ماجرای خودكشی یک امدادگر در مناطق زلزله‌زده صحت دارد/۱۰۰ نفر در جریان زلزله معلول شدند

گیل نگاه:از جمله خسارت‌های جبران‌ناپذیری كه بعد از زلزله كرمانشاه پدیدار شد، ماجرای آسیب‌های اجتماعی و فشارهای روانی سنگینی است كه دامان بسیاری از شهروندان زلزله‌زده را گرفته است و چه‌بسا تا پایان عمر آن‌ها را رها نكند؛ خسارت‌های غیرقابل‌انکاری كه معاون سازمان بهزیستی كشور اعتقاد دارد از هفته سوم به بعد پدیده‌هایی مثل خودكشی و دیگر آسیب‌های اجتماعی را می‌تواند به همراه داشته باشد.

به گزارش تابناک، در جریان زلزله خانمان‌براندازی كه در هفته گذشته مناطق غربی استان كرمانشاه را لرزاند و جان بسیاری از شهروندان ایرانی را گرفت، تعداد زیادی از كودكان والدین خود را از دست دادند، مادران بسیاری با كشته شدن همسرشان سرپرست خانوار شدند و آمار معلولان این منطقه نیز به شكل قابل‌توجهی افزایش یافت تا درمجموع یكی از تراژدی‌های غم‌انگیز سال‌های اخیر كشور رقم بخورد و آسیب‌های فراوانی را متوجه مردم مناطق زلزله‌زده كند.

در شرایط كنونی كه توجه اكثر امدادگران و مراكز حمایتی كشور به مسائلی مثل ساخت‌وساز دوباره خانه‌ها و تأمین نیازهای معیشتی مردم مناطق زلزله‌زده معطوف است، اشاره به آسیب‌های اجتماعی و فشارهای روانی برآمده از این حادثه تلخ ازآن‌جهت مهم به نظر می‌رسد كه بدانیم این خسارت‌ها جبران‌پذیر نیستند و در صورت بی‌توجهی تا پایان عمر افراد درگیر را همراهی خواهند كرد.

وقتی سخن از آسیب‌های اجتماعی زلزله می‌شود در حقیقت سخن از مادرانی است كه زلزله، همسر و نان‌آور خود و فرزندانشان را از آن‌ها گرفت و از این به بعد خودشان باید برای فرزندانشان نقش پدر را نیز بازی كنند. همچنین سخن از كودكانی است كه ازاین‌پس باید بدون پدر و مادر و حداقل بدون یكی از والدین خود به زندگی ادامه دهند. جدا از دوحالتی كه به آن اشاره شد، در جریان زلزله‌ای كه رخ داد، تعداد زیادی از شهروندان معلول شدند و این اتفاق كه تا پایان عمر قرار است آن‌ها را همراهی كند، فشارهای سنگینی را به آن‌ها تحمیل خواهد كرد.

در همین رابطه چند روز پیش اخباری مبنی بر قطع نخاع چیزی حدود ۱۰۰ شهروند كرمانشاهی از زبان یكی از معاونان سازمان بهزیستی منتشر شد كه بر نگرانی‌های این حوزه افزود.

فرید براتی سده، معاون سازمان بهزیستی كشور و نماینده رئیس این سازمان در مناطق زلزله‌زده در رابطه با آخرین وضعیت آمار معلولین، زنان سرپرست خانوار و نیز كودكان بی‌سرپرست به «تابناك» گفت: چند روز پیش از زبان من خبری در خروجی رسانه‌ها قرار گرفت كه در آن آمده بود، ۱۰۰ نفر در جریان زلزله كرمانشاه قطع نخاع شدند. این خبر به این شكل صحیح نیست و من گفته بودم، ۱۰۰ نفر با شدت‌های مختلف معلول شدند كه از جمله آن‌ها تعدادی افراد قطع نخاع هستند.

 

دلیل تحت پوشش قرار نگرفتن کودکان بی‌سرپرست شده در زلزله از سوی سازمان بهزیستی

براتی در مورد آخرین آمار تعداد معلولان زلزله اخیر ادامه داد: با بررسی‌های بیشتر این آمار به ۱۱۸ نفر رسیده است و بنابراین تاکنون ۱۱۸ نفر با شدت‌های مختلف در جریان زلزله معلول شدند كه عمدتاً هم به دلیل ریزش آوار بوده است. معاون سازمان بهزیستی كشور اضافه كرد: تعداد ۱۵ كودک نیز در این اتفاق والدین خود را از دست دادند كه البته هنوز هیچ‌کدام از این كودكان تحت پوشش سازمان بهزیستی كشور قرار نگرفتند. علت این مسئله نیز آن است كه فرهنگ مردمان این منطقه به‌گونه‌ای نیست كه اجازه دهند فرزند اقوام و آشنایانشان در شرایطی كه آن‌ها امكان سرپرستی او رادارند به سازمان بهزیستی سپرده شود.

