علیرضا عظیمی دانشمند برگزیده جهان از نگاه یونسکو:

به خاطر تلاش و تخصص در زمینه طب سنتی جایزه یونسکو به من اهدا شد/ جایزه یونسکوی خود را به شهدای ایران تقدیم ‌می‌کنم

گیل نگاه: نشست خبری سیدعلیرضا عظیمی دانشمند برگزیده  جهان از نگاه یونسکو در سال ۲۰۱۷ با حضور جمعی از اصحاب رسانه در رشت برگزار شد.
پروفسور عظیمی در این نشست با اشاره به کسب عنوان دانشمند برتر سال ۲۰۱۷ جهان از نگاه یونسکو به تشریح فعالیت های خود در طول این چند سال اخیر پرداخت.
وی درباره بیوگرافی خود گفت: بنده سیدعلیرضا عظیمی متولد سال ۱۳۵۲ هستم، پدر من گیلانی است و متولد تهران هستم و از گذشته تاکنون به تحقیق و پژوهش در حوزه طب سنتی مشغول هستم.

وی با بیان اینکه مدارک برای من اهمیتی ندارد، اظهار کرد: دلیل اینکه این جایزه را به من دادند تخصص بنده بر روی طب سنتی بود.
عظیمی که رییس دپارتمان طب سنتی جهان نیز هست گفت: اولین رییس این دپارتمان هستم که بعد از ۲۰ سال تلاش توانستیم در روسیه از نظر آکادمیک ثبت کنیم و دانشمندان و کشورهای مختلف با ما همکاری می کنند.
وی ادامه داد: سعی ما بر این بوده که طب سنتی را ساماندهی کنیم زیرا برخلاف آن چیزی که مردم فکر می‌کنند طب سنتی و گیاهان دارویی بی‌ضرر نیستد و بدترین سم‌ها می‌توانند گیاهان دارویی باشند.

 عدم تبحر در طب سنتی و آسیب به بیماران
عظیمی با اشاره به اینکه دخالت در درمان تنها معضل ایران نیست و در کل دنیا وجود دارد، اظهار کرد: افرادی که تبحر در طب سنتی ندارند و ناخواسته وارد بحث درمان می‌شوند، سبب آسیب رسیدن به بیمار می‌شوند. تمام دنیا امروزه بر روی ساماندهی کردن گیاهان دارویی کشورها، شناسایی، روش های درمانی کهن کشورها و علمی شدن آنها با هماهنگی و تحقیق دانشمندان پزشکی فعالیت می‌کنند.
عظیمی افزود: برخی با دخالت در کارهای پزشکی جان بیماران را به خطر می اندازند و این موضوع در تمام دنیا وجود دارد.
وی با اشاره به حضور خود در سازمان پزشکان ملل متحد، گفت: با ادغام چند سازمان، سازمان فیزیک نظری شکل گرفت بعد از یکسال و پس از رأی گیری که انجام شد، بنده سال گذشته به عنوان رییس سازمان فیزیک نظری انتخاب شدم.
وی توجه به مسئله بهداشت و سلامت را از دغدغه های اصلی مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: در همه دولت‌های انقلاب بحث بهداشت و درمان از معضلات مهم کشور بود. در تمام دنیا هر فردی برای مردم ارزش قائل باشد بهداشت و درمان را در اولویت قرار می‌دهد و بحث طب سنتی در دنیا در اولویت است. آسیبی که بشر از طب سنتی در درمان‌های غلط می‌بیند بسیار زیاد است و همه می‌خواهند نقش یک پزشک را ایفا کنند.
وی ادامه داد: تحقیق علمی کردن در بخش طب سنتی از دغدغه های کشورهای مختلف است. پرچم‌ها و سیاست‌ها مهم نیستند، اگر یک کودک بیمار مسلمان یا مسیحی، ایرانی یا سوری و یا آمریکایی باشد فرقی نمی کند و همه به یک کودک بیمار کمک می‌کنیم.
عظیمی با اشاره به مهمان نوازی و انسان دوستی ایرانی ها، گفت: ایرانی‌ها همیشه به افراد نیازمند و بیمار کمک می‌کنند و این را می توان از شاخصه های فرهنگی مردمان آن دانست. در بحث درمانی مهم این است که کار علمی صورت پذیرد و خروجی کار ما سلامت مردم باشد.

