جشن امضای «کلر ژوبرت»، نویسنده کودکان در رشت؛

کتاب خواندن دنیایم را بهتر کرد / نباید کودکان را رها کنیم

گیل نگاه/ مهدیه عطایی: کلر ژوبرت، نویسنده ی فرانسوی تبارِ مقیم ایران است که سالها در حوزه ادبیات کودکان ایرانی فعالیت می کند. ژوبرت عصر پانزدهم آبان در جمعِ کودکانِ رشتی در موسسه فرهنگی بازباران بود.

ژوبرت سال ۱۳۴۰ در پاریس و در یک خانواده مسیحی متولد شد. او در ۱۹ سالگی به دین اسلام گروید که افکار مذهبی او به خوبی در آثارش نمود پیدا کرده است.

ژوبرت به بچه هایی که برای امضای کتابهایش به بازباران آمده اند می گوید: کتاب خواندن به من فرصتی داد که از یک آپارتمان کوچک در یک شهر با مکانهای مختلفی آشنا شدم و دنیای کوچک بزرگ شد. او ادامه می دهد در کتاب ها مشکلات دیگر افراد را دیدم و راه حل هایی که پیدا میکنند را شناختم که باعث شد بهتر و بزرگتر فکر کنم.

او به بچه ها توصیه کرد که در کنار کتاب خواندن نقاشی را هم دنبال کنند و زندگی هنرمندانه را تجربه کنند. کلر از تجربه شخصی اش گفت که در کسالت ها سراغ نقاشی می رود و مشکلاتش فراموش می شود.

او که از معدود نویسندگانی است که کار تصویرگری آثارش را خودش انجام می دهد تصویرگری کتابهای کودکان را مشکل توصیف می کند. ژوبرت می گوید باید سعی کرد که تصاویر تکراری نشوند و همواره پویا و پر تحرک باشند. ژوبرت اضافه می کند ترکیب بندی رنگ های شاد اولین عنصر مهم در تصویرگری کتابهای کودکان است. او کارهایش را با مدادرنگی و آبرنگ میکشد و با رایانه تکمیل می کند.

ژوبرت بیست و یک سال پیش به واسطه ایجاد ارتباط با فرزندان خود به سمت ادبیات کودک گرایش پیدا کرد و ترغیب به ادامه ی آن شد. او معتقد است کتابهایی که تازه منتشر شده اند از لحاظ کیفی رشد داشته اند. داستانها پرگویی خود را از دست داده اند و به اختصاری که نیازمند نسلِ امروز است رسیده اند. او همچنین تأکید می کند در حوزه تصویرگری هم خلاقیت های خوبی دیده شده  و نویسندگان از نظر موضوعی به مطالب و مسائل روز همچنین مهارت های زندگی روی آوردند.

ژوبرت عنوان می کند که کارهای تصویر گری سالهای ابتدایی را به کسی نشان نمی دهد اما همواره خود را در معرض نقد دیگران قرار می دهد.

این نویسنده ادبیات کودک ابراز می کند ارتباط معنایی بین تصویر و متن در کتابهای کودکان باید خیلی واضح باشد و از ابهام باید پرهیز کرد.

این نویسنده فرانسوی بیش از ۵۰ عنوان به زبان فارسی نوشته است. کتابهای کلر ژوبرت مضامین قرآنی دارند اما سبک نوشته او کاملا تخیلی است.

کلر ژوبرت در پاسخ به گیل نگاه گفت: مسئولیت خانواده ها در همنشین کردن کتاب با کودک بیشتر است. باید وقت بگذاریم و با بچه های خود کتاب بخوانیم. و این خود محبت بین فرزند و خانواده را بیشتر می کند.

ژوبرت می گوید کودک باید به سمت کتاب و کتابخوانی، به جای استفاده از تبلت و موبایل سوق پیدا کنند. و نباید کودکان را در این امر رها کرد.

«دعای موش کوچولو»، «زرد و صورتی»، «کلوچه های خدا»، «خداحافظ راکون پیر» و «یک عالم مدادرنگی» از عناوین کتابهای کلر ژوبرت است.

 

 

(۰)(۰)


کد مطلب: 151897
تاریخ: ۱۶ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری نخستین روز از مسابقات تور جهانی والیبال ساحلی منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/رضا احمدپور: تورجهانی والیبال ساحلی به میزبانی منطقه آزاد انزلی از بعداز ظهر امروز سه شنبه در استادیوم مرحوم قایقران آغاز شد.  

گزارش تصویری داماش گیلان و استقلال اهواز؛

جشنواره گل آبی‌های رشت در سردار جنگل

گیل نگاه/ رضا احمدپور: عصر امروز دوشنبه 23 مهرماه داماش گیلان در ورزشگاه سردار جنگل به مصاف استقلال اهواز رفت که در این دیدار داماشی ها توانستند با با 6 گل به پیروزی برسند. داماش گیلان در هفته ششم…

گزارش تصویری آیین افتتاحیه مدرسه ۱۲ کلاسه دکتر پورخصالیان در لاهیجان

گیل نگاه/احسان حسن پور: آیین افتتاح دبیرستان 12 کلاسه خیر مدرسه ساز دکتر حسین پورخصالیان با حضور  جمعی از مسئولین استان و شهرستان و مردم برگزار شد.