تیر به خیمه بزرگان، بزرگی نمی آورد

گیل نگاه/علی انجم روز

در حیرت ام انگار در نهاد برخی از آدمیان صفت عجیبی نهادینه شده است که آدم های در اوج پرواز را به هر وسیله ممکن بیندازند، سپس برای افتادگان مویه و زاری کنند!

اخیرا در فضای رسانه ایی باز به تنها همولایتی صاحب منصب مان در مرکز توجه «ویژه» مبذول داشته اند. گویی هر که در پی مطرح کردن خویش است راه آسان را در این می بیند که تیری هم به سوی این خیمه اندازد!

آنان که با چنین انگیزه ای گام در این وادی بی مقصد می گذارند چنان در نواختن سخنگوی رشتی دولت «تدبیر و امید» عجول اند که نمی کوشند دستکم دو نقد کارشناسانه در حوزه فعالیت دکتر نوبخت مطرح کنند.

دیروز مطلبی دیدم که مضمونش حیرت ام را برانگیخت. نویسنده ارتقای «دکتر» را به «شانس» ناشی از رفاقت با دکتر روحانی نسبت داده است. من در عجبم بواقع کسانی که مدعی رسانه ایی بودن هستند پیشینه و سابقه محمدباقرنوبخت حقیقی را نمی دانند!؟ ایشان بیش از دو دهه قبل جایگاه کنونی سخنگویی را در قوه مقننه کشور داشتند یعنی هم عضو هیات رییسه بودند و هم سخنگو؛ بدون شانس و رانت رفاقت…!

در توانمندی شخصیت بزرگی که مناصب را پله پله از معلمی تا مدیریت مدرسه و سپس ریاست اداره بالا رفته نمی شود تردید داشت. ایشان مدت کوتاهی حضور در دستگاه قضا را تجربه کرد، خروج از آن حیطه هم بدلیل عدم سنخیت آن شغل و منصب با روحیات شان بود و بعد مدیرکلی آموزش و پرورش استان «باختران» آن روزها را تجربه کرد.

نیازی به گفتن نیست مدیریت حوزه ای مهم آنهم پهلو به پهلوی جبهه های نبرد، با مدیریت در شرایط امن و آرام تفاوت های ماهوی دارد. ایشان سپس به «استان» بازگشت و صرف برخورداری از روحیه مدارا و اهل تساهل بودن زیر ضرب تندروهای زمانه قرار گرفتن و شعار «مرگ بر لیبرال» بر دیوار همسایه روبه رویی منزل پدری دیدن را هم چشید، اما علیرغم آن جوسازی ها بخاطر حسن سابقه و شهرت در آموزش و پرورش و شناخت فرهنگیان از ایشان، به نمایندگی مردم زادگاهش انتخاب شد؛ باز هم بی”شانس”  و پارتی و بی مدد «رفاقت» با بزرگانی که هنوز شاید نام ایشان را نشنیده بودند.

دکتر نوبخت چهار دوره پیاپی رای اول حوزه انتخابیه شهرستان رشت را کسب می کند؛ صرفن به دلیل اینکه از ویژگی های منحصربه فردی برخوردار بوده است. من مانده ام تا کی انسان های شاخص باید به جرم ناکرده ی توانمندی،حسن خلق،تدبیر و اهل تساهل و مدارا بودن شان، در این سرزمین مورد مواخذه قرار گیرند!؟

دکتر محمدباقرنوبخت مشق های نوشته بسیاری دارد و به همان نسبت هم اشتباهاتی می شود در این کارنامه پیدا کرد، زیرا فقط آنکه نمی نویسد عاری از هرگونه اشتباه است. اما حضور این گیلانی که به طور خلاصه کارنامه چهل ساله اش را با سرعت ورق زدم حتمن باید جای خود را به کسی از دیاری دیگر بدهد تا دل های آشوب زده حاسدان آرام گیرد به راستی چرا؟!

دکتر نوبخت از قضا، از جمله مدیرانی است که برجایگاهی تکیه زده که استحقاقش را دارد و اگر باز ارتقا یابد به نظر بنده بخوبی از عهده اش برخواهد آمد.

