نگاهی به تئاتر «مکانیک» کاری از مهرداد هنرمند

 گیل نگاه/ ناصر وحدتی

پژوهشگر و خواننده موسیقی فولکلور گیلان

امشب، اجرای نمايش مكانيک در سالن خاتم‌الانبیا به نویسندگی و کارگردانی مهرداد هنرمند.

اين نمايش سه شب ديگر به روی صحنه می‌رود.

«گوشم را به دل صدفی فشردم. صدای كف دريا در دلش نهفته بود؛ صدف را در لانه‌ی پرنده‌ای نهادم اما همچنان صدای كف دريا در دلش بود.»

جمله‌ی فوق تقریباً ديالوگ ابتدای نمايش بود كه بازی حیرت‌آور حديث نیک‌رو، مهرداد بخشی، سينا صيام، ساناز عزيزی و شقايق ارشيا، آنچه یک‌دنده بودن يک انسان باعث تخريب زندگی آدم‌های پيرامونش می شود را روی سن به منظر تماشاگران جوان و فرهيخته تئاتر رشت آوردند.

كار البته كاری طاقت‌فرسا است که در چارچوب يک سيستم مبتنی بر رادیکالیسم، آن‌چنان انسانی می‌آفریند كه ابتدا خود، و سپس شالوده‌ی زندگی را بر باد می‌دهد. البته نويسنده گريزی هم به جنگ و کودکان جنگ دارد و همینطور فراهم آوردن لوكيشن منحصربه‌فرد باعث می‌شود تا انعكاس درون‌مایه‌ی راديكاليسم محض موضوع نمايش شود.

هیچ‌رقم نوشته نمی‌شود و نمی‌توان آنچه روی سن اين نمايش به تماشا گذاشته شد انعكاس داد. فقط بايد آن را از نزديک ديد.

حالا چه كسانی را دیدم که امشب به تماشای اين نمايش آمده بودند؛ بيشتر زن و كمتر مرد بودند و البته همه جوان. آیا كارمندان اداره‌ها و كارگران نيازی به آنچه این نمايش و نمایش‌های دیگر برای آگاه شدن مردم رقم می‌زنند ندارند؟  يعنی در آگاهی و دانستن چيزی كم ندارند؟

رشت پايتخت تئاتر ايران است (ازنظر من). اما چرا اقشاری كه نام بردم به تماشای تئاتر نمی‌آیند؟

بازی‌های جهانی و ميزانسن حیرت‌آور از فاکتورهای اساسی نمايش است.

 

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 149383
تاریخ: ۳ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
امیرعلیپور

البته خوشحالم که در این شب حضور چشم مان به دیدار مجدد شما منور شد استاد.

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری عزاداری تاسوعای حسینی روستای سوخته کوه آستانه اشرفیه

گیل نگاه/سیدجواد میرحسینی: مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در روستای سوخته کوه حرم آقا سید کیا واقع در آستانه اشرفیه برگزار شد.  

گزارش تصویری از عزاداری ظهر عاشورا در لاهیجان

گیل نگاه/احسان حسن پور: دوست داران حسینی در لاهیجان همزمان با سراسر کشور با حضور در مراسم عاشورای حسینی در غم شهادت سالار شهیدان و یاران باوفایش به سوگ نشستند.  

گزارش تصویری آئین مذهبی «چهل منبر» در رشت

گیل نگاه/ مائده سیدی: آئین مذهبی «چهل منبر» در سوگ امام حسین(علیه السلام) همزمان با غروب آفتاب آغاز می شود و مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان با در دست داشتن چهل شمع به مقابل خانه هایی…