در نشست‌ تخصصی آسیب‌شناسی چالش‌های ازدواج دردانشگاه گیلان عنوان شد؛

برای اولین بار در ایران؛کارگروه تخصصی آسیب‌های اجتماعی در گیلان تشکیل می شود/ رتبه گیلان در استواری روابط خانوادگی پایین است

گیل نگاه/ شقایق نوشاد: نشست‌ تخصصی بررسی آسیب‌های اجتماعی با موضوع آسیب‌شناسی چالش‌های ازدواج در ایران با سخنرانی عبدالله رستمی رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی و عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه گیلان، محمد امین کنعانی و دکتر هدا حلاج‌زاده عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان امروز ۲۹ آذر در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد.

در ابتدای این نشست که در زمره سلسله نشست‌های بررسی آسیب‌های اجتماعی است میلاد بسطامی دبیر برگزاری این گردهمایی با بیان اینکه در بحث چالش‌های ازدواج یکی از اصلیترین نهادهایی که تقویت آن می‌تواند در بحث پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی موثر باشد، خانواده است، گفت: تقویت خانواده یک نوع پیشگیری و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی به صورت پنهان است.

بسطامی افزود: مقوله ازدواج دریچه و سنگ بنای خانواده است و بی‌شک آسیب‌شناسی چالش‌های آن می‌تواند کمک شایانی در ارتباط با بحث چالش‌ها در این زمینه داشته باشد.

دبیر برگزاری نشست تخصصی بررسی آسیب‌های اجتماعی افزود گفت: عزیزان می‌توانند برای دستیابی به دیدگاه‌ها و بحث‌های روان‌شناختی و علوم تربیتی و رفتاری این چالش‌ها به آدرس تلگرامی @asib_guilan مراجعه کنند.

او در پایان با اشاره به اینکه بحث ما فقط صرفا یک همایش نیست که در همین جا خاتمه پیدا کند گفت: طی روز‌های آینده در گیلان و حتی برای اولین بار در کشور ما تشکیل کارگروه تخصصی برای آسیب‌های اجتماعی در استان گیلان را خواهیم داشت.

متولی مشخصی برای ازدواج وجود ندارد

عبدالله رستمی رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی و عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه گیلان هم در این نشست با اشاره به مسائل حقوقی و حمایتی ازدواج در ایران گفت: متاسفانه متولی مشخصی برای امر ازدواج وجود ندارد و در حقیقت نهادی که متولی مستقیم خانواده، ازدواج، نتایج طلاق و پی جویی این امورو پاسداری از قداست از آن باشد، وجود ندارد.

ازدواج ازحقوق بنیادین بشری است

او در ادامه از منشور حقوق شهروندی یاد کرد و گفت: در ماده ۵۱ این منشور که سال گذشته توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد که در مورد حق تشکیل و برخورداری از خانواده را مطرح می‌کند، گفته شده است: حق شهروندان است که با رضایت کامل آزادانه و بدون هیچ گونه اجباری نسبت به ازدواج و تشکیل خانواده با قانون مربوطه اقدام نمایند.

رستمی در خصوص بحث استواری روابط خانوادگی در گیلان که دراصل ۱۰ قانون اساسی مطرح شده است گفت: متاسفانه گیلان یکی از استان‌هایی است که از این حیث رتبه خوبی ندارد.

او در ادامه گفت: حق ازدواج ازحقوق بنیادین بشری است که در جامعه باید نهادینه شود.

عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه گیلان ادامه داد: اگر ازدواج‌ها درست صورت گیرد و شناخت‌ کامل و اجباری نباشد شاید ما این تلفات را در این زمینه نداشته باشیم.

آسیب‌هایی که فضای مجازی به خانواده‌ها وارد می‌کند

رستمی به آسیب‌هایی که امروزه فضای مجازی به خانواده‌ها وارد کرده هم اشاره کرد و گفت: روزی نیست که در دادگاه‌های خانواده شاهد این دسته از مشکلات نباشیم.

نسبت‌های جنسی در گیلان ۱۰۵ است

دکتر محمد امین کنعانی عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان هم در ادامه این نشست با بیان اینکه خانواده یک نهاد متحول اما پایدار است گفت: اولین تغییراتی که در این زمینه به وجود آمد جداشدن یک سری از افراد از خانواده است به گونه‌ای که در قدیم خانواده‌ها به صورت گسترده بودند ولی امروزه به خانواده‌های هسته‌ای تبدیل شده‌اند.

کنعانی امر ازدواج را در گذشته به مثابه یک قرارداد اعلام کرد و گفت: در کشور‌های اروپایی همین امر به مثابه عشق یا ازدواج رمانتیک بوده اما امروزه ازدواج نه یک قرارداد ونه یک عشق بلکه ازدواج نوعی دوستی وصمیمیت بین افراد تلقی می‌شود.

او ادامه داد: بنابراین، ازدواج را می‌توان نوعی رابطه و وصل شدن دونفر به یک دیگر دانست که به واسطه اعتماد شکل می‌گیرد و جهت حمایت تداوم می‌یابد و با مشارکت با یکدیگر پایداری خود را حفظ می‌کند.

