گزارشی از سفر به بازارهای روسیه و حضور در نمایشگاه جهانی غذا؛

صادرات به روسیه از همایش‌ها تا واقعیت؛فود سیتی مسکو

گیل نگاه/مومن صالحی 

    پژوهشگر اجتماعی

میزان واردات کشور روسیه در سال بیش از ۱۵۰۰۰ میلیون دلاراست، در موقعیت فعلی سهم ایران از این بازار در سال   ۱۳۹۴      ۱۷۳ میلیون دلار  و در سال   ۱۳۹۵       ۲۱۸  میلیون دلار   و در نیمه اول سال ۱۳۹۶  به ۲۲۸ میلیون دلار رسیده که چنانچه به همین منوال ادامه یابد شاید به حدود ۲%  از واردات کشور روسیه برسد، این در حالی ست که نماینده مردم بندر انزلی در ۶ آبان ۱۳۹۶ طی مصاحبه‌ای میزان صادرات ایران به روسیه را خنده‌دار می‌داند و به نظر می‌رسد در صحت‌وسقم همین اعداد نیز شک و شبهه‌ای وجود دارد و رسیدن به ۲% دست‌یافتنی نخواهد بود. از این منظر بهره استان گیلان به‌عنوان نزدیک‌ترین استان با داشتن مرزهای آبی با کشور روسیه ، چقدر است؟ الله‌اعلم ، اما قطعاً بسیار ناچیز و غیرقابل ذکر است .

در همایش‌های کشوری و مناطق آزاد و حتی مجامع بخش خصوصی ماجراها به گونه دیگری در جریان است ، حرف‌های پرطمطراق در مورد صادرات و نشان دادن درب‌های باغ سبز ، سودهای صادراتی بالا، باز بودن درب‌های روسیه برای انواع کالاهای ایرانی ، حرف‌وحدیث‌هایی که تا از نزدیک نبینیم و *مشاهده میدانی * در کار نباشد در مورد راستی آزمایی آن نمی‌توان قضاوت نمود و نه قادر به تحلیل سالم و واقعی خواهیم بود .

با قصد و نیت تحقیق و تعمق در واقعیت جاری و ساری در  بازار روسیه همراه تیمی اقتصادی در سپتامبر ۲۰۱۶  عازم مسکو شدیم ، افزون بر حضور در نمایشگاه جهانی غذا ، از مراکز کل فروشی مسکو در فود سیتی و بازارهای خرده‌فروشی درهایپر مارکت های بزرگ آشان و مترو  بازدیدی مفصل نموده و گزارشی به‌غایت کامل با عکس، مصاحبه و مذاکره تهیه، تدوین و تنظیم نمودیم .

در نمایشگاه جهانی غذا  بیشتر کشورهای شرق آسیا شرکت کرده و نوع محصولاتی که برای عرضه داشتند در اصل ترکیباتی  از اسنک‌های متنوع  و امولسیون‌های از شربت‌ها و پودرهای مختلف خوراکی بود که بسیار کمتر از حد انتظار نام   World food moscowبود .

تعدادی شرکت بزرگ ایرانی تولیدکننده لبنیات ، بیسکوئیت  و از این قبیل نیز باقدرت تمام در این نمایشگاه به شناساندن محصولات خود مشغول بودند، اما در فروشگاه‌های مسکو اثر یا نشانی از کالایی با برند  ایرانی دیده نمی‌شد .

بازار عظیم کل فروشی مواد غذایی فود سیتی مسکو ، میدان بار بسیار عریض و طویل، خارج از تصور یک میدان بار از حیث بزرگی و عظمت ست که با زیرساخت‌های انواع سردخانه، سالن‌های بزرگ نگهداری و فروش محصولات با دمای قابل‌کنترل ، پر از کشنده‌های کانتینر دار لوکسی است که گویا از سراسر جهان مواد غذایی را به این بازار ارائه و عرضه می‌کنند ،  توجه هر تازه‌واردی را به سمت خود می‌کشاند ،به‌نحوی‌که  می‌توان  آن‌ها یکی از جاذبه‌ها  مهم گردشگری برای تجار و بازرگانان برشمرد.

تنوع ، گوناگونی ، کیفیت ،تازگی و زیبایی ظاهر و بسیار محسوس انواع میوه ، سبزی و سیفی از یک‌سو ، اشکال بسته‌بندی‌های جذاب و گیرا از سمتی دیگر و از همه برجسته‌تر قیمت‌های کل فروشی محصولات  قابل‌اعتنا و تأمل‌برانگیز بود. قیمت پاره‌ای از اقلام میوه و سبزی‌ها در سپتامبر ۲۰۱۶  و به‌روزرسانی بهای آن‌ها در مهرماه   ۱۳۹۶در فود سیتی به ارزش کل فروشی:

اقلام  هر کیلوبه روبلبه تومان در مهر ۱۳۹۵در مهر ۱۳۹۶
پرتقال۱۷۵۱۰۱۵۰۱۱۹۰۰
نارنگی و کیوی۱۴۸۸۵۸۴۱۰۰۶۴
خیار ساده۵۴۳۱۳۲۳۶۷۲
هویج۴۲۲۴۳۶۲۸۵۶
پیاز سفید یا قرمز۲۶۱۵۰۸۱۷۶۸
کلم قرمز۲۳۱۳۳۴۱۵۶۴
سیب‌زمینی۹۱۵۲۷۸۶۱۸۸
سیر فله۲۰۷۱۲۰۰۶۱۴۰۷۶
گوجه‌فرنگی درجه‌یک۸۱۴۶۹۸۵۵۰۸
خیار خاردار۷۰۴۰۶۰۴۷۶۰
انگور سفید معمولی۱۱۲۶۴۹۶۷۶۱۶
موز۴۹۲۸۴۲۳۳۳۲

 


قیمت  هر کیلو خشکبار شامل :  پسته خوب معمولی ۹۰۰ روبل( ۶۱۰۰۰ تومان )  – مغز بادام درختی خوب ۶۵۰ روبل (۴۴۲۰۰ تومان ) – مویز سیاه خوب ۴۳۰ روبل (۲۹۲۴۰ تومان)- مغز فندق خوب ۷۰۰ روبل (۴۷۶۰۰ تومان ) – الو قیسی خشک ۴۴۵ روبل ( ۳۰۲۶۰ تومان ) – خرمای کبکاب ۹۰ روبل (۶۱۲۰ تومان ) .

