نگاهی بر نمایشگاه نقاشی «شوق و شهود» در نگارخانه «کوچه باغ» انزلی

گیل نگاه/نیلوفر روحی:  ملیحه رستمی هنرمندی است که به بیان شوق و شهودش از ابیات ژرف شاعران بزرگ ایران، بر بوم نقاشی پرداخته است.

او متولد مهرماه ۱۳۶۱ و دانش آموخته دکتری مدیریت دانشگاه تهران است و در کنار تخصص خود، هنر را نیز به صورت حرفه‌ای دنبال کرده و دیپلم طراحی (۱۳۷۷) و دیپلم نقاشی (۱۳۷۸) با درجه عالی از دانشگاه هنر تهران را دارا است. رستمی همچنین عضو افتخاری نقاشی موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر نیز هست.

مجمـوعه نقاشی‌های ملیحه رستمی با عنوان شوق و شهود شامل ۲۵ اثر به سبک انتزاعی و با تکنیک اکرلیک روی بوم است که از دل اندیشه‌های گرانقدر شاعران بزرگی چون حافظ، خیام، مولانا، وحشی بافقی و عبید زاکانی خلق شده‌اند.

در بیانیه این هنرمند جهت نمایشگاه شوق و شهود چنین آمده است: «ادبیات پارسی سرشار از موضوعات حماسی، روایات عارفانه و عاشقانه، اسطوره‌ها، فلسفه و اخلاق است. چه نظم باشد چه نثر، به عنوان غذای روح، آنقدر غنی است که منبع خوبی جهت الهام گرفتن می باشد. هنر و ادبیات گاهی شبیه حلقه‌های زنجیر آنچنان به یکدیگر متصلند که درک هر یک با حضور دیگری ملموس‌تر می شوند و واضح است که زندگی نمی‌تواند خالی از ادبیات باشد.

آنچه عامل خلق یک اثر نقاشی می‌شود نتیجه ذوق و الهام نقاش از دغدغه‌هایی است که دارد. حال اگر این دغدغه‌ها از بطن ادبیات باستانی ایران زمین بیرون آید و با جادوی قلم مو و رنگ به تصویر کشیده شود تاثیرگذاری دو چندانی خواهد داشت. قدم برداشتن در راستای حفظ ادبیات کهن و حتی نو و تاکید بر اندیشه‌های ارزشمند بزرگانی که قبل تر مسیر تفکر و تعالی را پیموده اند از علاقمندی‌های من است.

برخی مخاطبان انتظار مشاهده واژه به واژه شعر را در بطن هر اثر دارند اما دوست دارم این نکته را اشاره کنم که آثار نقاشی من برگرفته از حس و اندیسه اشعار است و یک گام فراتر از تصویرسازی صرف می‌باشد. به عبارت دیگر، نقاشی احساس و تفکر پشت هر شعر منتخب می‌باشد. من شعرهایی را که می‌خوانم و می‌توانم ارتباط خوبی با آن برقرار کنم را نقاشی می‌کنم.»

دیگر آثار، دیگر نمایشگاه‌ها

آثار این هنرمند تاکنون در نمایشگاه های متعدد داخلی و خارجی، انفرادی و گروهی از جمله نمایشگاه انفرادی نقاشی، با عنوان ‘حلقه و حلول’ و برگرفته از اشعار مولانا (۱۳۹۳)، گالری آرته، تهران، ایران؛ نمایشگاه انفرادی نقاشی، با عنوان ‘یکی داره میبینه’ و برگرفته از اشعار حافظ (۱۳۹۴)، گالری شلمان، تهران، ایران؛ نمایشگاه انفرادی نقاشی، با عنوان ‘مختصات زن بودن’ (۱۳۹۵)، گالری نگر، تهران، ایران؛ نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی (۱۳۷۸) مرکزی، ایران؛ نمایشگاه گروهی نقاشی، با عنوان “بر بالهای اثیری” برگرفته از اشعار خیام (۱۳۹۶)، گالری شمیده، تهران، ایران؛ نمایشگاه گروهی نقاشی (۱۳۹۶)، مجموعه هنری و موزه خلیج فارس کیش، ایران؛ نمایشگاه گروهی نقاشی (۱۳۹۶)، استانبول، ترکیه؛ نمایشگاه گروهی نقاشی (۱۳۹۶)، باکو، آذربایجان؛ فستیوال گروهی هنرهای تجسمی (۱۳۹۶)، رم، ایتالیا؛ به تماشا گذاشته شده است.

نمایشگاه آثار ملیحه رستمی برگرفته از اندیشه‌های شاعران بزرگ با عنوان « شوق وشهـود » تا روز پنجشنبه ۲۵ آبان ماه ساعت ۱۶ تا ۲۰ در نگارخانه کوچه باغ منطقه آزاد انزلی آماده دیدار علاقمندان به هنر نقاشی و شعر پارسی است.

نگارخانه کوچه باغ در منطقه آزاد انزلی روستای گورابجیر صحرای،کوچه سیار، پلاک ۷۴ واقع است.

حفظ اصالت و بازگشت به خود

مدیر نگارخانه «کوچه باغ» ، خجسته عارف‌نیا، دکتر جامعه شناس و دانش آموخته پاریس است که بیست سال سابقه فعالیت در یونسکو را نیز داشته است.

او که آگاهی بالایی از ارتباط بین هنر و جامعه دارد، در مورد اهدافش از برگزاری نمایشگاه‌های این چنینی به گیل نگاه گفت: با برگزاری نمایشگاه‌های بین رشته‌ای می‌توان مخاطبان مختلف را جذب کرد و مهم‌تر اینکه؛ به کمک هنر مدرن، و ایجاد ارتباط متقابل با ریشه هنر در شاخه‌های مختلف، در صددیم که نوعی بازگشت به خود داشته باشیم و موجب آشنایی بیشتر جوانان با ریشه‌های فرهنگ و هنر شویم.

 

(۰)(۰)کد مطلب: 153202
تاریخ: ۲۳ آبان ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری مراسم جهانی «ساعت زمین» در رشت

گیل نگاه/امیرصالح غنجی: همزمان با رويداد بين المللي «ساعت زمین» که در آخرين شنبه ماه مارس به منظور فرهنگ سازي براي حفاظت از کره زمين در سراسر جهان برگزار می شود، مردم رشت نیز با برنامه خاموش کردن…

گزارش تصویری جشنواره نوروزی ترنم بهار در منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ نمایش های آئینی عروسک های غول پیکر اساطیری گیلان از مجموعه برنامه های جشنواره نوروزی ترنم بهار عصر امروز (شنبه 4 فروردین ماه) به همراه غرفه های صنایع دستی در منطقه آزاد انزلی برگزار شد…

گذری به گلزار شهدای رشت در لحظه تحویل سال

گیل نگاه:  مطهر منفرد/ لحظه تحویل سال که از راه میرسد، خانواده ها به هر طریق ممکن گردهم جمع میشوند تا عبور از زمستان و پای گذاشتن در بهار را با عزیزان خود جشن بگیرند. در این میان…