چه توفیقی ازین بهتر که خلقی را بخندانی!

وقتی دهان همه ما می‌سوزد

گیل نگاه/فرشته رضایی
روزنامه نگار

یادش به خیر؛ جمعه‌ها پیچ رادیو را می‌چرخاندم. مرحوم «منوچهر نوذری» با آن صدای دل‌انگیز پایانِ برنامه صبح جمعه با شما می‌خواند «زحق توفیق خدمات خواستم دل گفت پنهانی/ چه توفیقی ازین بهتر که خلقی را بخندانی» برنامه‌ای طنز که هم انتقادی بود و هم خلقی را خندان و شادان به استقبال روز جمعه می‌برد. اما  میان این خندان تا خنداندن‌های دیگر حکایت میان ماه من تا ماه گردون است…آنجا که سرپرست سابق شهرداری رشت در نامه‌ای به خود از خود تقاضای یک‌منزل سازمانی را می‌کند. این ماجرا حالا یک هفته است در شبکه‌های اجتماعی هم رسانی می‌شود و مایه خنده اهالی رسانه و شهروندان شده است. کانال‌ها و سایت‌های بسیاری این را بازنشر داده‌اند و ماجرا تا صفحه طنز پرمخاطب روزنامه قانون هم کشیده شده است.

البته در انجام چنین پدیده‌ای سرپرست سابق شهرداری رشت که هم‌زمان معاون حمل‌ونقل شهرداری رشت هم بوده است این نامه را طبق روال سازمانی دانسته و نگارش آن را از سوی همکاران خود اعلام کرده است که باید خطاب به بالاترین مرجع سازمانی می‌نوشته‌اند. بااین‌حال چون امضای درخواست‌کننده و فرد مورد خطابِ تقاضانامه یکی بوده است، عاملی برای شوخی و مطایبه شده است. اشاره وی در مصاحبه بعدی‌اش با صداوسیمای گیلان به ماده ۳ قانون شهرداری‌هاست که شهرداری‌ها ملزم به تهیه مسکن برای شهردار منتخب هستند. اما ایشان همچنان که توپ را به زمین همکاران زیرمجموعه خود انداخته و گویی نامه مورداشاره را اصلاً نخوانده امضا کرده است! ادعا می‌کند: حکایت اش مانند ضرب‌المثل «آش نخورده و دهان سوخته است. »

البته از آن‌سوی دیگر ماجرا مدیرکل بازرسی گیلان طی مصاحبه‌ای اعلام کرده است که  عمل سرپرست سابق شهرداری قبیح بوده است و جلوی امتیاز واگذاری این خانه را به وی گرفته‌ایم.

هرچند که به تعبیر سرپرست سابق شهرداری، ایشان آش نخورده‌اند، اما دهان همه ما گیلانی‌ها و رشتی‌ها سوخته است. همین‌که از خیلی استان‌ها به ما مراجعه می‌کنند و صحت این نامه را از ما می‌پرسند و قهقهه سر می‌دهند همین عاملی برای سوختن دهان همه ماست. اینجاست که باید گفت «وقتی از شایسته‌سالاری حرف می‌زنیم دقیقا از چه حرف می‌زنیم» و فکرمان می‌رود سمت هزاران جوان تحصیل‌کرده در رشته معماری و شهرسازی که یا بیکارند یا فرم‌های استخدام شهرداری‌ها را پرکرده و در انتظار قبولی و شغل‌اند. اینکه کسی پس‌ازاین خطای آشکار و بزرگ قصورات را بر عهده همکاران و خصوصاً رسانه‌ها گذاشته و بخواهد که مسئولین به «ولنگاری فضای مجازی» رسیدگی کنند، جای تعجب است. اینکه ایشان اقدام –به‌زعم خود- قانونی را «محرمانه» می‌خواند هم عجیب است.

شاید در مقابل چنین خطاهایی که ممکن است این فقط یک نمونه از ده‌ها مورد باشد راهی جز خندیدن برای ما نمانده باشد. اینکه مدیری به‌جای عذرخواهی از افکار عمومی و پذیرش اشتباه خود حتی جامعه مقابل را متهم کند و نداند که باید از افکار عمومی به خاطر گذشتن از این خطای بزرگ که خانه‌سازمانی را-به فرض درست بودن- خود هم انتخاب می‌کند در کدام نقطه از شهر باشد، فقط خندیده‌اند، حتی تشکر هم بکند.

این شاید تلنگری برای شهردار جدید و باتجربه شهر رشت باشد که اقدامی برای وضعیت سازمانی و شایسته‌سالاری و چابک سازی مجموعه شهرداری رشت کند تا با سرعت و دقت بهتری برنامه‌های توسعه‌ای رشت را به‌پیش ببرد.  رشت هم‌اکنون نیازمند توسعه و پیشرفت در مسیر شهرهای خلاق جهان است. لازم است ایشان غرور بومی و احساس یاس از عقب‌ماندگی شهروندان را ترمیم کند تا این بار افکار عمومی به رشت زیبا «لبخندی» فاتحانه بزنند.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 146721
تاریخ: ۱۸ مهر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
رضا

آفرین . سپاس

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری آئین مذهبی «چهل منبر» در رشت

گیل نگاه/ مائده سیدی: آئین مذهبی «چهل منبر» در سوگ امام حسین(علیه السلام) همزمان با غروب آفتاب آغاز می شود و مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان با در دست داشتن چهل شمع به مقابل خانه هایی…

گزارش تصویری آئین مذهبی «چهل منبر» در لاهیجان

گیل نگاه/ احسان حسن پور: آئین مذهبی «چهل منبر» در سوگ امام حسین(علیه السلام) همزمان با غروب آفتاب آغاز می شود و مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان با در دست داشتن چهل شمع به مقابل خانه…

گزارش تصویری دیدار جمعی از جوانان حامی دولت و نماینده ولی فقیه در گیلان

گیل نگاه/جواد میرحسینی: دیدار صمیمی و هم اندیشی جمعی از جوانان حامی دولت با آیت الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت و نماینده ولی فقیه در گیلان صبح امروز برگزار شد. (گزارش مشروح)