هزینه حمل هر کانتینر سردخانه دار با ۱۹ تن باراز آستارا به مسکو ۴۵۰۰ دلار + هزینه بسته‌بندی متناسب با فرآورده‌ی موردنظر .  هر یک از اجناس فوق با حداکثر  ۱۰% قیمت کمتر از نرخ‌های اعلامی قادر است به‌راحتی  و به شکل کانتینری در فود سیتی با تجار کل فروش روسی و آذری معامله شود  و پول خود را نقداً دریافت نمود.

با نگرش و التفات به نرخ‌های فروش  محصولات  عمدتاً کشاورزی فوق، مجال ارزش‌افزوده فراوانی در بسیاری از کالاهای تولیدی استان گیلان و ایضاً تجارت تولیدات  زراعتی استان‌های همسایه گیلان وجود دارد، مثل نارنگی و کیوی به سهولت در دو استان گیلان و مازندران قابل تامین و بسته‌بندی ساده طبق  نمونه‌هایی که در دسترس همگان ست ازجمله میوه‌هایی است  که به قیمت دو دلار در فود سیتی خریدار دارد و این یعنی ارزش‌افزوده ۱۰۰% که علیرغم در نظر گرفتن همه هزینه‌های بسته‌بندی ،حمل و هزینه‌های متفرقه  ، می‌تواند در افزایش رفاه شهروندان گیلانی تأثیرگذار باشد  آن‌گونه که ارزش به آب‌وآتش زدن را دارد.

درعین‌حال نیز دشواری‌های هم در بخش زیرساخت‌ها خودنمایی می‌کنند نظیر ساماندهی امور بانکی ، به‌روزرسانی ناوگان حمل‌ونقل بین‌المللی زمینی و دریایی ، بیمه و سرمایه در گردش کافی و البته بخشی خلا اطلاعاتی تجارت بین‌الملل ، که با نظر ویژه  و وساطت استانداری گیلان از راه ایجاد کارگروهی اجرایی با اعضایی کار بلد و زبده  و نه چهره‌های تکراری که در همه کارگروه‌ها حضور دارند می‌توان به کاهش موانع یاری رساند .

در  جهت ساماندهی  و رفع موانع ،با پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت و سوبسیدی به شرکت‌های سهامی عام ، یا بخش‌های خصوصی امین  می‌توان نسبت به حل‌وفصل مشکلات اقدام نمود،تا مسیر صادراتی، شاهراه خود را به بازار روسیه به شکل پایدار باز کند   .

در این مسیر مهم‌ترین موانع را، مباحث بانکی ، ابهام در چگونگی دریافت بهای کالاهای فروش رفته ،عدم وجود مراکز و شرکت‌های ایرانی و به‌ویژه گیلانی تجاری مستقر در فود سیتی مسکو می‌توان نام برد . این در حالی ست که سازمان همیاری‌های شهرداری قم باقدرت تمام در آن بازار حضور فیزیکی دارد .


اگر پایانه و ایجاد کنسرسیوم چند شرکت تجاری گیلانی با حمایت تسهیلاتی استانداری برای انجام پروژه تحقیقاتی رفع موانع فروش کالا مشخصاً در فود سیتی مسکو و تامین سرمایه در گردش این کنسرسیوم مهیا شود ، نظاره گرتحولی عمیق در امر صادرات و بهبود قابل‌توجه وضعیت کشاورزان و کارگران و تجار گیلانی خواهیم بود ، درعین‌حال ورود به بازار مسکو قطعاً یک پروژه تحقیقاتی و عملیاتی و اقتصادی همه‌جانبه است و به‌راحتی قابل وصول نیست .

دریغ که بسیاری از نهادهای متولی امور صادرات و تسهیل گری و اطلاع‌رسانی به تجار ، برای رونق امر صادرات، دارای فعالیت‌هایی غیرعلمی و نمایشی هستند و در دیوارکشی و انحصار اطلاعات تولیدشده ید طولایی دارند ،به‌طور مثال محال است با مراجعه شهروندان عادی از تجار و بازرگانان به امثال اتاق بازرگانی گیلان بتوان کمترین اطلاعات  کاربردی دریافت نمود ، یا بررسی سفرهای هیئت‌های تجاری با اسپانسرینگ نهادهای دولتی کمتر به عملیات اجرایی منتج شده و بیشتر در حد گفت و گو و مانورهای تبلیغاتی باقی مانده است.

ورود بخش‌های خصوصی و یا تعاونی‌های روزآمد شده مدعی و با عزمی جدی ، با حمایت نهادهای دولتی در امر صادرات ، آنان را قادر به  شکستن سد و موانع صادرات گیلان به روسیه می‌نماید . آنچه قطعی و مسجل می‌نماید رویکردی جدید برای صادرات محصولات کشاورزی به روسیه ضروری ست و می‌بایست طرحی نو درانداخت .

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 155597
تاریخ: ۶ آذر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…