نگاهی به نمایش «مکانیک»؛

گریز از غفلت و اهمیت تئاتر

 گیل نگاه/ شهرام شاهی

یکی دو روز بود به خودم قول داده بودم که اجرای تئاتر «مکانیک» کاری از دوست و همسایه دوران کودکی و نوجوانی‌ام مهرداد هنرمند را از دست ندهم. آخرین تئاتری که در رشت دیدم «ملودی شهر بارانی»  مرحوم اکبر رادی بود و سال‌ها از دیدن تئاتر غافل و محروم .

بالاخره جمعه‌شب و آخرین روز اجرا فرارسید به‌اتفاق همسرم و با پای پیاده اما با سرعت به سمت سالن اجرا روانه شدیم جمعیت پشت در سالن منتظر و برخی در حال خرید بلیت و من نیز. مهرداد شرط رفاقت را به‌جا آورده و دو جا را به تقاضای من رزرو کرده بود. بلیت‌ها را خریدیم و انتظاری اندک و نشستن و انتظار اندکی دیگر و آغاز اجرا…

آنچه دیدم و دریافتم

دکور و صدای صحنه عالی یعنی احترام و توجه به سمع و بصر مخاطب، و مخاطب نیز از ابتدا تا انتها ساکت و غرق در اجرای سیّال و جذاب.

بازی روان و با صدای قوی نقش اول مرد، مهرداد بخشی در کنار، بازی خوب سایر بازیگران دور نفس‌هایم را کند کرد.

تقابل زیبا و نفس‌گیر جبر طبیعت و کار سخت مردانه – کار در کشتی – با مهر پدر نسبت به دو دخترش که در انتهای اجرا دوگانه جالبی را رقم‌زده و به دوئلی تماشایی تبدیل می‌کرد.

اراده مافوق که سینا صیام به زیبایی آن را ایفا نمود و در سراسر اجرا مأموریت، وظیفه، اطاعت و تسلیم را به نقش اول داستان گوشزد و القا می‌کرد،  در دوئل پایانی به عاطفه انسانی « گرت» می‌بازد و پایانی شیرین رقم می‌خورد.

«بتی» دخترک مظلوم داستان که هیچ قصوری در شکل تولد به خاطر صورت و موهای فر گونش نداشته هم‌زمان مورد طعن خواهر بزرگ‌تر و بی‌توجهی پدر غافل و کم‌فروغ در خانواده قرارگرفته و ناخواسته در میدان تقابل اراده مافوق و ندای وجدان قرار می‌گیرد. تمام کشش ماجرا در این دوگانه متبلور می‌شود. این مقابله و مواجهه پیام‌های مهمی دارد که مستلزم تماشا و نقد و نظر مکرر است.

داستان مکانیک می‌تواند قصه زندگی بسیاری از مردانی باشد که دل به دریا و کار سخت و جان‌فرسای آن می‌زنند، مدت‌ها از خانه و اهل آن دورند، در بسیاری از غم‌ها و شادی‌ها غایب‌اند و با صدا و خاطره عزیزانشان دوران دوری را سپری می‌کنند و بیشتر دریایی‌اند تا زمینی، خاصه اگر نظامی باشند.

و امّا کاش می‌شد امکان اجرای این نمایش در مکان بزرگ‌تری فراهم می‌شد تا جمعیت بیشتری لذت می‌بردند و چقدر خوب بود که رسانه‌های استانی و ملی با موافقت صاحب اثر نسبت به ضبط این کار به‌صورت تله‌تئاتر اقدام و مبادرت به پخش عمومی آن میکردند.

 

قدر تئاتر را بیشتر بدانیم که «هنر برتر از گوهر آمد پدید»

 

گيل نگاه: انتشار اخبار و یادداشت‌های دريافتی به معنای تائید محتوای آن نيست و صرفاً جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 149841
تاریخ: ۶ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…