مدت‌هاست كه سینماهای شهر رشت رونق گذشته را ندارند؛

كاهش استقبال از سینما در رشت

گیل نگاه:مدت‌هاست كه سینماهای شهر رشت رونق گذشته را ندارند. با اینكه مدام مسئولان وعده ایجاد مدرن‌ترین مجموعه‌های فرهنگی را در رشت می‌دهند، اما باز هم همچنان بهترین سینماهای رشت مانند سینما سعدی و سینما انقلاب در حال خاك خوردن هستند. شرایط نامناسب سینماهای موجود از نظر فیزیكی هم در كاهش استقبال مخاطبان از سینماهای رشت بی‌تأثیر نیست و باعث شده كه اكثر مردم بیشتر به سمت فیلم‌های كپی و دانلودی گرایش پیدا كنند.

با توجه به اینكه سینماها و فیلم‌هایی كه در آن اكران می‌شود، در فرهنگ‌سازی عمومی نقش بسزایی دارند، توجه به تسهیل استفاده از زیرساخت‌های فرهنگی در این زمینه، نیازمند همت متولیان فرهنگ در جامعه است. چه بسا كه كاهش تماشاچیان سینما و رواج فیلم‌های‌های كپی آسیب‌های چند‌جانبه‌ای را هم به جامعه و هم به فعالان عرصه سینما و محصولات فرهنگی وارد می‌كند.

كم‌رونقی استقبال از سینما

كارگردان و مستندساز جوان گیلانی در خصوص رواج فیلم‌های كپی و كاهش علاقه مردم به سینما به همشهری گفت: هر چند این روزها شاهد افزایش نسبی استقبال مردم از برخی از فیلم‌های سینمایی بودیم، ولی باز هم نسبت به سال‌های گذشته شاهد تغییرات محسوسی در زمینه استقبال مردم از سینما هستیم كه این موضوع جای بحث و تأمل زیادی دارد.

«یاسمن عشقی» علت گرایش مردم به فیلم‌های كپی را محدود شدن فعالیت‌ سینما‌های رشت بیان كرد و گفت: ما در دهه ۵۰ حدود ۱۱ سینما در شهر رشت داشتیم، اما امروز اكثر سینماهای خوب ما مثل سینما انقلاب، سعدی و یا سینما ایران – كه در حال حاضر در سبزه‌میدان رشت به پاركینگ تبدیل شده است – به‌نوعی نابود شده‌اند. وی گفت: من در مستند «سینما شهر، سینما رشت» مسأله بحران سینماهای رشت را از گذشته تا به امروز به‌نوعی بررسی و آسیب‌شناسی کرده‌ام كه چرا امروز شهر فرهنگی شهر رشت كه داعیه‌دار فرهنگ این كشور است، باید در زمینه سینما تا این حد نزول كند. عشقی با اشاره به كیفیت نامناسب فضای فیزیكی سینماهای شهر رشت گفت: امروزه با پیشرفت علم و فناوری ما در هر یك از خانه‌ها تلویزیون‌های بزرگی می‌بینیم كه هركدام مانند یك سینما، فیلم‌ها را با كیفیت قابل قبولی نشان می‌دهند، و در مقابل كیفیت نامناسب سالن‌های سینما در رشت باعث شده كه مردم از دیدن فیلم در سینما گریزان باشند، وی تاکید کرد: حتی این مسأله برای خود من نیز اتفاق افتاده است؛ برای دیدن فیلم به یكی از سینماهای رشت رفتم ولی به دلیل پایین بودن كیفیت صدا اصلاً متوجه دیالوگ‌های بازیگران آن نشدم.

عشقی در ادامه تصریح كرد: به نظر من ایجاد سالن‌های مدرن سینما و ساخت فیلم‌های پرمحتوا و باكیفیت می‌تواند بار دیگر پای مردم را به سینماها باز كند، اما این مسأله نیازمند همكاری مسئولان و متولیان فرهنگی در شهر رشت است.

صیانت از آثار فرهنگی

مدیركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان درباره نظارت بر رواج فیلم‌های كپی در مراكز عرضه محصولات فرهنگی، گفت: در چارت جدید ما این مسأله پررنگ‌تر دیده شده است و بازدید‌های دوره‌ای از این مراكز به‌صورت مستمر و منظم انجام می‌شود.

«فیروز فاضلی» با اشاره به موضوع صیانت از آثار فرهنگی به نظارت مستمر در این زمینه از سوی اداره كل فرهنگ و ارشاد گیلان اشاره كرد و افزود: چندی پیش در همایشی حضور داشتم. فردی از اعضای سازمان جهانی یونسكو در آنجا به من گفت كه ما قانون كپی رایت را از ایرانی‌ها آموخته‌ایم زیرا اشعار شعرایی مانند حافظ و سعدی در همه جای جهان با نام و تخلص خالق اثر شناسایی و عنوان می‌شود. اکنون انتظار ما این است كه صیانت از خالق اثر هم در كشور و هم در استانمان رعایت شود، تا حقوق خالق اثر از دست نرود.

