نگاهی به نمایش «مکانیک»؛

گریز از غفلت و اهمیت تئاتر

 گیل نگاه/ شهرام شاهی

یکی دو روز بود به خودم قول داده بودم که اجرای تئاتر «مکانیک» کاری از دوست و همسایه دوران کودکی و نوجوانی‌ام مهرداد هنرمند را از دست ندهم. آخرین تئاتری که در رشت دیدم «ملودی شهر بارانی»  مرحوم اکبر رادی بود و سال‌ها از دیدن تئاتر غافل و محروم .

بالاخره جمعه‌شب و آخرین روز اجرا فرارسید به‌اتفاق همسرم و با پای پیاده اما با سرعت به سمت سالن اجرا روانه شدیم جمعیت پشت در سالن منتظر و برخی در حال خرید بلیت و من نیز. مهرداد شرط رفاقت را به‌جا آورده و دو جا را به تقاضای من رزرو کرده بود. بلیت‌ها را خریدیم و انتظاری اندک و نشستن و انتظار اندکی دیگر و آغاز اجرا…

آنچه دیدم و دریافتم

دکور و صدای صحنه عالی یعنی احترام و توجه به سمع و بصر مخاطب، و مخاطب نیز از ابتدا تا انتها ساکت و غرق در اجرای سیّال و جذاب.

بازی روان و با صدای قوی نقش اول مرد، مهرداد بخشی در کنار، بازی خوب سایر بازیگران دور نفس‌هایم را کند کرد.

تقابل زیبا و نفس‌گیر جبر طبیعت و کار سخت مردانه – کار در کشتی – با مهر پدر نسبت به دو دخترش که در انتهای اجرا دوگانه جالبی را رقم‌زده و به دوئلی تماشایی تبدیل می‌کرد.

اراده مافوق که سینا صیام به زیبایی آن را ایفا نمود و در سراسر اجرا مأموریت، وظیفه، اطاعت و تسلیم را به نقش اول داستان گوشزد و القا می‌کرد،  در دوئل پایانی به عاطفه انسانی « گرت» می‌بازد و پایانی شیرین رقم می‌خورد.

«بتی» دخترک مظلوم داستان که هیچ قصوری در شکل تولد به خاطر صورت و موهای فر گونش نداشته هم‌زمان مورد طعن خواهر بزرگ‌تر و بی‌توجهی پدر غافل و کم‌فروغ در خانواده قرارگرفته و ناخواسته در میدان تقابل اراده مافوق و ندای وجدان قرار می‌گیرد. تمام کشش ماجرا در این دوگانه متبلور می‌شود. این مقابله و مواجهه پیام‌های مهمی دارد که مستلزم تماشا و نقد و نظر مکرر است.

داستان مکانیک می‌تواند قصه زندگی بسیاری از مردانی باشد که دل به دریا و کار سخت و جان‌فرسای آن می‌زنند، مدت‌ها از خانه و اهل آن دورند، در بسیاری از غم‌ها و شادی‌ها غایب‌اند و با صدا و خاطره عزیزانشان دوران دوری را سپری می‌کنند و بیشتر دریایی‌اند تا زمینی، خاصه اگر نظامی باشند.

و امّا کاش می‌شد امکان اجرای این نمایش در مکان بزرگ‌تری فراهم می‌شد تا جمعیت بیشتری لذت می‌بردند و چقدر خوب بود که رسانه‌های استانی و ملی با موافقت صاحب اثر نسبت به ضبط این کار به‌صورت تله‌تئاتر اقدام و مبادرت به پخش عمومی آن میکردند.

 

قدر تئاتر را بیشتر بدانیم که «هنر برتر از گوهر آمد پدید»

 

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)کد مطلب: 149841
تاریخ: ۶ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری از عزاداری ظهر عاشورا در لاهیجان

گیل نگاه/احسان حسن پور: دوست داران حسینی در لاهیجان همزمان با سراسر کشور با حضور در مراسم عاشورای حسینی در غم شهادت سالار شهیدان و یاران باوفایش به سوگ نشستند.  

گزارش تصویری عزاداری تاسوعای حسینی روستای سوخته کوه آستانه اشرفیه

گیل نگاه/سیدجواد میرحسینی: مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در روستای سوخته کوه حرم آقا سید کیا واقع در آستانه اشرفیه برگزار شد.  

گزارش تصویری آئین مذهبی «چهل منبر» در رشت

گیل نگاه/ مائده سیدی: آئین مذهبی «چهل منبر» در سوگ امام حسین(علیه السلام) همزمان با غروب آفتاب آغاز می شود و مردم اعم از زن و مرد و پیر و جوان با در دست داشتن چهل شمع به مقابل خانه هایی…