رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در نشست هم‌اندیشی هیات نمایندگان اتاق بازرگانی؛

گیلان به‌اندازه یک کشور کارایی و ظرفیت دارد/در مقایسه با سایر استان‌ها عقب هستیم / به میدان‌داری بخش خصوصی در همه صحنه‌ها اعتقاد کامل دارم

گیل نگاه:فرهاد دلق‌پوش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در نشست هم‌اندیشی با هیات نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معدن و کشاورزی به بیان مشکلات بخش صادرات و تجارت خارجی پرداخت و عنوان داشت: برای رفع موانع پیش روی صادرکنندگان باید با تمام ظرفیت چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی به نقاط مبهم و عواملی که در روند کاهش سطح صادرات وجود دارد، با دقت نظر ، راهکاری اساسی اتخاذ کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، وی با بیان اینکه باید درک واحدی از شرایط موجود داشته باشیم، ابراز داشت؛ لازم است با دانش و بینشی عمیق چه در حوزه بین‌الملل و چه در مسائل قانونی به نحوی مسیر را پیش ببریم تا با ایجاد تعامل موثر بین بخش دولتی و خصوصی بتوانیم بر چالش‌ها و مشکلات فائق شویم.

دلق‌پوش؛ هدایت، حمایت و نظارت را سه وظیفه اصلی بخش دولتی برشمرد و گفت: تسهیل و روان‌سازی امور در اولویت این سازمان است. با برآورد پتانسیل‌های این استان پرواضح است که گیلان به‌اندازه یک کشور کارایی و ظرفیت دارد اما در مقایسه با سایر استان‌های کشور عقب هستیم و این در حالی است که ما در گیلان دروازه‌ی ورود به بازارهای اروپا هستیم ولی به نحو مطلوب از این ظرفیت‌ها استفاده نکرده‌ایم.

علیرغم تاثیر ایران در شکوفایی اقتصادی آذربایجان؛ حتی نتوانستیم روادید با این کشور را حذف کنیم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان به نقش بسزای ایران در فعالیت‌ها و ارتقاء کشور آذربایجان اشاره نمود و عنوان کرد: علیرغم تاثیر بسزای ایران در شکوفایی اقتصادی آذربایجان، حتی نتوانستیم بحث روادید را در روابط دو کشور حذف نماییم. ما در بخش صنعت، معدن و تجارت در همه حوزه‌ها از تولید و توزیع و مصرف تا نظارت و صادرات نقش داریم و این گستردگی فعالیت‌ها مستلزم این است که دیدگاه‌های ما نیز به همین وسعت و گستردگی باشد و این نیازمند یک برنامه و استراتژی ویژه است.

ایران ۷ درصد ذخایر دنیا را در اختیار دارد/ سهم کشور ما از اقتصاد جهانی فقط ۶دهم درصد است

وی بر ضرورت الحاق به تجارت جهانی ( WTO ) برای تحول اقتصادی کشور تاکید کرد و اذعان کرد: ما در ایران هفت درصد از ذخایر دنیا را در اختیارداریم ولی سهم کشور ما از اقتصاد جهانی فقط ۶دهم درصد است در این شرایط چگونه می‌توانیم به گردونه رقابت در تجارت جهانی ملحق شویم.

رقابت‌ها در ایران به‌جای سازنده بودن مخرب است

دلق‌پوش بر ضرورت تشکیل اتاق فکر در اتاق بازرگانی تاکید کرد و گفت: باید بپذیریم که بین خودمان در داخل هم رقابت سازنده نیست متاسفانه رقابت مخرب داریم و باید به هدف واحد بیندیشیم و رقابت را مثبت و ارزشمند نماییم و باهم افزایی می‌توانیم از قابلیت‌های موجود به نحو بسیار مطلوب‌تری استفاده نماییم و در اتاق فکر مشکلات احصاء و راهکارهای علمی و عملی متناسب با واقعیت‌های موجود را استخراج نماییم و به‌عنوان یک بسته کامل آن را به دولت و همچنین نمایندگان مجلس جهت پیگیری و تصویب ارائه نماییم.

گیلان می‌تواند مبدع بسیاری از امور باشد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در ادامه تصریح کرد: به حضور و میدان‌داری بخش خصوصی در همه صحنه‌ها و عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی اعتقاد کامل دارم اصل مدیریت استفاده از فرصت‌هاست و گیلان می‌تواند مبدع خیلی از امور باشد، اولویت‌ها را در اتاق فکر مشخص کنید و از بسترهای علمی و تجارب عملی به نحو هدفمندی استفاده گردد.

ایجاد پایانه‌های صادراتی ضروری است

وی به‌ضرورت ایجاد پایانه‌های صادراتی اشاره کرد و گفت: لازم است مزیت‌های رقابتی را درزمینه صادرات با تشکیل انجمن‌ها و شرکت‌های مدیریت صادرات افزایش دهیم و همچنین برای بازسازی و نوسازی صنایع باید تحرک علمی و عملی داشته باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان از افتتاح سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه به‌عنوان یک سخت‌افزار یاد کرد و گفت: راهکارهای صادراتی به‌صورت کمی و کیفی به‌عنوان نرم‌افزار آن نیز باید فراهم شود و برای این مهم از حضور نخبگان بیشتر استفاده خواهیم کرد.

گفتنی است که در این نشست برخی از اعضای هیات نمایندگان اتاق در خصوص مسائل مبتلا به فعالیت صنایع استان نکاتی را مطرح کرند و خواستار رفع چالش‌های سرمایه‌گذاری در استان شدند.

(۰)(۰)


کد مطلب: 151808
تاریخ: ۱۵ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…