چگونه می‌توان گیلان را به یکی از قطب‌های اکوتوریسم بین‌المللی تبدیل کرد

گیل نگاه/‎نینا پنجه‌ای

مهندس معماری

‎در دنیای امروز توریسم و فعالیت‌های مرتبط به آن نه تنها به عنوان گردش صِرف، بلکه به‌عنوان موتور توسعه محسوب می‌شود که به‌تنهایی از آن به‌عنوان یکی از سودآورترین بخش‌های اقتصادی در جهان کنونی نام‌برده می‌شود؛ علاوه بر آن توریسم امروزه حتی در مناطقی  با آب‌و هوای نامطلوب از جایگاهی برخوردار شده است که تحت عنوان صنعت پول‌ساز از آن یاد می‌شود. این صنعت به سبب اهمیتی که از نظر  اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی   و سیاسی دارد روز به روز بیشتر موردتوجه‌ی کشورها قرار می‌گیرد .

‎تردیدی نیست که اگر بخواهیم آمار متن‌ها و گفتارهایی که درزمینه‌ی صنعت گردشگری انجام‌گرفته است را بررسی نماییم، بالطبع  مثنوی هفتاد من کاغذ شود. اما کوشیدن به‌قدر وسع و هر یک از منظری خواهد توانست با بررسی زوایا و مهندسی این صنعت نوین به توسعه‌ی آن دامن زند.بی‌شک بر اساس آمار و ارقام به‌دست‌آمده اهمیت این صنعت نورسیده بعد از صنعت نفت، صنعت حمل‌ونقل و اخیراً صنعت خودروسازی از لحاظ ابعاد و محاسن اقتصادی مدنظر و در دستور کار دولت‌ها  قرارگرفته است.

‎اگرچه توریسم صنعت پول‌سازی است اما به‌صرف تکیه بر وجود بناهای تاریخی نمی‌توان طیف وسیعی از گونه‌ها و دسته‌های   توریستی  هدف‌گذاری شده را  جذب جغرافیای خود کرد.

‎به‌عنوان نمونه استان گیلان به‌دلیل اهمیت اکو توریستی با نگاه اصولی نهادهای دولتی و با گسترش فضاهای فرهنگی  خواهد توانست به یکی از قطب‌های اکوتوریسم بین‌المللی تبدیل شود.

‎اما چرا این ‌همه برای تحقق اهداف توریسم با توجه به استعدادها و بسترهای موجود کافی نیست، پر واضح است  که مهم‌ترین مساله در جذب گردشگر  دو عامل مهم فرهنگ‌سازی و فرهنگ پذیری در توسعه‌ی صنعت توریسم است . افزون بر این‌که حیات و بقای صنعت توریسم نیز به‌همین دو عامل مرتبط می‌شود. بنابراین در این‌ راستا فرهنگ‌سازی در هر کشوری در جهت آشنایی گردشگر بافرهنگ اقلیمی بسیار پر رنگ جلوه می‌کند.

‎فرهنگ‌سازی در ذات خود به دوسویگی و ما به ازا  نظر دارد و در این گفت و شنید است که  می‌تواند خود را  تقویت کند  و شکل ‌پذیرد،  بنابراین اصل می‌توان افزود روح فرهنگ پذیری  از  هر دو سو _ میزبان و مهمان _  در هم دمیده و از قوه به فعل می‌انجامد.

‎نیک پیداست که تعامل و تبادل فرهنگی از مهم‌ترین عوامل در شکل‌گیری ارتباطات فرهنگی و اجتماعی است،  اما صرفاً با چنین  تعابیری نمی‌توان دو مقوله‌ی فرهنگ‌سازی و فرهنگ پذیری را در کوتاه مدت عملی ساخت، اگر‌چه لازمه‌ی کار است که با برنامه‌های اصولی و سازنده  در دراز مدت در تحقق این مهم بکوشیم.

‎ فرهنگ‌سازی توریسم  در گیلان بهتر است از طریق ارایه‌ی چگونگی نحوه‌ی برخورد، هدایت و جذب توریست شکل بگیرد؛  سپس در مراحل بعدی صنعت توریسم نیازمند تشکیل کارگروهی متشکل از متخصصان، خوش‌فکران، گردشگران  و تور ‌لیدرهای فعالی  است که سفرهای داخلی و خارجی متعدد داشته‌اند و نیز لازم است کمیته‌های متشکله در  کارگروه‌ها وظایف متعدد تولید سوغات، صنایع‌دستی،  نمادهای شهری و  شناسایی اماکن توریستی را برعهده گیرند.

‎مضافا وضع قوانین و صدور دستورالعمل‌ یا آیین‌نامه‌های مرتبط خواهد توانست _با توجه به انتظارات توریست از استعدادهای گردشگری شهر،_ نسبت به تنظیم مناسبات فی‌مابین میزبان  و مهمان به‌طور قانونمند گامی موثر و روبه‌جلو بردارد.

