فریبا درخشان نیا مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی در رشت مطرح کرد؛

فعالیت ۲۲ خانه امن برای زنان در کشور/افزایش شدت و میزان خشونت، زنگ خطری برای همه است

گیل نگاه:مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی گفت: هم‌اکنون ۲۲ خانه امن ویژه زنان تحت خشونت خانگی در استان های مختلف کشور فعال هستند.

به گزارش خبرگزاری آریا،فریبا درخشان نیا روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت افتتاح اولین خانه امن در گیلان در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی (بیشتر بخوانید) در بهزیستی استان در رشت اظهار داشت: از این تعداد، ۱۵ مرکز غیردولتی و هفت مرکز دولتی در استان هایی از جمله مرکزی، قم، گلستان، اصفهان، چهار محال و بختیاری، ایلام، سیستان و بلوچستان ارائه خدمات می‌کنند.

درخشان نیا بابیان این که خانه امن پناهگاهی برای اسکان زنان و کودکان همراه آنان است، افزود: این زنان به دلیل در معرض خشونت واقع‌شدن و یا احتمال مورد خشونت قرار گرفتن، نیاز به اسکان در محل امن دارند.

وی با اشاره به ارایه تمامی حمایت‌های روانی اجتماعی از زنان در خانه امن، بیان کرد: در خانه امن، مداخلات به صورت کوتاه مدت برای پاسخگویی به نیازهای اساسی مانند خوراک، پوشاک، سرپناه و امنیت و مداخله‌های بلند مدت شامل اقدامات تخصصی به منظور حمایت و توانمندسازی مراجعان انجام می‌شود و به صورت شبانه‌روزی در دسترس است.

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور بابیان این که مدت زمان اقامت زنان تحت خشونت خانگی بر اساس دستورالعمل چهار ماه است، اضافه کرد: این مدت پس از بررسی‌های کارشناسانه قابل تمدید است.

وی بابیان این که در خانه‌های امن مددکار اجتماعی، روانشناسان بالینی ، مشاور حقوقی، پزشک و روان‌پزشک فعالیت دارند، اظهار کرد: اورژانس اجتماعی از طریق خط تلفن ۱۲۳ یکی از راه‌های معرفی زن تحت خشونت و پذیرش وی در خانه امن است.

درخشان نیا بیان داشت: تا پایان سال جاری، در صورت تمایل بهزیستی استان ها، خانه امن در سایر استان های فاقد این خانه، دایر می‌شود.
فعالیت ۲۰۰ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه نشست خبری در جمع خبرنگاران استان گیلان در رشت بیان داشت: در زمان حاضر ، ۲۰۰ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور فعال است.

وی خدمات به زنان در بخش‌های همسر آزاری و خشونت خانگی را از جمله فعالیت‌های مراکز اورژانس اجتماعی بهزیستی در کشور عنوان و اظهار کرد: بر اساس فعالیت‌های سال گذشته، یک هزار و ۶۰۰ زن در کشور تحت خشونت قرار گرفتند که بخشی از آن‌ها به خانه امن هدایت شدند.

درخشان نیا بابیان این که رویکرد سازمان بهزیستی حمایت از همه زنان تحت خشونت است، اضافه کرد: بر اساس طبقه‌بندی خشونت شامل جسمی، روانی و اقتصادی است که بیشترین خشونت‌ها در استان ها، جسمی و روانی است.

افزایش شدت و میزان خشونت، زنگ خطری برای همه ماست

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور بابیان این که میزان و شدت خشونت بالا رفته ، اظهار کرد: این موضوع زنگ خطری برای همه ماست.

خشونت هر نوع بدرفتاری است که از یک نفر سر می‌زند و باعث آسیب دیدن یا آزار یک نفر دیگر یا چند نفر دیگر می‌شود، اگر کسی این نوع بدرفتاری را داشته باشد، می‌گوییم که او رفتار خشنی دارد و خشونت می‌کند و اگر کسی هم رفتار خشن او را قبول یا تحمل کند و سعی نکند که جلوی او را بگیرید، می‌گوییم که او قربانی خشونت یا بدرفتاری، یک آدم خشن شده است.

سند راهبردی حمایت‌های روانی اجتماعی از قربانیان خشونت در حال تدوین است

درخشان نیا در ادامه سخنانش بابیان این که امسال سند راهبردی حمایت‌های روانی اجتماعی از قربانیان خشونت در حال تدوین است، تصریح کرد: این اقدام کار تخصصی است که فراخوان از دانشگاه‌های مادر انجام‌گرفته که قرار است یکی از دانشگاه‌های مطرح در تهران این سند راهبردی را برای ما تدوین کند.

وی در تشریح این سند بیان داشت: تمامی حمایت‌های روانی و اجتماعی و این که برنامه‌ریزی بایستی چگونه باشد تا قربانیان خشونت کمترین آسیب را داشته باشند و حتی رویکرد اجتماعی در آن مد نظر است.

وی در ادامه با اشاره به نقش مهم رسانه ها در اطلاع‌رسانی و تنویر افکار عمومی خاطرنشان کرد: بیش از ۱۶۰ فعالیت در بهزیستی تعریف‌شده اما مردم از همه این فعالیت‌ها با خبر نیستند.

نخستین خانه امن و مرکز حمایت از دختران در معرض آسیب روز چهارشنبه با حضور فریبا درخشان نیا مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور در گیلان گشایش یافت.

(۰)(۰)


عکاس: امیرصالح غنجی

کد مطلب: 147012
تاریخ: ۱۹ مهر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری دیدار جمعی از جوانان حامی دولت و نماینده ولی فقیه در گیلان

گیل نگاه/جواد میرحسینی: دیدار صمیمی و هم اندیشی جمعی از جوانان حامی دولت با آیت الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت و نماینده ولی فقیه در گیلان صبح امروز برگزار شد. (گزارش مشروح)  

به روایت تصویر؛

آیین طشت گردانی شهرک تاریخی ماسوله

گیل نگاه/ بابک جدی: هرساله با فرارسیدن ماه محرم و در غروب پنجمین روز این ماه، آیین مذهبی طشت گردانی توسط اهالی محل کشه سر در شهرک تاریخی ماسوله برگزار میشود.  

گزارش تصویری نشست خبری سپاه قدس گیلان به مناسبت هفته دفاع مقدس

گیل نگاه/پویا بصیری: پیش از ظهر امروز نشست خبری سپاه قدس گیلان به مناسبت هفته دفاع مقدس در سالن جلسات حسینیه شاهد و ایثار و با حضور اصحاب رسانه یرگزار شد. '