بخشدار مرکزی فومن در اولین نشست طرح تفکیک زباله از مبدا روستای بوئین:

زباله در گیلان به دلیل شرایط اقلیمی مانند سم عمل می کند/ در نظر گرفتن سیاست های تشویقی در رابطه با تفکیک زباله های تر و خشک در روستاها

گیل نگاه/ گروه اجتماعی: این نشست با حضور بخشدار مرکزی شهرستان فومن برای اولین بار در مسجد فاطمیه روستای بوئین از توابع بخش مرکزی برگزار شد.

بخشدار مرکزی فومن با بیان اینکه یکی از الویت های اصلی هیات دولت، حل مشکل پسماند است اظهار داشت: اولین الویت فرمانداری فومن نیز ساماندهی طرح تکفیک زباله از مبدا است.

احمد قدیمی با اشاره به اینکه وقتی با کوچکترین اتفاقی در شهرستان برخی از مردم از مسئولین انتقاد کرده که چرا مشکلات را بررسی نمی کنند تصریح کرد: زمانی که ما برای حل مشکلات وارد عمل می شویم میگویند حل این مسئله با اهمیت نبوده و ما مشکلات حاد و مهم تری نیز داریم.

وی با اشاره به اینکه حل مسئله زباله یکی از دغدغه های اصلی ما محسوب می شود بیان کرد: زباله در گیلان به دلیل شرایط اقلیمی همچون سم عمل کرده و سبب افزلیش انواع بیماری ها می شود.

قدیمی با تاکید بر اینکه شهرداری فومن متاسفانه هنوز نتوانسته است مساله تکفیک زباله از مبدا را به سرانجام برساند خاطر نشان کرد: ما نیازمند کمک همه اقشار در حل معضل زباله هستیم و به صورت جدی با کمک دهیاران، شوراهای اسلامی و مردم در روستاها این طرح را به سرانجام می رسانیم.

بخشدار مرکزی فومن در نحوه اجرای این طرح در روستاهای فومن گفت: مسئله اصلی تفکیک زباله های تر و خشک در روستا است و روستائیان نیز به علت شرایط اقلیمی و فضای باز محیطی می توانند با جدا کردن زباله های تر و دفن آن در محیط های مناسب محل زندگی خود، فقط زباله های خشک را جمع آوری کنند و تحویل ماموران مربوطه قرار دهند.

وی با ییان اینکه در این راستا سیاست های تشویقی در نظر گرفته شده است که به میزان مقدار زباله خشکی که توسط خانوار ها جمع آوری میشود از بسته های حمایتی همچون وسایل منزل برخوردار می شوند تصریح کرد: برای اجرای این طرح، کلاس ها و گروهای آموزشی در روستا برگزار می شود و هزینه متوسط حمل زباله های تر وخشک به صورت میانگین ۱۰ میلیون تومان در سال برای روستایی همچون بوئین است و روستائیان با اجرای این طرح می توانند کمکی برای کسب بودجه کنونی در صرف امور دیگر روستا کنند.

قدیمی با اشاره بر اینکه این طرح در همه روستاهای فومن اجرایی می شود افزود: این طرح در ابتدا یک حرکت فرهنگی بزرگ است که زمینه حل بسیاری از مشکلات موجود در روستا را فراهم کرده است.

(۰)(۰)کد مطلب: 147108
تاریخ: ۲۰ مهر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری آئین مذهبی «چهل منبر» در رشت

گیل نگاه/ مائده سیدی: آئین مذهبی «چهل منبر» در سوگ امام حسین(علیه السلام) همزمان با غروب آفتاب آغاز می شود و مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان با در دست داشتن چهل شمع به مقابل خانه هایی…

گزارش تصویری آئین مذهبی «چهل منبر» در لاهیجان

گیل نگاه/ احسان حسن پور: آئین مذهبی «چهل منبر» در سوگ امام حسین(علیه السلام) همزمان با غروب آفتاب آغاز می شود و مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان با در دست داشتن چهل شمع به مقابل خانه…

گزارش تصویری دیدار جمعی از جوانان حامی دولت و نماینده ولی فقیه در گیلان

گیل نگاه/جواد میرحسینی: دیدار صمیمی و هم اندیشی جمعی از جوانان حامی دولت با آیت الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت و نماینده ولی فقیه در گیلان صبح امروز برگزار شد. (گزارش مشروح)