در نشست خبری دومین جشنواره سوگ صحنه؛

تئاتر گیلان،فرصتی برای برندسازی/ جای خالی جشنواره‌ی معتبر در گیلان

گیل نگاه/ مهدیه عطایی: نشست خبری دومین جشنواره «سوگ صحنه» ظهر امروز در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا برگزار شد. سوگ صحنه که سال گذشته به ابتکار آموزشگاه صحنه و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان برگزار شد با ۳۷ متن در سطح شهر رشت شکل گرفت که ۱۶ متن توانستند کسب مجوز کنند و ۸ متن به جشنواره راه پیدا کرد.

دومین جشنواره سوگ صحنه، حالا با نگاهی استانی، با سه داور ملی و ۲۴ متن  در حال برپایی است. ۱۲ متن امسال موفق به کسب مجوز شدند و ۵ متن در مسیر اجرا در جشنواره هستند.

واقعه‌ی عاشورا و دارا بودن همه‌ی عناصر نمایش

رضا میر معنوی دبیر جشنواره سوگ صحنه  انتقال شور و نشاط برای همزبانی و همدلی را دغدغه ی آثار نمایشی خوب معرفی کرد. او ادامه داد گیلان به عنوان یکی از اولین استان هایی که تئاتر در آن وارد شده است امروز جایگاه و پایگاه مستقلی در نظام هنری کشور ندارد.

میرمعنوی با اشاره به هشت هزار شهید گیلانی اضافه کرد که سرمنشا موضوعات در این حوزه عاشوراست.

او گفت جشنواره سوگ صحنه در بردارنده موضوعات تاریخی عاشورا، برای مطرح کردن عاشورا، زندگی عاشورایی و تأثیر آن در دنیای امروز برنامه دارد.

به عقیده ی میر معنوی عاشورا، جمیع جهات عناصر نمایشی از تراژدی، هنری و دینی را در خود داراست.

این استاد تئاتر با اشاره به استقبال پر شور سوگ صحنه در سال گذشته، افزود: جشنواره تازه دو ساله شده است و کودک است. ما با توجه به تجربیات گذشته سعی می کنیم ضریب خطا را کاهش دهیم.

افق جشنواره در سطح ملی

سید امیر مصباح، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان این نشست از شکل گیری جشنواره ای به نام امام حسین (ع) در آغاز کارش در این معاونت ابراز خوشنودی کرد و افزود: آدمهای بزرگی پشت این جشنواره هستند و امیدواریم پتانسیل آنها موجب ادامه ی این روند شود.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که در سال های آتی سوگ صحنه از سطوح استانی فراتر رفته و در سطح ملی برگزار شود.

جای خالی نمایش سوگواری در گیلان

محمد حسن پور،رئیس اداره فرهنگ و ارشاد رشت گفت: جای خالی نمایش سوگواری در استان وجود داشت. او سوگ صحنه را  قدمی در راه احیای ارزشهای دینی خصوصا پاسداشت قیام امام حسین معرفی کرد.

حسن پور با اشاره به وجود تعداد زیاد بقاع متبرک خاندان اهل بیت در استان گیلان تأکید کرد به عنوان یک سرزمین علوی و فاطمی، از گیلان انتظار چنین جشنواره هایی می رود

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد رشت همچنین تأکید کرد؛ مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر رشت آمادگی همکاری و تعامل با برگزارکنندکان این جشنواره را دارد.

جزئیات دومین جشنواره سوگ صحنه

هومن میر معنوی، مدیر اجرایی این جشنواره گفت: کمبود یک جشنواره قوی در شهری که بالای ۱۲۰ سال قدمت اجرای تئاتر دارد احساس می شد.

او با ارائه ی جزئیات این جشنواره تکمیل کرد: با توجه به دورنمایی که برای ملی شدن جشنواره داریم، نقالی و پرده خوانی هم به بخش های آن اضافه خواهد شد.

سوگ صحنه ۲۴ آبان ماه ساعت ۵ عصر  در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا کلید خواهد خورد و نمایش « دلالان جهنم» آن را افتتاح می کند.

در روز پنجشبه ۲۵ آبان؛ در سانس ده صبح، غریبانه و در سانس ۵ عصر، سلاله به روی صحنه خواهند رفت.

جمعه عصر، نمایش عاشورائیان و شنبه عصر نمایش شب شیشه ای به اجرا می پردازند.

تئاتر گیلان، فرصتی برای برندسازی

رضا رسولی، عضو شورای اسلامی چهارم و پنجم شهر رشت در این نشست ضمن گرامیداشت موضوع این جشنواره ابراز کرد: امام حسین (ع) و حضرت عباس ریشه در اسطوره های دینی و تاریخی شیعیان دارند.

او ادامه داد پیشینیان ۱۴۰۰ سال نهضت خود را با ابزار هنر زنده نگاه داشته اند. و ما امروز باید تلاش کنیم این مفاهیم ارزشمند را با گفتمانی مطابق با زمان خود به نسلهای بعد انتقال دهیم. رسولی همچنین اضافه کرد: ما به عنوان فعالین اجتماعی و فرهنگی جامعه باید مسیری را طی کنیم و ادبیاتی را مورد توجه قرار دهیم که جوانان امروز را تحت تأثیر قرار دهد و جامعه مملو از معنویات شود. رسولی اشاره کرد که تئاتر گیلان می تواند نقطه ی خوبی در جهت تأکید بر برندسازی باشد.

دومین جشنواره سوگ صحنه روز دوشنبه ۲۹ آبان ماه به کار خود پایان خواهد داد.

(۰)(۰)


کد مطلب: 152890
تاریخ: ۲۲ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری دیدار سپیدرود رشت و ذوب آهن اصفهان

گیل نگاه/رضا احمدپور: تیم‌های سپیدرود و ذوب‌آهن عصر امروز در چارچوب هفته نهم لیگ برتر در ورزشگاه سردار جنگل رشت به مصاف هم رفتند. دیدار این دو تیم در نهایت با تساوی بدون گل به پایان رسید.  این…

گزارش تصویری اختتامیه تور جهانی والیبال ساحلی در منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/مانی پوراحمد: اختتامیه تورجهانی والیبال ساحلی تک ستاره منطقه آزاد انزلی ظهر امروز با برتری تیم قزاقستان برابر ایران 1 در دیدار پایانی برگزار شد. مصطفی سالاری استاندار گیلان، احمد ضیایی رئیس فدراسیون والیبال، فریدون لهامی رئیس…

گزارش تصویری از نمایشگاه توانمندی های ورزش وجوانان گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: نمایشگاه توانمندی های ورزش وجوانان استان گیلان از  25 تا 29 مهر از ساعت 9 صبح تا 9 شب در سالن یادگار امام رشت پذیرای علاقه مندان به این حوزه است.        …