در همایش روستا و عشایر شفت مطرح شد؛

راه ارتباطی ملاسرا-شفت-زنجان نیازمند نگاه ملی/ اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت روحانی برای اشتغال روستاییان

گیل نگاه:همایش روز «روستا و عشایر» شفت با حضور جمعی از مدیران استان و شهرستان،حجت‌الاسلام افتخاری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس، محسنی فرماندار این شهر، مدیران شهرستان و دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستا صبح امروز ۲۰ مهرماه در سالن اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان شفت برگزار شد.(گزارش تصویری را اینجا مشاهده کنید)

شفت در سالهای گذشته از غافله توسعه و عمران عقب‌مانده است

محمدرضا محسنی فرماندار شفت با قدردانی از حضور شوراهای اسلامی و دهیاران این شهرستان در این همایش افزود :‌روستا به عنوان مهم‌ترین مرکز تولید ثروت کشور در عرصه کشاورزی و گردشگری است.

وی با اشاره به اینکه شفت یکی از شهرستان‌های تاثیرگذار در حوزه‌های اقتصادی گیلان است افزود : شفت بیش از ۱۴ هزار هکتار شالیزار دارد و بخش قابل  توجهی از تولیدات برنج استان در این شهرستان تولید می‌شود.

نماینده عالی دولت در شفت با بیان اینکه سالانه ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن شیر در این شهرستان تولید می‌شود افزود :‌ شفت چهارمین تولید کننده شیرخام در استان گیلان است .

 رتبه ۸ شفت در تولید گوشت قرمز در گیلان

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه شفت در تولید گوشت قرمز رتبه ۸ گیلان را دارد و در سال بیش از ۵ هزار تن گوشت سفید نیز در این شهرستان تولید می گردد اظهار کرد :‌شفت دومین شهرستان استان گیلان در تولید پیله کرم ابریشم  است .

محسنی با بیان اینکه گردشگری یکی از ظرفیت‌های مهم شفت است تصریح کرد :‌ این شهرستان در سالهای گذشته از غافله توسعه و عمران عقب‌مانده است و نیازمند نگاه ویژه می باشد.

حاشیه در فضای مجازی، بی‌تفاوتی مسئولین نسبت به یک جاده

وی به حاشیه‌های به وجود آمده در فضای مجازی و القای بی‌تفاوتی مسئولین شهرستانی نسبت به راه ارتباطی ملاسرا-شفت-زنجان نیز اشاره و تصریح کرد : این پروژه  ملی و کددار است که در سال ۱۳۸۹ فاز نخست آن به طول ۱۲ کیلومتر با اعتباری بالغ‌بر ۲۵ میلیارد تومان به تصویب رسید .

فرماندار شفت در ادامه با بیان اینکه فاز دوم پروژه راه ارتباطی ملاسرا-شفت-زنجان ۲۰۹ میلیارد تومان اعتبار و ۹۰ کیلومتر طول دارد و ۴۵ کیلومتر آن در محدوده این شهرستان و ۴۵ کیلومتر دیگر آن در محدوده طارم زنجان است افزود :‌ این پروژه بزرگ با امکانات محلی و استانی قابل اجرا نیست و نیازمند نگاهی ملی است.

وی به مشکل زیست محیطی راه ارتباطی گیلان به زنجان نیز اشاره و تصریح کرد: در این خصوص مردادماه سال جاری جلسه‌ای با حضور مدیران کل استان گیلان و زنجان و فرمانداران شفت و طارم در دفتر معاون عمرانی استاندار برگزار شد .

فرماندار افزود: با توجه به اهمیت این پروژه و بحث پدافندی آن  مجمع نمایندگان گیلان بحث زیست محیطی آن را مورد پیگیری قرار دهند.

وی بستر اجرای بخشی از سیاست های اقتصاد مقاومتی را در روستا دانست و خاطرنشان کرد :‌دولت دکتر روحانی برای اشتغال روستاییان ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار را به استان گیلان اختصاص داده است .

فرماندار پرداخت  تسهیلات کم‌بهره برای نوسازی ناوگان حمل‌ونقل روستایی را نیز یکی دیگر از خدمات دولت برشمرد .