درخواست مالكان سینما برای تغییر كاربری

مدیركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان درباره دغدغه هنرمندان و مردم درباره فعالیت‌های سینماهای رشت گفت: از نظر من این دغدغه، دغدغه مباركی است كه هنرمندان و عزیزان عرصه هنر نگران وضعیت سینماها‌ و مراكز فرهنگی شهرشان هستند.

وی افزود: موضوعی كه در اینجا مطرح است این است كه سینماداران ما می‌توانند با تغییر كاربری سینما به پردیس سینمایی، به شرط اینكه یك طبقه از آن تبدیل به سینما و كتابفروشی و یا حتی پلاتو شود، كار تخریب و باز‌سازی را انجام دهند، اما همه اینها نیازمند درخواست مالكان سینما‌های خصوصی است.

طرح سلام سینما

مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در همین زمینه به طرح « سلام سینما» اشاره كرد و گفت: در حال حاضر این طرح در سالن‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرهایی مثل شفت، آستانه اشرفیه، لنگرود، تالش و صومعه‌سرا در حال اجراست. وی افزود: تفاهمنامه‌ای با سازمان سینمایی بسته شده است كه با توجه به درخواست مالك سینما برای ارتقای تجهیزات سینما، تسهیلاتی در اختیار مالك قرار داده شود كه با توجه به مبلغ دریافتی، یک‌سوم آن برعهده مالك و یک‌سوم آن برعهده سازمان سینمایی و یک‌سوم آن برعهده استان است.

برخورد قانونی با متخلفان

رئیس اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر رشت هم در گفت‌وگو با همشهری درباره روند نظارت بر مراكز عرضه محصولات فرهنگی گفت: نظارت دوره‌ای بر مراكز عرضه محصولات فرهنگی كه در اصطلاح عامیانه به آن «ویدئو كلوپ‌» می‌گویند از سوی اداره ارشاد انجام می‌شود. در صورت ارائه گزارش تخلف از سوی نهادهای نظارتی و امنیتی با متخلفان برخورد قانونی می‌شود و بر حسب جرائم رخ داده، پروانه كسب آنها باطل خواهد شد و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند. «محمد حسن‌پور» در ادامه تصریح كرد: تمام فیلم‌هایی كه در مراكز عرضه محصولات فرهنگی عرضه می‌شود باید مورد تأیید اداره ارشاد قرار بگیرد. در غیر ‌این صورت با فیلم‌های كپی، غیر‌مجاز و غیر ‌اخلاقی كه حتی در كیس‌های كامپیوتر، گوشی موبایل و تبلت قرار دارد برخورد قانونی خواهد شد و بنا به تشخیص كارشناس سمعی و بصری اداره ارشاد، متخلفان به دستگاه قضایی ارجاع داده می‌شوند.

رواج فیلم‌های كپی

«یاسمن عشقی» كارگردان گیلانی در این ارتباط می گوید؛ شبكه فیلم‌های خانگی گسترش یافته و علاوه بر این فیلم‌های كپی روز نیز در دسترس افراد قرار دارد؛ فیلم‌هایی كه بدون رعایت حق كپی‌رایت با قیمت پایین در بازار یافت می‌شوند و افراد به‌راحتی می‌توانند این فیلم‌ها را در خانه به همراه اعضای خانواده خود ببینند. مسأله دیگر هم سایت‌های اینترنتی هستند كه به‌راحتی فیلم‌های روز را به‌صورت رایگان انتشار می‌دهند و خیلی از افراد هم بدون توجه به حقوق معنوی سازندگان فیلم، آنها را دانلود كرده و تماشا می‌كنند.

(۰)(۰)

نویسنده: زهرا حقیقی

کد مطلب: 152658
تاریخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
رضا

سینمای کشور با انواع ممیزی ها و ورود عده ای به عنوان کارگردان و ساختن فیلمهای بی محتوا منتها به پشتوانه سرمایه گذاران و خانه نشین شدن کارگردان و بازیکنان اهل فن و عدم توانایی بخش خصوصی در تامین هزینه ها دلایل اصلی خالی بودن گیشه ها است. و این روند معکوس کماکان ادامه دارد

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری نخستین روز از مسابقات تور جهانی والیبال ساحلی منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/رضا احمدپور: تورجهانی والیبال ساحلی به میزبانی منطقه آزاد انزلی از بعداز ظهر امروز سه شنبه در استادیوم مرحوم قایقران آغاز شد.  

گزارش تصویری داماش گیلان و استقلال اهواز؛

جشنواره گل آبی‌های رشت در سردار جنگل

گیل نگاه/ رضا احمدپور: عصر امروز دوشنبه 23 مهرماه داماش گیلان در ورزشگاه سردار جنگل به مصاف استقلال اهواز رفت که در این دیدار داماشی ها توانستند با با 6 گل به پیروزی برسند. داماش گیلان در هفته ششم…

گزارش تصویری آیین افتتاحیه مدرسه ۱۲ کلاسه دکتر پورخصالیان در لاهیجان

گیل نگاه/احسان حسن پور: آیین افتتاح دبیرستان 12 کلاسه خیر مدرسه ساز دکتر حسین پورخصالیان با حضور  جمعی از مسئولین استان و شهرستان و مردم برگزار شد.