‎کمیته‌های گونه‌گون نام‌گذاری در کارگروه‌ها‌ نیز به دنبال شناسایی استعدادها، ظرفیت‌ها و شاخص‌های شهر باشند. برای نمونه چند سالی‌ست آرامگاه دکتر حشمت علی‌رغم پیگیری رسانه‌های دلسوز  ظاهرا  پیشرفتی لاک‌‌پشتی دارد، توریسم یک فرصت جلوه‌گری برای معرفی شاخصه‌ها و استعدادهاست و تعیین فرد یا استعداد یا مکان مبین لزوما اعتقاد نهادها به  خیر و شرشان نیست.

‎قطعاً موزه‌ی استالینِ دیکتاتور، خانه‌ی پاراجانف فیلم‌ساز، مزار نواب صفوی، خانه ابتهاج، نصرت رحمانی، مزار میرزا و … برای توریست به اندازه‌ی یکسان با اهمیت است و ارزش دارد. چرا که لزوما بزرگی و بولد یک شخصیت یا واقعه به‌منزله‌ی تائید و تکذیب آن توسط سیاست‌گزاران نیست. بله سیاست گزار نه سیاست گذار . توریسم ذاتاً خود سیاست‌گذار بوده و تنها نیازمند سیاست‌گزار برای اشاعه و توسعه‌اش است. بنابراین توریسم تحزب‌گرا نیست ، ایدئولوگ فقط صنعت خود است.  سیاسی‌نگر نیست، اما از  نگره‌ی سیاسی بی‌بهره نمانده است. بنابراین ایدئولوژیستی برخورد نمی‌کند و تنها تابع قوانین مدنی‌ست. همان‌گونه که لازم است برای احترام به آیین کلیسا پوشیده باشند، همان‌گونه  ملاحظات ویژه‌ی آیینی توسط تور لیدرها و مراکز مجازی و حقیقی اطلاع‌رسانی از نظر توریست گذرانده می‌شود. بهتراست راه‌های تهیه‌ی امکانات جذاب برای توریست را بررسی کرد. گردشگری ایران در حال حاضر تنها معطوف به جاذبه های مذهبی، در برخی شهرها فرهنگی_ طبیعی و معماری است. باید مدام بر جاذبه‌های توریستی افزود  و ویژه ‌اش ساخت.  شهر خلاق غذا یکی از جاذبه‌های مهم توریستی ست که برای بازگشت مجدد توریست بزنگاه پر اهمیتی است، اما  بهتر است مدام  با ایده‌های نو  بر جاذبه های توریستی شهر افزود،  به‌گونه‌ای که در هر  سفرنامه‌  بشود نسبت به‌درستی  به خاطرات گونه‌گون و متفاوت رسید. . چرا که دیدار از  معماری و طبیعت جلوه‌ای ثابت و مکرر در دید گردشگر دارد. به نظر یکی از روش‌ها برگزاری فستیوال‌های بومی – محلی با مشارکت بین‌المللی است.

رشت  را همگان به عنوان شهر فرهنگی می‌شناسند و از دیرباز تاکنون زادگاه فرهیختگان، دانشمندان و بزرگان علم و ادب بوده است که در محلات قدیمی رشت سکونت داشته‌اند،  بی‌گمان بازآفرینی منازل چهره‌های مطرح عرصه‌ی فرهنگ و هنر و ایجاد اقامتگاه‌های بومی و محلی که هدف آن دستیابی به توسعه‌ی پایدار در جوامع بومی است و تشکیل موزه ی فرهنگ و هنر معاصر می‌تواند به جذب گردشگر کمک کند.

از دیگر اقدامات در راستای توسعه‌ی صنعت توریسم ایجاد شبکه‌ی گردشگری مجازی ست در شبکه‌ی گردشگری باید به دنبال آن باشیم که تمامی اطلاعات موردنیاز گردشگری، تور و سفر را به صورت جامع و یکپارچه در اختیار توریست قرار دهیم تا او بتواند با صرف کمترین وقت و هزینه، بیشترین استفاده را از زمان خود داشته باشند.

بازنمایی بازارهای قدیمی مانند جمعه‌بازار و دوشنبه‌بازار و …. و ارایه‌ی بازارچه‌ی جاذبه‌هایی خوراک و غذای گیلان و  تجهیز خانه‌ی چهره‌ها و تبدیلشان به موزه و نصب نماد برجسته بر سر در خانه شان از دیگر اقداماتی ست که فضا را به‌سوی ایجاد بسترهای توریستی سوق می‌دهد.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 146993
تاریخ: ۱۹ مهر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
ابراهیم کارگرنژاد

مقاله کار شناسانه مهربانو نینا پنجه ای در / گیل نگاه / می تواندروسش زیر بنایی برای شکوفایی جذب توریسم در گیلان باشد
.........اما / ی همیشه در اینگونه طرح ها واضح است
.......فرهنگ پذیری ..... وَ.......فرهنگ سازی در توسعه توسعه صنعت توریسم .......

