داغی که با مطالعه گزارش گیل نگاه از وضعیت بخش روماتولوژی بیمارستان رازی زنده شد؛

از مرگ غم‌انگیز پدر در راهروی بیمارستان رازی تا درگیر شدن گیلان با «سودوموناس» سوء مدیریت

گیل نگاه/مازیار صیادی

بعد از مطالعه گزارش «یک روز غم‌انگیز با بیماران بخش روماتولوژی بیمارستان رازی رشت؛خوابیده در غبار» به قلم بابک مهدیزاده در سایت گیل نگاه (اینجا بخوانید) بار دیگر داغ غم درگذشت پدرم در این بیمارستان برایم زنده شد و سوء مدیریتهای بخش های مختلف استان از مقابل چشمانم رژه رفت.

اولین روزی که پدرم را با آمبولانس  به بیمارستان بردیم، مدت طولانی در راهرو اورژانس و در آلوده‌ترین و غیربهداشتی‌ترین مکان  بستری کردند و بما گفتند باید منتظر باشید تا یک نفر بمیرد تا اتاقی از آنِ بیمارتان شود!

آنجا بود که دریافتم،اینجا بیماران انتظار مرگ همدیگر را می‌کشند تا از خلأ یک بیمار اتاقی مهیا شود. دریافتم اینجا بوی نفرت از خشت دیوار بیمارستان به مشام می‌رسد! اینجا با هیچ نامی شناخته نمی‌شود!

اینجا داد و فغان همراهان بیمارانی را می‌شنوید که لحظاتی قبل عزیز خود را از فرط فقدان ابتدایی‌ترین امکانات بهداشتی ازدست‌داده است.

اینجا با یک بیماری ساده  بستری می‌شوید ولی با بیماری خطرناک بیمارستانی بنام «سودو موناس» به لقاءالله می‌پیوندید.

اینجا یدک‌کش نام بزرگ‌مرد تاریخ طب ایران «رازی» است.

آری اینجا را بیمارستان رازی نام نهادند که شباهت غریبی به بیمارستان‌های صحرایی صحنه‌های نبرد جنگ دارد.

به خاطر دارم در شهرک دیوچی عراق زیر گلوله‌باران مستقیم عراقی‌ها  شرایط به‌مراتب بهتر از بیمارستان رازی بود.

اینجا نه رئیس و نه مرئوس و نه مدیر پاسخ‌گو و فریادرس بیماران نیست.

این شکوائیه را به استاندار دکتر نجفی رساندیم.

ایشان هم گفتند : در رازی ما مشکلات عدیده‌ای داریم گویا  بارها قصه غم‌انگیز و مرگبار بیمارستان رازی را شنیده بودند و صراحتاً گفتند کاری از دستم برنمی‌آید.

با کمال تاسف پدرم را با یک بیماری عفونی ساده که امکان درمانش در هرکلینکی مقدور بود وجهت محکم‌کاری و به بهانه داشتن امکانات بالقوه از بیمارستان خصوصی به رازی آوردیم و بعد از یک هفته بستری در راهرو مبتلابه «سودوموناس» ریه (شایع‌ترین آلودگی بیمارستانی)  مبتلا شد و جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

اینجا درمان در اولویت اصلی نیست بلکه بیماران کیس آموزشی هستند که استاد دانشجویان را فرامی‌خواند تا ابعاد خطرناک بیماری را به اعلایم به دانشجویان  نشان دهد. اینجا درمان و خدمات را به هم حواله می‌دهند .

متخصص به رزیدنت ورزیدنت به انترن وانترن به پرستار و پرستار به خدماتی وبعدا نظارت و اجرای فرمان‌ها صفر.

وقتی به واحد اورژانس شاکی شدم  و معترض شدم که  پدرم یک هفته در راهرو  به‌طور غیربهداشتی بستری هست و فاصله دو تخت محاذی دو بیمار بسیار نزدیک و به هم چسبیده ولوله سرنگ به میله تخت بغلی گیر می‌کند! و تخت جلوی کشیده می‌شود وداد بیمار از شدت درد به آسمان بلند می‌شود ! و سرنگ وانجیوکت  از دست بیمار کنده  می‌شود و خون قطره‌قطره  کف را می‌پوشاند و بعد از دو ساعت خدماتی تمیز نمی‌کند ، سرپرستار با قیافه‌ای غضبناک و با عصبانیت به من خیره می‌شود  که آقا چه کنم؟ اجازه بده دو نفر درحالی‌که مرگ هستند.  بگذارید بمیرند تا جا باز بشه دیگه!