کنعانی در ادامه به انواع ازدواج هم اشاره کرد و گفت: ازدواج سفید (هم باشی)، ازدواج بنفش (ازدواج تراجنسی‌ها)، ازدواج صوری، ازدواج سنتی، سورورات (لویرات)، ازدواج مجدد، ازدواج عاشقانه، ازدواج کودکان و ازدواج غیابی از انواع ازدواج‌هایی هستند که مطرح بوده یا هستند.

او با اشاره به اینکه تاخیر در سن ازدواج چیزی است که امروزه به عنوان مشکل و چالش مطرح می‌شود گفت: دو دسته از عوامل مانند عوامل جمعیتی و عوامل افتصادی – فرهنگی – اجتماعی و… در این امر تاثیر گذار هستند.

عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان علت عدم رشد جوامع در طول تاریخ را عدم تغییرات اقتصادی – فرهنگی و ارزشی دانست و افزود: تنگناهای ازدواج به دلیل عدم تعدل در نسبت‌های جنسی در سن ازدواج به وجود می‌آید.

او افزود: نسبت‌های جنسی در گیلان ۱۰۵ است یعنی به ازای هر ۱۰۰ دختر، ۱۰۵ پسر به دنیا می‌آید و این یک الگو است که در همه جوامع توسعه یافته به کار می‌رود و این آمار نشاندهنده بالا بودن تعداد مردان نسبت به زنان است.

کنعانی با بیان اینکه تنگنای ازدواج تاثیر بسیار زیادی بر مجرد ماندن دختران دارد گفت: این امر در دهه ۸۰ بیشتر متوجه دختران بوده اما در حال حاضر متوجه پسران است.

او گفت: داستان زندگی جامعه ما از زمانی متحول شد و و داستان جدیدی رقم خورد که نسل‌های سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۷۰ به دنیا آمدند نسلی که فرزندان سال ۳۵ تا ۴۵ هستند.

کنعانی در پایان ادامه داد: این تغییرات حتی به فیلم‌های سینمایی هم مانند «شوکران» و فیلم‌های مناسبتی مانند «او یک فرشته بود» رسیده بود.

مشکل جامعه همسر گزینی به شیوه فردگزینی است

خانم هدا حلاج‌زاده عضو هیات علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان در بخش پایانی این نشست گفت: در بررسی حوزه آسیب‌های اجتماعی ما بشدت فقیر هستیم.

حلاج‌زاده ابتدا به بررسی چگونگی ازدواج در گذشته پرداخت و گفت: در گذشته ازدواج درمسیری قرار گرفته می‌شد که قرار بود یک تحکیم اقتصادی و اجتماعی را برای خانواده به ارمغان آورد و معمولا انتخاب‌هایی که اتفاق می‌افتاد به صورت جمعی بود.

او ادامه داد: اما کم کم با مدرن شدن و تغییراتی که در جامعه ایجاد شد خانواده از شکل گسترده خارج شد و دیگر افراد برای رسیدن به شرایط ویژه خانوادگی ازدواج نمی‌کردند.

حلاج‌زاده تضویح داد: آنچه که باید مهم باشد این است که بررسی کنیم تغییرات ایجاد شده متناسب با فرهنگ جامعه ما است یا خیر؟

او با اشاره به اینکه در حال حاظر خانواده‌ها تمایل و تحملشان نسبت به مجرد ماندن فرزندانشان افزایش پیدا کرده گفت: در حال حاظر همسرگزینی اصلا به شیوه جمع گرایی سابق اتفاق نمی‌افتد و به شیوه فرد گرایی است.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که متناسب با فرهنگ و هنجار‌ها خودمان برنامه ریزی‌هایی برای این چالش تعریف کنیم.

(۰)(۰)


کد مطلب: 159720
تاریخ: ۲۹ آذر ۱۳۹۶

۱) نظراتی که موجب توهین، هتاکی و افترا نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی است منتشر نخواهد شد.
۲) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

گزارش تصویری

گزارش تصویری کارگاه آشنایی با سواد مالی در رشت

گیل نگاه/پویا بصیری: کارگاه آموزش سواد مالی ویژه جوانان صبح امروز با مشارکت معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان و استانداری گیلان در مرکز اموزش و توسعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برگزار شد.      …

گزارش تصویری اجرای تئاتر شازده کوچولو در مجموعه خاتم الانبیاء رشت

گیل نگاه/مائده سیدی: تئاتر شازده کوچولو  عصر امروز در سالن وارش خاتم الانبیاء رشت اجرا شد.                            

گزارش تصویری اختتامیه مرحله منطقه ای مناظره دانشجویان ایران با قهرمانی نماینده گیلان

گیل نگاه/مائده سیدی: مراسم اختتامیه مرحله منطقه ای هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان استان گیلان (منطقه شمال و شمال غرب کشور) با حضور رییس سازمان دانشجویان کشور، رییس دانشگاه پیام نور گیلان، رییس جهاد دانشگاهی گیلان، مشاور…