درود بر عزیزان در گیل نگاه

(۰)(۰)

پاسخ

جواد

صنعت توریسم به ظاهرخوب است اماپیچیدگی هائی دارد.
باخودش فرهنگ می آورد
وازآنجائیکه لیبرالیسم درجامعه بصورت پنهان وگاهی آشکارجاری ست
فرهنگ پذیری این جامعه بسیاربالاست.
حتما بعدها خواهیم شنیدتحمل فرهنگی خودرابالاببرید،این ذات صنعت توریسم است وچه وچه
هیچ کشوری در حوزه صنعت توریسم موفق نبوده مگر این‌که جاذبه جنسی در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ایجاد کرده است.
جاذبه جنسی در ایران ناممکن است مگر فرهنگ را دگرگون کنند.

(۰)(۱)

پاسخ

جواد

می خواهیم کسب درآمد داشته باشیم.؟
می خواهیم معیشت مردم تامین شود.؟
می خواهیم معضل بیکاری راحل کنیم.؟
می خواهیم رزق حلال برسرسفره های مان باشد.؟
ازنمایندگان مجلسین ومسئولین اجرائی کشورمطالبه نمائیم؛
دلار را از زندگی اقتصادی کشورحذف کنند.
به تعبیر امام جامعه و زعیم مان ؛این جادوی مالی وپولی،.....
وبه تعبیر بزرگان راهبرداندیش؛این امپراطوری ربای جهانی
این بزرگترین کلاهبرداری تاریخ
واقتصادمقاومتی را به معنای واقعی محقق نمایند.
مامردم نیز به معنای واقعی اقتصاد مقاومتی را درهمه زمینه های زندگی مان جاری کنیم.
اگرکشور را از جادوی مالی و پولی دشمن خلاص کنند وکنیم،
و ارزش و آقایی دلار را در زندگی اقتصادی بشکنند وبشکنیم،
نه تنها کشورخودمان بلکه کشورهای دیگر را نیز نجات داده‌ اندوداده ایم،
و برای آنها الگو خواهیم شد.
ومن الله التوفبق

(۰)(۱)

پاسخ

جواد

آنانی که به نوشته های بنده منفی داده وخواهند داد،عرض می نمایم،
چه خوب است نظرخودراهم بنویسید،که علت مخالف بودن مشخص شود.
درکل عرض می نمایم شمابه سیاست درهای بازتایلندی برای کسب درآمد،
رای مثبت داده اید.همانی که ؛بعدازاینکه امریکا وهم پالکی های اوکاری کردندکه ایران نتواندسیاست درهای بازچین رااجراکند درپی این سیاست درآمدی هستند
تایلندی که ؛
کسی آنجامیرود،حتمادوباره بایستی برود،چون به بیماری(.....) مبتلا می شود،که فقط درتایلند بایستی برای معالجه برود،چون طریقه معالجه وداروی آن درآنجا تجربه شده وراه معالجه راخوب بلدند.
شرمنده حیانگذاشت واضح تربنویسم.

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

به روایت تصویر؛شکست ملوان بعد از ۶۱۵ روز در خانه مقابل مس رفسنجان

گیل نگاه/رضا احمدپور: تیم فوتبال ملوان بندر انزلی عصر امروز پنج شنبه در دیدار معوقه هفته هفتم لیگ دسته اول فوتبال کشور، جام آزادگان در ورزشگاه تختی این شهر ۲ بریک مغلوب مس رفسنجان شد تا رکورد 615…

گزارش تصویری بازدید وزیر جهاد کشاورزی از پروژه‌های شاخص بخش کشاورزی لنگرود

گیل نگاه/احسان حسن‌پور: محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در جریان سفری دو روزه به گیلان از چند پروژه‌ی شاخص بخش کشاورزی شهرهای شرق گیلان بازدید کرد. تصاویری که در ادامه مشاهده می‌کنید مربوط به بازدید وزیر جهاد کشاورزی…

گزارش تصویری نمایش «امپرسیون جیغ‌بنفش» در رشت

گیل نگاه/شیرین کریمی: نمایش «امپرسیون جیغ‌بنفش» که از ۱۸ آذر در رشت به روی صحنه رفته تا 30 آذر برای علاقه مندان اجرا می شود. «امپرسیون جیغ بنفش» نوشته‌ی پیام لاریان به کارگردانی افشین سپاسگزار از ۱۸ آذر،…