واقعیاتی در مورد سوءاستفاده کنندگان جنسی از کودکان

 گیل نگاه/ حسین احمددوست

مشاوره خانواده

* (قسمت اول) تحقیقات تائید می‌کند که سوءاستفاده جنسی از کودکان یک مشکل اساسی در جوامع است. بزرگ‌ترین مشکل در تعیین ابعاد سوءاستفاده جنسی از کودکان این واقعیت است که بسیاری از سوءاستفاده‌ها هرگز گزارش نمی‌شود و هیچ داده‌ای وجود ندارد. سوءاستفاده جنسی از کودکان در بسیاری از موارد بدون خشونت بوده است با این‌حال زمانی که در آن خشونت وجود داشته باشد اغلب خشونت بسیار جدی است. مواردی که اخیراً در جامعه از آتنا، اهورا و… که مورد آزارگری وحشیانه قرار گرفتند از نوع شدید آزارگری جنسی همراه  بود که توجه رسانه‌ها  و جامعه را به‌سوی خود جلب کرد.  ولی این تمام ماجرا نیست سوءاستفاده جنسی از کودکان ممکن است سال‌ها بدون برملا شدن ادامه داشته باشد، بیشتر قربانیان سوءاستفاده جنسی آزار خود را مخفی نگه می‌دارند و خانواده‌های آنان هیچ‌وقت به دنبال کمک نرفته‌اند و در اغلب قریب به‌اتفاق موارد کودکان در مورد آزار جنسی دروغ نگفته‌اند. گزارش جدی کمیته جرائم جنسی علیه کودکان ( کانادا)  اعلام کرده است که همه کودکان در معرض خطر آزار جنسی قرار دارند.

آزارگران جنسی چه کسانی هستند؟

این حقیقت که قریب به‌اتفاق سوءاستفاده کنندگان جنسی مردان هستند، اما این مردان از گروه‌های متنوعی هستند گرچه مواردی که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند حاکی از دست داشتن پدرها و ناپدری‌هاست ولی نمونه‌های ملی در تحقیقات نشان داده است این گروه فقط ۷ یا ۸ درصد سوءاستفاده کنندگان را تشکیل می‌دهد.

سوءاستفاده گر کودک به‌طور بالقوه می‌تواند هرکسی که با کودک در تماس است باشد. هیچ نشانه خاصی وجود ندارد. متجاوزین برچسبی با خود حمل نمی‌کنند. متجاوزین جنسی به کودکان اغلب روابط جنسی طبیعی با شرکای بزرگ‌سال خوددارند افراد ثروتمند یا فقیر از جوامع ما هستند آن‌ها در تمام سنین و از هر پیشینه‌ای هستند. تحصیل‌کرده، دنیادیده، بی‌سواد و از هر قومیتی می‌توانند باشند.

اگرچه طبقه‌بندی‌ها گوناگونی از سوءاستفاده کنندگان صورت گرفته است ولی عده کمی اختلال روانی قابل‌تشخیص دارند مصرف الکل و مواد، نمایش تصاویر مستهجن کودکان، وقایع پراسترس ازجمله بیکاری، طلاق، عدم وجود قوانین محکم اجتماعی مثلاً عدم وجود قوانین محکم برای تعقیب و محکومیت متخلفان و خفیف بودن مجازات می‌تواند در وقوع آن تأثیر گذار باشد. تحقیقات نشان داده سوءاستفاده کنندگان جنسی در دوران نوزادی و طفولیت فرزندان خود زیاد در مراقبت کردن از آن‌ها شرکت نداشته‌اند؛ معمولاً آن‌ها باید به کودک دسترسی داشته باشند و در این دسترسی عدم حضور فیزیکی یا بی‌تفاوت بودن مادر نقش دارد و همچنین باید بر مقاومت کودک غلبه کند و با زور و فریب دست به عمل شنیع خود بزنند در این راه عدم اطلاعات کودک در مورد مسائل جنسی، عدم توانایی در دفاع از خود و معلولیت جسمی و عقلی  می‌تواند مزید بر علت باشد.

تحقیقات فعلی در مورد سوءاستفاده کنندگان بر جوانان خلاف‌کار متمرکز است طبق تخمین‌های موجود پسران نوجوان مسئول ۵۰ درصد سوءاستفاده‌های جنسی هستند اکثر قریب به‌اتفاق نوجوانانی که مرتکب سوءاستفاده جنسی می‌شوند پسر هستند. در بین این قشر پیشینه بدرفتاری در دوران کودکی زیاد دیده‌شده است و از ۸۰ درصد آن‌ها سوءاستفاده شده است هرچه پسری که مرتکب اولین سوءاستفاده خود شده است کم سن تر باشد، احتمال این‌که از خودش سوءاستفاده جنسی شده باشد بیشتر است.
*(بخش دوم این یادداشت به زودی منتشر می شود)

منابع:

سکوت را در برابر کودک‌آزاری بشکنیم. مترجم کاوه بیورانی انجمن زنان پاکتویت کانادا

کارولین اس شرودر، بتی آن. گوردون، سنجش و مشکلات دوران کودکی. مترجم مهرداد فیروزبخت. نشر دانژه سال ۹۵

 

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 148630
تاریخ: ۲۹ مهر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری مراسم بزرگداشت شهید بابک نوری در مسجد باب الحوائج رشت

گیل نگاه/امیرصالح غنجی:عصر امروز پنج شنبه دوم آذرماه مراسم بزرگداشت بابک نوری هریس شهید مدافع حرم در مسجد باب الحوائج رشت برگزار شد. در این مراسم علاوه بر خانواده این شهید جوان، شماری از مردم و مدیران و…

گزارش تصویری مراسم تجلیل از کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی در گیلان

گیل نگاه/امیرصالح غنجی: مراسم تجلیل از کتابداران و ترویج گفتمان کتابخوانی در گیلان با حضور جمعی از نویسندگان، مفاخر، هنرمندان، پژوهشگران و مدیران استان از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان برگزار شد.(مشروح گزارش را اینجا بخوانید)

گزارش تصویری مراسم تشییع پیکر دو شهید مدافع حرم در رشت

گیل نگاه/اشکان شعبانی: صبح امروز چهارشنبه اول آذرماه مراسم تشییع دو شهید مدافع حرم علیرضا نظری و بابک نوری با حضور جمع زیاد از مردم و مدیران از جمله مصطفی سالاری استاندار گیلان در رشت برگزار شد. این…