تاثیرات منفی سوءاستفاده جنسی بر زندگی کودکان

گیل نگاه/حسین احمددوست

درمانگر و  مدرس دانشگاه

۲۹ مهرماه قسمت اول این یادداشت با عنوان «واقعیاتی در مورد سوءاستفاده کنندگان جنسی از کودکان» در گیل نگاه منتشر شد (اینجا بخوانید) اینک قسمت دوم این یادداشت از نظر مخاطبان می‌گذرد.

همه ما در قبال از بین بردن سوءاستفاده جنسی از کودکان مسئولیم. امید است با افزایش آگاهی‌های مردم نسبت به سوءاستفاده جنسی از کودکان  برای ساختن جهانی شایسته کودکان کوشا باشیم.

تاثیرات کوتاه‌مدت سوءاستفاده جنسی

کودکانی که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند ممکن است نسبت به سوءاستفاده رفتارهای متفاوتی را در خانه و یا مدرسه از خود نشان دهند. نشانه‌های  کودکانی که از آن‌ها سوءاستفاده شده است عبارت‌اند از: ترس، انجام رفتارهای جنسی، عزت‌نفس کم و…. زمانی که از کودکان سوءاستفاده شدیدی صورت گرفته باشد به اختلالی  به نام اختلال استرس پس از سانحه مبتلا می‌شوند که علائم آن شامل موارد زیر است:  ترس شدید، درماندگی، بیش‌ازاندازه گوش‌به‌زنگ بودن،از جا پریدن، بی‌توجهی، تحریک‌پذیری، مشکلات خواب، کابوس‌های تکراری،بی‌تفاوتی عاطفی نسبت به رویداد.کودکانی که مورد سوءاستفاده قرارگرفته‌اند ممکن است نسبت به کودکانی که مورد آزار قرار نگرفته باشند مرتکب رفتارهای جنسی بیشتری گردند. البته باید دقت داشت  کودکانی هم که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند ممکن است دست به رفتارهای جنسی نزنند. بنابراین رفتار جنسی شاخص سوءاستفاده و معیار تشخیص آن نیست. تحقیقات نشان داده است دخترها بیشتر اضطراب جنسی پیدا می‌کنند و پسرها شهوانی‌تر می‌شوند. لازم به ذکر است کودکانی که توسط فردی نزدیک با مدت‌زمان زیاد مورد آزار قرارگرفته باشد و این آزار همراه با  مقاربت جنسی و مهبلی و با  زور صورت گرفته باشد تاثیرات عمیق‌تری بر روح و روان کودک به‌جا می‌گذارد. در این راستا حمایت مادر و اعضای خانواده بعد از افشای سوءاستفاده با سازگاری کودک بسیار  مرتبط است کودکانی که بعد از افشا شدن در مرکز بحران خانواده جا می‌گیرند بیشتر عذاب می‌کشند و فرآیند سازگاری آن‌ها مختل می‌شود.

تاثیرات بلندمدت سوءاستفاده جنسی در زنان عبارت‌اند از : ناکارایی جنسی، اضطراب و ترس، اقدام به خودکشی، فکر کردن به خودکشی، رفتارهای مخربی از قبیل : سیگار کشیدن، مصرف زیاد الکل، زود شروع کردن مقاربت جنسی، داشتن شرکای جنسی زیاد، مشکلات بیشتر پزشکی وزنان و زایمان است. این زنان مستعد قربانی شدن مجدد هم هستند البته باید توجه داشت عده‌ای از زنان که در کودکی مورد سوءاستفاده جنسی بوده‌اند ممکن است این اثرات منفی بلندمدت را بروز ندهند.

تاثیرات بلندمدت سوءاستفاده جنسی در مردان

مردها به‌واسطه اینکه در تحقیقات کمتر موردبررسی قرارگرفته‌اند اطلاعات چندانی در مورد آنان موجود نیست اما تحقیقات نشان داده است که مردان ممکن است دچار بحران هویت جنسی شوند و گرایش‌های هم‌جنس‌خواهانه بیشتری بروز دهند. به‌مانند زنان به افسردگی، رفتارهای خودکشی مدار، عزت‌نفس کم،مشکلات اضطرابی، ناکارایی جنسی و مشکلات ارتباطی نیز مبتلا شوند. تحقیقات نشان داده بزرگ‌سالانی که در کودکی از آن‌ها سوءاستفاده شده است ممکن است نسبت به مردان عادی پرخاشگری جنسی و تبدیل به سوءاستفاده کنندگان جنسی شوند. قابل‌ذکر است واکنش منفی مردان به تجارب جنسی دوران کودکی خود از واکنش منفی زن‌ها کمتر است.

منابع:

سنجش و درمان مشکلات دوران کودکی.کارولین اس شرودر، بتی ان. گوردون،  نشر دانژه سال ۹۵

سکوت را دربرابر کودک آزاری بشکنیم. مترجم کاوه بیورانی. انجمن زنان پاکتویت کانادا ۹۵

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 149180
تاریخ: ۱ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

مراسم تشییع پیکرعلیرضا آفرین ۲۹ سال بعد از شهادت در رشت

گیل نگاه/آیسان حقیقت:مراسم تشییع پیکرعلیرضا آفرین جوبنه 29 سال بعد از شهادتش صبح امروز  در رشت برگزار شد. پیکر شهید علیرضا آفرین جوبنه، سرباز ژاندارمری که سال 67 در منطقه زبیدات به شهادت رسیده بود بتازگی تفحص و…

گزارش تصویری اولین نمایشگاه عکس گروه «زی»؛روایت اول، حیرانی در رشت

گیل نگاه/گروه فرهنگی:اولین نمایشگاه عکس گروه «زی» با عنوان «روایت اول، حیرانی» عصر امروز ۲۶ بهمن ماه با حضور جمعی از علاقمندان هنر عکاسی، عکاسان، فعالان رسانه‌ای و هنرمندان سایر رشته‌های هنری در نگارخانه الهی رشت شروع به…

گزارش تصویری جلسه شورای اداری و مراسم تودیع و معارفه معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان

گیل نگاه/اشکان شعبانی: صبح امروز( چهارشنبه 25 بهمن) جلسه شورای اداری استان و مراسم تودیع و معارفه معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان در سالن الغدیر استانداری برگزار شد. در این جلسه حکم انتصاب علی اصغر جمشیدنژاد به عنوان…