نماینده فومن و شفت در مجلس؛دولت نابرابری زندگی شهری و روستایی را به حداقل برساند

همچنین نماینده فومن وشفت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود نابرابری در حوزه‌های مختلف زندگی شهری و روستایی،تأکید کرد:یکی از وظایف دولت از بین بردن این نابرابری‌ها با ایجاد زیرساخت مناسب است.

حجت‌الاسلام محمدمهدی افتخاری در همایش روز روستا که بعدازظهر پنج‌شنبه در سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شفت برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۲۵.۹ درصد جمعیت ایران روستانشین هستند.

وی با اشاره به آمارهای سکونت بیش از ۷۰درصدی در روستاها طی سال های گذشته، افزود:خوشبختانه این آمار در سطح شهرستان شفت متفاوت بوده و ۸۰درصد مردم این شهرستان در روستاها زندگی می‌کنند.

نماینده فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای توسعه روستایی نیازمند چند شاخصه مهم هستیم، گفت: توسعه زیرساخت‌ها در سطح روستا، آموزش در بخش‌های مختلف  کشاورزی، دامداری، شیلات ، نیازسنجی و امکان‌سنجی در سطح روستاها، حضور دهیاران متخصص و داشتن مهارت مدیریتی، داشتن برنامه جدید و مدون بخشی از شاخصه توسعه روستایی و شهری است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه در بسیاری از موارد از مسیر اصلی خارج‌شده‌ایم و نگاهمان به بیرون است، خاطرنشان کرد: سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و برنامه ششم توسعه از برنامه‌هایی محسوب می‌شود که توسط مسئولان کشوری تدوین‌شده و مسئولان و مدیران در سطح شهرها و روستا باید اجرا کنند.

حجت‌الاسلام افتخاری در ادامه به توجه این برنامه‌ها به تمام زوایا در حوزه روستایی و شهری اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه برنامه لازم برای رشد و توسعه در سطح کشور وجود داشته ولی نیازمند مدیران متخصص و دارای مهارت اجرایی برای پیاده کردن این برنامه‌ها هستیم.

وی همچنین به کسب مهارت توسط نیروی انسانی جویای کار اشاره و تأکید کرد: نیاز امروز جامعه به افراد دارای مهارت و فن بوده که زمینه رشد و توسعه در کشور را فراهم می‌کنند.

نماینده فومن و شفت در مجلس با تأکید بر ضرورت وجود نگاه توسعه‌ای در میان مدیران و مسئولان دستگاه‌های مختلف، ادامه داد: دولت نیز باید تلاش کند تا نابرابری زندگی شهری و روستایی را به حداقل برساند.

وی با اشاره به وجود فاصله طبقاتی بسیار زیاد در میان زندگی شهری و روستایی، افزود: در سایر کشورها براساس لیاقت افراد و میزان تخصص و کارایی و توان فکری حقوق و دستمزد دریافت می‌کنند چیزی که متاسفانه در بسیاری از موارد در سطح کشور شاهد آن نیستیم.

افتخاری با بیان اینکه رفع نابرابری در سطح شهری و روستایی، ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی و افزایش تولید می تواند زمینه‌ساز پیشگیری از مهاجرت روستائیان به شود، گفت: فراهم شدن امکانات خدماتی و زیرساختی در سطح روستاها فراهم شود یقینا شاهد مهاجرت از شهر به سمت روستا خواهیم بود.

(۰)(۰)کد مطلب: 147203
تاریخ: ۲۰ مهر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری آئین مذهبی «چهل منبر» در رشت

گیل نگاه/ مائده سیدی: آئین مذهبی «چهل منبر» در سوگ امام حسین(علیه السلام) همزمان با غروب آفتاب آغاز می شود و مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان با در دست داشتن چهل شمع به مقابل خانه هایی…

گزارش تصویری آئین مذهبی «چهل منبر» در لاهیجان

گیل نگاه/ احسان حسن پور: آئین مذهبی «چهل منبر» در سوگ امام حسین(علیه السلام) همزمان با غروب آفتاب آغاز می شود و مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان با در دست داشتن چهل شمع به مقابل خانه…

گزارش تصویری دیدار جمعی از جوانان حامی دولت و نماینده ولی فقیه در گیلان

گیل نگاه/جواد میرحسینی: دیدار صمیمی و هم اندیشی جمعی از جوانان حامی دولت با آیت الله رسول فلاحتی، امام جمعه رشت و نماینده ولی فقیه در گیلان صبح امروز برگزار شد. (گزارش مشروح)