پیشنهاد قابل تقدیر کمک مالی به هیاتها مدیریت شود؛

کمک‌ها برای پیشرفت و برندسازی ورزش و رشت انجام شود

مهرداد ثابت

با اعلام خبر کمک به تیم‌های برتر فوتبال رشت، روسای برخی از هیاتهای ورزشی گیلان نسبت به این کمک مالی در برخی رسانه‌های استان واکنش‌هایی نشان دادند که از آن جمله افراد می‌توان به نقی هدایتی رئیس هیات کشتی استان گیلان، امین قاسمی پور رئیس هیات بوکس گیلان، محسن خاک زاد شاهان‌دشتی رئیس جدید هیات والیبال گیلان و… اشاره کرد.

همچنین تعدادی از روسای هیات های ورزشی گیلان و رشت طی نامه‌ای که به امضای آن‌ها رسیده است، از اعضای شورای اسلامی کلان‌شهر رشت خواستند تا به منظور توسعه ورزش قهرمانی و همگانی در خصوص اعتبارات برای حوزه ورزش و رشته‌های ورزشی مختلف مساعدت نمایند.

پس از آنکه لایحه دو فوریتی کمک شورای شهر رشت به تیم های سپیدرود رشت و داماش گیلان آرای لازم را در صحن شورا نیاورد و تبدیل به یک فوریت شد،کمیسیون برنامه‌وبودجه شورا با تغییراتی طرح این لایحه به صورت یک‌فوریتی را به تصویب رساند و طبق شنیده‌ها قرار است در جلسه آتی شورا جهت رای گیری مطرح شود.

بر اساس اظهارات زاهد عضو ورزش دوست شورای شهر رشت، در لایحه مورد اشاره مصوب در کمیسیون برنامه‌وبودجه، علاوه بر کمک مالی و لجستیک به تیم های سپیدرود به ارزش یک میلیارد و سیصد میلیون تومان و داماش به میزان هشتصد میلیون تومان – برای اولین بار پیشنهاد اعتبار ۹۰۰ میلیون تومانی برای هیات های ورزشی نیز تدارک دیده‌شده است.

اگرچه بعدازاین تقسیم‌بندی‌ها برخی روسای هیات های ورزشی گیلان نسبت به آن اعتراضاتی داشته اند، اما در این خصوص می‌توان دو نکته را متذکر شد؛ اول آنکه فوتبال رشت یک هنجار اجتماعی پرطرفدار به شمار می‌رود که بخش بسیار قابل توجهی از جامعه آماری شهر را درگیر خود می‌کند و دوم آنکه به عنوان مثال یک سفر خارج از خانه یک تیم فوتبال، نزدیک به ۳۰ میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت و با یک ضرب و تقسیم ساده برای بدست آوردن هزینه‌های یک سال، می‌توان دریافت که نمی‌شود مخارج روزمره فوتبال را با ورزش های دیگر مقایسه کرد.

پیش از این و در دوره‌های گذشته شورا نیز کمک‌های موردی به تیم های ورزشی و ورزشکاران شهر رشت انجام‌شده است، اما درگذشته به طور مشخص چنین میزان بودجه‌ای برای هیات های ورزشی در نظر گرفته نشده بود که در صورت تصویب آن و البته به شرط هزینه کرد درست بسیار قابل تقدیر است و یک عملکرد مثبت در کارنامه شورای پنجم رشت خواهد بود.

اما باید پرسید این مبلغ واقعا چگونه قرار است توزیع شود؟ آیا پول یا امکانات به نسبت‌های مشخص، مستقیما به هیات های ورزشی داده خواهد شد؟! آیا نظارتی بر روی این اعتبار که تنها برای ورزش رشت هزینه شود، صورت خواهد گرفت؟! این ها بخشی از سوالاتی است که امیدواریم برای آن پاسخی روشن وجود داشته باشد.

چرا که قرار نیست بودجه شهر رشت برای هیات های ورزشی “استان” هزینه شود و انتظار و مطالبه به حق نیز قطعا این خواهد بود که شورا کاملا در خصوص هزینه‌هایی که در سایر ورزش ها قرار است صورت بپذیرد، به طور جد نظارت کامل داشته باشد تا بودجه مورد نظر به صورت موردی فقط برای تیم های ورزشی رشت و ورزشکاران شهر رشت هزینه شود، نه آنکه مستقیما به هیات های ورزشی پرداخت شود.

در نظر داشته باشیم هیات های ورزشی اگرچه زیرمجموعه اداره کل ورزش و جوانان هستند و این نهادها می‌بایست با تمهیداتی که می‌اندیشند، درآمدزایی کنند و در واقع هزینه‌های جاری مربوط به امور هیات و رشته ورزشی خود را تامین کنند.

ضمن آنکه متاسفانه بسیاری از حدود ۴۵ هیات ورزشی به لحاظ فعالیت راکد هستند، بسیاری از رشته های ورزشی نیز هیچ آوردی برای شهر رشت نداشته اند و تنها چند ورزش در این زمینه موفقیت‌هایی را کسب کرده اند. بنابراین کمک‌های مالی و لجستیکی باید برای افراد و تیم هایی صرف شود که توانایی افتخارآفرینی و یا حداقل توسعه مفیدِ ورزش مورد نظر وبرندسازی شهر در رشت را داشته باشند تا از حیف‌ومیل بیت المال جلوگیری شود.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 147232
تاریخ: ۲۰ مهر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری برنامه پاکسازی مشارکتی ساحل سحرخیزمحله لاهیجان

گیل نگاه/ سائده محمدی: صبح امروز و همزمان با ششمین سالگرد آغاز فعالیت انجمن رفتگران طبیعت، برنامه مشارکتی پاکسازی ساحل دریا در روستای سحرخیزمحله بخش رودبنه شهرستان لاهیجان انجام شد. منا ابروفراخ سرپرست اداره کل اجتماعی استانداری، محمد…

گزارش تصویری نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک در انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: نمایشگاه گروهی نقاشی موزاییک عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجتمع کاسپین منطقه آزاد انزلی آغاز به کارکرد. این نمایشگاه تا 2 تیرماه ساعت 17 الی 21 در تالار فرهنگی مجتمع کاسپین دایر است.     …

گزارش تصویری اختتامیه مسابقات فوتوالی جام رمضان در منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/ مطهر منفرد: اختتامیه مسابقات «فوتوالی» جام رمضان عصر دیروز، پنجشنبه 31 خردادماه در مجموعه ورزش‌های ساحلی زنده‌یاد قایقران (منطقه آزاد انزلی) برگزار شد. شاهرخ شهنازی دبیر کمیته ملی المپیک، رضا مسرورمدیرعامل منطقه آزاد انزلی، علیرضا صادقی معاون اداره…