کودک‌آزاری، بحران روز

 گیل نگاه/  آرمان امیدی

کارشناس‌ارشد حقوق‌جزاء و جرم‌شناسی

چه به سر جامعه ما آمده روزانه شاهد خبرهای تلخی هستیم که هیچ‌گاه در تصورمان هم نمی‌گنجید!
به راستی در عصر حجر و در میان انسان‌های نخستین این چنین اتفاقاتی رخ داده است؟
یک بار در پارس آباد و حالا در رشت، شهری که همچنان در شوک فرو رفته و باور این موضوع برای شهروندانش بسیار سخت است.
به نظر می‌رسد این اطلاع‌رسانی گسترده به جهت فراگیری شبکه اجتماعی بوده که از یک سو مفید و از سوی دیگر مضر خواهد بود.
در ارتباط با موضوع کودک آزاری می‌توان از جنبه‌های گوناگون واکاوی کرد مثلا از جنبه اجتماعی، روان‌شناختی، حقوقی و… که بهتر هست هر کس در حیطه تخصص خود به این موضوع بپردازد.
به عنوان یک حقوقدان می‌توان اجزای متشکل این جرم که ناشی از حالات روحی مجرم است را برسی کرد.
معمولا فاعل این عمل مجرمانه دو دسته هستند؛ یکی که تحت تاثیر مواد روان‌گردان قرار می‌گیرند، دوم افرادی که از لحاظ روانی دچار اختلال روحی هستند و به علت جنون ادواری یا لذت جنسی مرتکب همچین عملی می‌شوند.
حالا در چند وقت اخیر با رسانه‌ای شدن چند مورد آزار جنسیِ کودکان که متاسفانه منجر به قتل کودکان هم شده، مورد دوم بارز است.
جای بسی تاسف است که مجانینی که تعادل روانی نداشته به راحتی در جامعه حضور دارند و آرامش اجتماعی را خدشه دار می‌کنند.
از نگاه قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال ۱۳۸۱ کودک به شخصی کمتر از ۱۸ سال اطلاق می‌شود و در فقه به فردی اطلاق می‌شود که به بلوغ شرعی نرسیده باشد.
ماهیت کودک آزاری، اذیت و آزار است که در ماده ۲ قانون حمایت از کودکان آمده است. لذا مجرم باید سوءنیت عام و خاص داشته و در صدد آزار او برآمده باشد.
بدین سبب کسی که از روی غفلت یا عدم سوءنیت باعث به وجود آمدن صدماتی به کودک شود، مرتکب کودک آزاری نشده است.
از سوی دیگر کودک آزاری جرمی مقید به نتیجه است و لذا باید عملیات آزار دهنده موجب صدمات جسمی یا روانی و اخلاقی گشته و سلامت جسم و روان کودک را به خطر اندازد.
عنصر مادی این جرم، عبارت از صدمات جسمی مانند جراحات، صدمات روانی مانند پریشانی روانی و اضطراب و افسردگی و مانند آن است.
طبق ماده ۱۴۴ قانون مجازات اسلامی (در تحقق جرائم عمدی علاوه بر علم مرتکب به موضوع جرم، باید قصد او در ارتکاب رفتار مجرمانه احراز گردد. درجرائمی که وقوع آنها براساس قانون منوط به تحقق نتیجه است، قصد نتیجه یا علم به وقوع آن نیز باید محرز شود.) فردی که مرتکب عمل مجرمانه کودک آزاری می‌شود با علم این‌که فعل او مجرمانه بوده دست به این عمل می‌زند ولی در مورد قصد مجرم که چرا و در چه حالتی چنین عملی را انجام داده باید معلوم گردد.
ماده ۹ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان اشاره دارد که کودک آزاری جرمی عمومی است و نیاز به شاکی خصوصی ندارد و هرکس اطلاع یابد و بداند که جایی انجام می‌شود، حتما باید فرد را به محاکم قضایی معرفی کند در غیراین صورت وی هم مجرم است.
اگر مردم بدانند که هیچ‌کس نمی‌تواند به بهانه موضوعات خانوادگی کودک خود را مورد آزار قرار دهد و در این زمینه قانون داریم می‌تواند به کاهش آن در جامعه منجر شود.
نکته بعدی که قابل بررسی می‌باشد پخش و اطلاع‌رسانی این موضوعات است که از یک طرف فضای جامعه ملتهب شده و زیر فشار این اخبار تحت تاثیر قرار می‌گیرد و از طرف دیگر قبح این عمل زشت از بین می‌رود و با تکرار این موارد جامعه آمادگی شنیدن این خبر را پیدا می‌کند.
در چند ماه گذشته مواردی از این اخبار منتشر شد که با برخورد صریح و قاطع دستگاه قضایی، مجرمین به سزای عمل خود رسیدند که جای تقدیر و تشکر بسیار فراوان است چون افکار عمومی در مقابل همچین جرمی تاب و توان ندارند و دنبال اقدامات قانونی برای مقابله با همچنین افرادی هستند که با ناهنجاری اجتماعی موجب رنجش دیگران می‌شوند.
حال سوالی مطرح می‌شود که چرا با این‌که این مجرمین با سرعت و دقت به سزای عمل خود می‌رسند باز شاهد این موارد از جرم‌ها هستیم، مگر خاصیت مجازات این نیست که دیگر افراد جامعه دست به ارتکاب این جرم نزنند.
چطور می‌شود در فاصله کوتاهی در چند شهر با این همه اطلاع‌رسانی خبری باز هم این اتفاق رخ می‌دهد.
به نظر می‌رسد فقط مجازات برای مجرمین کودک آزاری کارساز نیست، بهتر است با این موضوع ریشه‌ای برخورد کرد.
بهترین راه‌هایی که می‌توان اشاره کرد آموزش‌های اولیه برای مقابله با جرم کودک آزاری، آگاهی مردم از قوانین، ایجاد حس مسئولیت در جامعه مقابل آزار و اذیت کودکان و دیگر نظارت دستگاه‌های مربوطه بر نحو ارتباط خانواده‌هایی که بستر این چنین اتفاقاتی خواهند بود.
و در آخر اشاره‌ای هم می‌توان به آمار سیاه داشته باشیم، آماری که در این جرم به دلیل عدم گزارش‌ها، پنهان می‌ماند تا یک عمر این سرخوردگی و تحقیر با آن کودک همراه باشد و روزی بازخورد این عمل را به صورت عقده روانی در جامعه نشان می‌دهد که می‌توان اسمش را انتقام نامید؛ همان تسویه حساب شخصی ولی در مدت زمان طولانی.

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 148846
تاریخ: ۳۰ مهر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…