مشکبید حقیقی در سیمنار مداخلات روانشناسی در بحران عنوان کرد؛

کمک نیروهای غیرمتخصص پرخاشگری زلزله‌زدگان را افزایش می‌دهد/ حضور سازمان‌های مردم‌نهاد در مواقع بحران بسیار سازنده است

گیل نگاه/محمدپورفرشمی: «استفاده از کمک نیروهای آموزش ندیده و غیرمتخصص بحران زلزله را افزایش می‌دهد و زلزله‌زدگان را پرخاشگر می‌کند.»

محسن مشکبید حقیقی امروز چهارشنبه ۱۵ آذرماه در سیمنار مداخلات روانشناسی در بحران که باهدف پویش جمع‌آوری کمک‌های نقدی به زلزله‌زدگان کرمانشاه ، که از سوی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره استان گیلان در سالن همایش مرکز علمی کاربردی آموزش و پژوهش منطقه زندان‌های گیلان برگزار شد با اعلام این مطلب گفت: در مواقع بحران باید از نیروهای آموزش‌دیده استفاده شود تا خطرات ناشی از این حادثه به حداقل برسد.

او افزود: در مواقع بحران و وقوع زلزله، نیروهای داخلی که شامل مهارت شخصی افراد آسیب‌دیده است و نیروهای خارجی برای کمک فعالیت دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد رشت ادامه داد: خطر مداخله‌های خارجی آموزش ندیده بسیار بیشتر از نیروهای داخلی است، زیرا منجر به انجام اقداماتی می‌شود که نیاز واقعی برای آن وجود ندارد.

مشکبید حقیقی با اشاره به اینکه برخی از افراد سانحه دیده در مواقع بحران توان حل مشکلات را از دست می‌دهند، خاطرنشان کرد: باید با مداخله‌های تخصصی روان‌شناختی توان این افراد را به میزان قبل برگرداند و نیروهای تخصصی این کار را در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌دهند.

او  تصریح کرد: حضور سازمان‌های مردم‌نهاد در مواقع بحران بسیار سازنده است و حضور افراد غیرمتخصص و آموزش ندیده بحران را نه‌تنها کم نمی‌کند بلکه موجب تشدید بحران هم می‌شود.

محسن مشکبید حقیقی با اشاره به اینکه کاملاً واضح است که زلزله امکانات خانواده را در هم می‌شکند، افزود: باید به کمک نیروهای متخصص، زندگی زلزله‌زدگان به شرایط مطلوب برگردد و همچنان تلاش شود تا این افراد در شرایط مطلوب باقی بمانند.

او خاطرنشان کرد: برای مدیریت بحران محدودیت زمانی وجود دارد و ظرف ۶ تا ۸ هفته باید شرایط مطلوب فراهم شود.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد رشت بابیان اینکه به‌عنوان‌مثال پرت کردن آب‌معدنی توسط نیروهای امدادی غیرمتخصص برای زلزله‌زدگان موجب می‌شود که خشم برخی افراد بیشتر شود، ادامه داد: بهره‌گیری از نیروهای آموزش‌دیده بروز چنین مشکلاتی را به حداقل می‌رساند.

وی گفت: علاوه بر ارتقای توان فیزیکی، روانی و اجتماعی زلزله‌زدگان باید توان‌بخشی‌ها را نیز برای خانواده‌ها اجرایی کنیم زیرا اگر مداخله‌ها در بخش‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی به‌صورت منسجم انجام نشوند موفقیت در مدیریت بحران حاصل نخواهد شد.

محسن مشکبید حقیقی با به این اینکه در مداخله فردی به‌طور مثال می‌توان به جزئی‌ترین موضوعات فرد سانحه دیده گوش داد، تصریح کرد: برای حل بحران در مداخله خانوادگی نیز باید همه افراد خانواده را درگیر حل مشکلات کنیم.

