زنان؛از استفاده ابزاری تا تهدید امنیت اجتماعی

 امیر مرکبی

فعال دانشجویی

مشکلاتی که جامعه امروز ایران به دلیل کمرنگ بودن مشارکت فعال و مستقیم بانوان در اجتماع با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند ، می‌تواند علل مختلفی داشته باشد و هرکدام از آن علل در یک‌بخشی کم‌رنگ و دارای اثر حداقلی است و در بخشی دارای تأثیر بسزا است .

درگذشته‌ای نه‌چندان دور، زنان و دختران ایرانی از حق تحصیل محروم می‌ماندند و نقش آنان در اجتماع بسیار کمرنگ‌تر ازآنچه امروز شاهد آن هستیم بود. امروزه نیز در افغانستان و پاکستان و عربستان (با شدت و ضعف) زنان و دختران به‌راحتی از حق تحصیل ، رانندگی، مشارکت سیاسی ، انتخاب مسیر زندگی و بسیاری از حقوق ابتدائی انسانی محروم می‌شوند . اکنون فرصت مناسبی است تا باگذشت چندین دوره مهم فرهنگی از زمانی که بانوان ایرانی از حق تحصیل محروم می‌شدند، به آسیب‌شناسی آن رفتارهای محدودکننده پرداخت .

عامل مهم تأثیرگذار در بروز این‌گونه رفتارهای سلبی و محدودیت تاثیرگرفته از اندیشه متولیان امور فرهنگی و اجتماعی است. مسئولان ذی‌ربط و تمامی افرادی که به‌صورت مستقیم در چنین اموری نقش محوری ایفا می‌کنند می‌بایست ابتدا در مورد اندیشه‌های نادرست پیشین در ارتباط با بانوان تجدیدنظر کنند و متوجه این امر شوند که نحوه‌ی نگاه و اندیشه آنان در خصوص مسائل فرهنگی- اجتماعی ، گاها می‌تواند ضربات سخت و جبران‌ناپذیری بر پیکره نحیف اجتماع و روابط ناظر بر آن وارد سازد .

مادامی‌که مسئولان ، به بانوان وزنان با نگاه تهدید و خطر بالقوه (اکثراً این نوع نگاه ریشه در باورها و اندیشه اشتباه پیشینی دارد) نظر کنند و راه علاج آن را در پیاده‌سازی شیوه‌های محدودکننده جستجو کنند ، در آن صورت عجیب نیست که زنان و خواهران ما پشت درب‌های بلند کابینه و ورزشگاه آزادی اسیر اندیشه‌ای بیمارگونه، از حقوق ابتدائی خود در یک جامعه  دموکراتیک بی‌بهره بمانند .

ممانعت از ورود بانوان به عرصه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در هر یک از ابعاد آن مشروط به آنکه عقلا و منطقاً متضمن کمترین خسارتی نباشد ناخودآگاه ظن استفاده ابزاری از نیمی از جمعیت را با بهره‌گیری از شیوه‌های تحمیل زور و اعمال منفی اقتدار تقویت می‌کند.

اما متأسفانه امروزه نیز شاهد این موضوع هستیم که نزد بسیاری از افراد حتی بخش قابل‌توجهی از دانشگاهیان و صاحبان مدارج بالای علمی، عنوان جامعه موفق-از منظر سلامت اخلاقی و اجتماعی -تنها به جامعه‌ای اطلاق می‌شود که در آن «مردان همسرانشان را انتخاب می‌کنند هزینه زندگی را به‌تنهایی تأمین می‌کنند، اندیشه می‌کنند، از حق تحصیل برخوردارند، از تفریحات اجتماعی استفاده می‌کنند و صاحب فرزند می‌شوند.»

امروزه ممکن نیست بخش عظیمی از جامعه را که صاحب اندیشه و حق انتخاب است، درون خطوط قرمز فرضی محصور کرد؛ جامعه پویا جامعه‌ای است که برخلاف نگاه جنسی تک‌قطبی ، بانوان در آن تهدیدی برای امنیت اجتماعی محسوب نمی‌شوند ، بلکه حضور آنان در اجتماع فرصتی گران‌بها برای اصلاح ناهنجاری‌های اخلاقی-فرهنگی جامعه به شمار می‌آید. تضادهای جامعه سنتی و نو در ایران ، بیش از همیشه رخ نمایانده است و تنها گزینه پیش رو برای احقاق حقوق انسانی و عقلی و قانونی نیمی از جمعیت جامعه ، تغییر مبنای اندیشه و تفکر جوانان و متولیان نسل‌های بعدی در خصوص حضور مثبت و موفق بانوان در سطح اجتماع است.

گيل نگاه: انتشار اخبار و يادداشت های دريافتی به معنای تاييد محتوای آن نيست و صرفا جهت انجام رسالت مطبوعاتی و احترام به مخاطبان منتشر می‌شود.

(۰)(۰)


کد مطلب: 157760
تاریخ: ۱۹ آذر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
جواد

زن مربی جامعه است؛
نقش حضرت فاطمه زهرا (س)به عنوان الگوی یک زن مسلمان،
ازاینجا برجسته میشودکه،
باخودسازی تحت مربی گری رب العالمین بجائی رسید؛که
از چهارلایه وجودی صدر به شغاف و از قلب به فؤاد خود دست یافته ؛
و دارای یک فؤاد مطمئنه و با ثبات شد.
چنین شخصیتی است که در دفاع از ولی خود امام علی(ع) تزلزل ندارد و می‌تواند سید جوانان اهل بهشت را بپروراند.
امام حسن وامام حسین ثمره فؤاد حضرت فاطمه زهرا(س)هستند؛
زن باتربیت صحیح خویش،کشورها وملت هارا آباد وآزاد می کند؛
چون خدای متعال وظیفه حرث انسان ها را برای زنان ،خلق وجعل نموده اند؛
مبدا همه سعادت ها و شقاوت ها درهمه جوامع ،زنان هستند.

(۰)(۰)

پاسخ

پتک اهنی

شما هم زیادی پیاز داغش زیاد کردی زنان هیچوقت در ایران منع تحصیل نداشتن قانون همچین منعی برایشان ایجاد نکرده بود

(۰)(۰)

پاسخ

جواد

دختران وزنان جامعه که خودراآلوده به فرهنگ وارداتی کرده اید،
مراقب باشید،در دام پهن شده ،اسکورت سرویس هائی که هنوز،دستگیرنشده اند، نیافتید.
اینستاگرام و تلگرام و.....................................................

(۰)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…