برای خودنمایی، تیر و طعنه زدن به انسانی توانمند و ریشه دار، ره به جایی نمی برد زیرا هیچ کوچکی با اسائه به بزرگان، بزرگ نشده است.

باتوجه به سابقه رسانه ای با بسیاری از اهالی رسانه ارتباط دارم. شاهد تعصب شان نسبت به استاندار یا معاون وزیری از دیارشان هستم، چون به فراست دریافته اند در کشور توسعه نیافته ی در حال توسعه مان، اشخاص چقدر می توانند برای دیاری که در آن متولد شده، رشد کرده و بالیده اند، مثمرثمر واقع شوند.

پیش تر هم در نوشتاری عرض کرده بودم، حضور دکتر نوبخت را در منصب بالای دولت غنیمت شمرده، بکوشیم با استفاده از پتانسیل این مرد خوشرو و با اخلاق حسنه، نوبخت های دیگری از گیلان استعدادخیزمان در آسمان مدیریتی میهن بدرخشند نه اینکه کمر همت ببندیم تا همین تک ستاره را خاموش کنیم.

هر چند ستاره با فوت کردن خاموش نمی شود. آنکه در گذار و گذر روزگاران به بلندمرتبه‌گی رسیده است با چند مقاله نه کوچک و نه حتا‌ بزرگتر می شود. بزرگی حاصل شده از چهار دهه آموختن و آموزش دادن و با سابقه کار در سه قوه، با این روش ها کاهش نخواهد یافت.

 

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.  

(۰)(۰)


کد مطلب: 152873
تاریخ: ۲۲ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
حسین محمدی

بسیار عالی بود این نوشته
بنده یک رشتی یا رشتوند و سالها ساکن تهرانم واقعا درست نوشتید؛ و رشتی های گرامی و ما این خصلت رو داریم و خیال می کنیم دیگران بهترند... ما نیاز به صبر و حوصله داریم تا رشتی های ساکن تهران و پایتخت و حتی در پست های گیلان کم کم راه پیدا کنند برای کمک به شهرشان ما نباید آنها را به هم بریزیم یا شهرستانی های دیگر را واردار کنیم راه را بر آنها ببندند نوبخت کم انسانی نیست اولا که همشهری دوم مجلس دیده و تجربه در این کار که واقعا در سیاست و برای سیاستمداران ابزرار مهمیه سوم متعد به کشور و از خانواده مذهبی چهارم مرد خاکی و پنجم که اول باید می گفتم دارای سواد دارای تجربه مدیریتی دارای فهم
خداوندا چه خصلتی داریم ما ... پس ما دیگه چه کسی رو قبول داریم
بنده در شرایطی این را می نویسم که خودم دوبار آقای نوبخت را در نمایشگاه کتاب و مطبوعات دیدم و وقت خواستم خدمتش برسم یک راهکار خوبی داشتم راجع به ارتباط بین ایشان و مدیران گیلان و رشت بود و ایشان به دفترش خیلی توصیه کرد و شماره داده شد ولی موفق نشدم و راهم ندادند که ایشان را ملاقات کنم من خواستم به ایشان بگویم که روابط خودش را با گیلانی ها زیادتر کند خواستم کمکشان کنم و نشد .. من در همین شرایط او را مردی بزرگ و واقعا تاثیر گذار در کل کشور می دانم و ما باید قدرش را بدانیم

(۱)(۳)

پاسخ

بابک تدین

آفرین به شما و قدرشناسیتان. ای کاش تمام کسانی که از کیسه ایشان ارتزاق می کنند چون شما قدرشناس می بودند.

(۱)(۰)

پاسخ

صمدی:

بله درست گفتید نویسنده با نام و تصویرش از منبع ارتزاقش قدرشناسانه حمایت می کند شما هم که محل ارتزاق تان از همین راه است پس چرا نام حقیقی تان را نمی نویسید تا یک قدرشناس دیگر که در قالب کامنت هم شده به رقبای نوبخت سرویس می دهد را بشناسیم؟

(۰)(۱)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…