رشد تصاعدی در کسب و کار

گیل نگاه/ معراج مبرانیا

دکتری مدیریت کسب و کار-DBA

ثروت آفرینان و کارآفرینان دنیای امروز همواره تمام اتفاقات و مشکلات پیرامون خود را به عنوان فرصتی برای پیشرفت و رشد تلقی میدانند  و با بکارگیری تکنولوژی های روز اتفاقات را مدیریت و کنترل میکنند.

در روزگار کمی قدیمی تر رشد و پیشرفت بصورت خطی بود اما امروزه به واسطه افزایش تکنولوژی این رشد ها حالت تصاعدی پیدا کرده و این تکنولوژی ها باعث شده  راحت تر، سرعیتر و کم هزینه تر زندگی کنیم. جهان امروز جهان فناوری است و در واقع این ماهستیم که باید بعنوان یک کارآفرین از این رشد نمایی استفاده کنیم و سوار بر این موج شویم تا به اوج و تعالی برسیم.

اگر واقعا قصد و نیت این را دارید که رشد کنید و جهشی در زندگی خود انجام دهید باید چالش پذیر باشید و بدانید با صبوری کردن در قایق کنار دریا به جایی نخواهید رسید، بادبان ها را بالا بکشید به دل به دریا بزنید. البته به لطف همان تکنولوژی هایی که پیشتر از آنها صحبت شد نیازی به قایق و بادبان ندارید ولی مطمئناً اولین وسیله لازم برای جهش را همیشه با خود دارید. تلفن همراه- بلی تلفن های همراه امروزی که توانایی برقراری ارتباط با اینترنت دارد اولین و بهترین وسیله برای شروع کار است. همانطور که میدانید مهمترین قسمت یک تجارت و کسب و کار ارتباط است و بهترین ابزار برقراری ارتباط که در اختیار همه افراد جامعه است همین تلفن همراهست. پس با استفاده صحیح از این ابزار قدرتمند شبکه افراد پیرامون خود را بزرگتر و قدرتمند تر کرده و تغییراتی در زندگی خود و دیگران ایجاد کنید.

در سالهای بسیار گذشته تنها افراد خاصی میتوانستند به بزرگان جامعه خود دسترسی داشته  باشند و اینگونه بود که برطرف کردن کل مشکلات دولت ها و کشورها بر عهده دولت مردان و افراد محدودی بود. اما امروزه برطرف کردن مشکلات تا حد بسیار زیادی بین همه افراد جامعه با توجه به توانایی ها و علاقه مندی هایشان تقسیم شده است. پس برای برطرف مشکلات موجود در جامعه تان قدم بردارید و ایده پردازی کنید بطور مثال روزانه تمام مشکلاتی خودتان با آنها روبرو میشوید را یادداشت کنید و سپس با  این مسئله را با دیگران در میان بگذارید و بپرسید که آیا این مشکل شما هم هست و از آنها نظرشان را در خصوص نحوه برطرف کردن مشکل مذکور جویا شوید. حالا نوبت شماست که با اطلاعاتی که جمع آوری کرده اید ایده پردازی کنید. مطمئن باشید اگر مشتاقانه و متعهدانه ایده هایی را که دارید بپرورانید میتوانید آنرا بعنوان فرصتی برای کارآفرینی و ثروت آفرینی ببینید.

در گذشته تجارت ها عموما از پدران به پسران منتقل میشد و رشد ها بصورت خطی ادامه داشت اما امروز با شکوفایی ایده ای ساده با کمک تکنولوژی می توان ظرف مدت بسیار کوتاهی به ثروت و قدرت رسید.شرکت ها بزرگ حوزه فناوری که در زمان خود جزو بزرگترین های صنعت خود بود با عدم قبول چالش های پیش رو، امکان رشد تصاعدی و تاکید بر رشد خطی امروز حتی نام و نشانی از آن ها دیده نمیشود.

امروزه ما به تکیه بر فناوری روز، هزاران فرصت بکر در اختیار ماست که میتوان از این فرصت های تصاعدی، رشد تصاعدی را ساخت. شرکت های دانش بنیان و نوپا با تمرکز بر این فرصت ها و با هدف تغییر در سطح و روش زندگی مردم  میتوانند هم رشد تصاعدی داشته باشند و هم شرکت های بزرگ را که با استراتژی رشد خطی حرکت میکنند را کنار بزنند و طرح های مبتکرانه خود را به بازار عرضه کنند. اما برای رسیدن به رشد تصاعدی لازم است پیش زمینه هایی را انجام داد. که به مهمترین آنها در آینده اشاره میشود.

الف)دیجیتالی شوید، دیجیتالی شدن مهمترین و اولین گام رشد تصاعدی است. ایده های که رشد تصاعدی بسیار زیادی داشته همه و همه در دنیای دیجیتالی بودند و در فضای مجازی.

ب)تغییر دهید: ولی بدانید که نیازی نیست با پدیده های قدیمی بجنگید تا آن را از بین ببرید، مدل جدید و مدرنی بسازید، مطمئن باشید پدیده قدیمی خود به خود منسوخ می شود.

ج)خدمات بفروشید، نه کالا: فروش کالا را به قدیمی ها واگذار کنید، با فروش کالا با توجه مشکلات و مسائلی که دارد هرگز امکان رشد تصاعدی را برای شما فراهم نمیکند اما فروش نرم افزار فروشگاه آنلاین، اپلیکشین های کاربردی  و… می تواند راهی برای رشد تصاعدی باشد.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

 

(۰)(۰)


کد مطلب: 148950
تاریخ: ۱ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…