گفتم بمیرند؟ گفت آره زیاد طول نمی کشه و بعد غمزه کنان گفتند دقیقا اتاق روبروی بیمار شماست. در آن صورت پدرتان را حتماً انتقال می‌دهیم به اتاق  !

دراین‌ارتباط با یکی از دوستانم که در سازمان انتقال خون سمتی داشت تماس گرفتم و گفتم دکتر جان  به دادم برسید.

ایشان گفتند برو پیش رئیس و برایم زنگ بزن. سه ساعت در بیمارستان گشتم رئیس را نیافتم و دست به دامن مدیر بیمارستان شدم بعد از (دو ساعت جلسه ) بیرون آمدند و گفتند  با مسئول اورژانس صحبت می‌کنم.

که این هم کاری نکردند و تماس هم نگرفتند .

ولی راهرو و اورژانس و بخش عفونی شباهت زیادی به دالان مرگ  داشت! که بیماران گویا آخرین دیدار خودشان را تجربه می‌کنند!

اینجا با تمام وجود و با پوست و گوشت و مغز استخوانم باور کردم! تمام گیلانم به یغما رفته است فقر و طلاق بیکاری و عقب‌ماندگی و توسعه‌نیافتگی  گیلان بی‌دلیل نیست! گویا همه گیلان در اغلب حوزه‌ها به سودو موناس سو مدیریت گرفتار آمده است

حالا بعد از آقای نجفی استاندار سابق می‌خواهم به استاندار جدید جناب دکتر سالاری  بگویم که گیلان برشی از بیمارستان رازی  است  و  در حال حاضر اکثر حوزه‌های آن گرفتار سود وموناس سوء مدیریت‌شده است.

برای حذف  ساختار کهنه و آلوده عزم جدی می‌طلبد.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 148757
تاریخ: ۲۹ مهر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
محمد

یکی از بهترین نوشته ها.عالی بود

(۲)(۱)

پاسخ

نیارکی

"سودوموناس اخلاقیات "
ممنون از این مقاله . درد دل همه آنهائی است که سر و کارشان با جائی به اسم بیمارستان افتاده. همان جاهائی که انگشت به دهان میمانی از اوج کمالات انسانی از جانب پرسنل , از بالا دست ترین تا پایین دست ها. همان جاهائی که از وجدان فضایل انسانی خبری نیست, چه رسد به وجدان کاری, یا حتی حداقل ادراک مداری.
نویسنده گرامی , هم درد هستیم. این فقط سودوموناس مدیریتی نیست که سلامت ما را به بازیچه میگیرد. بلکه سودوموناس اخلاقی است که ریشه های عمیق در قشر حقوق بگیر بخش (صنعت) بهداشت دوانده و از آنها چیزی بجز تجار طماع نساخته. در چنین چهارچوبی , مشتری مداری وجود ندارد و بیمار/مصدوم/مشتری فلک زده چاره ای ندارد جز سکوت و دعا که سالم از در این مکانها خارج شود.
پدر عزیزم بدلیل یک CPR ساده یک هفته در ICU بود که دو زخم بستر و عفونت ریوی برایش درست کردند . و تنها راه چاره را همان "چیزی نمونده تموم کنه !" اظهار نظر فرمودند. نشان به آن نشان که با رضایت شخصی عزیزم را ترخیص کردم, به عبارتی رها شد از ان بند گران که دیوان و دادن دورش تنیده بودند و با روحیه ای خورد شده راهی خانه شدیم . خدای را شکر بی بدیل که بیش از یک سال در قید حیات بودند , زخم های بستر را شفا دادیم زخم های حرمت شخصیت خورد شده اش را نیز و اجلش که سر رسید با لبخند به این دنیا بدرود گفت.

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…