 ایده ای بر اساس روش های باستانی ایران

عظیمی با اشاره به اینکه تحقیقات بنده در زمینه طب سنتی بوده است، اظهار کرد: بنده یک تئوری دارم با نام «تئوری پنج پیکر» که براساس روش‌های باستانی ایران طراحی شده است.
وی آموزه های درمانی را از شاخصه های مطرح در دوران ایران باستان دانست و گفت: برای درمان بسیاری از بیماری ها هنوز به شیوه های گذشتگان رجوع می شود و بعنوان مثال اگردر ایران کسی سرما بخورد مادربزرگ ها به درمان او می پردازند.
وی در خصوص «تئوری پنج پیکر» گفت: این تئوری یک تئوری فراموش شده است که ما بر روی آن مطالعه کردیم و نقاط بدن را شناسایی نمودیم که چه نقاطی تحریک شود چه تأثیری روی بدن انسان میگذارد و آناتومی فرد ایرانی را بررسی کردیم و سپس روی سایر افراد بررسی نمودیم.
وی با اشاره به اینکه این روش یک روش کاملا ایرانی و فراموش شده بود که ما آن را مدرن کردیم، گفت: ما سعی کنیم تعادل ایمنی بدن را در بیمار ایجاد کنیم تا بیماری درمان شود.
عظیمی با اشاره به اینکه این روش بر روی بیماران صعب العلاج مثبت بوده است، اظهار کرد: این روش تا ۲۰ یا ۳۰ سال دیگر برای فراگیری به زمان احتیاج دارد.
وی با اشاره به اینکه مهمترین دغدغه‌های افرادی محققی مانند بنده این است که روش های بومی درمان را در کشور خود شناسایی کنیم، گفت:
متأسفانه ما چیزی از گذشته خود نداریم و یک فردی که کار طب سنتی می‌کند را امروز به عنوان یک عطار می‌شناسیم. مهم ترین کاری که باید در کشور انجام دهیم شناسایی طب سنتی و به وجود آوردن بانک اطلاعاتی در این زمینه است.
عظیمی با بیان اینکه ما روش درمانی را ریجستر کردیم اینکه در ایران اجرا شود را نمی دانم، گفت: با بنده صحبتی نشده است و به شخصه از من حمایتی صورت نگرفته است اما اگر این کار صورت پذیرد به کشور خود خدمت می‌کنم.
وی روش خود را کمک کنند و تسریع کننده روند درمانی دانست و تصریح کرد: سالها طول می کشد که اجرایی شود.
عظیمی در خصوص دریافت لقب «مارکز» اظهار کرد: دانشمندانی که برای بشریت کاری می‌کنند و یا تئوری از آنها ثبت شده، خاندان‌های مختلف به آن فرد لقب می‌دهند و با این لقب می‌شود در جاهای علمی که دعوت نکردند حضور پیدا کنیم. البته نه مسیر ما به آنجا می‌خورد و نه استفاد‌ه ای از این عنوان می‌کنیم و مثل ویزای شینگن می‌ماند.
عظیمی گفت: با توجه به اینکه شهردار شهر سنگر عنوان «شهروند» را به بنده دادند و من باید خود را اهل سنگر معرفی کنم، خودم تمایل دارم در شهر سنگر فعالیت‌های تحقیقاتی خود را انجام دهم.

تلاش برای مصادره به مطلوب جایزه یونسکو

پروفسور عظیمی با اشاره به کسب عنوان دنشمند برتر یونسکو گفت: وقتی کسب عنوان این جایزه به دانشگاه من در روسیه اعلام شد خیلی ها تلاش کردند تا بنده را بعنوان یک دانشمند روس معرفی کنند اما کشور من برایم بسیار مهم است و هرجا از من سوال می‌پرسند اهل کجایی می گویم، تالش-گیلان-ایران زیرا پدرم تالش بودند و به گیلانی بود خود افتخار می‌کنم.
عظیمی در پایان با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های من افرادی بودند که برای کشورشان شهید شدند، اظهار کرد: من جایزه یونسکوی خود را به شهدای ایران اهداء ‌می‌کنم.

گفتنی است در این جلسه شهردار شهر سنگر نیز با برشمردن افتخارات ورزشی سید علیرضا عظیمی با اهدای لوح تقدیری شهروند افتخاری سنگر را به وی پیشنهاد داد.
خیرخواه معاون سابق دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این جلسه بر اهمیت طب سنتی و ترویج و تدریس آن تاکید کرد.

 

(۰)(۰)


کد مطلب: 155621
تاریخ: ۶ آذر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
سجاد

من ایشان را می شناسم
لیاقت این جایزه را داشتند
این مرد جان خواهر من را نجات داد و حتی یک ریال هزینه نپرداختیم.و از ما خواست بجای پرداخت هزینه به بیمارستان مراجعه کنیم و به یک دردمند که توان پرداخت هزینه ندارد کمک کنیم

(۲)(۰)

پاسخ

سیران

سلام
ما از طریق یکی از مریض های آقای دکتر عظیمی با ایشان آشنا شدیم و خواهر زاده ام که چند سال از بیماری کبد و خارش شدید عذاب میکشید و هیچ پزشکی نتوانست درمان کند ما چند سال زمان خودرا از این دکتر به اون بیمارستان گذاراندیم تا اینکه با مراجعه به آقای دکتر عظیمی وتشخیص فوق العاده ایشان بعد از چند جلسه و ادامه درمان کم کم بهبودی حاصل شد و در مراجعه بیمارانی را می دیدیم که سرطان و ام اس داشتند و تحت مداوای دکتر بودند و احساس رضایت و بهبودی میکردند
ضمنا ایشان هیچ هزینه ای از ما نگرفتند و با نهایت حوصله پذیرای ما بودند
دکتر عظیمی لیاقت این جایزه را دارند وباید به ایشان گفت خدا قوت

(۱)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…