در جلسه مشترک استاندار گیلان با کارکنان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان تشریح شد؛

ابعاد مختلف مشکل ایجاد شده برای رضا علیزاده/کمپینگ‌های گردشگری به هیچ شخص حقیقی واگذار نشده است/ در صورت عدم واگذاری کمپینگ‌ها به شهرداری حق دولت تضییع می‌شد

گیل نگاه/ مریم صابری: صبح امروز یکشنبه ۲۶ آذر مصطفی سالاری استاندار گیلان به همراه معاون عمرانی و سیاسی و امنیتی خود به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان رفت اما رضا علیزاده مدیرکل، در اداره حضور نداشت تا برای استقبال از حاضر شود و جلسه نیز بدون حضور او تشکیل شد.(گزارش تصویری را اینجا مشاهده کنید)

وقتی دیروز خبری ابتدا در برخی رسانه ها مبنی بر بازداشت یکی از مدیران به دلیل «تضییع حقوق بیت‌المال» منتشر شد شاید آخرین اسمی که به ذهن بسیاری می‌رسید رضا علیزاده مدیر کل خوشنام میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان بود. اما در میان تعجب بسیار علیزاده‌‌ همان مدیر مورد نظر دستگاه قضایی بود . مدیری که برای پاسخ به چند سوال در مرجع قضایی حاضر شده بود اما در آخرین دقایق مانده به پایان کار اداری با درخواست وثیقه بسیار سنگین یک‌میلیارد تومانی مواجه شد تا مسئولان اداره و استانداری نتوانند برای تامین این خواسته در زمانی کوتاه کاری از پیش ببرند و خبر بازداشت او در سطحی وسیع منتشر شود.

اما امروز یکشنبه مصطفی سالاری استاندار گیلان به همراه محمد احمدی‌پور و حجت شعبانپور معاون عمرانی وی در جلسه‌ای با کارکنان میراث و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخ‌گویی به شکایات سازمان میراث فرهنگی کشور حضور یافتند تا شرح کاملی از ماجرای پرونده را بشنوند. همه کارکنان و معاونت‌های این اداره به‌شدت متعجب و ناراحت هستند که چرا در مورد پرونده‌ای که یک واگذاری موقت به شهرداری رشت برای اداره بهتر بیت‌المال است عنوان «تضییع حقوق بیت‌المال» برچسب‌گذاری شده است.

اما شروع ماجرا به تصمیماتی برمی‌گشت که در دولت احمدی‌نژاد گرفته‌شده بود و به‌مانند ده‌ها پروژه دیگر ناتمام و یا نیمه‌تمام به دولت بعدی منتقل‌شده است.

کمپینگ‌های گردشگری نافرجام،حاصل سفرهای استانی دولت احمدی نژاد

محمدتقی شعبانی مدیر واحد حقوقی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در ابتدای این جلسه موضوع پرونده را کمپینگ‌های گردشگری عنوان کرد و در مورد آن توضیح داد: در سال ۸۴ هم‌زمان با سفر دولت محمود احمدی نژاد به گیلان، احداث کمپینگ‌ها با هدف سفرهای ارزان‌قیمت  در زمینی  متعلق به شهرداری و با هزینه دولت  پیش بینی شد. برای استان گیلان نیز ۱۶ کمپینگ برای ۱۶ شهرستان پیش‌بینی‌شده است. او در ادامه بابیان اینکه این طرح غیرانتفاعی بود گفت: وصول درآمد و برگشت پول به خزانه مطرح نبود.

شعبانی ادامه داد: با اعتبارات قطره‌چکانی طرح تکمیل نشد و تنها ۵ کمپینگ آماده شد. مدیر حقوقی میراث فرهنگی ادامه داد: که این پروژه برای تکمیل و استفاده بهتر به‌ناچار و به‌صورت موقت به شهرداری‌ها تحویل داده شد. چون اگر به همین صورت باقی می‌ماند حقوق دولت و آن چیزی که هزینه شده بود از بین می‌رفت.

شعبانی با اشاره به نظر سازمان بازرسی در این مورد گفت: این سازمان معتقد است که واگذاری‌ها هرچند موقت بود اما ماده ۸۸ را عمل نشده و باید از محل سود به خزانه برگشت می‌خورد.

او ادامه داد: در عین حال بر اساس تمامی صورت‌جلسه های موجود این کمپینگ ها به هیچ شخص حقیقی واگذار نشده و به شهرداری‌ها تحویل داده شده که ارگانی شناسنامه دار در کشور و استان است.

در ادامه جلسه حجت شعبانپور معاون عمرانی استاندار نیز گفت: در مورد این مشکل من با آقای مسرور ریس سازمان بازرسی استان هم جلسه داشتم و وقتی موضوع پرونده در مورد واگذاری موقت پروژه به شهرداری برای تکمیل و بهره‌برداری بود را توضیح دادم ایشان این موضوع را قابل‌حل دانستند اما ماجرا به شکل دیگری پیش رفت.

استاندار گیلان نیز در این جلسه بابیان اینکه موضوع واگذاری برای تکمیل پروژه مورد تازه‌ای نیست گفت: ما الزام نسبی داریم که وقتی دولت نمی‌تواند پروژه‌ای را کامل کند آن را واگذار کند.

واگذاری در راستای استفاده بهتر از بیت المال است

محمدرضا رو‌شناسان به‌عنوان مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و پاسخ‌گویی به شکایات سازمان میراث فرهنگی کشور نیز با بیان اینکه این تصمیم در دولت نهم و دهم تصمیم گرفته شد.

