۲۰/۰۰۰ میلیارد تومان سپرده بیکار مردم گیلان

 گیل نگاه/ مومن صالحی

 پژوهشگر اجتماعی

تازه‌ترین گزارش‌ها از تغییر و تحولات پولی در بانک‌ها از این حکایت دارد که حجم سپرده‌های بخش غیردولتی به حدود ۱۳۳۲ هزار میلیارد تومان رسیده است. از این مبالغ بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان مانده سپرده ارزی و ریالی مردم گیلان در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری استان گیلان تا پایان مردادماه سال ۱۳۹۶ توسط اداره اطلاعات بانکی کشور اعلام‌شده است.

درحالی‌که بر اساس سیاست‌های انقباضی دولت برای پرداخت تسهیلات تا این لحظه هیچ آمار و ارقام شفاف و درستی در رسانه‌ها در مورد میزان تسهیلات پرداختی به بخش‌های خصوصی استان گیلان برای ایجاد اشتغال در دست نیست و تنها بانک کشاورزی استان گیلان اعلام نموده که در نیمه نخست سال حدود ۳۱۰ میلیارد تومان در استان پرداخت تسهیلات داشته و اگر همین مشت را نمونه خروار بدانیم و حدسی براثر تجربه بزنیم که احتمالاً نباید تسهیلات اعطایی بانک‌ها از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در شش‌ماهه نخست سال ۹۶  در استان گیلان بیشتر شده باشد به این نتیجه می‌رسیم که احتمالاً تنها ۸% سپرده‌های مردم در استان به‌صورت پرداخت تسهیلات هزینه شده و ۹۲% از سپرده مردم گیلان مصروف عمران و آبادانی سایر استان‌های کشور و به‌ویژه ازمابهتران پایتخت‌نشین شده است.

به نمونه‌ای مقایسه‌ای در نزدیک‌ترین استان هم‌جوار ما که به‌تازگی مزه استان بودن را چشیده است توجه بفرمایید:

قزوین-ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قزوین گفت: از ابتدای امسال تاکنون بانک‌های استان ۲۳ هزارمیلیاردریال( ۲۳۰۰ هزار میلیارد تومان ) تسهیلات به متقاضیان ارائه کرده‌اند . وی با اشاره به احراز صلاحیت متقاضیان اظهار کرد تاکنون ۲۰۶ فقره از پرونده‌های تسهیلات بهین یاب موردبررسی و تائید کارگروه استانی  قرارگرفته است.

اگرچه رابطه نحوه و موارد پرداخت تسهیلات با ایجاد اشتغال جای چندوچون بسیاری دارد، اما رابطه سرمایه‌گذاری‌های کلان و اشتغال قابل‌انکار نیست. در استانی  که به هزار و یک دلیل سرمایه‌گذاری خارجی و حتی سرمایه‌گذاری‌های کلان داخلی بندرت انجام می‌گیرد و ازنظر نگارنده اصلی‌ترین دلیل ان نه نظام و نه حاکمیت بلکه فرهنگ حاکم بر خود مردم گیلان ازجمله مشکلات فرهنگی و عدم امکان انجام کارگروهی و شایعه‌پراکنی‌های یکسره و مخالفت با سرمایه‌گذار و بدبینی‌های نسبت به آنان و به‌ویژه تنگ‌نظری و قناعت و کم خواهی و عدم روحیه مطالبه گری و تنبلی است که زمینه هرگونه سرمایه‌گذاری بزرگ را بشدت تضعیف نموده‌اند، تسهیلات بانکی تکلیفی و ارزان‌قیمت هدایت‌شده با مطالعات کارشناسی دقیق به بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و به‌ویژه تعاونی و خصوصی  تنها راه‌حل مشکلات قدم‌به‌قدم بیکاری و ایجاد اشتغال حداقلی است.

تصویب قانون حمایت  و توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی  ۱/۵ میلیارد دلار یعنی حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۶% را با نگاهی نو و سیستمی برای اشتغال در نظر گرفته و تا ۱۹ آبان ماه آیین‌نامه اجرایی این قانون باید ابلاغ‌شده و قابل پرداخت شود. سهم استان گیلان احتمالاً حدود ۲۵۰ میلیارد تومان خواهد شد. هم‌زمان در بخش پرداخت تسهیلات بهین یاب و طرح تکاپو و تسهیلات ابلاغی تکلیفی دیگر مبالغ زیادی را در نظر گرفته‌اند که اگر تلاش شود قابل وصول است. بخش‌های تعاونی و خصوصی واقعی و شایسته دریافت این تسهیلات چگونه باید دست خود را به دست مسئولان برسانند؟  استاندار جدید و جوان گیلان در کنار مدیران تازه‌نفس و باانگیزه‌ای همچون ریاست جدید سازمان صنعت و تجارت با تجارب مدیریت در سطح ملی و همچنین فرماندار مسئول و دغدغه مند رشت مسئولیت مضاعفی برای رایزنی با متفکران اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی و کارآفرینان برای جذب این منابع و گرفتن سهم استان از منابع ملی تا به آخرین ریال را دارند . برگشت ریالی از این تسهیلات  به علت ناکارآمدی دستگاه عریض و طویل بوروکراتیک ادارات و خصوصاً سختگیری به‌جا و نابجای بانک‌ها جز تضییع حقوق مردم گیلان تفسیر دیگری نخواهد داشت.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 150277
تاریخ: ۸ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…