وی بابیان اینکه اگرچه در زلزله کرمانشاه نحوه استحکام خانه‌های مسکن مهر موردانتقاد بود اما صحبت‌های مداوم در مورد آن موجب افزایش پرخاشگری در زلزله‌زدگان می‌شد، گفت: پاسخ افراد در زمان پس از حادثه در برابر مشکلات ترس و نامیدی است و برای کم‌رنگ شدن این مشکلات باید از صحبت کردن‌های مستمر در این موارد اجتناب کرد.

این استاد روانشناسی دانشگاه آزاد رشت ادامه داد: کاهش علاقه زلزله‌زدگان به فعالیت‌هایی که قبل از وقوع این سانحه از آن لذت می‌بردند و سرکوب بخشی از حوادث در اذهان یکی دیگر از رفتارهایی است که زلزله‌زدگان به آن دچار می‌شوند.

او افزود:خشم زیاد، کم‌خوابی و گاهی خواب زیاد ، عدم تمرکز معمولاً در بین زلزله‌زدگان افزایش می‌یابد که با حضور پزشکان و تجویز داروهای مناسب می‌توان به این افراد کمک کرد.

مشکبید حقیقی با اشاره به اینکه در مواقع وقوع زلزله و پس‌ازآن خانواده‌های کارآمد با مسئولیت‌پذیری زیادی که دارند، سریع‌تر  به منابع موردنیازشان دست می‌یابند، تصریح کرد: خانواده‌های ناکارآمد با استرسی که دارند خشونت‌ها را افزایش می‌دهند و ازهم‌گسیختگی در بین آن‌ها غالب می‌شود؛ این در حالی است که با حضور نیروهای آموزش‌دیده در بخش‌های روان‌شناختی می‌توان وقوع چنین مواردی را مدیریت کرد.

همچنین قرار بود در این سمینار بهمن اکبری، ایرج شاکری نیا،عباس صادقی و موسی کافی هم سخنرانی کنند اما تنها مشکبید حقیقی در این گردهمایی حاضر شد.

در این گردهمایی گروه موسیقی نوای صومعه به سرپرستی عباس پسندیده هم برای حاضران به اجرای برنامه پرداخت.

خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه گیلان، مرکز آموزش و پژوهش منطقه ده زندان‌های گیلان، انجمن علمی روانشناسی دانشگاه گیلان و مرکز علمی کاربردی زندان‌های گیلان هم در برگزاری این گردهمایی همکاری داشتند.

گیل نگاه هم حامی رسانه‌ای پویش جمع‌آوری کمک‌های نقدی به زلزله‌زدگان کرمانشاه بود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 157125
تاریخ: ۱۵ آذر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری دیدار سپیدرود رشت و ذوب آهن اصفهان

گیل نگاه/رضا احمدپور: تیم‌های سپیدرود و ذوب‌آهن عصر امروز در چارچوب هفته نهم لیگ برتر در ورزشگاه سردار جنگل رشت به مصاف هم رفتند. دیدار این دو تیم در نهایت با تساوی بدون گل به پایان رسید.  این…

گزارش تصویری اختتامیه تور جهانی والیبال ساحلی در منطقه آزاد انزلی

گیل نگاه/مانی پوراحمد: اختتامیه تورجهانی والیبال ساحلی تک ستاره منطقه آزاد انزلی ظهر امروز با برتری تیم قزاقستان برابر ایران 1 در دیدار پایانی برگزار شد. مصطفی سالاری استاندار گیلان، احمد ضیایی رئیس فدراسیون والیبال، فریدون لهامی رئیس…

گزارش تصویری از نمایشگاه توانمندی های ورزش وجوانان گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: نمایشگاه توانمندی های ورزش وجوانان استان گیلان از  25 تا 29 مهر از ساعت 9 صبح تا 9 شب در سالن یادگار امام رشت پذیرای علاقه مندان به این حوزه است.        …