او با اشاره به اینکه قرار به ساخت هزار سایت ارزان قیمت بود اما تنها ۳۰۰ مجموعه تکمیل و یا نیمه تمام انجام شد.

رو‌شناسان با اشاره به برخی انتقادهای وارد شده به این طرح گفت:حتی در مورد مکان احداث مطالعات کامل انجام نشده بود و برخی در موقعیت‌هایی ساخته شده بود که مورد ایراد جدی بود.

برطبق دستورالعمل‌های قبلی در حریم شهر‌ها خود شهرداری باید انجام بدهند و بیرون را میراث انجام بدهند اما با این حال میراث از شهرداری تحویل گرفت.

مشکل اصلی نگهداری بود و نمی‌دانستند با ارث به جا مانده از دولت قبل چه کار کنند. برخی به تجهیزاتی مانند سرویس بهداشتی که از حداقل‌ها برخورد شوند احتیاج داشت تا قابل استفاده برای مردم باشد. از سوی دیگر امکانات در معرض خطر تخریب بوده است. درب و پنجره و شیرآلات مورد تخریب قرار گرفته بود. علیزاده تصمیم گرفت که ۵ مورد از این کمپینگ ها رودسر، رودبار، چوکام خمام، فومن و املش را با توجه به مشکلاتی که ایجاد شد به شهرداری‌ها برگردانند.

نظر اداره بازرسی استان درباره موضوع چیست؟

رو‌شناسان با بیان اینکه قرار نبود این حاشیه ایجاد شود در جلسه با مسرور بازرس کل استان هم عنوان کردیم که در ‌‌نهایت می‌توانیم کل قراردا‌ها را برگردانیم یعنی در ‌‌نهایت قول همکاری داده بودند و اما او ماجرای دیروز را بغرنج و پرابهام توصیف کرد و گفت: ابتدا گفتند که تنها با یک فیش حقوقی هم مشکل حل می‌وشد اما بعد تنها چند دقبقه مانده به ساعت ۲ بعد ظهر اطلاع دادند که باید وثیقه یک میلیاردی تهیه شود که نشان می‌داد خواست بر این بوده که ایشان را نگهدارند.

او ادامه داد: حتی نگرانی هایی مبنی بر احضار و قرار وثیقه برای ۱۸ پرسنل دیگر هم وجود دارد.

سمیه میربلوکی یکی از کارکنان اداره کل میراث فرهنگی نیز در این جلسه گفت: ایراد سازمان بازرسی به اداره  میراث فرهنگی این بود که چرا سود حاصل شده بازگردانده نشده است. در صورتی که در این قرارداد زمان برگشت سود پیش بینی نشده و می‌توانست ۵ تا ده ساله باشد در صورتی که این کمپینگ‌ها تنها سه سال است واگذار شده است.

او ادامه داد: در بازرسی قبلی ما را بازخواست کردند که چرا واگذار نکردید؟ اینبار می‌گویند که چرا واگذار کردید؟ اما سوال اصلی ما این است که در صورت عدم واگذاری چه کسی باید از این‌ها نگهداری می کرد؟آیا در آن موقع تضییع حقوق بیت المال مطرح نمی شد؟

از واگذاری کمپینگ‌ها به شهرداری‌ها تا اداره توسط میراث فرهنگی

کیانوش لیاقت ورز معاون سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی نیز در این جلسه گفت: حتی اگر در مورد بحث واگذاری کمپینگ ها به شهرداری ها مورد اشکال باشد چرا در مورد کمپینگ قلعه رودخان فومن که توسط خود میراث فرهنگی اداره می شود اشکال وارد شده است؟

در پایان نیز استاندار گیلان از کارکنان خواست که دلسرد نشوند و با قوت قلب به کار خود ادامه دهند. نماینده عالی دولت سپس از کارکنان اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان خواست که با توجه به مشکل پی آمده برای مدیرکل این اداره، دلسرد نشوند و خواهش اصلی خودش را این‌طور عنوان کرد: با قوت قلب به کار خود ادامه دهید و برای مردم کار کنید. استاندار همچنین به کارکنان میراث فرهنگی گفت: فرا‌تر از وسع و آبرویمان برای رفع مشکلات و موانع تلاش خواهیم کرد.(گزارش را در اینجا بخوانید)

حال باید دید که این ماجرای که معاون سیاسی امنیتی استاندار نیز آن را یک مشکل اداری قابل حل دانست (اینجا بخوانید) چگونه پایان می پذیرد.

(۰)(۰)


کد مطلب: 159088
تاریخ: ۲۶ آذر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.
حقوقی

با سلام خدمت سر دبیر محترم و مجموعه پر تلاش گیل نگاه از اینکه اخبار رو اینطور شفاف و واقعی اطلاع رسانی می کنید به نوبه خود به عنوان یک شهروند سپاسگذارم ولی متاسفانه بعضی از این پایگاههای به ظاهر آزاد و تحلیلی و در اصل زرد و بی محتوا با رفتار غیر حرفه ای و با درج مطالب راست و دروغ در کنار هم با تاثیر از گروههای و خط و خطوط خاص و از پیش تعیین شده به جای تنویر اذهان عمومی موجبات تشویش اذهان عمومی رو فراهم میکنن که واقعا جای تاسف داره . اداره ارشاد هم در استان گیلان به عنوان متولی امر انگار وقتی برای رسیدگی و یا نظارت بر اینگونه رسانه ها نداره !

(۱)(۰)

پاسخ

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…