وی ادامه داد: در مناطق زلزله‌زده حتی ما با برخی افراد دچار معلولیت روانی شدید روبه‌رو هستیم كه به خانواده و آشنایان آن‌ها تأكید كردیم، سازمان بهزیستی این امكان را دارد كه سرپرستی آن‌ها را بر عهده بگیرد، اما خانواده و آشنایان این پیشنهادات را قبول نمی‌کنند و تأكید دارند خودشان سرپرستی افراد معلوم از جمله جسمی و روانی را بر عهده خواهند گرفت.

معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی كل كشور كه هم اینك در مناطق زلزله‌زده حاضر است، اضافه كرد: در شرایط كنونی و جدا از ۱۵ كودكی والدین خود را از دست دادند، همچنین چیزی حدود ۱۵۰ زن سرپرست خانوار خواهیم داشت كه سازمان بهزیستی آمادگی كامل خود را برای سرپرستی و حمایتی مستمر از آن‌ها اعلام كرده است.

این مقام مسئول در رابطه با ادعاهایی كه پیرامون وقوع خودكشی در مناطق زلزله‌زده مطرح است نیز به خبرنگار «تابناك»، گفت: تنها یك مورد خودكشی در این مدت به ما گزارش شده است كه در شهر دالاهو رخ داد و نكته مهم این خودكشی آن است كه فردی كه خودكشی كرد، از اهالی منطقه نبود و یكی از امدادگرانی كه برای امدادرسانی به منطقه آمده بود، این كار را انجام داد.

وی در مورد چرایی خودكشی این فرد، تأكید كرد: ما در جریان دقیق دلیل خودكشی او نیستیم و احتمالاً به دلیل متأثرشدن از فضای غم بار مناطق زلزله‌زده دست به چنین كاری زده و یا زمینه‌های قبلی و شخصی این اقدام را داشته است. براتی در رابطه با آسیب‌های اجتماعی مثل خودكشی و میزان نگرانی از این آسیب‌ها در مناطق زلزله‌زده تأكید كرد: باید دقت داشته باشیم كه خودكشی و آسیب‌های اجتماعی در کوتاه‌مدت خود را نشان نمی‌دهد و این مسائل باگذشت حداقل یك ماه از حادثه آرام‌آرام بروز خواهند كرد.

براتی در مورد برنامه‌های سازمان برای مقابله با این‌چنین آسیب‌هایی اضافه كرد: از روز اول زلزله، روانشناسان و مددكاران اجتماعی ما در منطقه حاضر شدند و مشاوره‌های درمانی خود را آغاز كردند. ما این آمادگی راداریم كه بحث‌های حمایتی و مشاوره‌ای را پیش ببریم و در د حال حاضر نیز سركشی و همدلی با زلزله‌زدگان كه در چادرها اسكان داده شده‌اند، با جدیت ادامه دارد.

معاون سازمان بهزیستی كشور در مورد مشكلات مالی سازمان كه احتمالاً فرایند انجام وظایف را با مشكل مواجه خواهد كرد، افزود: دولت تاكنون برای زلزله اعتباری به سازمان بهزیستی نداده است، اما کمک‌های مردمی قابل‌توجهی جمع‌آوری کرده‌ایم و از این بابت با مشكل مالی روبه‌رو نیستیم. وی افزود: بررسی‌ها حكایت از این دارد كه خانه و محل اسكان چیزی حدود ۵ هزار مددجوی سازمان بهزیستی در جریان زلزله تخریب ۷۰ درصد تا ۱۰ درصد شده است و ما وظیفه‌داریم با توجه به معلولیت و مشكلات مالی مددجویان سازمان، فرایند ساخت‌وساز خانه آن‌ها را بر عهده بگیریم.

وی در پایان تأكید كرد: حجم تخریب‌ها زیاد است و اگرچه دولت تلاش خود را برای جبران خسارت‌ها به كار خواهد بست، اما اگر مردم به كمك سازمان‌های حمایتی نیایند، دولت به‌تنهایی توان جبران حجم بالای خسارت‌ها را نخواهد داشت.

(۰)(۰)


کد مطلب: 155038
تاریخ: ۲ آذر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…