مهاجر آواره خود در رشت و انزلی و فومن و صومعه سرا رسیدگی کنید که خیال بازگشت به اردبیل را هم ندارند

مردم و جوانان شهرستان گرمی در اردبیل هر روز در حال مهاجرت از این شهر به سمت تهران و کرج و رشت هستند

حرف آخر : دوستان اردبیلی عزیز بروید دنبال کارو زندگیتان که از این حرفها برای شما آبی گرم نخواهد شد

سنه قوربان

(۸)(۱۷)

پاسخ

رضا

من ترکم و متاسفانه در اردبیل کوفه زندکی میکنم آستارآ و حیران برای گیلان است دست اردبیل بود به جز ویرانی جنگل چیز دیگر نداشت
مسئولین اردبیل بی عرضی تند وقتی بودجه رو آخر سال به دولت پس میدن خراب شده نه کار داره نه فرهنگ نه هیچی

(۸)(۱۳)

پاسخ

sh

نمیدونم فقط اردبیل اینجوریه یا اینک کل مرکز استاها اینحوری هسن. فقط پیشرفت خودشون میخان به فکر شهرستانا نیسن

(۴)(۶)

پاسخ

سیروس

اردبیلی ها دهها هزار مهاجر به گیلان فرستاده اند

به جای تشکر ارث پدر هم می خواهند !!!!!

(۶)(۹)

پاسخ

خسرو فیروزی

زمان رفسنجانی رای گیری شد ومردم استارا گفتند میخواهند جز گیلان باشند

(۶)(۶)

پاسخ

خسرو فیروزی

من مطمئن هستم اگر رای گیری در خلخال شود انها به گیلان خواهند پیوست. مسئله میتواند از طریق نماینده رهبر معظم پیگیری شود. بخصوص که جمعیت زیادی تاتی دارند که بسیار شبیه گیلکی است

(۷)(۶)

پاسخ

ابوذر

ولشون کن این اردبیلی ها رو
همیشه از این ادعاهای الکی داشته اند

(۱)(۴)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…